Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХУДОЖН╢ ЗОБРАЖЕННЯ «МОВНОГО РЕЙДЕРСТВА» У ПОЕТИЦ╤ ╤ВАНА НИЗОВОГО
╤ван Низовий – один ╕з найяскрав╕ших творц╕в художнього слова друго╖ половини ХХ –...


ЛИШ ЧЕКАЛИ Б НА МЕНЕ ДИТЯЧ╤ ДОПИТЛИВ╤ ОЧ╤, ╤ ДЗВ╤НКИМ «ДОБРИЙ ДЕНЬ!» ПОЧИНАВСЯ ЩОРАЗУ УРОК…
Дякую тоб╕, вчителько, що розв╕яла м╕й смуток, що допомогла мен╕ перебороти особист╕ негаразди...


ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ВОЛОДИМИР СОСЮРА
...використовуючи образи Шевченка, Сосюра не вдавався до ╖хн╕х простих рем╕н╕сценц╕й, а творчо...


«ВЧИТЕЛЬКО МОЯ, ЗОРЕ СВ╤ТОВА!»
Про талановитого молодого педагога — вчителя укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури...


«…МЕН╤ ╤ ВДЕНЬ, ╤ ВНОЧ╤ СНИТЬСЯ ОТА БЛАГОДАТЬ НАД ДН╤ПРОМ…»
ОБРАЗ УКРА╥НИ В ТВОРЧОСТ╤ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 18.02.2005 > Тема "На допомогу вчителеві"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 18.02.2005
ТО ХТО Ж ГАРАНТУЄ ОСВІТУ: ДЕРЖАВА ЧИ ДИРЕКТОР?
Наталія РУДЕНКО, директор НВК "Українська школа-гімназія" м. Сімферополя.

Півроку тому з ініціативи директора Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Г. Шевченка Г. Сазоненко був створений елітний директорський клуб. Він об'єднав тих директорів гімназій, ліцеїв, яким не байдужий стан освіти і виховання юних українців. (Хоча членами клубу є директори українських шкіл близького і далекого зарубіжжя).
Коли люди мають власний шлях до мети, хоч важкий, але успішний, коли багато напрацьовано, виникає бажання ділитися досягнутим з іншими, вчитися у колег, допомагати один одному. (Хтось з видатних сказав: "Коли система припиняє обмін інформацією, вона перетворюється на купу мертвих молекул").
Отже, пройшло небагато часу, а члени клубу вже збираються втретє. Цього разу їх приймала Львівська гімназія № 56 з поглибленим вивченням українознавства і англійської мови. Зібрались освітяни з усієї України: сходу і заходу, півночі, півдня і центру. А також близького зарубіжжя - Придністров'я. В зустрічі брали участь начальник районного управління освіти м. Львова Р. М. Вороняк, співробітник Академії педагогічних наук України І. Єрмаков. Особливого тону в роботі надавала присутність загальновідомої людини в Україні і за кордоном - професора П. Кононенка.
Ця зустріч була особливою, адже давні добрі знайомі члени клубу зустрілися в новій Україні, і кожен себе відчував оновленим і зміненим.
"Про меншовартість народу насаджувалося віками. Хто народився в останні роки - не можуть бути меншовартісними" (Г. Сазоненко).
"Я змінився, змінюється моя сім'я.
Я побачив, як я змінився по відношенню до своєї держави. Раніше я бачив неповагу до своєї держави, до своєї нації. Я бачив, як змінювались вчителі. Вони самоорганізовувались для надання допомоги Майдану: і ними не треба було керувати" (Ю. Шукевич).
"Дуже рада цій зустрічі у партнер-клубі. Тут немає примусу: статуту, наказів-указів. Тут ми маємо свято наших душ під час кожної зустрічі. А яким важливим для нас є обмін думками! У нас ніхто не буде сидіти склавши руки (бо люди такі)" (Г. Лопушанська).
"Говорять: все зробили люди, Майдан.
А якби Ющенка не було?! Колись була акція "Україна без Кучми". Люди спитали: "А з ким?" І акція захлинулась. Знайдіть ще випадок, коли б ми вийшли мільйонами і на такому рівні етики, естетики, людяності. Сколихнулась Європа і Азія. Це вияв європейськості. Вияв душі, розуму, гідності". (П. Кононенко).
Власне, завдяки Петру Петровичу ці люди давно знають один одного. Адже об'єдналися вони на засадах українознавства, національної ідеї.
Зустріч у Львові була надзвичайно плідною. Директор Київського фінансового ліцею Ю. В. Шукевич підготував "круглий стіл", на якому проаналізували стан нормативної бази в освіті. Корисним є досвід співпраці ліцею з благодійним фондом. Тому що кожен керівник школи відчуває глибокий сум, вивчаючи бюджетні кошториси. І кожен, без винятку, шукає кошти, щоб школа не тільки вижила, а й розвивалась. І хоч у Конституції записано, що держава гарантує освіту, інколи здається, що директор гарантує освіту. А та реальність, що не соціальні замовники освітніх послуг контролюють освіту! От і виходить, що не чиновник для директора, вчителя, учня, а навпаки - учень, вчитель, директор - для чиновника. (Обговорення на цю тему було активне, тому що проблема болюча).
Фінансування галузі відбувається за залишковим принципом. (Для порівняння: у Фінляндії на одного учня витрачається 5700 євро на рік. Тайвань виділяє на освіту14% державного бюджету та 28% місцевого. Бюджет Тайваню - 500 млрд. доларів США на рік).
Порівняймо: в Україні у минулому році на одного учня витрачено 696 грн. (Це на все: підручники, платню всім працівникам, комунальні послуги тощо). Зарплатня вчителям планується без премій і лише на 10 місяців. Останні два місяці оплачуються за рахунок фонду економії заробітної платні.
І хоч вчитель буде найталановитішим, найуспішнішим - матеріальне стимулювання для нього нереальне. Пораділи на зустрічі за львівських вчителів, які всі отримали заборгованість по ст. 57. А в Сімферополі - жоден.
Члени клубу відзначили, "що нормативна база недопрацьована: не виписане поняття "заклад", не зовсім зрозуміло, чи є загальноосвітній навчальний заклад юридичною особою. Було запропоновано внести зміни до Закону "Про благодійництво та благодійні організації". Без благодійництва освіта не може існувати.
Всі директори відзначили, що економікою освіти в Україні не займаються. Внесено пропозицію ініціювати створення інституту економіки освіти (І. Єрмаков).
Робота партнер-клубу відбувалась в обстановці надзвичайної щирості і гостинності, створеній господинею - директором Г. В. Лопушанською. Була запропонована цікава культурна програма: екскурсія по місту, відвідини оперного театру, кав'ярні "Віденська кава". Великим сюрпризом для учасників зустрічі стало запрошення пані Галини провести святий вечір перед Водохрещем з усіма особливостями святкового дійства в колі її родини.
Найважливіше - це об'єднання небайдужих, і не тільки самих директорів; передбачена участь учителів у майстер-класах шкіл- партнерів. Вчителі Сімферопольської гімназії поїдуть працювати в творчих лабораторіях львів'ян, киян. А також будуть приймати у себе педагогів із Тирасполя і Бендер, які прагнуть освоїти методику колективного музикування.
Не будуть забуті й учні. Сімферопольська гімназія планує провести змагання з туризму та спортивного орієнтування. Про участь заявили майже всі школи-партнери. Роботи попереду багато. Клопоти множаться. Але добре, коли є що запозичити у своїх колег. Сильним і щасливим відчуває себе той, хто щедро ділиться, віддає.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 18.02.2005 > Тема "На допомогу вчителеві"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2920

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков