Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4458)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4136)
Українці мої... (1668)
Резонанс (2130)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1068)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (334)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (211)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2024
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤

До друго╖ р╕чниц╕ визволення Ки╖вщини в╕д рос╕йських загарбник╕в у Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста Ки╓ва презентовано виставку «На захист╕ м╕ста». Експозиц╕я демонстру╓ п’ять основних зб╕рних образ╕в захисник╕в, як╕ стали символами боротьби сво╓╖ епохи, уособленням людських чеснот, високого ╕деалу служ╕ння народу, готовност╕ до подвигу в ╕м’я держави. Це – руський дружинник к╕нця Х – початку Х╤ стол╕ття, в╕йськовий слуга Великого княз╕вства Литовського, покозачений шляхтич час╕в Богдана Хмельницького, козак Арм╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки ╕ сучасний во╖н.

 Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва.

 Рос╕я завжди була ворогом Незалежно╖ Укра╖ни. П╕сля повалення царизму противником укра╖нсько╖ незалежност╕ були, з одного боку, рос╕йськ╕ б╕льшовики, з другого – ╖хн╕ непримиренн╕ вороги б╕логвард╕йц╕ (серед них були як монарх╕сти, так ╕ прихильники ╕ншого «демократичного» шляху Рос╕╖). Для обох сил контроль над Ки╓вом був не ст╕льки стратег╕чною, ск╕льки ╕деолог╕чною метою.

 Така ж пол╕тика стосовно Укра╖ни ╕ в нин╕шньо╖ Рос╕╖. Незалежна Укра╖на та сам факт ╕снування укра╖нсько╖ нац╕╖ становлять загрозу амб╕ц╕ям Рос╕╖, яка все ще не може перерости ╕мперську хворобу минулих епох. Намагаючись перетворити Укра╖ну на державу-сател╕та, Рос╕я прагнула контролювати укра╖нську владу, впливати на вибори й наситила Укра╖ну сво╖ми пол╕ттехнологами та агентами. Коли ж укра╖нц╕ п╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕ ч╕тко заявили про св╕й виб╕р ╓вропейського шляху розвитку ╕ в╕ддан╕сть демократ╕╖, Кремль розгорнув проти нас г╕бридну агрес╕ю. Проте в╕с╕м рок╕в спроб Кремля розхитати ситуац╕ю в Укра╖н╕ не мали бажаних для агресора насл╕дк╕в. Рос╕яни розпочали широкомасштабну в╕йну з метою повного знищення укра╖нсько╖ незалежност╕. Для захоплення Ки╓ва в Рос╕╖ ╕ Б╕лорус╕╖ були створен╕ два потужн╕ угрупування в╕йськ, як╕ 24 лютого 2022 року почали рух на правому ╕ л╕вому берегах Дн╕пра. На завоювання столиц╕ Укра╖ни в╕дводилося 72 години. Для досягнення мети ворог зад╕яв пов╕тряно-косм╕чн╕ сили, пов╕тряно-десантн╕ в╕йська, сили спец╕альних операц╕й та ╕нших формувань.

 У перш╕ ж години вторгнення рос╕ян р╕зн╕ за в╕ком, статтю ╕ родами занять кияни стали на захист свого м╕ста, добров╕льно вступивши до лав Збройних Сил Укра╖ни, а також добровольчих формувань територ╕альних громад та ╕нших складових сил оборони.

 Цив╕льне населення готувало «бандер╕вськ╕ смуз╕», мисливську зброю, забезпечувало захисник╕в розв╕дданими з комерц╕йних дрон╕в. Ядром оборони Ки╓ва була 72-а окрема механ╕зована бригада ╕мен╕ Чорних Запорожц╕в ЗСУ. В аеропорту «Антонов» у селищ╕ Гостомел╕ десант окупант╕в наштовхнувся на оп╕р 4-о╖ бригади оперативного призначення ╕мен╕ Героя Укра╖ни сержанта Серг╕я Михальчука Нац╕онально╖ гвард╕╖ Укра╖ни. Захисники Ки╓ва завдали удар╕в по зл╕тн╕й смуз╕ аеропорту й вивели ╖╖ з ладу, унеможлививши приземлення транспортних л╕так╕в.

 Ударами артилер╕╖, танк╕в ╕ ав╕ац╕╖ сил оборони Укра╖ни було знищено чимало техн╕ки ворога. Невдалою для рос╕ян виявилася спроба захопити за допомогою десанту аеродром у Васильков╕. На Л╕вобережж╕ рос╕йськ╕ в╕йська загрузли в боях за Черн╕г╕в, Суми, Охтирку, Н╕жин ╕ ╕нш╕ м╕ста й не змогли просунутися до укра╖нсько╖ столиц╕.

 27 лютого стало зрозум╕ло, що план блискавичного захоплення Ки╓ва провалився. Ворог став готуватися до оточення та блокування нашо╖ столиц╕. Якби йому вдалося п╕д╕йти на в╕дстань приц╕льно╖ роботи артилер╕╖, рос╕яни почали б р╕вняти столицю Укра╖ни з землею. Та геро╖чними зусиллями оборонц╕ Укра╖ни в╕дбили спроби рос╕ян подолати руб╕ж на р╕чц╕ ╤рп╕нь. Важк╕ бо╖ на Ки╖вщин╕ тривали всю першу половину вересня. Зрештою, зазнавши великих втрат у людях ╕ техн╕ц╕, окупанти припинили марн╕ спроби заволод╕ти Ки╓вом. 2 кв╕тня 2022 року Ки╖вська область була визволена.

 Анатол╕й Зборовський

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2024 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25977

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков