Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4475)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4153)
Українці мої... (1674)
Резонанс (2155)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1848)
Крим - наш дім (1105)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (243)
Бути чи не бути? (355)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (219)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…


ПЕРЕМОГА: РАЗОМ З KALUSH ORCHESTRA У ТУРИН╤ ПЕРЕМОГЛА ВСЯ УКРА╥НА
╢вробачення - це не лише музика…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 11.11.2022 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 11.11.2022
МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю

Укра╖нська - це мова свободи й вол╕, а також могутня зброя укра╖нського народу в боротьб╕ за незалежн╕сть ╕ перемогу, наголосив Президент Володимир Зеленський у в╕танн╕.

“Сьогодн╕ ми ма╓мо чудову нагоду осв╕дчитись у любов╕ до р╕дно╖ укра╖нсько╖ мови ╕ вкотре належно вшанувати ╖╖. Бо укра╖нська – це мова свободи й вол╕, могутня зброя укра╖нського народу в боротьб╕ за нашу незалежн╕сть ╕ Перемогу”, - наголосив Зеленський.

В╕н зазначив, що рос╕я стол╕ттями намагалася знищити разом з мовою наше культурне нац╕ональне обличчя, русиф╕кувати укра╖нц╕в, спотворити факти нашо╖ ╕стор╕╖.

“Руйнуючи культурну спадщину, ворог ╕ нин╕ на окупованих територ╕ях забороня╓ навчання державною мовою, вилуча╓ книги, ф╕зично розправля╓ться з ус╕ма, хто живе з Укра╖ною в серц╕. Але йому не вдасться нас зламати”, - п╕дкреслив Президент.

За його словами, бажання експанс╕╖ «руською м╕ра» обернулося його нищ╕вною поразкою та потужним мовним в╕дродженням.

“Масовий перех╕д на укра╖нську, дерусиф╕кац╕я громадського простору, стр╕мкий розвиток ╕ популярн╕сть укра╖номовного культурною продукту св╕дчать, що багато сп╕вв╕тчизник╕в переосмислили й усв╕домили важлив╕сть нац╕онального самовизначення у тому числ╕ й через мову, р╕вень п╕дтримки яко╖ в сусп╕льств╕ зр╕с чи не найб╕льше за роки незалежност╕ Укра╖ни”, - зауважив глава Укра╖нсько╖ держави.

В╕н висловив упевнен╕сть, що збереження нашо╖ ╕дентичност╕, в╕дродження ╕сторично╖ пам'ят╕, утвердження укра╖нсько╖ мови ╓ питанням нац╕онально╖ безпеки держави.

“Сила мови, сила культури ╕ незламн╕сть укра╖нського народу не залишать рос╕йському агресору н╕яких шанс╕в. Слава укра╖нському народу - творцев╕ ╕ нос╕ю велично╖ мови! Слава Укра╖н╕!”, - наголосив Президент.

Як заявив головнокомандувач Збройних сил Укра╖ни Валер╕й Залужний, укра╖нська мова - це мова Перемоги над рос╕╓ю.

“Ц╕ною житт╕в кращих ми виборю╓мо право говорити р╕дною мовою, бути укра╖нцями, визначати сво╓ майбутн╓”, - п╕дкреслив Залужний у Телеграм╕.

В╕н також наголосив, що укра╖нська мова - це мова "наших батьк╕в ╕ д╕тей, мова нашо╖ Перемоги".

Як зазначив у прив╕танн╕ Голова Верховно╖ Ради Руслан Стефанчук, мова — це ц╕нн╕сть, ╕дентичн╕сть та кор╕ння, яке ╓дна╓ ╕ гурту╓ укра╖нц╕в.

"У перш╕ дн╕ повномасштабно╖ в╕йни слово "паляниця" стало ╕ндикатором для сво╖х та чужих. Лишень у наш╕й мов╕ ╓ слово "доброд╕й". А ще, коли говорять, що розставимо "крапки над ╕", то ми точно зна╓мо, що вийде наша "╥". ╤ ми точно зна╓мо, в чому р╕зниця м╕ж "кохати" та "любити", - п╕дкреслив Стефанчук.

За його словами, "у нашому словнику ╓ слова "побратим" та "посестра", ╕ т╕льки ми, укра╖нц╕, розум╕╓мо всю глибину ╖хнього сенсу".

"Тому з╕ святом, дорог╕ укра╖нц╕! З Днем писемност╕ та мови! ╤ пам'ятайте, що "Слава Укра╖н╕!" так сильно луна╓ т╕льки укра╖нською", - наголосив Стефанчук.

М╕н╕стр культури та ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Олександр Ткаченко прив╕тав укра╖нц╕в ╕з Днем укра╖нсько╖ мови та писемност╕ та зазначив, що укра╖нська ╓ мовою найст╕йк╕ших та найсм╕лив╕ших людей на Земл╕. Про це Ткаченко написав у Фейсбуц╕.

"Укра╖нська - мова в╕льних, мова незламних, мова найст╕йк╕ших та найсм╕лив╕ших людей на Земл╕, мова, якою говорять переможц╕. В╕таю вс╕х ╕з Днем укра╖нсько╖ мови та писемност╕!", - написав м╕н╕стр.

Ткаченко також прив╕тав прац╕вник╕в культури та майстр╕в народного мистецтва ╕з профес╕йним святом ╕ подякував ╖м за те, що вони тримають культурний фронт.

"Я в╕таю вс╕х прац╕вник╕в культури та майстр╕в народного мистецтва з ╖хн╕м святом, з нашим святом, яке дуже символ╕чно сп╕впада╓ з Днем укра╖нсько╖ мови. Бо мова ╕ культура - це наш кордон, наш форпост. Дякую вам та трима╓мо наш культурний фронт", - написав Ткаченко у Телеграм╕.

М╕н╕стр осв╕ти ╕ науки Укра╖ни Серг╕й Шкарлет заявив, що у во╓нних умовах укра╖нська мова стала стратег╕чною збро╓ю, символом незламност╕ та в╕ри.

"Висл╕в давньогрецького ф╕лософа Сократа "Заговори, щоб я тебе побачив" сьогодн╕ ╓ влучним постр╕лом перед рос╕йською навалою. Адже у во╓нних умовах та жорстоких терористичних актах з боку рф укра╖нська мова стала ще й стратег╕чною збро╓ю, символом незламност╕ та в╕ри", - написав в╕н у Телеграм╕.

 

В УКРА╥Н╤ В╤ДБУВСЯ РАД╤ОДИКТАНТ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ╢ДНОСТ╤

По вс╕й Укра╖н╕ у День укра╖нсько╖ писемност╕ в╕дбувся XII Рад╕одиктант нац╕онально╖ ╓дност╕. Про це пов╕домля╓ Укр╕нформ.

«Я б╕льше думала про сам текст, важко було втриматися, ╕ б╕льше думати про правопис. В╕н автоматично ще з╕ шк╕льних рок╕в писався. Я думаю, що все б╕льш-менш правильно…Сьогодн╕ це був дуже хвилюючий текст. ╤ я завдячую пан╕ ╤рин╕, що саме в такий час вона так змалювала цей стан у диктант╕», - под╕лилася сво╖ми враженнями п╕сля написання диктанту в Ки╓в╕ акторка Наталя Сумська.

Написання Рад╕одиктанту-2022 було адаптовано до умов во╓нного часу. В р╕зних кра╖нах св╕ту були облаштован╕ студ╕╖ для написання диктанту для вимушених переселенц╕в та укра╖нц╕в, як╕ живуть за кордоном.

«Нас з╕бралося дек╕лька десятк╕в укра╖нц╕в, здеб╕льшого це б╕женц╕. Саме тому цей текст здався нам дуже проникливим. Хочемо сказати велике дякую авторц╕ за такий гарний та чутливий текст. Та велике дякую Ад╕ Роговцев╕й за класне прочитання тексту», - сказав орган╕затор рад╕одиктанту в Гамбурз╕ (Н╕меччина) Н╕к╕та Сема.

Авторка тексту цьогор╕чного Рад╕одиктанту нац╕онально╖ ╓дност╕ - укра╖нська письменниця та режисерка, членкиня Укра╖нського ПЕН ╤рина Ц╕лик. До методично╖ роботи над рад╕одиктантом вже традиц╕йно долучиться мовознавиця, докторка ф╕лолог╕чних наук Лариса Масенко.

Читала текст народна артистка, Герой Укра╖ни Ада Роговцева.

Рад╕одиктант нац╕онально╖ ╓дност╕ був започаткований командою Укра╖нського Рад╕о у 2000 роц╕.

Як пов╕домлялося, 9 листопада розпочався Тиждень укра╖нсько╖ мови у В╕к╕пед╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 11.11.2022 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24642

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков