"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2024 > Тема "Ми єсть народ?"
#17 за 26.04.2024
ГЕНЕТИЧНА НАУКА ДОВЕЛА: УКРА╥НЦ╤ З РОС╤ЯНАМИ НЕ “АД╤Н НАРОД” ╤ НАВ╤ТЬ НЕ “БРАТИ”
З про╓кту “Геном Рос╕╖”, яким керу╓ дочка Пут╕на, укра╖нськ╕ вчен╕ взяли в╕дкрит╕ дан╕, як╕ п╕дтверджують, що ми – не вони. Тож, рос╕яни закрили до цих даних доступ…
Якщо коротко – н╕. Ми з рос╕янами не один народ. Це не означа╓, щось кращий, а хтось г╕рший. Але це – науковий факт. Та й саме поняття “братн╕х” народ╕в для генетики – це щось ╕з розряду хворобливих марень…
Спробу╓мо роз╕братись конкретн╕ше, що таке “нац╕ональний геном” ╕ де м╕сце укра╖нських ген╕в на ╓вропейськ╕й мап╕. Для цього нам знадобиться досв╕д генетик╕в, як╕ працювали у поки що ╓диному, ун╕кальному про╓кт╕ Genome Diversity of Ukraine з вивчення популяц╕╖, яка прожива╓ на територ╕╖ сучасно╖ Укра╖ни м╕н╕мум три покол╕ння. Генн╕ досл╕дження такого масштабу на укра╖нських просторах не проводились, хоча науковц╕ спод╕ваються на продовження.
Серед команди досл╕дник╕в, як╕ причетн╕ до про╓кту, – Христина Щубелка, л╕карка-генетик, PhD, яка працю╓ в Ужгородському та Оклендському (США) ун╕верситетах. А також – генетик ╕ айт╕вець, який займа╓ться б╕о╕нженер╕╓ю, Валтер Волфсбергер. Ц╕ укра╖нськ╕ досл╕дники нин╕ працюють у США та погодились на розмову через океан. Аби пояснити, чи ╓ сенс говорити про особливий “укра╖нський” геном та хоча б якусь спор╕днен╕сть ╕з рос╕янами…
Що таке «окрема популяц╕я»
У рамках про╓кту укра╖нськ╕ науковц╕ вивчили 97 людей на повногеномному р╕вн╕, тобто повн╕стю просеквенували (спец╕альне досл╕дження ДНК, – ред.) геноми. За результатами досл╕джень створили базу, основу, наск╕льки популяц╕я Укра╖ни в╕др╕зня╓ться в╕д сус╕дн╕х.
Христина Щубелка поясню╓: “Ми досл╕джували, ск╕льки в нас нових невивчених мутац╕й, як╕ призводять до тих чи ╕нших насл╕дк╕в для здоров'я”. Валтер Волфсбергер дода╓: “П╕д час досл╕дження ми знайшли дуже багато нових мутац╕й, як╕ не були ран╕ше каталог╕зован╕”.
За результатами анал╕зу цих мутац╕й науковц╕ ╕ створили мапу, де показано, наск╕льки ми в╕др╕зня╓мося в╕д сус╕дн╕х популяц╕й. Що ж виявили науковц╕? Виявили, що мешканц╕ Укра╖ни – окрема ╕ ун╕кальна популяц╕я.
“Вона ма╓ сво╓ м╕сце, не злива╓ться з ╕ншими кра╖нами. Тобто, це означа╓, що ми тривалий час хоч ╕ розвивалися окремо, але пост╕йно мали зв'язки ╕з сус╕дн╕ми популяц╕ями. ╤ це видно в геномах”, – поясню╓ Христина Щубелка.
“Ми дуже р╕зн╕, але ми вс╕ знаходимося на генетичн╕й карт╕ там, де ми б оч╕кували”, – каже Валтер Волфсбергер.
Б╕огенетик зазнача╓, що завданням досл╕дження було сфокусуватись на р╕зноман╕тт╕ популяц╕йних зм╕н: “Зм╕ни творяться за рахунок м╕грац╕╖, коли люди подорожували, одружувалися, народжували д╕тей”. Валтер Волфсбергер, науковець ╕з незвичним для нас ╕м’ям та пр╕звищем, народився ╕ вир╕с в Укра╖н╕ ╕ вважа╓ себе укра╖нцем. “У мене ╓ 15% геному, який в╕дсл╕дкову╓ться до сучасних н╕мц╕в. Але б╕льше в мене укра╖нських мутац╕й. Ц╕каво, що ╓ ще польськ╕, хоча в мене в с╕м'╖ польських родич╕в, наск╕льки я знаю, нема╓”.
Тут ╕стор╕я генного досл╕дження Валтера – це ╕ про те, що тестування, особливо комерц╕йне, не завжди досконале. Тож, покладатись варто на к╕лька джерел, каже Валтер: “Треба дуже обережно пор╕внювати з ╕нформац╕╓ю, яку ви зна╓те про свою родину. Тобто мати багато джерел. Як у детектива, тут не можна спиратися на один доказ”.
Це порада для тих, хто шука╓ власне кор╕ння лише у генних досл╕дженнях.
Хто кому брати ╕ сестри?
Пан╕ Щубелка просить розр╕зняти поняття “нац╕ональне досл╕дження геному” ╕ “ген нац╕╖” – останн╓ не ╓ науковим терм╕ном. “Саме поняття нац╕онального геному дуже контроверс╕йне ╕ здатне провокувати як╕сь прояви дискрим╕нац╕╖. ╤снують нац╕ональн╕ про╓кти з вивчення геному, але це лише ╖хня назва. Однак, н╕де не сказано, що це про╓кт щодо яко╖сь конкретно╖ нац╕╖, етн╕чност╕ чи групи людей в межах кра╖ни”.
Та й загалом, зазнача╓ Христина, под╕бн╕ досл╕дження мають на мет╕ пошуки того, що об’╓дну╓ людей. “Зараз у науковому св╕т╕ тенденц╕я така: генетики не вивчають кожну популяц╕ю, щоб показати ╖╖ в╕дм╕нн╕сть. Навпаки, активним ╓ напрямок показувати, що ми набагато б╕льше схож╕, н╕ж в╕дм╕нн╕”.
Та й т╕ в╕дм╕нност╕, як╕ у популярних публ╕кац╕ях заведено називати “нац╕ональним геномом”, це лише 0.1 в╕дсотка в╕д загально╖ генетично╖ характеристики окремого ╕ндив╕да. Але “у цьому 0,1% в╕дм╕нностей людини в╕д ╕ншо╖ лежать ╕ популяц╕йн╕ в╕дм╕нност╕”, – уточню╓ науковиця.
В╕дтак, досл╕джуючи дан╕ укра╖нського про╓кту Genome Diversity of Ukraine, науковц╕ заперечують ╕снування будь-якого наукового п╕д╜рунтя щодо визначення «один народ» ╕ нав╕ть “братн╕м” не пахне. “Це все – пол╕тичн╕ поняття, – категорично каже Христина Щубелка. – Що ми побачили в нашому досл╕дженн╕? Однозначно, принаймн╕, пор╕внюючи укра╖нц╕в ╕з ╓вропео╖дними рос╕янами, ми не ╓ одна популяц╕я, це 100% однозначний висновок. Ми генетично в╕др╕зня╓мося в╕д них, як ╕ в╕д ╕нших популяц╕й, як╕ знаходяться навколо нас. Тобто, цей м╕ф ╓ н╕чим не об╜рунтованим породженням хворо╖ уяви”.
Валтер Волфсбергер п╕дтверджу╓: “Можливо, ╓, наприклад, певн╕ спадков╕ захворювання, як╕ розповсюджен╕ ╕ на зах╕дн╕й частин╕ Рос╕╖, ╕ у сх╕дн╕й частин╕ Укра╖ни. Але називати когось “братн╕ми народами” через те, що там ╓ як╕сь схож╕ генетичн╕ ризики, – цього в науц╕ нема╓”.
Валтер Волфсбергер пропону╓ уявити ситуац╕ю, в як╕й би хтось ╕з досл╕дник╕в за генетичними зб╕гами почав пор╕внювати як╕сь два народи. “От я би при╖хав у Португал╕ю ╕ сказав: ви – практично ╕спанц╕. Португальц╕ б на мене дуже сильно образились. Точно так, як ╕ французи та н╕мц╕. Вони генетично мають схож╕ ризики, мають схож╕ проблеми, але при тому в╕др╕зняються наст╕льки, що взагал╕ один одного не розум╕ють”.
Валтер Волфсбергер коменту╓ дан╕ так: “Це статистичний метод. Ви заганя╓те р╕зн╕ дан╕, у нашому випадку – м╕льйони мутац╕й, ╕ бачите р╕зницю на ц╕й карт╕. Якщо завантажити вс╕х ╓вропейц╕в, то в нас виходить н╕би географ╕чна мапа. Син╕м кольором позначен╕ зах╕дно╓вропейськ╕ популяц╕╖, жовто-оранжевим – п╕вденно╓вропейськ╕, тобто ╤спан╕я та ╤тал╕я, а ф╕олетов╕ в нас – п╕вн╕чн╕ ╓вропейц╕ – ф╕ни та естонц╕. ╤ чорним кольором ми спец╕ально, щоб вони добре вид╕лялися, зазначили укра╖нц╕в.
Ви можете звернути увагу, що ╓ у нас ще трошки геном╕в чех╕в, угорц╕в ╕ поляк╕в, але ╖х не дуже багато, якщо чесно. Це якраз проблема сучасних досл╕джень, особливо масових генетичних досл╕джень. Тобто у в╕льному доступ╕ таких даних дуже мало, ╕ ми використали все, що було.
Ми бачимо з цього граф╕ка, що укра╖нц╕ досить об'╓мн╕ в обсяз╕ як кластер. Волфсбергер радить звернути увагу на син╕ крапочки. Це означа╓ сп╕льн╕ генетичн╕ зб╕ги для британц╕в, француз╕в та н╕мц╕в. “Так, ну, якби ви сказали, що французи ╕ н╕мц╕ – один народ, я би не сказав, культурно вони взагал╕ р╕зн╕, правда? Але в план╕ генетики мають багато сп╕льного.
Ну а укра╖нц╕, як ви бачите, мають певну н╕шу. Ми ма╓мо близьк╕сть ╕з популяц╕ями Молдови, Хорват╕╖, Польщ╕, Чех╕╖ ╕ Угорщини.
А як щодо рос╕ян? На мап╕ вони позначен╕ зеленими крапками. ╤ ми ч╕тко бачимо, що укра╖нц╕ розташован╕ окремо в╕д них. Так, под╕бно до решти популяц╕й, тут ╓ певн╕ генетичн╕ схожост╕, адже йдеться про народи, як╕ населяли близьк╕ територ╕╖. Там ╓ частина рос╕йських (тобто зеленого кольору) позначок, як╕ потрапляють на розпод╕л, де укра╖нц╕в багато. Але зверн╕ть увагу: там присутн╕ лише к╕лька перевернутих зелених трикутник╕в, якими позначен╕ на мап╕ RUS (Cossack) – “русские казаки", як╕, до реч╕, сам╕ себе часто “русскими" не вважають, а позиц╕онують, як окремий етнос. То я би не казав, що це рос╕яни.
“Геном Рос╕╖” п╕д контролем с╕мейства Пут╕них
Не треба не забувати, що Укра╖на ╕сторично була певний час не лише в склад╕ Рос╕╖, ми ще й були в склад╕ Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖, Польсько-Литовського княз╕вства... Б╕льша частина наших територ╕й довгий час була де-факто Укра╖ною, самост╕йною державою. “На генетичн╕й карт╕ св╕ту ми ╓ ч╕тко визначеною групою. Так, у нас деяк╕ люди матимуть схожу генетику ╕з нашими найближчими сус╕дами, ╕ це оч╕кувано. Але ми – виразна група на ц╕й карт╕”, – каже Валтер Волфсбергер.
Тим часом рос╕яни продовжують “зближати” не лише р╕зн╕ народи, а й власну науку – до псевдонауки. Ця тенденц╕я стала пом╕тною п╕сля 2014 року. Тод╕ в Рос╕╖ стартував про╓кт “Геном Рос╕╖”. (До реч╕, з початком агрес╕╖ проти Укра╖ни чимало науковц╕в ╕з США та ╕нших кра╖н в╕дмовилися сп╕впрацювати з ним. – Авт.) Попри це, експериментальний про╓кт з генетичного анал╕зу ╕ нав╕ть “редагування" сучасних рос╕ян (так╕ дан╕ наводять деяк╕ зах╕дн╕ джерела) очолила донька Пут╕на. Незважаючи на те, що вона перебува╓ п╕д санкц╕ями, к╕лька наукових видань США та Швейцар╕╖ опубл╕кували статт╕ ╖╖ авторства.
Тож укра╖нськ╕ вчен╕ за допомогою наявних в╕дкритих рос╕йських даних пор╕вняли результати укра╖нського та рос╕йських секвенувань. “Коли ми випустили нашу першу статтю, – згаду╓ Христина, – в н╕й було пор╕вняння з геномами рос╕ян з ╖хнього порталу. Вони тод╕ дуже швидко закрили доступ до ╕нформац╕╖, написали нам ц╕лу ноту, що вони не хочуть, щоб ц╕ дан╕ були публ╕чними. Ми ╖х у себе видалили, звичайно. Але вони не врахували того, що рос╕йськ╕ зразки були включен╕ в ╕нш╕ про╓кти, де геноми були доступн╕. Ми просто взяли ╕нш╕ зразки ╕ знову пор╕вняли. Висновки були такими: “Ми генетично в╕др╕зня╓мося в╕д рос╕ян. Як ╕ в╕д ╕нших популяц╕й, як╕ знаходяться навколо нас”.
Чого н╕як не зрозум╕ють рос╕яни
Як зазнача╓ Валтер Волфсбергер: “Нац╕я – це такий терм╕н, який визнача╓ колектив людей в╕дносно ╖хн╕х ц╕нностей, ставлення до свобод ╕ об’╓днаних колективною силою. Це не залежить в╕д ген╕в. Я ╓ частково н╕мцем, але я – укра╖нець. Або в мене ╓ колеги, ╖хн╕ батьки ╕ прабатьки були в╕йськовими, походженням з р╕зних рег╕он╕в Радянського Союзу, дислокован╕ на зах╕дних радянських базах. ╤ зараз ╖хн╕ нащадки ╕дентиф╕кують себе як так╕ соб╕ “печен╕ укра╖нц╕”, затят╕, тобто, вони однозначно за в╕льну Укра╖ну, п╕дтримують ╕ служать у ЗСУ”...
Голос кров╕ – чи то ген╕в – не наст╕льки пом╕тний як само╕дентиф╕кац╕я, приналежн╕сть до нац╕╖, св╕дчать науковц╕. Значно б╕льше впливають пол╕тичн╕ чи культурн╕ чинники. Ось тут, зда╓ться, хова╓ться головна причина, що ╖╖ так ╕ не змогли осилити рос╕яни, як╕ через це й потонули у мороц╕ «╓д╕нобрат╕я».
Наявн╕сть нашого, окремого, самобутнього способу життя, виживання ╕ мислення, наших р╕зних традиц╕й, сп╕льних простор╕в та ц╕нностей. ╤ так, нашого особливого ╕ окремого м╕сця на мап╕ генного розма╖ття св╕ту. Асим╕лювати нас, як це вже довели генетики, з рос╕йським народом, – не вийде.
П╕дтверджено наукою.
Ярина Скурат╕вська
https://www.ukrinform.ua
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2024 > Тема "Ми єсть народ?"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26011
|