Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2012 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2012
ОБЕР╤Г НАШИХ ДУШ

Як ми вже пов╕домляли, на свят╕ «Кра╖на дитячих мр╕й», що проходило на День незалежност╕ у с╕мферопольському Дитячому парку, один з майстер-клас╕в — з виготовлення ляльок-мотанок — проводили Христинка Гуракова з╕ сво╓ю бабусею Галиною ╤лл╕вною Дмитр╕╓вою (на фото). ╥хн╓ «лялькове» мистецтво викликало неабиякий ╕нтерес серед присутн╕х на свят╕, прич╕м, не лише у д╕тей, але й у дорослих. Тому ми домовилися з майстринями, що вони п╕дготують та проведуть такий майстер-клас на газетних стор╕нках спец╕ально для читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та дитячого «Джерельця».
╤ ось к╕лька дн╕в тому пор╕г нашо╖ «Св╕тлиц╕» переступили усм╕хнен╕ Христинка та пан╕ Галина. Порад╕ли за нашу св╕тлу, простору, багату на кв╕ти, ╕кони та книги (а ще ж нав╕ть фортеп╕ано ╓!) редакц╕йну «хатину». Галин╕ ╤лл╕вн╕ «Св╕тлиця» особливо р╕дна й дорога, бо вона колись, ще на перших порах, працювала у газет╕ головним бухгалтером. Тож переживала разом з╕ «св╕тличанами» за ус╕ т╕ негаразди, що випали на нашу долю. Та, дякувати Богу, вберегли, в╕дродили «Св╕тлицю», бо, мабуть, ╕ газета ма╓ якийсь св╕й особливий обер╕г!
Ось так ╕ перейшли плавно до справи й розмови про обереги: рушник, в╕ночок, писанка, сорочка — ╕ лялька-мотанка. Розкладаючи з Христинкою на стол╕ клубочки ниток, клаптики тканини, Галина ╤лл╕вна паралельно вводить нас у «ляльковий св╕т». Лялька-мотанка — чи не найстаровинн╕ша укра╖нська народна ╕грашка. Але це не просто ╕грашка чи колоритний укра╖нський сувен╕р, вона — обер╕г родини й роду, символ зв’язку м╕ж покол╕ннями. З давн╕х-давен в укра╖нських родинах молода ж╕нка, чекаючи дитину, робила ляльку-мотанку, котра уособлювала собою майбутн╓ дитя. Перш н╕ж покласти в колиску новонароджену дитину, туди клали цю лялечку, ╕ вона ставала оберегом дитини, ╖╖ захисницею, символом зв’язку дитини з ус╕м родом, ╕ цей зв’язок захищав людину, де б вона не була.
╤ в народних казках наша диво-лялька присутня! Пам’ята╓те, як у «Васил╕с╕ Прекрасн╕й» мати, помираючи, да╓ сво╖й доньц╕ ляльку ╕ наказу╓, щоб та берегла ╖╖, шанувала, годувала крихтами хл╕ба ╕ краплями молока — ╕ лялечка завжди буде в╕рною пом╕чницею. Д╕вчина викону╓ наказ матер╕, ╕ лялька допомага╓ ╖й зд╕йснити ус╕ завдання, виконати ус╕ забаганки лихо╖ мачухи ╕ нав╕ть з Бабою-Ягою впоратися.
Тож ця казка — ще одне п╕дтвердження старовинного звичаю, коли мотана лялька була символом Берегин╕ роду, яка передавалася в╕д покол╕ння до покол╕ння, в╕д матер╕ до дочки, ╕ ниточка, якою в’язалася лялька, ставала символ╕чною золотою ниткою, що ╓днала покол╕ння в м╕цний ╓диний Р╕д, берегла ╕ захищала його.
Але ж, напевне, не з казки дов╕далися наш╕ гост╕ про ляльку-мотанку? Галина ╤лл╕вна розпов╕ла, що цього року на Р╕здво вона ╖здила до Львова на гостину до сина В╕тал╕я та онуки Христинки. Там у Будинку творчост╕ вона й побачила, як роблять цих  ляльок. Так ╖й це сподобалося (а пан╕ Галина, до слова, ще й чудово вишива╓, вона — одна з учениць нашо╖ знаменито╖ землячки В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к), що загор╕лася бажанням навчитися робити ╖х власноруч. Тож коли повернулася до Криму, одразу ж зробила свою першу ляльку-мотанку.
...Галина ╤лл╕вна посадила поруч ╕з собою Христинку, виклала на ст╕л р╕знокольоров╕ клубочки ниток. Ще приготувала клаптики тканини, пояснюючи, для чого вони знадобляться: б╕лий клаптик м’якого трикотажу — для гол╕вки, лляна цупка тканина — для сп╕днички, с╕ра – для фартушка. ╤ закип╕ла у «Св╕тлиц╕» дружна творча робота! Пан╕ Галина в╕д╕рвала смужку б╕лого полотна приблизно 3-4 см завширшки, зауваживши, що ножицями у цьому процес╕ користуватися не прийнято, ╕ в╕ддала внучц╕.
— Христинко, скрути цю смужку «рулетиком» — це буде гол╕вка наш╕й ляльц╕.
Загорнувши цей «рулетик» у б╕лу м’яку шматинку, вона знову дала його Христинц╕, щоб та обмотала ниткою шийку. Голкою п╕д час виготовлення ляльки-мотанки не користуються, т╕льки нитками ╕ тканиною. Шити можна лише при виготовленн╕ сувен╕рних ляльок, ╕ то — т╕льки для оздоблення вбрання ляльки вишивкою.
— Тепер намота╓мо на гол╕вц╕ нитками зам╕сть обличчя хреста, — продовжу╓ Галина ╤лл╕вна. — Для того, щоб лялька-мотанка стала оберегом, а не просто ╕грашкою, ╖╖ потр╕бно робити безликою, бо наш╕ предки вважали, що через обличчя в ляльку може вселитися чиясь душа. А душа бува╓ не т╕льки доброю, але й лихою. Тому не можна малювати обличчя ляльц╕, вона не повинна на когось бути схожою, щоб не завдати т╕й людин╕, а тим б╕льше, дитин╕, шкоди.
Галина ╤лл╕вна взяла червон╕, зелен╕, жовт╕ нитки й обмотала ними гол╕вку у форм╕ хреста. При цьому пояснила, що кольори теж мають символ╕чне значення. Наприклад, якщо лялька робиться на добробут та здоров’я родини — п╕дбираються червоно-зелен╕ в╕дт╕нки, для усп╕ху в ф╕нансових справах – зелен╕ та золотист╕, для щастя у коханн╕ чи подружньому житт╕ – червон╕, рожев╕, помаранчев╕ кольори.
— А тепер, Христинко, будемо робити наш╕й лялечц╕ ручки. Ось тоб╕ моток б╕лих ниток, обмотай його червоними, зеленими, жовтими ниточками. Потр╕бно старанно намотувати, щоб ручки у нашо╖ ляльки були м╕цними, р╕вненькими й красивими. Пот╕м я прикр╕плю ╖х до шийки, — теж обмотавши ниткою.
П╕сля цього онука отриму╓ завдання з мотка б╕лих ниток сформувати ляльчин╕ тулуб, плеч╕ ╕ н╕жки.
— Бабусю, треба ж, щоб спинка трималася, — турбу╓ться про ляльку Христинка.
— Для цього обмоту╓мо нитками навхрест ╕ по тал╕╖ — ось так, дивися, – навча╓ бабуся. — Ну ось, тепер наш╕й ляльц╕ можна й одягатися. Сп╕дничку й фартушок робимо з двох прямокутних клаптик╕в потр╕бного розм╕ру, склада╓мо в гармошечку ╕ примоту╓мо нитками до тал╕╖.
— Бабусю, а коса ╕ в╕ночок? Давай я зроблю косу, а ти – в╕ночок.
Христинка намотала б╕лих ниток для косички. А бабуся тим часом робила в╕ночок — за т╕╓ю ж технолог╕╓ю, що й руки. Сказала лише, що за бажанням можна додати у в╕ночок золотисту нитку, щоб прикрасити його.
В╕нок з косою урочисто одягли на ляльчину гол╕вку. Ось так ╕ з’явилася на св╕т Божий у наш╕й «Св╕тлиц╕» лялька-берегиня! Але що ж то за лялька без ╕мен╕? Будемо звати ╖╖ Джерелинка, щоб обер╕гала «Джерельце» ╕ вс╕х «джерелят». А щоб ╖й не було самотньо, Галина ╤лл╕вна ╕ Христинка залишили в дарунок редакц╕╖ ще одну, виготовлену ними ран╕ше ляльку-мотанку, яку ми, не довго думаючи, нарекли Св╕тлинкою — щоб жодна темна сила н╕коли не змогла зашкодити наш╕й «Кримськ╕й св╕тлиц╕!

Гостей приймала ╕ «лялькову» науку вивчала
Любов СОВИК

А ще наш╕ гост╕ випробували в д╕╖ призовий велосипед, який Христинц╕ дуже сподобався. ╤ сама б виграла, але... ще треба тр╕шки п╕дрости!

*   *   *

УВАГА: КОНКУРС!
СПРАВЖН╢ СВЯТО юн╕  читач╕ «Джерельця» зможуть подарувати соб╕ сам╕, якщо в╕зьмуть участь у нашому творчому конкурс╕ ╕ виграють ось цей розкладний велосипед! Надсилайте на адресу редакц╕╖ (звичайною або електронною поштою) ваш╕ л╕тературн╕, поетичн╕, публ╕цистичн╕ твори — на будь-як╕ теми. Кращ╕ роботи будуть опубл╕кован╕ у «Джерельц╕», а ╖хн╕ автори отримають шанс вибороти суперприз та ╕нш╕ нагороди.
Кр╕м творчих завдань будуть й ц╕лком конкретн╕, за як╕ нараховуватимуться додатков╕ бали. Ось два з них:
— Коли вийшов перший номер «Джерельця»?
— Хто надав для переможця конкурсу у «Джерельц╕» головний приз — велосипед? (Депутат, кандидат, парт╕я ╕ т. д.)
Чека╓мо на ваш╕ в╕дпов╕д╕, в╕рш╕, опов╕дання, репортаж╕, новели, статт╕. Твор╕ть! Дерзайте! Перемагайте!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2012 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10740

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков