Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 22.03.2024
ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ

14 березня в Нац╕ональному центр╕ народно╖ культури «Музей ╤вана Гончара» в Ки╓в╕ в╕дкрилася фотовиставка «Повернути ╕сторичну пам’ять».

На н╕й представлено фото укра╖нських цвинтар╕в ╕ хрест╕в.

 Виставка влаштована в рамках досл╕дницького про╓кту «Укра╖на ╕нкогн╕та».

 Засновник про╓кту «Укра╖на ╕нкогн╕та», географ, мандр╕вник ╕ кра╓знавець Роман Маленков зазнача╓: «╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖. В б╕льшост╕ випадк╕в вона почина╓ться ╕з поховань – стародавн╕х некропол╕в, як╕ ╓ одним ╕з головних маркер╕в ╕дентичност╕ Укра╖ни. Незважаючи на безнастанн╕ спроби зруйнувати ц╕ пам’ятки, на теренах Укра╖ни, в р╕зних ╖╖ рег╕онах, збереглося близько 2 тисяч давн╕х укра╖нських цвинтар╕в ╕з кам’яними хрестами. Однак нема╓ жодного ╖х ре╓стру, в тотальн╕й б╕льшост╕ випадк╕в вони занедбан╕ або у ру╖н╕, байдуж╕ м╕сцев╕й влад╕, плюндруються вандалами ╕ зникають. Це неприпустимо, адже кожен ╕з таких хрест╕в ма╓ бути пам’яткою ╕стор╕╖, а також лап╕дарного ╕ сакрального мистецтва. Ми хочемо виправити цю ситуац╕ю ╕ повернути ╕сторичну пам'ять».

 Наш╕ давн╕ некропол╕ ╓ в ус╕х краях Укра╖ни та на укра╖нських етн╕чних землях за кордоном.

 Зокрема, на Причорноморських теренах заснування перших укра╖нських поселень розпочалося щонайменше з ХV╤╤ стол╕ття, коли П╕вднем волод╕ла Османська ╕мпер╕я, проте масов╕ переселення сюди укра╖нц╕в почалися п╕сля знищення Рос╕╓ю Запор╕зько╖ С╕ч╕, руйнування нею козацького устрою на Правобережж╕ та ╕мперсько╖ колон╕зац╕╖ запорозьких земель.

 З вол╕ султана укра╖нськ╕ козаки з родинами отримали дозв╕л на поселення й господарювання у межах волод╕нь Османсько╖ держави в пониззях степових р╕к та лиман╕в Чорного й Азовського мор╕в. Так, задовго до захоплення цих земель Рос╕йською ╕мпер╕╓ю, на просторах – в╕д Молочно╖ й Дн╕пра до Дн╕стра й Дунаю, виникли сотн╕ укра╖нських с╕л ╕ хутор╕в.

 За к╕лька рок╕в ознакою степ╕в та узбережжя Причорномор’ стали характерн╕ надмогильн╕ хрести козацько╖ форми, як╕ виготовляли з м╕сцевого вапняку.

 Як ╕ ╕нш╕ елементи нац╕онально╖ пам’ят╕ укра╖нц╕в, стародавн╕ козацьк╕ цвинтар╕ нещадно нищили в часи радянсько╖ влади, проте на щастя, збереглися ╕ донин╕ ╖х дек╕лька сотень.

 Найб╕льший козацький цвинтар Укра╖ни – Сотник╕вська С╕ч. В╕н розташований на територ╕╖ колишнього села Малий Куяльник. Це було поселення козак╕в-неруба╖в, як╕ прийшли на ц╕ земл╕ п╕сля руйнування рос╕янами Запор╕зько╖ С╕ч╕. ╤з султаном вони мали догов╕р на розробку копалень вапняку. Ц╕ копальн╕ ╕з часом стали основою для легендарних одеських катакомб. Нин╕ цвинтар у межах Одеси. В╕н ╓ матер╕альним доказом того, хто жив на цих землях до ╖х окупац╕╖ рос╕янами.

 В сел╕ Загн╕тк╕в Одесько╖ област╕ ╓ цвинтар козак╕в-каменотес╕в, як╕ м╕грували ╕з захоплених рос╕янами земель Запор╕зько╖ С╕ч╕ ╕ отримали в╕д султана дозв╕л на видобуток каменю-вапняку.

 В м╕ст╕ Первомайську Микола╖всько╖ област╕ збереглися ун╕кальн╕ «д╕ряв╕» хрести на двох козацьких похованнях колишн╕х м╕стечок Богополя та Ольв╕ополя. Для чого у хрест╕ зроблено отв╕р – переконливих верс╕й поки не ╕сну╓.

 У селах, розташованих вздовж р╕чки П╕вденний Буг в╕д м╕ста Вознесенська (стара назва Соколи) Микола╖всько╖ област╕ ╕ фактично до гирла, збереглися козацьк╕ цвинтар╕ ╕з кам’яними хрестами ╕ нав╕ть старшинськими гробницями. ╤з 1769 з перервами до 1817 року тут була територ╕я створеного Рос╕йською ╕мпер╕╓ю Бузького козацького в╕йська. Його основну частину склали козаки Запор╕зько╖ С╕ч╕.

 А найстар╕ший ╕з в╕домих козацьких цвинтар╕в розташований в м╕ст╕ Кременець Терноп╕льсько╖ област╕. Тут поховано козак╕в, як╕ загинули п╕д час штурму Кременецького замку у 1648 роц╕. Зг╕дно ╕з легендою, на цвинтар╕ поховано к╕лька козацьких бандурист╕в – ╖хн╕ могили мають плиту у вигляд╕ бандури.

 Козацький хрест ╓ символом укра╖нського козацтва, лицарства, в╕йська. Це лапчастий хрест, який походить в╕д хреста ╓вропейського лицарського ордену тампл╕╓р╕в. Його не варто плутати ╕з хрестом Мальт╕йського (Госп╕таль╓рського) ордену.

 Лицарський орден тампл╕╓р╕в зник ще на початку Х╤V стол╕ття, але ╖хн╕й головний символ - хрест збер╕гся в Орден╕ масон╕в. Яким чином цей хрест потрапив на Наддн╕прянщину, до козак╕в, точно не в╕домо. Його зображення на козацьких корогвах почали масово з’являтися на початку ХV╤╤ стол╕ття. В╕домо, що у 1618 роц╕ козаки вступили до Ордену християнських лицар╕в, який був антиосманською коал╕ц╕╓ю. В цей орден входили Англ╕я, Франц╕я, ╤спан╕я, Священна Римська ╕мпер╕я (Н╕меччина), Рим, Угорщина, Р╕ч Посполита та ╕нш╕ кра╖ни. Запор╕зьке в╕йсько, яким керував тод╕ гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, стало повноц╕нним членом цього ордену, а одним ╕з символ╕в ордену був тампл╕╓рський лапчастий хрест.

 Ми назива╓мо козацьким хрестом не лише хрести на козацьких могилах, а взагал╕ хрести, як╕ мають лапчасту форму. Нин╕ так╕ хрести часто ставлять на могилах видатних укра╖нц╕в, зокрема вояк╕в. В╕д початку минулого стол╕ття козацьк╕ хрести ставлять на укра╖нських в╕йськових мемор╕алах.

 Нин╕ козацький хрест ╓ символом Збройних Сил Укра╖ни.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2024 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25930

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков