Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВО╥НИ СВ╤ТЛА
В╕йськових, що спов╕дують «азовськ╕» принципи, тепер на фронт╕ не тисяч╕ – ╖х...


ВБИВСТВО ФАР╤ОН: ЧОГО ЗНОВУ НЕ ВРАХУВАВ ВОРОГ
Чи може резонансне вбивство розколоти укра╖нське сусп╕льство?


КРИМ – КАЗКОВА ГОЛКА ДЛЯ НЕКАЗКОВОГО ПУТ╤НА
Це вперше в ╕стор╕╖ Укра╖ни книжку написав бойовий генерал-спецпризначенець, представник ел╕тних...


ГЕНЕТИЧНА НАУКА ДОВЕЛА: УКРА╥НЦ╤ З РОС╤ЯНАМИ НЕ “АД╤Н НАРОД” ╤ НАВ╤ТЬ НЕ “БРАТИ”
Асим╕лювати нас, як це вже довели генетики, з рос╕йським народом, – не вийде…


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 08.12.2023 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 08.12.2023
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ

 5 грудня в Нац╕ональному музе╖ Голодомору-геноциду в Ки╓в╕ в╕дбулася презентац╕я книги «Лохвиччина: фольклорно-етнограф╕чн╕ студ╕╖ та матер╕али».

 ╤н╕ц╕атор видання, голова громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Моя пров╕нц╕я» Ян╕на Ал╓╓ва розпов╕ла: «Ця книжка завдячу╓ сво╓ю появою мо╖й бабус╕, Горошко Людмил╕ Васил╕вн╕ (1921 – 1996), яка народилася в Лохвиц╕, прожила важке життя дитини «ворога народу», була змушена покинути свою малу батьк╕вщину, проте мала прозорливу наполеглив╕сть розпов╕дати сво╖м онучкам ╕стор╕ю родини ╕ правду про наше походження. Мо╓ дитинство, яке минуло на Слобожанщин╕, було оповите розпов╕дями про чар╕вну Лохвицю й Лохвиччину, а вперше в╕дв╕дати цей край я змогла вже в дорослому в╕ц╕».

 «Моя пров╕нц╕я» вже к╕лька рок╕в зд╕йсню╓ культурно-просв╕тницьку та ╕сторико-кра╓знавчу д╕яльн╕сть на Лохвиччин╕.

 Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо досл╕дженою етнограф╕чно.

 В сп╕лкуванн╕ Ян╕ни Ал╓╓во╖ з кандидаткою ╕сторичних наук, пров╕дною науковою сп╕вроб╕тницею в╕дд╕лу «Укра╖нський етнолог╕чний центр» ╤нституту мистецтвознавства, фольклористики та етнолог╕╖ ╕м. М.Т. Рильського Галиною Бондаренко виникла ╕дея провести етнограф╕чну експедиц╕ю по Лохвиччин╕ на Полтавщин╕. Було створено досл╕дницьку групу, до яко╖ ув╕йшли кандидати наук Галина Бондаренко, Олена Таран, Микола Бех, ╤рина Коваль-Фучило, З╕на╖да Косицька, Оксана Омельчук, фотохудожник Серг╕й Фролов, к╕норежисера Ганна Яровенко та Ян╕на Ал╓╓ва.

 Досл╕дники не отримали жодно╖ допомоги в╕д держави. Ян╕на Ал╓╓ва оголосила у фейсбуц╕ про зб╕р кошт╕в. В╕дгукнулися небайдуж╕ люди не т╕льки ╕з Лохвиц╕, але й ╕з навколишн╕х кра╖в, як╕ посильно допомагали коштами (в╕д 100 до 1000 гривень). Однак з╕брана сума була недостатньою. Довелося звернутися до м╕сцевих п╕дпри╓мц╕в. Передус╕м допом╕г Григор╕й Шамрицький, орган╕зувавши ц╕лу команду з п╕дтримки експедиц╕╖. Були вир╕шен╕ лог╕стичн╕ питання та питання харчування. Щодня науковц╕в розвозили в р╕зн╕ села, де ╖х зустр╕чали с╕льськ╕ голови, прид╕ляючи час ╕ увагу. Галина Мельник поселила експедиц╕ю у власному хостел╕. Власниця кав’ярн╕ ╤нна Зр╕бняк забезпечила харчування.

 У вересн╕ 2020 року, м╕ж двома ков╕дними карантинами, упродовж семи дн╕в експедиц╕я досл╕дила 22 села ╕ м╕сто Лохвицю, познайомилася з багатьма людьми. П╕сля цього три роки готували книгу. Вс╕ учасники експедиц╕╖ перехвор╕ли на ков╕д. А пот╕м повномасштабне вторгнення Рос╕╖. Але все-таки книга вийшла друком.

 У монограф╕╖ представлено синхронний зр╕з народно╖ культури окремого району. Заф╕ксовано трансформац╕ю та сучасний стан побутування господарських занять, традиц╕йного харчування, одягу, родинних ╕ календарних обряд╕в, рел╕г╕йност╕ населення краю. Науковц╕ проанал╕зували усно╕сторичн╕ сюжети, упорядкували локальний п╕сенний фольклор, схарактеризували декоративно-прикладне мистецтво. Джерельною базою досл╕дження, окр╕м розпов╕дей респондент╕в, стали музейн╕ експозиц╕╖ та фонди. У ход╕ експозиц╕╖ науковц╕ ознайомилися з експозиц╕ями Лохвицького кра╓знавчого музею ╕м. Г. Сковороди, музейних к╕мнат ╕ кутк╕в у селах Бадаква, Гамал╕╖вка, Жабки, ╤ск╕вц╕, П╕ски, Токар╕, Вир╕шальне, Харк╕вц╕, Свирид╕вка та Яхники. Деяк╕ з них мають значний доробок власних пошукових досл╕джень з ╕стор╕╖ села, його культури та побуту. Книга м╕стить фрагменти запис╕в музейних прац╕вник╕в про ╕стор╕ю с╕л, окрем╕ свята, коп╕╖ р╕дк╕сних музейних св╕тлин, що стосуються традиц╕йно╖ арх╕тектури, колектив╕зац╕╖ краю, умов прац╕.

 Особлив╕стю книги «Лохвиччина» ╓ по╓днання науково-теоретичних розв╕док автор╕в з публ╕кац╕╓ю джерел. У додатках ум╕щено розд╕ли «П╕сенний фольклор» ╕ «Фольклорно-етнограф╕чн╕ матер╕али». Для зручност╕ користування фольклорно-етнограф╕чн╕ тексти тематично рубрикован╕. До видання включено ран╕ше не опубл╕ковану автоетнограф╕чну розпов╕дь наукового сп╕вроб╕тника ╤нституту мистецтвознавства, фольклористики та етнолог╕╖ ╕м. М.Т. Рильського В. Балушка про повсякденне життя в Лохвиц╕ в 1960-1970-х роках.

 Рукописи експедиц╕йних запис╕в обсягом 528 стор╕нок передано на збер╕гання до Арх╕вних наукових фонд╕в рукопис╕в та фонозапис╕в ╤нституту.

 Упродовж 1648–1781 рок╕в Лохвиця була сотенним м╕стом Миргородського та Лубенського (з 1658 року) козацьких полк╕в. До не╖ входило 25 с╕л, б╕льш╕сть яких ╕снують донин╕ ╕ як╕ експедиц╕я вивчала.

 У передмов╕ Галина Бондаренко зазнача╓: «Одним ╕з завдань науково╖ роботи було виявлення глибини ╕сторично╖ пам'ят╕, пошуки козацько╖ ╕дентичност╕ населення, яку вдалося заф╕ксувати».

 Презентац╕я завершилася невеликим концертом, у якому Людмила Кол╕сник засп╕вала п╕сню «Ой, качуре м╕й», а молод╕жний гурт «Шум’я» продемонстрував автентичну манеру лохвицького сп╕ву.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 08.12.2023 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25661

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков