Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 24.06.2016
ЩОБ ВИГРАТИ НА СХОД╤, ТРЕБА ВИСЛУХАТИ УКРА╥НСЬКИЙ ДОНБАС, А НЕ «СЕПАРСЬКИЙ»…

Тема - «почути Донбас» - якщо й не в╕чна, то, принаймн╕, актуальна до повно╖ перемоги укра╖нства в шахтарському кра╖. В╕йськово╖ чи пол╕тично╖. Зак╕нчуючи розпов╕дь про наш льв╕вський «десант» (нагадаю, що його к╕стяком були викладач╕ ╕ студенти торговельно-економ╕чного факультету), у травн╕ урочисто об╕цяв мешканцям Костянтин╕вки надати максимальну п╕дтримку в захист╕ укра╖нсько╖ школи №1. ╤ п╕д час зустр╕ч╕ ми провели таку сво╓р╕дну «мозкову атаку».
- Як допомогти ц╕й школ╕? – запитували донецьких друз╕в ╕ сам╕ себе льв╕в’яни. Мабуть, так, щоб резонанс був по вс╕й Укра╖н╕! Адже аналог╕чн╕ проблеми ╓ у багатьох м╕стах. Тому дуже важливою ╓ географ╕чна сол╕дарн╕сть. Найкращий зас╕б зм╕цнення укра╖нства - горизонтальна сп╕впраця. Ми повинн╕ знати одне одного, а ще знати можливост╕ кожного. ╤ зал╕зним правилом повинна бути техн╕чна настанова: поки остаточно не вир╕шили питання – продовжу╓мо працювати.
Оксана Роменська, голова батьк╕вського ком╕тету першо╖ укра╖номовно╖ школи, ╕нформу╓ присутн╕х детальн╕ше:
- Вже р╕к ми виборю╓мо право на ╕снування. Наша школа може вм╕стити до тисяч╕ д╕тей. Але на сьогодн╕ у нас залишилося лише 130 д╕тей з моменту спроби закриття школи. ╥╖ мала наповнюван╕сть пов’язана саме з мовою. Ми втратили майже сотню д╕тей... ╤ показово, що 90% д╕тей, як╕ покинули школу, п╕шли саме в рос╕йськомовн╕ класи. Тому що в нашому м╕ст╕ нема альтернативи для продовження навчання укра╖нською. Це не може не засмучувати. Однак, на цей момент ми вибороли право на сво╓ ╕снування. Нас п╕дтримала область: нам вид╕лили 22 м╕льйони гривень на реконструкц╕ю нашо╖ буд╕вл╕. ╤ ще важливо: наш╕й школ╕ було надано статус «опорно╖ школи». Тепер ми боремося за те, щоб нам дозволили ╕снувати нав╕ть з невеликою наповнюван╕стю клас╕в. Бо у нас в╕д 8 до 14 д╕тей у класах. Ми хочемо довести, що в нашому рег╕он╕ нав╕ть 6-7 д╕тей мають право навчатися укра╖нською мовою ╕ створити окремий клас. Не кажучи вже про десять. Адже кер╕вна верх╕вка м╕ста склада╓… ну, приблизно десять чолов╕к. От ми й забезпечимо укра╖номовн╕сть ц╕╓╖ верх╕вки. Люди будуть вихован╕ на укра╖нськ╕й мов╕, на укра╖нськ╕й культур╕, на укра╖нському патр╕отизм╕. Х╕ба це погано, коли патр╕оти нашо╖ держави керуватимуть Костянтин╕вкою? Певн╕ над╕╖ поклада╓мо на обласне осв╕тянське кер╕вництво, на Над╕ю Оксенчук. Вона при╖хала, вислухала вс╕ аргументи ╕ стала на наш б╕к. Казала, що категорично не можна закривати школу.
* * *
Тод╕ настала черга для уточнень. Гост╕ з╕ Львова вимагали роз’яснень. Мовляв, ось пан╕ Оксана каже, що н╕би 100 д╕тей п╕шли з╕ школи ╕ 90% з них перейшли до рос╕йськомовних клас╕в. А чому вони п╕шли? Чому тод╕ не вс╕ п╕шли, а лише сто? Чому б╕льша частина залишилася? Цей момент не зовс╕м зрозум╕лий. Якщо школу все-таки в╕дстояли, то чому т╕ сто не повернулися? Або хоча б хтось ╕з них?
╤ ось тут ми почули так╕ пояснення ╕ аргументи:
«У нас серйозн╕ проблеми саме з м╕сцевою владою. Бо саме наказами Ольги Барабаш (це начальник м╕ського управл╕ння осв╕ти) учн╕в терм╕ново перевели до ╕нших шк╕л. Наказами незаконними, про що ви можете прочитати в лист╕ на ╕м’я м╕ського голови Серг╕я Давидова (вересень 2015 року, перший наш в╕зит до мера)».
* * *
«Чому саме така к╕льк╕сть учн╕в переведена в ╕нш╕ навчальн╕ заклади? Знову ж таки, це вир╕шала пан╕ Барабаш - сво╖ми наказами…»
* * *
«Школа №1 була лише одн╕╓ю з чотирьох укра╖номовних шк╕л в м╕ст╕, розташованих на велик╕й в╕дстан╕ одна в╕д одно╖. Вс╕ ╕нш╕ навчальн╕ заклади (в м╕ст╕ ╖х 19) – рос╕йськомовн╕, в деяких з них ╓ лише окрем╕ укра╖номовн╕ класи. Учн╕в, як╕ навчалися в цих чотирьох укра╖номовних школах, було 1002, що склада╓ заледве 17% в╕д ус╕х 5751 учн╕в м╕ста. Разом з╕ школярами, як╕ навчаються в укра╖нських класах рос╕йських шк╕л, таких д╕тей 43%. Рос╕йською мовою – 57%...»
* * *
«Свого часу на виконання Закону УРСР «Про мови в УРСР» у 1990 роц╕ була прийнята Державна програма розвитку укра╖нсько╖ та ╕нших мов до 2000 року, а на виконання ц╕╓╖ Програми Донецьким облвиконкомом 10 кв╕тня 1991 року за № 135 прийнята обласна Програма для запровадження укра╖нсько╖ мови в ус╕ сфери життя на Донеччин╕ на 10 рок╕в. Зг╕дно з ц╕╓ю програмою, навчально-виховн╕ заклади м. Костянтин╕вки мали бути приведен╕ у в╕дпов╕дн╕сть до нац╕онального складу населення (на той час, за переписом 1989 року, в Костянтин╕вц╕ проживало 53 % укра╖нц╕в, 43 % рос╕ян). Тобто, ще в 2000 роц╕ у Костянтин╕вц╕ мало бути 53 % шк╕л з укра╖нською мовою. Тепер бачимо, що виконання т╕╓╖ державно╖ програми було повн╕стю провалено…»
* * *
«Дос╕ усп╕шно д╕ють механ╕зми та схеми закриття УКРА╥НСЬКИХ шк╕л на Донбас╕ та боротьби з батьками, як╕ хочуть, щоб ╖хн╕ д╕ти навчались в укра╖нських школах. Чомусь н╕хто з чиновник╕в дос╕ не захот╕в вникнути в те, що саме насл╕дки русиф╕кац╕╖ призвели до трагед╕╖, до тривало╖ в╕йни на Донбас╕. Як ╕ в те, що можна було б перевести ╕нш╕ школи на УКРА╥НСЬКУ мову навчання - на п╕дстав╕ в╕дпов╕дно╖ роботи з батьками. Це сприяло б зростанню патр╕отизму ╕ знищило б п╕дгрунтя для сепаратизму. А так державний чиновник фактично продовжу╓ сприяти розвитку негативних тенденц╕й…»
* * *
…Ось така у нас вийшла розмова з патр╕отами Костянтин╕вки. Звичайно, льв╕в’янам було дивно слухати про таку ситуац╕ю в донецьк╕й осв╕т╕. Але факт ╓ факт. Тому було вир╕шено не припиняти по╖здки (чи под╕бн╕ до сьогодн╕шнього дружн╕ культурницьк╕ «десанти») на територ╕ю визволено╖ частини Донбасу. Спод╕ва╓мося, що усл╕д за льв╕в’янами по╖дуть волиняни, буковинц╕, черкащани, черн╕г╕вц╕… Треба зробити все, щоб у майбутньому спроби зруйнувати кра╖ну зсередини, спираючись на надм╕рну зрос╕йщен╕сть ╕ рег╕ональний сепаратизм, були приречен╕ на невдачу.

Серг╕й ЛАЩЕНКО


ТИМ ЧАСОМ...

БОЙОВИКИ ПОЦ╤ЛИЛИ СНАРЯДОМ У ШКОЛУ

Спец╕альна мон╕торингова м╕с╕я ОБС╢ в Укра╖н╕ (СММ) у Красногор╕вц╕ Донецько╖ област╕ заф╕ксувала пряме влучення в ст╕ну школи снаряда кал╕бром 125 мм з боку бойовик╕в.
Про це кореспондентов╕ «Укр╕нформу» пов╕домила асистент в╕дд╕лу по робот╕ з пресою ╕ публ╕чною ╕нформац╕╓ю Спец╕ально╖ мон╕торингово╖ м╕с╕╖ ОБС╢ в Укра╖н╕ (СММ) Мар╕я Алексевич, надавши зв╕т ╕ новини про д╕яльн╕сть м╕с╕╖ в╕д 18-19 червня 2016 року.
«У п╕дконтрольному уряду м. Красногор╕вка (21 км на зах╕д в╕д Донецька) СММ заф╕ксувала пошкодження у результат╕ обстр╕лу. Спостер╕гач╕ бачили пряме влучення у сх╕дну ст╕ну школи № 5 (перший поверх буд╕вл╕). У прим╕щенн╕ школи СММ бачила ще три м╕сця удар╕в на цьому самому поверс╕ ╕ виявила фрагменти снаряда кал╕бром 125 мм», - йдеться у зв╕т╕. Також зазнача╓ться, що «в ╕ншому м╕сц╕ спостер╕гач╕ бачили пошкоджену сх╕дну частину даху чотириповерхового житлового будинку ╕ виявили фрагменти снаряда кал╕бром 125 мм; у третьому м╕сц╕ м╕с╕я бачила пошкоджену стелю квартири на четвертому поверс╕ житлового будинку».
У зв╕т╕ наголошу╓ться, що «за оц╕нкою СММ, пошкодження у вс╕х м╕сцях виникли внасл╕док влучення снаряд╕в кал╕бром 125 мм, як╕ були випущен╕ з╕ сх╕дного напряму».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17289

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков