Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОГЛЯД ЧЕРЕЗ СТОЛ╤ТТЯ: МИНУЛЕ ╤ СУЧАСНЕ
Декада ╕стор╕╖, проведена у Червоноградському г╕рничо-економ╕чному коледж╕, насамперед була...


КАРАЛЬНА ОПЕРАЦ╤Я ПРОТИ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤╥
Правду про Голодомор сл╕д розкривати не в╕д одн╕╓╖ кругло╖ дати до ╕ншо╖, а на пост╕йн╕й ╕...


ДМИТРО ДОНЦОВ ╤ «ВИКРИВАЧ╤»: ДЛЯ ЧОГО РОЗГАНЯЮТЬ СКАНДАЛ ДОВКОЛА ПАМ’ЯТНОГО ЗНАКА?
Рос╕йська сторона не пропуска╓ жодного кроку укра╖нського сусп╕льства щодо ув╕чнення пам'ят╕...


У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИПУСК ЧАСОПИСУ "╥", ПРИСВЯЧЕНИЙ ╤СТОР╤╥ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Джем╕л╓в високо оц╕нив зм╕ст часопису, але нар╕кнув, що наклад у тисячу прим╕рник╕в ╓ абсолютно...


СИЛА БОЖА
Неймов╕рну ╕стор╕ю розпов╕ли мен╕ мешканц╕ одного з с╕л на Терноп╕лл╕. Сталося це в радянському...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 24.11.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 24.11.2017
СПРАВИ МАЙДАНУ. РОЗСЛ╤ДУВАТИ НЕ МОЖНА ЗАКРИТИ

Розд╕лов╕ знаки у справ╕ Майдану розставлен╕ в акурат до четверто╖ р╕чниц╕ революц╕╖. Розсл╕дування, що нараз╕ склада╓ться ╕з 5 тисяч том╕в, зависло у бермудському трикутнику реформи правоохоронних абрев╕атур ГПУ, ДБР ╕ НАБУ.
20 листопада прокуратура втратила функц╕ю сл╕дства.
За перех╕дними положеннями КПК, частина майдан╕вських справ нараз╕ ма╓ перейти до Нац╕онального антикорупц╕йного бюро, ╕нша – до Державного бюро розсл╕дувань. ╤ якщо ДБР не функц╕ону╓ зовс╕м, то НАБУ просто неспроможне впоратись з╕ "спадком Генпрокуратури".
"Ма╓мо ситуац╕ю, що сл╕дство передавати н╕куди", – скаржився генеральний прокурор Юр╕й Луценко на парламентському ком╕тет╕ з питань правово╖ пол╕тики. Щоправда, вже за мить дода╓ – затягування ╕з формуванням ДБР ма╓ п╕д собою ще й "пол╕тичн╕ причини".
У ГПУ вже нарахували 20 тисяч справ, як╕ перейдуть до НАБУ, незважаючи на обмежений ресурс антикорупц╕йного в╕домства з╕ штатом у дв╕ сотн╕ детектив╕в. Такий обсяг фактично "зупинить ус╕ поточн╕ розсл╕дування Бюро щодо топ-корупц╕онер╕в", – в╕дпов╕ли у НАБУ публ╕чною заявою.
Чому пол╕тики не посп╕шають виправляти правову кол╕з╕ю, ╕ як правоохоронний вакуум позначиться на справ╕ Майдану, з'ясовувала "Укра╖нська правда".
До п╕знього вечора у приймальн╕ кер╕вника управл╕ння спец╕альних розсл╕дувань ГПУ метушня. Департамент Серг╕я Горбатюка склада╓ моза╖ку под╕й на Майдан╕ четвертий р╕к посп╕ль. Незадовго до р╕чниц╕ Революц╕╖ Г╕дност╕ його граф╕к щ╕льно наповнений ╕нтерв'ю.
Нашу ╕з ним розмову час в╕д часу перерива╓ дзв╕нок робочого телефону.
"╢ судов╕ зас╕дання, на як╕ вже н╕хто не ходить, нав╕ть журнал╕ст╕в нема╓", – Горбатюк говорить ╕з жалем на рахунок сусп╕льного ╕нтересу до справ Майдану.
"По розстр╕лах на ╤нститутськ╕й 18 лютого у нас залишився один арештований командир харк╕вського "Беркуту" ╕ дек╕лька "т╕тушок", а ╕нших беркут╕вц╕в ╕ "т╕тушок" позв╕льняли", – з╕тха╓ Горбатюк.
Бадьорост╕ у його голос╕ все менше, коли мова йде про судов╕ р╕шення.
На четвертий р╕к розсл╕дування справи Майдану лише один п╕дсудний в╕дбува╓ покарання за ╜ратами. М╕сяць тому вирок ╕з позбавленням вол╕ отримав ще один п╕дозрюваний, але його тут же зв╕льнили за "законом Савченко".
"Коли обирали запоб╕жний зах╕д нин╕шньому кер╕внику управл╕ння громадсько╖ безпеки Нац╕онально╖ гвард╕╖ Гриняку, то приходили депутати з його п╕дтримкою", – Горбатюк пригаду╓, як парламентар╕ в╕д "Народного фронту" ╕ БПП взяли на поруки генерала Володимира Гриняка, якого сл╕дч╕ п╕дозрюють у координац╕╖ штурму Майдану 18 та 19 лютого 2014 року.
Поправка розбрату
Жодного разу на судових зас╕даннях Горбатюк не зустр╕чав депутата Радикально╖ парт╕╖ Олега Ляшка Андр╕я Лозового, чия "правка №109" до Крим╕нально-процесуального кодексу стане точкою неповернення для розсл╕дування.
Так звана "поправка Лозового" закрива╓ ус╕ еп╕зоди, де зловмисник не встановлений протягом року.
"Поправка Лозового фактично "амн╕сту╓" вс╕ злочини, як╕ не встигли розкрити до цього часу", – констату╓ адвокат родин Небесно╖ Сотн╕ ╢вген╕я Закревська.
"Убивства Жизневського, Н╕гояна, Сеника доведеться закрити", – перел╕чу╓ Горбатюк довгий список б╕лих плям, як╕ сл╕дство змушено залишити у справ╕ Майдану через поправку Лозового.
За його словами, справи, де не пов╕домлено п╕дозри сл╕дчим, прокурорам, суддям за арешти майдан╕вц╕в, будуть припинен╕.
"Стосовно розстр╕л╕в на ╤нститутськ╕й ╓ ще дек╕лька не╕дентиф╕кованих ос╕б – ус╕ ц╕ справи доведеться закрити. Це нонсенс!" – обурю╓ться Горбатюк.
Фактична амн╕ст╕я за строком давност╕ у крим╕нальних справах може бути застосована ╕ до автора "поправки №109".
У липн╕ генпрокурор просив парламент зняти ╕з Андр╕я Лозового депутатську недоторкан╕сть, щоб притягнути його до в╕дпов╕дальност╕ за ухилення в╕д сплати податк╕в на 1,8 м╕льйон╕в гривень, ут╕м на це голосування у ВРУ забракло голос╕в. Отже, вл╕тку ця справа може бути закрита.
В╕дразу два проекти постанов про скасування закону ╕з "правкою Лозового" в╕дхилив регламентний ком╕тет.
Правозахисники, громадськ╕ актив╕сти, адвокати Небесно╖ сотн╕ ╕ потерп╕л╕ вимагають в╕д президента накласти вето на ухвалений парламентом ╕ п╕дписаний сп╕кером Паруб╕╓м Крим╕нальний процесуальний кодекс ╕з "правкою Лозового".
"Документ "унеможливлю╓ – назавжди! – притягнення винних до в╕дпов╕дальност╕" у справах не лише про злочини Революц╕╖ Г╕дност╕, але й рос╕йсько╖ агрес╕╖ в Криму ╕ на Донбас╕", – йдеться у в╕дкрит╕й заяв╕ до Петра Порошенка.
"Якщо Верховна Рада, президент ╕ генеральний прокурор, бо я теж не бачу його активно╖ позиц╕╖, погоджу╓ться з тим, що закони можна приймати десь там в кулуарах, ╕ так╕, як╕ мен╕ виг╕дн╕, то на що вони розраховують?" – у власному каб╕нет╕ Горбатюк буквально зрива╓ться на крик ╕з риторичними запитаннями до учасник╕в мовчазно╖ згоди ╕з "правкою Лозового".
Завалити НАБУ
Ще одна правова кол╕з╕я "справи Майдану" отримала юридичну силу 20 листопада 2017 року. В╕дтепер сл╕дч╕ прокуратури мають два роки на завершення розпочатих справ, як╕ не стосуються високопосадовц╕в.
Справи ГПУ щодо зловмисник╕в першого ешелону з цього дня переходять до НАБУ.
Нов╕ розсл╕дування – до Державного бюро розсл╕дувань, яке нараз╕ не функц╕ону╓.
Менше двох тижн╕в тому ситуац╕ю жваво обговорювали у парламентському ком╕тет╕ з питань законодавчого забезпечення правоохоронно╖ д╕яльност╕.
На той момент конкурсна ком╕с╕я звол╕кала ╕з обранням директора ДБР майже п╕втора року, однак голова проф╕льного ком╕тету Андр╕й Кожемяк╕н не посп╕шав рятувати ситуац╕ю законодавчими ╕н╕ц╕ативами. В╕н поц╕кавився у генпрокурора майбутн╕м ДБР: "Чи можна, щоб запрацювала та структура, яку ми з вами разом в╕дстоювали у Страсбурз╕ та ╕нших ╕нституц╕ях ╢вропи?"
"Вих╕д ╕з ситуац╕╖ в╕дсутност╕ ДБР я вбачаю в тому, що буду сво╓ю постановою визначати справи, п╕дсл╕дн╕ нествореному ДБР, за СБУ або МВС", – в╕др╕зав Юр╕й Луценко.
Серг╕й Горбатюк обурю╓ться через пропозиц╕ю генпрокурора: "Це бр╓д! Ц╕ наш╕ розсл╕дування стосуються м╕л╕ц╕╖ та СБУ. Як ╖х можна передати чи туди, чи туди? Вони не мають права ╖х розсл╕дувати. Вони ╖х або позакривають, або вони будуть просто валятися".
Ситуац╕ю по ДБР намагалися виправити зм╕нами до закону, як╕ фактично продовжували повноваження сл╕дчих прокуратури до 1-го с╕чня 2019 року. Однак законопроект нав╕ть не потрапив до порядку денного парламенту минулого тижня, забракло голос╕в.
"Можна сказати, що з 21 листопада сл╕дства про убивства на Майдан╕ розсл╕дувати буде н╕кому", – скаржиться Горбатюк.
Не кращим чином склалася ситуац╕я ╕ з розсл╕дуваннями, як╕ доведеться передати в НАБУ. Лише по справ╕ Майдану – це тисяча еп╕зод╕в ╕з гучними ╕менами. Загалом генпрокурор вже нарахував 20 тисяч справ, як╕ НАБУ успадку╓ в╕д прокуратури.
"В╕зи ставлять: "Передавайте в НАБУ". Кажу: "Шкода для справ ╕ розсл╕дування!" – "Всьо в НАБУ!" Кажу: "Роб╕ть щось!" – "Все в НАБУ!" Пл╓вать ╖м на ц╕ справи ╕ результати розсл╕дувань!" – д╕литься Горбатюк деталями перех╕дного пер╕оду.
У Нац╕ональному антикорупц╕йному бюро до такого потоку справ не готов╕.
"Передача тако╖ к╕лькост╕ проваджень до НАБУ, в штат╕ якого працю╓ близько 200 детектив╕в, фактично зупинить ус╕ поточн╕ розсл╕дування Бюро щодо топ-корупц╕онер╕в", – в╕дреагували у НАБУ.
"╢диний реальний вих╕д – це внесення зм╕н до перех╕дних положень КПК (Крим╕нально-процесуального кодексу – УП) в частин╕ продовження повноважень прокуратури щодо розсл╕дування справ, п╕дсл╕дних НАБУ ╕ ДБР на пер╕од, поки ДБР буде створено", – пропону╓ адвокат Небесно╖ Сотн╕ ╢вген╕я Закревська.
Минулого тижня, п╕сля п╕втора роки звол╕кань, конкурсна ком╕с╕я визначилася ╕з кер╕вництвом ДБР. Експерт РПР Олександр Л╓м╓нов в╕дстежував х╕д в╕дбору ╕з оголошення конкурсу. Про результати в╕дбору в╕н пов╕домив ран╕ше член╕в ком╕с╕╖.
"Кандидатура Труби була консол╕дованою позиц╕╓ю БПП ╕ "Народного фронту", – заявив одразу п╕сля оголошення результат╕в конкурсу актив╕ст.
"Загалом ╓ багато питань до процедури вибору голови. Будь-яка кандидатура, що була обрана, буде дискредитованою", – констату╓ Горбатюк.
*   *   *
Станом на зараз розсл╕дування справи Майдану опинилося у заручниках законодавчих ╕н╕ц╕атив. Ут╕м депутати не посп╕шають виправляти ситуац╕ю.
Доки Державне бюро розсл╕дувань не функц╕ону╓ – пану╓ безкарн╕сть.
Повн╕стю зупинилися провадження, заре╓строван╕ м╕л╕ц╕╓ю. ╥х за законом зараз не можуть розсл╕дувати ан╕ в ГПУ, ан╕ в НАБУ. Це й побиття Тетяни Чорновол, ╕ викрадення й катування Дмитра Булатова, ╕ розстр╕л м╕тингувальник╕в 20 лютого.
"Р╕шення" проблеми, яке запропонував генпрокурор, передавши справи ДБР до МВС ╕ СБУ, у випадку справ Майдану – в╕двертий конфл╕кт ╕нтерес╕в, адже розсл╕дування стосуються колишн╕х, а часто ╕ д╕ючих прац╕вник╕в саме цих в╕домств.
╤ в четверту р╕чницю революц╕╖ укра╖нське сусп╕льство не д╕зна╓ться ╕мена тих, хто вчиняв злочини проти Майдана.
Нин╕шня укра╖нська пол╕тична ел╕та, що прийшла до влади на хвил╕ революц╕╖, не виконала одну ╕з найголовн╕ших сво╖х об╕цянок.
Тетяна Козир╓ва
http://www.pravda.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 24.11.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19334

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков