Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ГЕНЕТИЧНА НАУКА ДОВЕЛА: УКРА╥НЦ╤ З РОС╤ЯНАМИ НЕ “АД╤Н НАРОД” ╤ НАВ╤ТЬ НЕ “БРАТИ”
Асим╕лювати нас, як це вже довели генетики, з рос╕йським народом, – не вийде…


КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2013 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 18.10.2013
ЩОБ НЕ ПОКРИТИСЯ РЯСКОЮ…

Громада ╕ влада

Тема прес-конференц╕╖, що в╕дбулася 9 жовтня в прес-центр╕ «Аргументы недели — Крым», була для мене наст╕льки ╕нтригуючою, що серед к╕лькох заход╕в, призначених на цей ранковий час, я, не роздумуючи, обрала саме ╖╖. «Зм╕на гравц╕в на пол╕тичн╕й карт╕ Криму» — невже щось таки д╕йсно в╕дбува╓ться, про що я не знаю, не в╕даю? Але ж намагаюся стежити за вс╕ма новинами, анал╕зувати, дослухатися до думки як сво╖х товариш╕в, так ╕ опонент╕в, ╕ при цьому готова заявити: н╕, сьогодн╕ взагал╕ нема╓ н╕ гравц╕в, н╕ пол╕тики, спрямовано╖ на зм╕ни, та реальних для цього шанс╕в. Навпаки, наш╕ кримськ╕ «╓динороси» все б╕льше ущ╕льняються, а п╕дхопивши ╕дею ╓вро╕нтеграц╕╖, ╕ зовс╕м вибили ╜рунт ╕з-п╕д н╕г у тих, хто прагнув мати цю ф╕шку сво╓ю власною, приваблюючи з ╖╖ допомогою майбутн╕х виборц╕в. То де ж ц╕ нов╕ гравц╕, ╕ зв╕дки ╖х виглядати?
Проводили прес-конференц╕ю два пол╕тологи (у всякому раз╕, ц╕ люди так себе називають): Дмитро Омельчук та Володимир ╢горов. Третього, чия участь теж була заявлена, Нар╕мана Джелялова, на заход╕ не було, ╕ мо╓ припущення, що кожен ╕з них матиме нам╕р лоб╕ювати ╕нтереси свого народу, одразу ж втратило п╕д╜рунтя.
То зв╕дки ж пов╕яло св╕жим в╕терцем, чий же «привид» бродить сьогодн╕ Укра╖ною? Як я ╕ п╕дозрювала — н╕чий. Кер╕вник кримського в╕дд╕лення одн╕╓╖ з укра╖нських патр╕отичних парт╕й (не знаю, чи лишилась вона хоча б у природ╕) Дмитро Омельчук п╕драхував (а можливо, прочитав), що кожн╕ 20 рок╕в разом з╕ зм╕ною покол╕нь до влади приходять ╕нш╕ люди, а ╖хн╕ попередники залишають активну пол╕тичну д╕яльн╕сть. Але ж пол╕тика — це не школа, куди вс╕х приводять в одному в╕ц╕. Разом з татом прийшла туди Натал╕я Королевська, разом ╕з сином — В╕ктор Янукович, а той прихопив ще й сво╖х друз╕в. Не настав час йти на в╕дпочинок ╕ Олегу Ляшку, який прагнув номером № 1 провести за парт╕йним списком до ВР Укра╖ни ваг╕тну студентку. Далеко не д╕дус╕ як Арсен╕й Яценюк, так ╕ В╕тал╕й Кличко.
У той же час справжн╕ велетн╕ духу, люди, як╕ бачили життя у р╕зних його вим╕рах, так╕, як Слава Стецько, В’ячеслав Чорнов╕л, Михайло Горинь, ╤гор Юхновський, не чекали, коли ╖м кримськ╕ пол╕тологи покажуть червону картку ╕ у двадцятир╕чний цикл укра╖нсько╖ незалежност╕ не вписалися. Вони, як могутн╕ дерева, стояли колись у перших лавах за укра╖нську незалежн╕сть, чесн╕ ╕ безкомпром╕сн╕, яким по-справжньому було що втрачати, бо йшлося не про грош╕, а про ╖хн╓ незаплямоване ╕м’я.
То, можливо, напророкован╕ зм╕ни стосуються т╕льки Криму? Але, за винятком деяких, наш╕ кримськ╕ пол╕тики — у кв╕тучому в╕ц╕. Та ╕ приклад таких зм╕н мене зовс╕м не перекону╓. Д. Омельчук припустив, що п╕сля вибор╕в Меджл╕с очолить не Мустафа Джем╕л╓в, а Рефат Чубаров, який насправд╕ не т╕льки не ╓ альтернативною ф╕гурою, а просто, якщо вважати М. Джем╕л╓ва правою рукою, то Рефат-ага ╓ л╕вою одн╕╓╖ ╕ т╕╓╖ ж людини. Та ╕ за в╕ком Рефат Чубаров, якому, зда╓ться, вже понад 55 рок╕в, до формац╕╖ молодих л╕дер╕в уже не належить.
Щодо перших посад у Рад╕ м╕н╕стр╕в та Верховн╕й Рад╕ Криму, то там люди у нас по 20 рок╕в не засиджуються, те ж саме в╕дбува╓ться, в╕рн╕ше, в╕дбувалося ╕ у Ки╓в╕. Тому приклад з Радянським Союзом, який н╕бито розвалився через непохитн╕сть владних к╕л, тут виявився не дуже вдалим.
Вт╕м, молодий пол╕толог Володимир ╢горов наблизив розмову до проблем реального життя.
— У нас в Криму нема╓ опозиц╕йного руху. Пол╕тика мертва. Верховна Рада переста╓ бути кузнею кадр╕в. Думаю, з ц╕╓ю метою ╕ було обрано Володимира Константинова — законсервувати у Верховн╕й Рад╕ будь-яке пол╕тичне життя, яке зосередилося тепер у Рад╕ м╕н╕стр╕в Криму. Сьогодн╕ п╕д час вибор╕в до м╕сцевих орган╕в влади 9 ╕з 10 кандидат╕в — це техн╕чн╕ ф╕гури, а та одна — представник Парт╕╖ рег╕он╕в. Люди усв╕домлюють, що завдяки входженню до Парт╕╖ рег╕он╕в можна захистити св╕й б╕знес.
Саме на тому, що сьогодн╕ вже недоречно намагатися вмотивовувати прагнення влади бажанням прислужитися народов╕ ╕ Батьк╕вщин╕, наголошу╓ ╕ Дмитро Омельчук. Бо йдеться фактично про створення комфортних умов для ведення власного б╕знесу ╕ т╕льки. Щоправда, незрозум╕ло, а при чому тут виборц╕? Виявля╓ться, вони мають св╕домо голосувати не за програми кандидат╕в у депутати, а за те, чий б╕знес ╖м хот╕лося б п╕дтримати, прекрасно усв╕домлюючи, за чий рахунок в╕н ╕сну╓ ╕ чи╖ спустошу╓ кишен╕. Про справжню причину прагнення людьми влади, за словами Д. Омельчука, в╕дкрито говорить ╕ американський президент Б. Обама, ╕ це пол╕тологу подоба╓ться.
А ось той факт, що чи не увесь пол╕тичний рух у Криму поглинула Парт╕я рег╕он╕в, ╕н╕ц╕аторам прес-конференц╕╖ подоба╓ться не дуже.
— Сьогодн╕ побудовано жорстку президентську вертикаль, — зауважу╓ один ╕з них. — ╤нш╕ парт╕╖, що не бачать перспективи, потихеньку гинуть. Так, якщо в Криму парт╕я «Батьк╕вщина» мала близько 1000 депутат╕в р╕зного р╕вня, то сьогодн╕ ╖х не нарахову╓ться ╕ десятка. А до ВР АРК не ув╕йшла жодна людина. Занепав ╕ рос╕йський рух, його нин╕шн╕й авторитет можна пор╕вняти х╕ба що з популярн╕стю тут парт╕╖ «Свобода». Люди б╕льше не прагнуть ╕ти в пол╕тику, усв╕домлюючи, що дорога туди закрита.
Пот╕м розмова перекинулася на громадськ╕ ради при владних органах, як╕ «займаються псевдопол╕тикою». Отже, у всьому потурають влад╕ ╕ лише обслуговують ╖╖ ╕н╕ц╕ативи, в пол╕тиц╕ нема╓ принципу змагальност╕, альтернативних позиц╕й, всього, що необх╕дно для прогресу.
То ╕ справд╕, куди ж под╕лася опозиц╕я, та ╕ чи була вона в Криму взагал╕? Щойно дивилася передачу по ДТРК «Крим» «В╕дкрита пол╕тика», куди на честь р╕чниц╕ виведення радянських в╕йськ ╕з Афган╕стану запросили афганц╕в, тих самих або ж таких самих, як т╕, що ламали огорожу навколо Верховно╖ Ради в Ки╓в╕ ╕ виступали з опозиц╕йними промовами на телеканал╕ «Неаполь», щоправда, це був переважно кер╕вник парт╕╖, створено╖ афганцями, Серг╕й Куницин. До парт╕╖ запрошувалися, а ймов╕рно ╕ входили також в╕йськов╕, ╕нвал╕ди, вс╕, хто мав до влади чимало претенз╕й. ╤ ось новий телеведучий програми, котрим зам╕нили Олександра Мащенка, що так ╕ не навчився говорити «в Укра╖н╕» зам╕сть «на Укра╖н╕», ненав’язливо соромить ╕нтернац╕онал╕ст╕в, як╕ злигалися з бандер╕вцями, бо ╖хн╕й л╕дер пройшов у народн╕ депутати за списками парт╕╖ «УДАР». Та ╕ взагал╕, який з нього тепер л╕дер, в╕н же вже в Ки╓в╕ (це так н╕бито ╕ Президент для когось б╕льше не Президент, бо теж перебува╓ в столиц╕). А чому ж тод╕ афганц╕ саме туди ╖здили ламати паркан, якщо ╖хн╕ ╕нтереси там не присутн╕ ╕ не потр╕бна своя людина у Верховн╕й Рад╕? Розмова поверталася так, що треба негайно переобирати Куницина ╕ якомога щ╕льн╕ше сп╕впрацювати з парт╕╓ю влади в Криму, яка для афганц╕в — мов мати р╕дна. Лише один ╕з тих, кого «вынудили сотрудничать с УДАРом», подав голос на захист свого багатор╕чного л╕дера, додавши: «Ви ж це, звичайно, не пустите в еф╕р!».
Ось яко╖ вже дехто дотриму╓ться думки про свободу слова. А п╕дстави для того д╕йсно ╓. Не так давно зникла з телеекран╕в гостра дискус╕йна передача «Большая политика» з ╢вгеном Кисельовим, а тепер зник ╕ в╕н сам з в╕дд╕лу ╕нформац╕╖, останнього разу посилав нам в╕тання ╕з-за кордону, перебуваючи вже зовс╕м на ╕нш╕й посад╕. Тож, не маючи вибору, люди перемкнулися на Сав╕ка Шустера, бо «Свобод╕ слова» на ICTV до цих програм завжди було далеченько. Та шановний Сав╕к все част╕ше присвячу╓ сво╖ передач╕ футболу, боксу (повн╕стю п╕дм╕нивши одне ╕ншим), або ж чомусь под╕бному. На цей момент я вже зрозум╕ла, чому дедал╕ б╕льше часу у сво╖й «ф╕рменн╕й» передач╕ ╢вген Кисельов прид╕ляв Рос╕╖, нав╕ть зовс╕м не в╕домим б╕льшост╕ ╖╖ пол╕тикам, хоча нам значно ц╕кав╕ше було б п╕знати, хто ╓ хто в укра╖нському пол╕тикум╕ ╕ чого чекати в╕д майбутнього. Хто нам тепер розпов╕сть, яка доля чека╓ людей у зв’язку з нашим допрацьованим Трудовим кодексом, де зам╕сть 12-годинного робочого дня з’явився шестиденний робочий тиждень ╕ всього три м╕сяц╕ — на декретну в╕дпустку, ╕ який вже називають «рабським»? Чи то, можливо, в╕н теж ще не стане остаточним документом?
Вт╕м, наступ на тих, хто звик самост╕йно мислити ╕ мати власну позиц╕ю, в╕дбува╓ться ╕ в ╕нший спос╕б. Ось к╕лька громадських орган╕зац╕й подали заявки на зах╕д, присвячений Дню укра╖нського козацтва, заф╕ксованому в ус╕х сучасних календарях. ╤ хоча правники вперто доносять до людей, що про м╕тинг, який не перешкоджа╓ нормальному функц╕онуванню м╕ста, треба просто пов╕домити, а зовс╕м не просити якогось там дозволу для сотн╕ укра╖нц╕в постояти п╕вгодини б╕ля пам’ятника нашому Тарасов╕, та ми просимо, ╕ м╕ськвиконком цю акц╕ю заборонив. Раптом хтось принесе прапор не того кольору та ще й вигукне «Героям слава!»?
Ось воно ╕ зникло з наших обр╕╖в, насичене або ж хоча б кволе пол╕тичне життя. А в пол╕тиц╕ так само, як ╕ в б╕знес╕, потр╕бна здорова конкуренц╕я, коли в╕дчува╓ш, що хтось тоб╕ вже диха╓ в потилицю, бо — винах╕дливий, заповзятливий, грамотний ╕ його пропозиц╕╖ — обнад╕йлив╕ш╕, краще сприймаються людьми. А сусп╕льство, де 101% однодумц╕в, ба, вже покрива╓ться ряскою.
— У нас н╕хто н╕кому н╕чого не поясню╓, просто ставлять перед фактом ╕ нагинають, — зауважу╓ молодий пол╕толог Володимир ╢горов.
Це вже — щодо ╓вро╕нтеграц╕╖. Кажуть, що горбачовська перебудова — лише кв╕точки, якщо ╖╖ пор╕вняти ╕з тим, що оч╕ку╓ сусп╕льство на цьому шляху. Але н╕хто н╕чого не зна╓ напевне ╕ н╕чого не гаранту╓, окр╕м того, що спочатку буде важко. А на ск╕льки рок╕в розтягнеться цей початок, ╕ чи переживуть пог╕ршення т╕, хто вже й так на меж╕? ╤ чому раптом перестали показувати по телев╕зору бунт╕вну Грец╕ю, де люди на знак протесту йшли на самогубство? Але ж вони, на в╕дм╕ну в╕д нас, мали якийсь запас м╕цност╕… Що там в╕дбува╓ться сьогодн╕? Чи таки Грец╕ю «нагнули», чи знайшовся вих╕д, прийнятний ╕ для грек╕в, ╕ для ╢вросоюзу? Дедал╕ менше ми чу╓мо про життя в небагатих його кра╖нах. А як то воно — стати в ньому найб╕дн╕шою родичкою?
╤ там, де недостатньо ╕нформац╕╖, народжуються легенди. Хтось вже в╕дкрито стурбований, що нин╕шн╕й Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович ув╕йде в ╕стор╕ю як ╓вро╕нтегратор та ще й залишиться на другу каденц╕ю. А хтось диву╓ться: чому чим ми ближче до ╢вропи з ╖╖ свободами, тим б╕льше людей охоплюють ╕нертн╕сть ╕ апат╕я?
Пом╕ж тим на завершення прес-конференц╕╖ прозвучало ╕ два-три дуже зрозум╕лих мен╕ запитання: то де ж це нове покол╕ння, яке ось-ось ма╓ прийти до влади ус╕х р╕вн╕в? Дмитро Омельчук назвав лише одне пр╕звище: Рустама Тем╕ргал╕╓ва — людини не дуже популярно╖ в кримськотатарських колах, але самов╕дданого «рег╕онала». Буквально два тижн╕ тому в╕н на мо╖х очах демонстрував «щир╕сть ╕ справедлив╕сть» на свят╕ у кара╖м╕в стосовно цього народу. Так оце наше майбутн╓? Добре, що воно поки що в одному прим╕рнику.
Що ж до укра╖нських «╓динорос╕в», задля справедливост╕ хочу уточнити: навряд чи якась ╕нша пан╕вна парт╕я завзято дбала б про долю сво╖х конкурент╕в, до цього ╖╖ треба примусити власними розумними та популярними в народ╕ планами ╕ д╕ями. ╤ в тому, що на Микола╖вщин╕ з парт╕╖ БЮТ вийшло останн╕м часом 8000 ос╕б, якщо ╕ винн╕ рег╕онали, то дуже опосередковано. Причиною тут швидше за все стало злиття двох парт╕й. Бо не ус╕м, хто вступав до «Фронту Зм╕н» як до ново╖ пол╕тично╖ сили з новим поглядом на майбутн╓ Укра╖ни, до снаги було автоматично стати членами парт╕╖ Юл╕╖ Тимошенко, аби вс╕ сво╖ над╕╖ ╕ мр╕╖ пов’язати тепер з ╖╖ визволенням ╕з-за ╜рат. Бо виб╕ркове правосуддя д╕╓ у нас не лише стосовно к╕лькох людей. Недарма ж нашому судочинству дов╕ря╓ за р╕зними оц╕нками в╕д 7 до 1 в╕дсотка людей. Та погляд л╕дер╕в ╢вросоюзу щодо цього теж ц╕лком виб╕рковий. Вони дбають т╕льки про Юл╕ю Володимир╕вну. Щодо ╖╖ хвороби, то вона ╓ досить популярною у ж╕нок. З нею п╕сля знеболювальних по 15 годин на добу сто╖ть за прилавком моя тридцятир╕чна плем╕нниця, тяга╓ важк╕ ящики з товаром, ╕ ╖╖ н╕хто не запрошу╓ до н╕мецько╖ кл╕н╕ки. Чи для цього спочатку треба завдати сво╖й держав╕ чимало╖ шкоди? Тож п╕сля того, як соц╕ал╕стична ╕дея «свободи, р╕вност╕ ╕ братерства» в╕д╕йшла у минуле, свобода почала вим╕рюватися матер╕альними статками, а ╕дея р╕вност╕ взагал╕ стала неактуальною. Та ось втрапили в халепу колишн╕ високопосадовц╕, ╕ вже вся ╢вропа в шоц╕. А хот╕лося б, аби така стурбован╕сть стосувалася кожно╖ людини, наших внутр╕шн╕х правил життя.

Тамара СОЛОВЕЙ

На фото: Ось так клали кв╕ти наш╕ укра╖нськ╕ патр╕оти з нагоди Дня укра╖нського козацтва, долаючи потр╕йну перешкоду: у вигляд╕ заборони м╕ськвиконкому, м╕л╕ц╕╖ та ворожого ентуз╕азму рос╕йських козачк╕в. Але не вони «нагнули» л╕дера укра╖нських нац╕онал╕ст╕в Криму, а повага до людей, яких заборонила вшановувати м╕сцева влада...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 18.10.2013 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12420

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков