"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Урок української"
#8 за 23.02.2024
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
К╕льк╕сть скарг на дотримання закону про мову зроста╓, що св╕дчить про активн╕сть громадянського сусп╕льства.
Про це розпов╕в кер╕вник В╕дд╕лу забезпечення дотримання законодавства в д╕яльност╕ державних орган╕в, м╕сцевого самоврядування та ╕нших сферах Секретар╕ату Уповноваженого ╕з захисту державно╖ мови В╕ктор Генералюк п╕д час дискус╕╖ на тему: «Як зм╕нилося ставлення до р╕дно╖ мови в Укра╖н╕ з часу повномасштабного вторгнення РФ», переда╓ Укр╕нформ.
«К╕льк╕сть скарг, як╕ надходять до Секретар╕ату Уповноваженого на дотримання закону про державну мову ╓ велика, ╕ вона нав╕ть зб╕льшу╓ться пост╕йно. Це показу╓, що громадянське сусп╕льство активно зверта╓ться по захист мови саме в частин╕ викор╕нення порушень мовного законодавства», - сказав Генералюк.
За його словами, найб╕льше скарг надходить з Ки╓ва, Харкова ╕ Одеси. Секретар╕ат отримував, зокрема, великий пласт скарг на сайти, ╕ до чест╕ п╕дпри╓мц╕в ╕ суб’╓кт╕в господарювання, вони з розум╕нням ставляться до цього ╕ намагаються виправити порушення.
Така сама ситуац╕я ╕ з закладами осв╕ти та медичними закладами. Зазвичай, зауважив Генералюк, кер╕вництво цих заклад╕в намага╓ться вир╕шити питання ╕ виправити недол╕ки.
В╕н зауважив, що значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖. За деякими соц╕олог╕чними опитуваннями, укра╖нську мову назвали р╕дною в╕д 82% до 90% укра╖нц╕в.
«Зараз ми хочемо поставити укра╖нську мову на те м╕сце, яке вона ма╓ займати в держав╕. Укра╖нська мова стала останн╕м часом захищеною, але вона ма╓ пос╕сти сво╓ природн╓ ╕ законне м╕сце в сусп╕льств╕», - зазначив представник Секретар╕ату Уповноваженого.
В╕н п╕дкреслив, що чи не вперше Укра╖на отримала д╕йсно хороший закон про державну мову, який реально зм╕ню╓ ситуац╕ю кардинальним чином на краще.
Водночас Генералюк звернув увагу, що зараз перед Укра╖ною сто╖ть питання, як спробувати спонукати угорську меншину на Закарпатт╕ ╕ болгарську на Одещин╕ менше використовувати рос╕йську мову у сво╓му повсякденному вжитку.
Кр╕м цього, зауважив в╕н, чимало укра╖нц╕в зараз перебувають за кордоном в р╕зних державах, ╕ власне там р╕дна мова не ╓ оф╕ц╕йною. ╤ тому, на його думку, завданням МЗС ╕ М╕н╕стерства осв╕ти та науки ма╓ стати захист укра╖нсько╖ мови в цих кра╖нах.
Як пов╕домляв Укр╕нформ, Верховна Рада 25 кв╕тня 2019 року ухвалила закон "Про забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови як державно╖". Його статт╕ впроваджуються поетапно. Переважна б╕льш╕сть його норм набула чинност╕ 16 липня 2019 року.
З 16 липня 2022 року набрала чинност╕ стаття 188 Кодексу Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення, зг╕дно з якою за порушення мовного закону, зокрема в частин╕ застосування державно╖ мови у сфер╕ ╕нформац╕╖ для загального ознайомлення та реклами, на порушник╕в наклада╓ться штраф у розм╕р╕ в╕д 200 до 300 неоподатковуваних м╕н╕мум╕в доход╕в громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше. За повторне протягом року вчинення порушення передбачено штраф у розм╕р╕ в╕д 500 до 700 неоподатковуваних м╕н╕мум╕в доход╕в громадян.
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Урок української"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25844
|