Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 30.10.2009
«В╤ЙНА. ДОКУМЕНТ. ПАМ’ЯТЬ. МАЛОВ╤ДОМ╤ СТОР╤НКИ»

ПАМ’ЯТЬ

Виставка «В╕йна. Документ. Пам’ять. Малов╕дом╕ стор╕нки» в╕дкрилася 27 жовтня в Мемор╕альному комплекс╕ «Нац╕ональний музей ╕стор╕╖ Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни 1941-1945 рок╕в». Вона присвячена 65-╕й р╕чниц╕ визволення Укра╖ни в╕д нацистських загарбник╕в.
Як зазначила заступник генерального директора Мемор╕ального комплексу з науково╖ роботи Любов Легасова, це другий сп╕льний проект Мемор╕ального комплексу та Державного ком╕тету арх╕в╕в Укра╖ни в рамках програми, започатковано╖ в травн╕ 2009 року. «Визволення Укра╖ни в╕д фашистських загарбник╕в (грудень 1942 — жовтень 1944 рок╕в) стало важливою во╓нною, стратег╕чною та пол╕тичною под╕╓ю Друго╖ св╕тово╖ в╕йни», — п╕дкреслила вона. Любов Легасова нагадала, що у боях за визволення Укра╖ни брали участь с╕м фронт╕в (Перший, Другий, Трет╕й та Четвертий Укра╖нськ╕, а також Перший ╕ Другий Б╕лоруськ╕ та П╕вн╕чно-Кавказький), Чорноморський флот, три в╕йськов╕ флотил╕╖, партизанськ╕ з’╓днання. 4 тисяч╕ во╖н╕в, учасник╕в битви за Укра╖ну, були удосто╓н╕ звання Героя Радянського Союзу, 1152 в╕йськов╕ частини ╕ з’╓днання отримали почесн╕ найменування визволених населених пункт╕в Укра╖ни.
«Укра╖на зробила величезний внесок у боротьбу з нацизмом ╕ фашизмом. ╤ ця р╕ч ╓ центральною у формуванн╕ сьогодн╕шньо╖ нац╕онально╖ ╕сторично╖ пам’ят╕ укра╖нського народу», — п╕дкреслив заступник голови Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕, доктор ╕сторичних наук Владислав Верстюк. В╕н зазначив, що в арх╕вах збер╕гаються велик╕ масиви документ╕в, як╕ треба досл╕джувати й оприлюднювати, щоб пам’ять про ц╕ под╕╖ ╕ про цих людей була збережена.
«П╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни 1941-1945 рок╕в Укра╖на втратила близько 10 м╕льйон╕в сво╖х громадян — це сп╕льн╕ втрати на фронтах ╕ цив╕льного населення. ╢ десятки Книг пам’ят╕, створених в областях, але й дос╕ нема╓ загальнонац╕онального мартиролога, нема╓ електронно╖ верс╕╖ Книги пам’ят╕, в як╕й за пр╕звищем, чи за ╕м’ям, роком народження, за м╕сцем населеного пункту, зв╕дки людина призивалася до арм╕╖, можна було б знайти цю людину, д╕знатися про ╖╖ б╕ограф╕чн╕ подробиц╕», — сказав в╕н.
Владислав Верстюк висловив переконання, що такий великий проект буде сп╕льно зд╕йснено Укра╖нським ╕нститутом нац╕онально╖ пам’ят╕, Мемор╕альним комплексом та Держкомарх╕вом Укра╖ни. «Ми зробимо цю роботу, принаймн╕, якщо не до 65-╖ р╕чниц╕ Велико╖ Перемоги, то до 70-╖. ╤ це наш громадянський обов’язок, це наше найперше завдання», — п╕дкреслив в╕н.
В експозиц╕╖ виставки «В╕йна. Документ. Пам’ять. Малов╕дом╕ стор╕нки» ╓ справд╕ малов╕дом╕ реч╕, уже хоча б тому, що знайден╕ вони не так давно. Як закоркована пляшка — вона виплила з Дн╕пра у 80-х роках — ╕з прощальною запискою, написаною сержантом Михайлом Чикилевським ╕з Черн╕г╕вщини перед форсуванням Дн╕пра. Як матер╕али, що ╖х знайшли в сейф╕ у Дн╕пр╕ 2009 року — це штабн╕ документи 195-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖. Як печатки 1940-1941 рок╕в районних в╕йськкомат╕в Ки╖всько╖ област╕ — понад 65 рок╕в ╖х та╖ла в соб╕ земля, вони були знайден╕ тор╕к на Полтавщин╕. «Ц╕ 110 печаток створюють сво╓р╕дну дорогу в╕дступу П╕вденно-Зах╕дного фронту 1941 року — т╕╓╖ страшно╖ ки╖всько╖ оборонно╖ операц╕╖, в ход╕ яко╖ загинуло понад 500 тисяч наших во╖н╕в», — сказала, проводячи екскурс╕ю, куратор виставки, зав╕дувача наукового в╕дд╕лу Мемор╕ального комплексу Над╕я Смолярчук.
Виставка висв╕тлю╓ так╕ малов╕дом╕ теми, як «Етапи соборност╕ Укра╖ни», «Укра╖нц╕ п╕д нацистською окупац╕╓ю», «У вогняному валу в╕йни» (що розпов╕да╓ про багаторазове визволення укра╖нських населених пункт╕в), «Моб╕л╕зац╕я на визволених територ╕ях», депортац╕я народ╕в Криму, «Укра╖нсько-польськ╕ в╕дносини. Переселення.1944 р.». «В╕длуння в╕йни» — такою ╓ назва останнього, десятого розд╕лу. Його документи розпов╕дають про першочергов╕ заходи щодо сир╕т, вд╕в, ╕нвал╕д╕в, про пошук р╕дних ╕ близьких, який ведеться десятир╕ччями ╕ як естафета пам’ят╕ переда╓ться в╕д д╕тей ветеран╕в до онук╕в ╕ правнук╕в.
«Якщо естафета пам’ят╕ переда╓ться в╕д покол╕ння до покол╕ння, значить, ми г╕дн╕ сво╓╖ ╕стор╕╖. Ми шука╓мо до сьогодн╕шнього дня ╕ якщо знаходимо хоч одного з тих, хто загинув в Укра╖н╕, то доклада╓мо цеглинку в загальнолюдський обер╕г пам’ят╕», — сказала Над╕я Смолярчук.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7984

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков