Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4492)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4184)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2185)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1170)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (384)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (230)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХУДОЖН╢ ЗОБРАЖЕННЯ «МОВНОГО РЕЙДЕРСТВА» У ПОЕТИЦ╤ ╤ВАНА НИЗОВОГО
╤ван Низовий – один ╕з найяскрав╕ших творц╕в художнього слова друго╖ половини ХХ –...


ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ВОЛОДИМИР СОСЮРА
...використовуючи образи Шевченка, Сосюра не вдавався до ╖хн╕х простих рем╕н╕сценц╕й, а творчо...


«ВЧИТЕЛЬКО МОЯ, ЗОРЕ СВ╤ТОВА!»
Про талановитого молодого педагога — вчителя укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури...


«…МЕН╤ ╤ ВДЕНЬ, ╤ ВНОЧ╤ СНИТЬСЯ ОТА БЛАГОДАТЬ НАД ДН╤ПРОМ…»
ОБРАЗ УКРА╥НИ В ТВОРЧОСТ╤ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА


НАША СОНЯЧНА В╤КТОР╤Я
З перших хвилин було таке в╕дчуття, що зустр╕ла р╕дну людину. Р╕дну за духом, помислами.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 17.03.2017 > Тема "На допомогу вчителеві"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 17.03.2017
ЛИШ ЧЕКАЛИ Б НА МЕНЕ ДИТЯЧ╤ ДОПИТЛИВ╤ ОЧ╤, ╤ ДЗВ╤НКИМ «ДОБРИЙ ДЕНЬ!» ПОЧИНАВСЯ ЩОРАЗУ УРОК…

Слово – Учителю!

Незважаючи на те, що шк╕льна програма з укра╖нсько╖ мови й л╕тератури в школах Криму набагато зменшена, все ж у наш╕й школ╕-л╕це╖ №9 м╕ста Ялти ╓ класи, в яких вивча╓ться цей предмет. Ми пам'ята╓мо, що ск╕льки мов ти зна╓ш, ст╕льки раз╕в ти людина. А тим б╕льше, що в Республ╕ц╕ Крим три державн╕ мови - рос╕йська, укра╖нська ╕ кримськотатарська. Я щаслива, що мо╖ учн╕ можуть насолоджуватися красою нашо╖ мови укра╖нсько╖. Дуже при╓мно, коли п╕дн╕ма╓шся сходинками на шк╕льний пор╕г ╕ з тобою в╕таються: "Доброго ранку, Валентино Адам╕вно!"
У школ╕ святку╓мо 9 листопада - День укра╖нсько╖ писемност╕ ╕ мови, 21 лютого - День р╕дно╖ мови, де звучать в╕рш╕ й п╕сн╕ мовами р╕зних нац╕ональностей, д╕ти яких навчаються в наш╕й школ╕. Разом з д╕тьми в╕дв╕ду╓мо ╕ м╕ськ╕ заходи: кра╓знавча конференц╕я, присвячена 183 р╕чниц╕ з дня народження ялтинського л╕каря ╕ поета Степана Руданського. Учениця 8-Б класу Л╕ля Привалова зм╕стовно, ц╕каво розпов╕ла ялтинцям про першого сан╕тарного л╕каря в Ялт╕, знайшли ми з нею багато ц╕кавих житт╓вих факт╕в про перебування ╕ працю л╕каря Степана Руданського в Ялт╕, про людей, яких в╕н л╕кував. ╢ й до сьогодн╕ л╕карня, де працював Руданський. Тепер це "Станц╕я переливання кров╕". Розпов╕ла Л╕ля ╕ про те, що Степан Руданський, прибувши в 1861 роц╕ до Криму (а це був р╕к смерт╕ Тараса Шевченка в Петербурз╕ ╕ перевезення його т╕ла до Канева в Укра╖ну), збирав кошти на спорудження Хреста на могилу Кобзаря. Дуже ц╕кавий факт, що Руданський ще тод╕ боровся з продажею на пляж╕ вл╕тку креветок, п╕клуючись про здоров'я в╕дпочивальник╕в. Ця проблема ╕ тепер ╕сну╓ на м╕сцевих пляжах. 
╤, звичайно, було почуто п╕сню Степана Руданського "Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну!" у виконанн╕ капели бандурист╕в ╕мен╕ Степана Руданського. ╤ згадалися слова поета:
"╤ я знов живий, вс╕х оглядую.
Смерт╕ першо╖ не пригадую!"
27 лютого приходили мо╖ учн╕ разом з╕ мною до Лесино╖ дом╕вки в Ялт╕, адже 25 лютого в╕святкували День народження Лариси Косач-Кв╕тки. Знову звучала бандура, а у виконанн╕ Л╕л╕╖ Привалово╖, нашо╖ бандуристки, ми почули п╕сню на слова Лес╕ Укра╖нки "Колискова". Св╕тлана Пол╕янська, наша восьмикласниця, читала поез╕ю Лес╕ Укра╖нки "Давня весна". Сумна мелод╕я скрипки у ╖╖ виконанн╕ нагадала про тяжку хворобу поетеси, а в к╕нц╕ весел╕ звуки скрипки н╕би нагадали рад╕сний настр╕й Лес╕ ще й рядки з поез╕╖:
"Весни тако╖ не було й не буде,
Як та була, що за в╕кном цв╕ла!!!"
На цьому свят╕ наш╕ м╕сцев╕ поети, члени Сп╕лки письменник╕в Криму В╕ра Кириченко, Тетяна Жихарева ╕ Денис Мокренцов читали власн╕ в╕рш╕... ╤ згадалися слова Мавки з "Л╕сово╖ п╕сн╕":
"Будуть приходити люди,
вбог╕ й багат╕, весел╕ й сумн╕,
радощ╕ й тугу нестимуть мен╕.
╥м промовляти душа моя буде...
Я об╕звуся до них..."
╤, виходячи з музею, хот╕лося зустр╕ти серед високих кипарис╕в, як╕ бачили живу Лесю, справжн╕х Лукаша ╕ Мавку..., а можливо, Лесю Укра╖нку ╕ Серг╕я Мержинського?!
А 9-10 березня я провела уроки п╕д назвою "Шевченкова весна" б╕ля пам'ятника Тарасов╕ Шевченку в Ялт╕. Поклали кв╕ти, прочитали "Запов╕т", "Мен╕ тринадцятий минало", "Садок вишневий коло хати" та ╕нш╕ твори. За п╕вгодини до нас при╓дналося багато молодих ╕ старших людей, як╕ також принесли кв╕ти Тарасов╕. П╕сля цього у Культурному центр╕ провели урок пам'ят╕ Великого Кобзаря, де звучала бандура, укра╖нська п╕сня ╕ в╕рш╕ Тараса Шевченка.
Ус╕ ц╕ роки ми проводимо ол╕мп╕аду з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури, ╕ шк╕льний тур, ╕ мун╕ципальний (м╕ський),╕ рег╕ональний (республ╕канський). Уже дек╕лька рок╕в п╕дряд призов╕ м╕сця об╕йма╓ учениця нашо╖ школи-л╕цею Анастас╕я Тарасенко. ╤ ще одна Анастас╕я - Шестакова (у 2016 роц╕ зак╕нчила школу ╕ стала студенткою медичного ун╕верситету в С╕мферопол╕) - з 8 класу входила в колектив призер╕в ╕ переможц╕в на ол╕мп╕адах з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури.
Анастас╕я Тарасенко, цьогор╕чна одинадцятикласниця, стала переможницею Всекримського етапу Всерос╕йсько╖ ол╕мп╕ади з державних мов Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Така ол╕мп╕ада проводилася в Рос╕╖ в цьому роц╕ вперше. У н╕й брали участь учн╕ 10-11-х клас╕в ╕ студенти. Ми побували в Москв╕ на завершальному етап╕ тако╖ ол╕мп╕ади. Там Настя представляла команду 11-класник╕в, учасник╕в Всерос╕йсько╖ ол╕мп╕ади. В укра╖нському в╕ночку, вишит╕й мамою сорочц╕, з хл╕бом-с╕ллю на вишитому рушников╕ наша Настя стояла за трибуною ╕ в╕тала вс╕х учасник╕в ол╕мп╕ади. Хл╕б-с╕ль подарувала членам жур╕ з╕ словами "Нехай щастить!" Молодчина Настя! Нехай щастить ╕ тоб╕ в цьому роц╕, коли ти зак╕нчу╓ш школу!
25-26 лютого в колишн╕й Укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ у С╕мферопол╕ в╕дбувся рег╕ональний тур ол╕мп╕ади з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури в цьому роц╕. Мо╖ учн╕ стали призерами знову. 11 клас - Анастас╕я Тарасенко, 9 клас - Ганна Чуйко ╕ Павло Тимошев. Звичайно, мен╕ дуже при╓мно, тому що через терни до з╕рок проходять ц╕ змагання. Адже урок╕в мало, додаткових занять не вистача╓, бо ╕ 11-, ╕ 9-класники готуються до випускних ╕спит╕в з ╕нших предмет╕в. Але вони це змогли. Я люблю сво╖х д╕тей ╕ пишаюся ними!!!
А ось так╕ слова написали вони: «Моя наставниця, а також учителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури Овсейчук Валентина Адам╕вна допомагала мен╕ п╕дготуватися до ол╕мп╕ади. Т╕льки завдяки ╖╖ порадам, урокам ╕ зусиллям, я пос╕ла призове м╕сце на цих серйозних змаганнях. Валентина Адам╕вна не т╕льки прекрасно ╕ доступно поясню╓ програмний матер╕ал, але й створю╓ комфортн╕ умови для навчання. У каб╕нет╕, який назива╓ться "Укра╖нська св╕тлиця", завжди затишно, усе п╕д╕бране з любов'ю, в укра╖нському стил╕. Я вдячна мо╖й учительц╕ за все те, що вона для нас робить. Вона кращий учитель ╕ просто добра людина, яка п╕дтрима╓ ╕ допоможе ╕ в радост╕, ╕ в гор╕. Дякую Вам, Валентино Адам╕вно!!! (Ганна Чуйко, учениця 9-А класу)»
«Валентина Адам╕вна - моя вчителька з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. Я вважаю, що вона - учитель в╕д Бога. Кожен ╖╖ урок по-сво╓му ц╕кавий, повчальний, адже тут ми вчимося любити життя, слово, р╕дну мову, яка передалася нам з маминим молоком. Валентина Адам╕вна вм╕╓ п╕д╕брати ключик до кожного учня, який ста╓ по-справжньому знавцем укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури. Як результат такого вза╓морозум╕ння - ╓ ще одна моя перемога в мовному аспект╕. Свою любов до всього укра╖нського Валентина Адам╕вна переда╓ нам, учням. Ось тому я й став призером ол╕мп╕ади в цьому роц╕. Минулого року одержав Диплом за перемогу в конкурс╕ "Мова - душа народу", написав тв╕р "Р╕здвян╕ свята в мо╖й родин╕". За вс╕ сво╖ усп╕хи я завдячую Вам, Валентино Адам╕вно! (Павло Тимошев, учень 9-А класу)»
А ц╕ рядки з твору-роздуму про вчительку Анастас╕╖ Тарасенко: "...Засмучений ранок... Настрою зовс╕м нема╓... Ось вчителька почина╓ читати тв╕р. У клас╕ тиша, вс╕ учн╕ слухають. ╤ поступово мо╖ тривоги розв╕юються, б╕ль зника╓. Неможливо пов╕рити, що тв╕р може створити так╕ дива. Але справа не у твор╕, а в мелод╕йн╕й розпов╕д╕ вчительки укра╖нсько╖ мови. Коли ти занурю╓шся у св╕т л╕тератури, тебе поглина╓ безмежний океан чудових твор╕в. Ти л╕та╓ш на прозорих хмарах, тво╖ мр╕╖ починають зд╕йснюватися.
╤ сонце вже ся╓ по-╕ншому, ╕ птахи починають сп╕вати, ╕ природа н╕би посм╕ха╓ться до мене. Мен╕ хочеться, щоб ця чудова, добра розпов╕дь н╕коли не зак╕нчувалась. Учителька сто╖ть у сонячних променях, н╕би фея в казковому сяйв╕, ╕ чар╕вною паличкою зн╕ма╓ з мене б╕ль, заполоня╓ мо╓ серце щастям. Дивлячись у зелен╕ оч╕ нашо╖ фе╖, я мовчки розмовляю з нею, вона в╕дчува╓ м╕й настр╕й ╕ в╕дпов╕да╓ мен╕ добротою. 
Пролунали останн╕ слова. ╤ нема╓ вже б╕льше смутку, нема╓ тривог, ╓ т╕льки вчителька-фея, котра зеленими очима залоскоче душу, мелод╕йною розпов╕ддю об╕йме серце. 
Дякую тоб╕, вчителько, що розв╕яла м╕й смуток, що допомогла мен╕ перебороти особист╕ негаразди..."
П╕сля таких рядк╕в я пригадала св╕й в╕рш про призначення мо╓ в цьому житт╕:
Чи щаслива - не знаю, та ╕ншо╖ дол╕ не хочу.
Лиш би кликав щоранку до школи дзв╕нок,
Лиш чекали б на мене дитяч╕ допитлив╕ оч╕,
╤ дзв╕нким "Добрий день!" починався щоразу урок.
Лиш би з чистого неба лилося на землю пром╕ння,
Лиш на личках дитячих не гаснув би см╕х, 
Лиш змогла б я тепло сво╓, силу ╕ вм╕ння
╥м в╕ддать, розд╕ливши пор╕вну на вс╕х!!!

Валентина ОВСЕЙЧУК,
вчителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури
школи-л╕цею №9 м╕ста Ялти

На фото: ялтинська укра╖нська вчителька Валентина Овсейчук
***
Б╕льше укра╖нських ялтинських фото – на Фейсбук-стор╕нц╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»:
https://www.facebook.com/газета-Кримська-св╕тлиця-192473467490932/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 17.03.2017 > Тема "На допомогу вчителеві"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18263

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков