Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 20.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 20.02.2009
НЕЗАБУТНЯ ЗАБОЛОТ╤ВСЬКА ШКОЛА...
РОМАН ЯРЕМ╤ЙЧУК

ПЕРЕЖИТЕ…

Минула голодна зима 1946-1947 рок╕в. У пам’ят╕ залишились опухл╕ в╕д голоду люди, веч╕рня (в╕д голоду) в багатьох людей «куряча сл╕пота», передчасно закрита З╕бран╕вська школа на початку березня 1947 року. У З╕бран╕вц╕ цей голод ми переносили разом з мамою. Тато заробляв к╕ньми на пос╕в весною на Волин╕ та деколи привозив нам дв╕-три хл╕бини твердого житнього хл╕ба. У 1946 р. сестра Наталка перестала вчитися у Заболот╕вськ╕й школ╕ та п╕шла бавити д╕тей за харч╕, просто за можлив╕сть вижити, у сел╕ Кобаки до когось з наших далеких родич╕в. Сестра була на п’ять рок╕в старша в╕д мене, вона почала вчитися у 5-му клас╕ ще при н╕мцях або у 1944 роц╕, коли н╕мц╕в прогнали радянськ╕ в╕йська. То ж я п╕шов у 1947-му в 5-й клас, а сестра - у 6-й.
Восени 1947 року тато подав заяву про вступ до колгоспу. Уповноважений з району директор тютюново╖ фабрики К╕рюк, за нац╕ональн╕стю - кара╖м, п╕сля дводобового утримання тата у с╕льрад╕ показав йому списки родин, що мали йти на виселення. Першими у тому списку були ми. То ж тато записався до колгоспу, а вже на другий день запопадлив╕ с╕льськ╕ виконавц╕ почали розбирати паркани, стодолу, стайню, забрали у колгосп двох наших коней, весь с╕льськогосподарський реманент. Хата лишилася беззахисною на прогон╕ в╕тр╕в, стала мов би чужою для нас.
Одного вечора тато сказав мам╕, що д╕тям нема чого залишатись у сел╕ ╕ треба нас вчити. Так, завдяки радянськ╕й влад╕ я почав св╕й шлях у науку. Пам’ятаю свою дорогу на ще татовому воз╕ з З╕бран╕вки до Заболотова. У в╕второк та п’ятницю в╕дбувалися традиц╕йн╕ ярмарки, на як╕ з’╖жджалися селяни та м╕щани з ус╕х околиць - з Косова, Кут та Верховини, з навколишн╕х с╕л в╕д Заболотова до Снятина, Гв╕зця та Коломи╖. Перше вересня 1947 року припало на в╕второк. Тож коли ми з’╖хали на гостинець або на ц╕сарську дорогу, як ╖╖ називали, то спереду та ззаду ╖хало багато ф╕р (воз╕в) з по-святковому вбраними ж╕нками, д╕вчатами та чолов╕ками, на одних возах верещали свин╕, до ╕нших були прив’язан╕ в╕вц╕, корови чи телята, яких вели на продаж до Заболотова. Це була дуже жвава кавалькада.
Заболот╕вська школа спочатку знаходилася навпроти ярмарку, а дещо п╕зн╕ше семир╕чна частина школи була перем╕щена у двоповерхову буд╕влю коло водяного млина, недалеко в╕д Заболот╕всько╖ тютюново╖ фабрики.
Перший день у школ╕. Незнайом╕ мал╕ д╕ти. Вони гралися, б╕гали, але побачивши мене, новачка, зац╕кавились, розпитували: зв╕дки, де був, що бачив. Щоб похвалитися, я кажу, що був з татом у Чорноуцах (так румуни називали Черн╕вц╕). З мене см╕ються, драт╕вливо перепитують «Чорноуци, Чорноуци», н╕би це я сам - чорноуци.
Поступово знайомлюся з╕ сво╖ми однокласниками, придивляюсь до вчител╕в. Правив школою строгий директор Артем К╕ндратович Гоцик. Чи не в╕н викладав нам ╕стор╕ю Стародавнього св╕ту? Рос╕йсько╖ вчила нас його ж╕нка - Л╕д╕я ╤ван╕вна. Гоцик на в╕йн╕ втратив ногу, в╕н воював танк╕стом. Його дружина - висока, худенька, голубоока молода ж╕нка, яка мов би л╕тала над землею, така легка була ╖╖ хода. Ботан╕ки вчив нас ╤ван Кирилович Щербатюк, якого вс╕ називали Кирилом. Математичка - Л╕д╕я Михайл╕вна Ха╓цька - маленька, худенька з передчасними зморшками на обличч╕, вона була дуже строгою та вимогливою. На перервах вона курила цигарки, тож пальц╕ рук були пожовт╕лими. Ф╕зкультуру та в╕йськову справу в╕в молодий в╕дставник-лейтенант. ╤нших вчител╕в, на жаль, не пам’ятаю.
Так, через ст╕льки рок╕в згадую, що це були прекрасн╕ люди. Про Гоцика могла би бути б╕льш ╜рунтовна опов╕дь. В╕н захищав, як м╕г, тих д╕тей та батьк╕в, яких вивозили у Сиб╕р. Ми зна╓мо, що деяких батьк╕в в╕н попереджав за день чи два про те, що ╖х планують або на висилку, або арештувати. Були ╕ так╕ випадки, коли за його заступництвом деяких людей, арештованих чи в╕дправлених на переселенський пункт до Львова, повертали додому.
Коли д╕ти занадто бешкетували, в╕н м╕г палицею вдарити по заду найб╕льшого бешкетника. Пам’ятаю, як одного разу я попав у жорстоку дитячу забаву - одного з учн╕в кидали на землю, а над ним навалювалася «куча мала», тобто падали один за одним д╕ти на одну купу. Цим найслабшим учнем виявився я. П╕д натиском багатьох т╕л я почав уже задихатися, коли в╕дчув, що купа д╕тей над╕ мною розсипа╓ться. По ╖хн╕х спинах ходила директорська палиця. Останн╕й удар палицею по заду д╕стався мен╕. Директор зачинив на ключ класну к╕мнату ╕ сказав, що ми за кару будемо у н╕й перебувати до ранку. Через деякий час ми в╕дчинили в╕кно ╕ через нього повт╕кали додому.
Ще у вересн╕ 1947 року наш «ботан╕к», або «Кирило», пов╕в нас садити гор╕хи на пустирях чи згарищах б╕ля школи. Для мене це була дуже тяжка робота, треба було викопати яму п╕д саджанець та посадити його у землю. Довг╕ роки р╕с та плодив наш гор╕ховий сад. «Кирила» ми любили понад ус╕х учител╕в за його доброту. На його уроках клас м╕г ходити «ходуном», особливо коли нас см╕шив та заводив наш однокласник Василь Бортей. Ми см╕ялися, гралися. Розгн╕ваний «Кирило» раптом п╕дн╕мав Бортея та казав, щоби в╕н повторив те, про що в╕н перед тим нам розказував. Бортей на наше здивування повторював слово в слово те, що перед тим говорив вчитель. Ми були для ╤вана Кириловича «мацапурами». В╕н пояснював нам, для чого у троянди шипи, у ячменю чи жита гостре листя, бо «рослина захища╓ себе в╕д «мацапури». Коли хтось з нас уже виходив за меж╕ дозволеного, то «Кирило» говорив: «Вийди з класу». Але через хвилину вчитель посилав когось з нас повернути бешкетника в клас, бо йому було шкода, що в╕н не чув уроку з ботан╕ки. У шостому клас╕ в╕н викладав нам зоолог╕ю, ╕ це також було дуже ц╕каво ╕ запам’яталось на все життя.
╤ван Кирилович розмовляв з нами, як з дорослими, як з р╕вними. Одного разу в╕н нам розказав, чому йому ста╓ зарплати, а ╕ншим вчителям - н╕. Бо в╕н плану╓ сво╖ витрати, бо в╕н вл╕тку заготовля╓ на зиму сухофрукти, картоплю ╕ овоч╕, заготовля╓ дров на зиму. А ╕нш╕ живуть лише сьогодн╕шн╕м днем. Цю його сентенц╕ю я запам’ятав на все життя. Хоч сам далеко не був таким розсудливим.
Я тод╕ не знав, що «Кирило» любив музику, грав на скрипц╕ та вчив д╕тей музиц╕. Ск╕льки раз╕в я не про╖жджав Заболотовим п╕зн╕ше, уже навчаючись у Дрогобич╕ та Львов╕, усе мен╕ хот╕лося зайти до «Кирила». Але я посп╕шав у З╕бран╕вку до сво╓╖ мами ╕ все в╕дкладав та в╕дкладав в╕дв╕дини учителя. Поки не стало п╕зно.
У нашому клас╕ к╕лька учн╕в училися на добре та в╕дм╕нно. Три Васил╕ - Порайко, Бортей, Бойчук, два Юрки - Бачук з Борщева ╕ Косович з Демича; Петро Сусак з Хл╕бичина; три Михайли - Стрибко з Келихова та Бегей ╕ Курильчук з Олешкова, Нусько Левицький (Заболот╕вський) та я ╕з З╕бран╕вки. Мен╕ з сестрою доводилося йти до школи найдовше - с╕м к╕лометр╕в. Восени ╕ навесн╕ та аж до л╕та ми ходили щодня до школи та поверталися додому. А от у дуже сн╕жну та зимову пору жили в хатах добрих татових знайомих. Щоби д╕статися сво╓часно до школи, треба було вставати о 5-й ранку, бо нас треба було «роздрухати» в╕д сну, нагодувати, одягти ╕ аж тод╕ в╕дправляти у дорогу. До Келихова нас проводжали тато або мама, а з Келихова уже йшла до школи ватага д╕тей. Так було ╕ безпечн╕ше, ╕ весел╕ше.
Хоча одного разу уже на гостинц╕ на Тулук╕вському горб╕ ми побачили щойно застреленого повстанця, але по нас н╕хто не стр╕ляв. В╕н лежав убитий на засн╕жен╕й дороз╕, ╕ його лице засипав густий, падаючий з неба, сн╕г.
У 1948 роц╕ покинули навчання близько трьохсот студент╕в Черн╕вецького ун╕верситету ╕ п╕шли в УПА. Почалося полювання за ними енкаведист╕в та м╕сцевих «стрибк╕в». З Джур╕вського л╕су привозили убитих молодих хлопц╕в, ╖х клали навпроти школи, б╕ля молочарн╕ над окопом, роздягнутих до нижньо╖ б╕лизни та роззутих, з простреленими грудьми або головами.
Нас виводили з клас╕в, щоб ми вп╕знавали, хто ц╕ хлопц╕. Пот╕м виводили жител╕в навколишн╕х с╕л, щоб вони теж вп╕знавали убитих. Одного разу прийшла мама вбитого бандер╕вця, але ╕ сльози не з’явилося на ╖╖ очах. Тож енкаведисти н╕чого не д╕зналися.
Через день, два чи три привозили до Заболотова вбитих енкаведист╕в. ╥х ховали на клумб╕ у самому центр╕ Заболотова. Десь у ш╕стдесятих роках в╕дбулося перенесення праху цих людей на Заболот╕вський цвинтар, там кожному була поставлена цементна тумба. З плином часу цей цемент розкришився, але н╕хто, нав╕ть р╕дн╕ цих людей, ц╕ пам’ятники не в╕дновлювали.
Навчання у школ╕ продовжувалось 6, а то ╕ 8 годин. М╕ж заняттями була велика годинна або 45-хвилинна перерва. Якось мене покликали у районний ЗАГС, де знаходилося дуже багато людей ╕ яким треба було написати р╕зн╕ заяви - про  в╕дновлення метрик, якихось ╕нших документ╕в. Але б╕льш╕сть з цих людей не вм╕ли ╕ не знали, як писати ц╕ заяви. То я взявся бути у цьому ЗАГС╕ сво╓р╕дним писарем. За це мен╕ люди платили як╕сь грош╕. ╥х ставало на зошити, книжки, ол╕вц╕, деколи на «зельтерську» воду. Ще у З╕бран╕вц╕ я брав з б╕бл╕отеки будь-як╕ книжки ╕ читав ╖х «запо╓м». У Заболотов╕ я став читачем шк╕льно╖ та районно╖ б╕бл╕отек, брав з собою книги у дорогу. А весною та восени треба було ще ╕ п╕сля школи пасти корову, то я брав з собою книжки та зошити. Б╕льше читав художню л╕тературу, тримаючи в одн╕й руц╕ книгу, а у друг╕й - шнур, який був прив’язаний до рог╕в корови.
Одного разу восени, коли поля були уже прибран╕, я пустив корову пасти на вол╕, а сам став читати «В╕я» Миколи Гоголя. Корова мирно паслася, а я читав ╕ читав Гоголя, а коли дочитав, як В╕й п╕дняв пов╕ки та вказав пальцем на сем╕нариста ╕ як уся нечисть накинулась на хлопця, то я з╕ страху вхопив корову за налигач та б╕гом поб╕г додому.
Серед мо╖х товариш╕в найб╕льш ориг╕нальними були Василь Порайко та Василь Бортей. З Борте╓м пов’язане наше з ним к╕лькаразове попадання на вистави Коломийського драмтеатру. Вчител╕ суворо забороняли нам ╕ти на веч╕рн╕ доросл╕ вистави, як╕ йшли у районному Будинку культури, що за Польщ╕ мав назву «Сок╕л». Щоби потрапити на виставу, Бортей п╕дмовив мене забратися в клуб через маленьке п╕двальне в╕конце, через яке завантажували вуг╕лля для опалення клубу, а пот╕м через люк ми проникали у клубний зал та с╕дали на п╕длогу ╕ з зачаруванням дивилися п’╓си, серед яких я добре запам’ятав п’╓су Ш╕ллера - «П╕дступн╕сть ╕ любов». Хоча Василь Бортей був сином районного судд╕, але був в╕н щирим товаришем, який н╕чим не показував свою зверхн╕сть над нами. Навпаки, завжди см╕явся, бавився, п╕джартовував над ус╕ма.
Василь Порайко був серед нас найр╕зк╕шим товаришем. Вчився в╕н добре, але старався, де т╕льки м╕г, показати свою незалежн╕сть. Так, в╕н м╕г пройти повз церкву, не перехрестившись, але коли ми проходили б╕ля церкви, а поруч йшов директор школи, то Василь не лише скидав шапку, але й вклякав на кол╕на та хрестився. За що за ним ганявся Гоцик. У к╕нц╕ 50-х рок╕в ця стара Заболот╕вська церква згор╕ла чи ╖╖ хтось навмисно спалив.
Василь мен╕ дав прочитати «Тома Сой╓ра» та «Стару фортецю». ╤ ми з ним обговорювали зм╕ст цих книг. Його вуйко Юрко був у числ╕ студент╕в, що п╕шли у п╕дп╕лля з Черн╕вецького ун╕верситету, п╕зн╕ше його сп╕ймали з╕ збро╓ю в руках ╕ в╕н в╕дсид╕в у воркутинських таборах 25 рок╕в. Цей родинний зв’язок виявили у Ки╓в╕ п╕д час навчання Василя у Ки╖вському ун╕верситет╕ ╕ це зруйнувало його профес╕йну осв╕ту. Через р╕к чи два п╕сля зак╕нчення ун╕верситету його зв╕льнили з Галицько╖ районно╖ газети, дозволивши лише вчителювати у веч╕рн╕х школах. Наск╕льки я пам’ятаю, в╕н п╕дтримував зв’язок з╕ сво╖ми ун╕верситетськими товаришами - Василем Симоненком та Борисом Ол╕йником. П╕зн╕ше в╕н одружився з мо╓ю двоюр╕дною сестрою Мар╕╓ю, а у в╕ц╕ сорока трьох чи сорока п’яти рок╕в помер.
До реч╕, серед студент╕в з Черн╕вц╕в, що п╕шли у п╕дп╕лля, був ╕ Орест Гуцуляк, батьки якого вчителювали у Келихов╕. Ореста вбили у Джур╕вському л╕с╕. Його любила моя двоюр╕дна сестра Ганнуся ╕ спод╕валася, що вони одружаться. Другий син Гуцуляк╕в, Борис, воював на фронт╕, п╕сля в╕йни зак╕нчив х╕м╕чний факультет Черн╕вецького ун╕верситету, захистив кандидатську, а п╕зн╕ше ╕ докторську дисертац╕╖, працював у ╤нститут╕ нафти ╕ газу та у медичному в ╤вано-Франк╕вську.
На виб╕р профес╕╖ журнал╕ста мо╖х однокласник╕в вплинув ╕ Василь Крицяк, що вчився разом з мо╓ю сестрою Наталкою. В╕н першим став студентом факультету журнал╕стики у Ки╖вському ун╕верситет╕, а за ним п╕шли Василь Порайко та Юрко Косович. Останн╕й майже все життя пропрацював у Снятинськ╕й районн╕й газет╕.
Петро Сусак вчителював, досить тривалий пер╕од був директором Заболот╕всько╖ школи. Юрко Бачук, зда╓ться, не отримав вищо╖ осв╕ти, бо зразу ж п╕сля зак╕нчення школи одружився ╕ до само╖ смерт╕ ╜аздував у сво╓му сел╕.
Михайло Бегей зак╕нчив с╕льськогосподарський техн╕кум, пот╕м його обрали секретарем районного ком╕тету комсомолу, деякий час в╕н був головою колгоспу в Олешков╕. Я запам’ятав, що в╕н наказав розорати кусень предв╕чного поля, на якому росли р╕дк╕сн╕ ендем╕чн╕ рослини та на яке сходились хлопц╕ та д╕вчата з Олешкова, Келихова та З╕бран╕вки збирати з╕лля на ╤вана Купала та Зелен╕ свята. В╕н дав вказ╕вку чи погодився на вказ╕вку «зверху» спрямувати русло Чорнови п╕д Жовтим берегом. У верболоз╕ понад Чорновою весною гн╕здилися сотн╕ диких качок та гусей. П╕сля роб╕т мел╕оратор╕в дик╕ качки та гуси зникли з наших околиць назавжди.
Михайло Курильчук зак╕нчив Льв╕вський пол╕техн╕чний ╕нститут ╕ в╕дпрацював до само╖ пенс╕╖ на Бурштинськ╕й ДРЕС.
Вчився я в школ╕ майже на в╕дм╕нно. На перерв╕ я б╕г сходами на другий поверх та хвалився сво╖й сестр╕ Наталц╕: з ╕стор╕╖ - п’ять, з б╕олог╕╖ чи зоолог╕╖ - п’ять, з математики - п’ять чи чотири.
Наталка була для мене мовби другою мамою - вона мене тепло, аж занадто, кутала в╕д холоду, варила ╖сти, будила мене в╕д сну або вкладала спати. А я за не╖ виконував багато шк╕льних занять - писав нудн╕ завдання з ╕стор╕╖ (хрестомат╕ю) чи з мови, чи нав╕ть з математики. Таким чином я проходив шк╕льн╕ предмети одночасно за два класи - 5-й ╕ 6-й або 6-й ╕ 7-й.
Навесн╕ 1949 року хтось з хлопц╕в п╕дмовив мене покататися на крижинах Млин╕вки, що текла коло школи. Чи не були це Бортей або Порайко? Не пам’ятаю. Перестрибуючи з крижини на крижину, я провалився у крижану воду. Звичайно, простудився.
На початку кв╕тня прийшли Великодн╕ свята. Була дуже тепла ╕ сонячна погода. Коло З╕бран╕всько╖ церкви д╕вчата довго сп╕вали га╖вки. Раптом з’явилися темн╕ хмари ╕ п╕шов холодний дощ. Я б╕г додому п╕д дощем два чи три к╕лометри, дуже змок. На другий день у мене з’явилася температура. Л╕кували мене гарячим молоком чи ще якимись народними л╕ками. Але коли через два чи три тижн╕ повезли до Заболот╕вського л╕каря, що мав пр╕звище Поротько, то виявили у мене туберкульоз. Возили мене ╕ в тубдиспансер у Стан╕слав, тепер╕шн╕й ╤вано-Франк╕вськ. Пот╕м л╕кувати  стали у Заболот╕вськ╕й туберкульозн╕й л╕карн╕, що знаходилася на меж╕ с╕л Заболот╕в ╕ Демиче.
Л╕к╕в не було, про антиб╕отики н╕хто ╕ не знав. То мен╕ приносили з дому лише молоко та яйця. Але, очевидно, Бог мен╕ дарував життя. До к╕нця серпня мене виписали з л╕карн╕. Я одужав. Ц╕каво, що впродовж мого життя туберкульоз уже н╕коли не повертався до мене. Х╕ба що хрон╕чний бронх╕т за мене береться при найменш╕й простуд╕.
Сестра Наталка п╕шла вчитися у Снятинський с╕льськогосподарський техн╕кум. Екзамени за 6-й клас я не складав, дирекц╕я школи мене через хворобу зв╕льнила в╕д них.
Я попросив тата перевести мене в 7-й клас у Волчк╕вську семир╕чну школу, бо туди п╕шли вчитися мо╖ з╕бран╕вськ╕ товариш╕ - Петро Порайко та Василь Чеп╕ль.
Серед мо╖х заболот╕вських колег я хот╕в би згадати ╕ Василя Бойчука та Нуська Левицького. Василь був високим хлопцем, дуже добрим, в╕н оп╕кувався мною ╕ одну ╕з зим я жив у хат╕ ╖хньо╖ сус╕дки.
Нусько Левицький був «м╕щанин», його батьки жили поряд з ринком. Це теж був дуже товариський хлопець, що вчив мене курити, але на той час з цього н╕чого не вийшло.
У самому центр╕ Заболотова був якийсь ангар, який пристосували п╕д к╕нотеатр. Дуже хот╕лося подивитися к╕но «╤нд╕йська гробниця», але грошей на квитки у нас не було. К╕нооператор спостер╕гав за нами, покликав до себе та сказав, що якщо ми допоможемо занести з вулиц╕ лавки в зал, то в╕н нас пустить дивитись к╕но безкоштовно. К╕лька годин ми з Нуськом носили ц╕ довг╕ лавки, а ╖х було чи то сто, чи то дв╕ст╕, то коли почали показувати ф╕льм, я в╕д втоми провалився в сон. Прокинувся тод╕, коли ф╕льм ск╕нчився. Ск╕льки було розпачу лише за тим, що я того ф╕льму не побачив.
Давно уже нема╓ на цьому св╕т╕ Васил╕в Порайка та Бортея, помер Юрко Бачук, Нусько Левицький. В╕чна ╖м пам’ять.
П╕зн╕ше потоваришував з Петром ╤ванчуком, Михайлом Андр╕йчуком та Михайлом Лукащуком. Петро ╤ванчук зак╕нчив нафтопереробний факультет Льв╕всько╖ пол╕техн╕ки, Андр╕йчук - л╕сотехн╕чний ╕нститут. Обо╓ були завзятими сп╕ваками, знали безл╕ч укра╖нських п╕сень. Мене завжди дивувало, як глухуватий Петро м╕г так чисто та гарно сп╕вати. Лукащук здобув вищу с╕льськогосподарську осв╕ту, пот╕м фортуна звела його на висок╕ парт╕йн╕ посади, аж до посад секретар╕в обкому парт╕╖ з с╕льського господарства у В╕нниц╕ та ╤вано-Франк╕вську. Завжди лишався доброю та прив╕тною людиною.
Серед мо╖х однокласник╕в був ╕ Юрко Бас╕стий, син директора машинно-тракторно╖ станц╕╖. Вчився в╕н непогано. В╕дслуживши в арм╕╖, зак╕нчив навчання в Харк╕вському юридичному ╕нститут╕ ╕ став працювати в КДБ. Я застав його у ╤вано-Франк╕вську, коли в╕н працював начальником управл╕ння кадр╕в у ц╕й страшн╕й орган╕зац╕╖. Через к╕лька рок╕в в╕н помер.
Заболот╕вська школа в╕дкрила дорогу багатьом людям, з не╖ вийшло чимало вчених - доктор╕в наук, серед яких Петро Вакалюк, Юр╕й Клипич, Олеся Чеп╕ль, а багатьох ╕нших я не знав, лише чув про них. Серед цих вчених був професор у Лен╕нград╕, я його пр╕звище забув,  ╕нше пр╕звище нашого доктора наук зринуло у Новосиб╕рську, але я також його згубив.
Можливо, Заболот╕вська школа веде якийсь обл╕к сво╖х знаменитих випускник╕в. Мене у ц╕й книз╕ не згадано, бо я вчився у н╕й недовго. Але для мене назавжди залишились у пам’ят╕ ц╕ два роки, бо вони були м╕стком м╕ж мо╖м селянським дитячим життям та подальшим уже юнацьким життям у Дрогобич╕ та Львов╕.
Як╕ були ц╕ роки - похмур╕ чи св╕тл╕? Як це не вида╓ться дивним, але страшн╕ роки розкуркулення, голоду, колектив╕зац╕╖ мовби проходили повз нас. Головне - це навчання, наука. У Заболотов╕ во╓нрук вчив нас сп╕вати: «Утро красит нежным светом стены древнего Кремля. Просыпается с рассветом вся советская земля...» ╕ так дал╕. Поступово ми ставали «советскими» людьми. Старше в╕д нас лише на три-чотири роки покол╕ння було ╕ншим, н╕ж ми. Радянська система переконала нас, що сво╓ю осв╕тою ми зобов’язан╕ радянськ╕й влад╕.
╤ все-таки у мо╖х спогадах жевр╕╓ пам’ять про Заболот╕в п╕сля 40-х рок╕в. Забувся холод, голод, пост╕йн╕ страхи, виселення та вбивства людей. А залишилася у пам’ят╕ доброта вчител╕в та прекрасн╕ мо╖ товариш╕-однокласники.
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 20.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6924

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков