Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3410)
З потоку життя (6643)
Душі криниця (3590)
Українці мої... (1476)
Резонанс (1530)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1699)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МИРОСЛАВ МАМЧАК: Н╤Ч НА Р╤ЗДВО
Я, м╕чман Чорноморського флоту ╕ студент-заочник Льв╕вського л╕сотехн╕чного ╕нституту, знаходився...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: ЛОТОФАГИ
Мен╕ зда╓ться, що технолог╕ю зради у Севастопол╕ ╕ в Криму в╕дпрацьовували з часу проголошення...


INFORMNAPALM НАВ╤В ДОКАЗИ УЧАСТ╤ ДЕСАНТНОГО КОРАБЛЯ РФ У ЗАХОПЛЕНН╤ КРИМУ
Зазнача╓ться, що у перел╕ку корабл╕в Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, залучених до агрес╕╖ проти Укра╖ни в...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: ЛОТОФАГИ
(Продовження, розд╕л I, частина 6. Початок пов╕ст╕ в «КС» №48 за 2019 р.)


ВСЬОГО ЛИШ 20 Л╤Т ТОМУ…
З арх╕ву «Кримсько╖ св╕тлиц╕»
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 30.03.2007
СПОГАДИ ╤ КОМЕНТАР╤ ПЕРШОГО КОМАНДУВАЧА ВМС УКРА╥НИ БОРИСА КОЖИНА

ДАТИ
ДО 15-╖ Р╤ЧНИЦ╤ В╤ДРОДЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКИХ СИЛ УКРА╥НИ

7 кв╕тня 2007 року виповню╓ться 15 рок╕в створення (в╕дродження) В╕йськово-Морських Сил Збройних Сил Укра╖ни. Ми, укра╖нц╕, пиша╓мося тим, що Укра╖на - морська держава. Але ж Флот Укра╖ни, який п╕сля розпаду СРСР одержав одну ╕з найб╕льших за протяжн╕стю берегову смугу в Чорному мор╕, ма╓ на сьогодн╕ ще безл╕ч проблем. Напередодн╕ ц╕╓╖ р╕чниц╕ сво╖ми спогадами ╕ коментарями под╕лився перший Командувач ВМС Укра╖ни, народний депутат Укра╖ни двох скликань, член Центрального проводу УНП, в╕це-адм╕рал Борис КОЖИН.
1. Як все починалося у 1992 роц╕
Анал╕зуючи стратег╕ю розвитку Укра╖ни та ╖╖ майбутнього, було зрозум╕лим, що для забезпечення стаб╕льност╕ в Криму, Кримському рег╕он╕ та Севастопол╕ необх╕дно створити власн╕ В╕йськово-Морськ╕ Сили Укра╖ни, повторюю: як фактор стаб╕льност╕ та незалежност╕.
5 кв╕тня 1992 року я дав згоду очолити ВМС Укра╖ни, як планувалося, на баз╕ Чорноморського флоту. 7 кв╕тня 1992 року я, контр-адм╕рал Борис Кожин, командир Кримсько╖ в╕йськово-морсько╖ бази, ╕нкогн╕то, без дозволу командувача ЧФ, залишив КП ВМБ та пере╖хав ╕з смт. Новоозерне (Донузлав) до м. Севастополя.
П╕д час пере╖зду з Донузлава до Севастополя (понад 3 години) я пом╕тив, що б╕ля в╕йськових частин, в╕йськових м╕стечок, корабельних з'╓днань сто╖ть в╕йськова техн╕ка, БТРи, танки, озбро╓н╕ в╕йськов╕, на кораблях та частинах пом╕тна активн╕сть. Мен╕ стало зрозум╕ло, що пройшла на ЧФ ╕нформац╕я, що мене на КП нема╓, ╕ що до Севастополя при╖хала авторитетна державна ком╕с╕я, яку очолив В. Дурдинець, для зд╕йснення передач╕ ЧФ п╕д юрисдикц╕ю Укра╖ни. Чорноморський флот на ситуа-ц╕ю, що склалася, в╕дреагував бойовою тривогою. Момент переведення флоту п╕д юрисдикц╕ю Укра╖ни був упущений ╕ оперативно-стратег╕чне об'╓днання ЧФ у повну силу працювало ╕ працю╓ на нац╕ональн╕ ╕нтереси Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
М. Мамчак, "Флотоводц╕ Укра╖ни":
"П╕зно вноч╕ 7 кв╕тня 1992 року командувач Чорноморського флоту адм╕рал ╤гор Касатонов особисто зателефонував ╕ в╕ддав наказ командиру чергово╖ по Чорноморському флоту корабельно╖ ракетно╖ ударно╖ групи кап╕тану 2-го рангу Захарову: "У Кримськ╕й в╕йськово-морськ╕й баз╕ повстали на-ц╕онал╕сти ╕ штурмують штаб бази в Новоозерному. Вам озбро╖ти ек╕паж╕ стр╕лецькою збро╓ю ╕ див╕з╕оном зайняти оборону штабу ВМБ з боку озера Донузлав".
Посеред ноч╕ два ракетн╕ катери по бойов╕й тривоз╕ вискочили з бухти Вузька (м. Чорноморськ) ╕ повним ходом направилися до озера Донузлав. П╕д час переходу пом╕чник командира з роботи з особовим складом, кап╕тан 3-го рангу В. Новосьолов по рац╕╖ передавав у штаб флоту: "Ми, моряки-ракетники, в╕рн╕ прапору СНД, готов╕ виконати будь-який наказ командувача". На рад╕отелеграми Донузлавського рейдового посту катери КУГу не в╕дпов╕ли...
Години через дв╕ в Донузлав з червоними клотиковими вогнями ув╕йшла чергова по флоту протичовнова корабельна група. Озеро Донузлав осв╕тилося червоними вогнями, а штаб бази й селище Новоозерне оточили з бухти корабл╕, а з берега - танки ╕ бронетранспортери ╕з озбро╓ними "до зуб╕в" десантами ╢впатор╕йського полку берегово╖ оборони. Для остраху "непослушного" СНД гарн╕зону ╕ мешканц╕в за н╕ч навколо селища було вкопано в землю три танки ╕ вирито окопи. БТРи з десантом роз'╖жджали вулицями, як такс╕. У пов╕тря ще планувалося п╕дняти бойов╕ вертольоти, та командир Мирн╕вського ав╕аполку протичовново╖ ав╕ац╕╖ без письмового наказу в╕дмовився п╕дн╕мати у пов╕тря сво╖ бойов╕ машини. Селищн╕ пошта ╕ магазини були закрит╕, працювала лише школа, та й т╕ всього к╕лька годин. Бравий ╓впатор╕йський комбриг ще намагався "взяти п╕д охорону" ╢впатор╕йську м╕ську Раду, але кер╕внику м╕ста Андр╕ю Даниленку на ранок 8 кв╕тня все ж таки вдалося вмовити його не робити дурниць.
У ту н╕ч, за розпорядженням командувача ЧФ, на флот╕ було оголошено бойову тривогу, наказано прибрати трапи на борт корабл╕в, установити на корм╕ кулеметн╕ гн╕зда; а штаб флоту взяли п╕д охорону морськ╕ п╕хотинц╕ з бронетехн╕кою.
Так ╕стерично Чорноморський флот ко-лишнього Союзу РСР в╕дреагував на народження В╕йськово-Морських Сил Укра╖ни ╕ призначення командира Кримсько╖ в╕йськово-морсько╖ бази контр-адм╕рала Кожина Бориса Борисовича ╖хн╕м першим командувачем".
2. Чому було прийнято р╕шення розташувати орган╕зац╕йну групу штабу ВМС Укра╖ни як головно╖ бази ВМС в Севастопол╕, а не в Новоозерному або в Одес╕?
З початку створення ВМС Укра╖ни до мене надходило багато пропозиц╕й в╕д представник╕в ЧФ, оф╕цер╕в, ЗМ╤ щодо формування штабу, КП, ╕нфраструктури ВМС в Донузлав╕, де д╕ють п╕дрозд╕ли, як╕ склали присягу укра╖нському народов╕.
До реч╕, з М╕н╕стерства оборони Укра╖ни надходили пропозиц╕╖ розглянути вар╕анти формування ВМСУ поза межами Севастополя, в тому числ╕ й в Балаклав╕.
(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4623

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков