Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2008
«В П╤ДП╤ЛЛЯ НЕ СКАТЕРТИНОЮ СЛАЛАСЬ ДОРОГА...»

ПЕРЕЖИТЕ...

 Про боротьбу ветеран╕в ОУН-УПА до 1950 року в багатьох ЗМ╤ написано чимало ╕ згаду╓ться ╕нколи й по деяких каналах телебачення. Але п╕сля цього року важко назвати нав╕ть к╕лька десятк╕в борц╕в хоча б по Стан╕славськ╕й (нин╕ ╤вано-Франк╕вськ╕й) област╕, що поплатились жертовно молодим життям у визвольн╕й боротьб╕ за УССД (Укра╖нську Самост╕йну Соборну Державу).
 М╕й двоюр╕дний брат – 18-р╕чний Юр╕й Жолобчук, потрапивши в облаву, щоб не попасти вдруге в руки МДБ╕ст╕в, застрелився. Другий, теж двоюр╕дний, Антон Поварчук, м╕й ровесник, розстр╕ляний при провокативн╕й зустр╕ч╕ зв’язку на околиц╕ с. Чорний Пот╕к. Про них, прикро – н╕де н╕яко╖ згадки, хоч во╖нство ╖хн╓, в╕риться, для нин╕шнього молодого покол╕ння було б вагомим прикладом для патр╕отичного виховання любов╕ до р╕дно╖ В╕тчизни – Матер╕ Укра╖ни.
 Цю боротьбу, яка продовжувалась п╕сля 1950 року, сл╕д назвати – «Боротьбою третьо╖ хвил╕ молодого покол╕ння». До яко╖, до реч╕, в╕дносить себе ╕ автор цих рядк╕в, що вступив у збройне п╕дп╕лля у двадцять рок╕в, а на двадцять першому (1951) при провокативн╕й зустр╕ч╕ ╕з чек╕стами був поранений. Про вистраждану самов╕ддану молод╕сть - ц╕ спогади…
 З повагою - Антон ГРЕЩУК-«Орлик».
м. Павлоград.

Я, Грещук Антон ╤ванович, народився 30 кв╕тня 1930 р. в сел╕ Чорн╕ Ослави Надв╕рнянського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕. Була в мене сестра Анна 1922 р. н., член ОУН з 1942 р., а з 1943 р. в╕д села «станична» ц╕╓╖ орган╕зац╕╖. Загинула в 1947 роц╕ в╕д рук КДБ╕стських провокатор╕в.
 В наш╕й хат╕ в╕дбувались невелик╕ п╕дп╕льн╕ з╕брання. Мен╕ часто доводилось виконувати роль посильного, зв’язкового, носити «штафети» (записки) консп╕ративного зм╕сту адресатам. Почалось таке ╕з 12 рок╕в.
 Наше село, за б╕льшовицьким висловом, було «бандер╕вським кублом». Неподал╕к в л╕с╕ в 1945 – 1946 рр. був розташований таб╕р, в якому квартирувала сотня «Вихора» чи не на повному продуктовому забезпеченн╕ односельчан. Чим могли - допомагали ╕ одягом.
 В цей час т. зв. радянська влада зд╕йснювала оф╕ц╕йн╕ в╕зити з району часто на бронемашинах з гарматами. Мали м╕сце численн╕ збройн╕ сутички. В с╕чн╕ – лютому 1946 року в сус╕дньому сел╕ Чорний Пот╕к в╕дбувся великий б╕й сотн╕ чи куреня УПА з регулярним в╕йськом окупац╕йно╖ Радянсько╖ арм╕╖. В ньому загинуло 12 во╖н╕в-повстанц╕в. ╥х ховали на цвинтар╕, б╕ля церкви, в нашому сел╕. Кожного в окрем╕й могил╕ з хрестом. Мен╕ доручили, бо мав непоганий почерк, написати на 12-ти табличках: «В╤ЧНА СЛАВА героям, як╕ полягли в боротьб╕ з б╕льшовицькими окупантами». Для мене, з╕знаюсь, це була велика честь.
 Я майже весь час тримав зв’язок з п╕дп╕ллям. Не поривав ╕ тод╕, коли вступив на заочне в╕дд╕лення педтехн╕куму ╕ працював в с. Б╕л╕ Ослави вчителем початкових клас╕в. Пригадую, як ╕з райцентру Яремче при╖хав секретар ВЛКСМ, щоб створити в школ╕ комсомольську орган╕зац╕ю. Пров╕в збори. Змалював завченими фразами райдужн╕ перспективи комсомолу в побудов╕ «розвинутого соц╕ал╕зму». П╕сля цього викликав по одному в закритий каб╕нет директора школи ╕ там «доробляв» особисто. П╕сля проведено╖ з╕ мною аг╕тац╕╖ я в╕дмовився заповнити заготовлену анкету-заяву. Тод╕ «аг╕татор» поклав на ст╕л наган ╕ став залякувати. За╖ло ще г╕рше. Не п╕ддався, чим привернув до себе небажану увагу. А оск╕льки був «гр╕шний» ╕ грався з вогнем, то розправа за непокору т╕льки чекала свого часу. Яка, тепер анал╕зую, св╕домо розтягувалась. Емдеб╕сти хот╕ли отримати вичерпний зиск у сво╖й справ╕. Однак довго не звол╕кали.
 23 серпня 1950 р. в м╕ст╕ Яремче проходила вчительська конференц╕я. В друг╕й половин╕ дня виступив секретар райкому компарт╕╖ (прошу вибачення за неназван╕ пр╕звища, вже забут╕, в╕к...).
 В╕н у сво╓му виступ╕ п╕дкреслив: «Серед наших педагог╕в ╓ й так╕, що сп╕впрацюють з бандер╕вськими бандитами. З такими будемо розправлятись нещадно. ╥м не м╕сце серед нас!»
 Тьохнуло серце. Зрозум╕в – погроза на мою адресу.
 П╕сля конференц╕╖ двох новеньких прибулих молодих вчительок-д╕вчат з Житомирщини ╕ В╕нниччини знайомив ╕з мальовничим курортним м╕стечком Яремче. О 19-й годин╕ п╕шли на орган╕зовану райв╕дд╕лом осв╕ти вечерю. До нас при╓днався м╕й однокласник ╤ван Повх. С╕ли за один ст╕л. П╕ймав на соб╕ п╕дозр╕лий зосереджений погляд здорового молодика, котрий сид╕в за столом б╕ля виходу. Повечерявши, вир╕шили компан╕╓ю прогулятись… Веч╕р був чудовий, зоряний. Метр╕в через дв╕ст╕ наздогнав «знайомий» ╕з-за столу б╕ля виходу. Взявши мене безцеремонно п╕д руку сказав: «Пройдёмте!»
 Це був старший уповноважений Яремчанського МДБ, старший лейтенант Робак. Йдемо. Вийма╓ з кобури п╕д цив╕льною курткою п╕столет ╕ трима╓ його в прав╕й кишен╕. Л╕вою веде мене…
 В ц╕ хвилини блискавкою в уяв╕ пролет╕в жах тортур, допит╕в. Проходимо б╕ля к╕нотеатру ╕мен╕ ком╕сара Рудн╓ва, коло якого, п╕сля зак╕нчення к╕носеансу ╕ початком нового - велике скупчення людей. Робак зв╕льнив мою руку, митт╓во роблю стрибок - ╕ я в густому людському натовп╕.
 - Держите! Стой, гад, убью! – кричав несамовито б╕снуватий чек╕ст.
 Лунко прогрим╕в перший постр╕л, який блискавкою розр╕зав ╕ втихомирив людський веселий гам╕р веч╕р’я.
Проб╕гши за р╕г будинку невеликого зал╕зничного вокзалу, вискочив на зал╕зничну кол╕ю. Погоня тривала к╕льканадцять хвилин - наст╕льки вистачило набо╖в в двох п╕столетних магазинах. Проте сл╕д залишився. Пооб╕ч, нижче грудей, в двох м╕сцях прострелена сорочка, яка була надута пов╕трям. Бо п╕джак скинув одразу.
 На другий день приблукав п╕д веч╕р в сус╕дн╓ село Лючки до матер╕ ╤вана Повха. Тут пробув к╕лька дн╕в. Мене в╕дв╕дав двоюр╕дний брат-п╕дп╕льник п╕д псевдон╕мом «Галайда». Виб╕р залишався один – йти з ним. Та й в п╕дп╕лля не скатертю стелилась дорога. Треба було пройти ретельну перев╕рку. П╕д час бес╕ди з окружним пров╕дником Служби Безпеки (СБ) Громом я незчувся, як з очей потекли сльози. Сталось це п╕сля його сл╕в: «В нас дуже важко, небезпечно. Мало над╕й на життя. Раджу не йти з нами. Переховуватись наодинц╕».
 Зрозум╕в – сумн╕ва╓ться, не дов╕ря╓. Побачивши м╕й жалюг╕дний вигляд - замовк. На другий день спитав: «В якому п╕дрозд╕л╕ хот╕лося б працювати-служити?»
 - Т╕льки не в СБ! – в╕дпов╕в я.
 - А нам плаксив╕ й не потр╕бн╕! – док╕рливо в╕дпов╕в в╕н, додавши: «В пропаганду направимо».
 Так я став рядовим б╕йцем районного, а через р╕к надрайонного в╕дд╕лу пропаганди. На баз╕ останнього почав формуватись Окружний в╕дд╕л пропаганди, та до сво╖х обов’язк╕в приступити не встиг.
 Першим наказом для мене було: «Осво╖ти друкарську машинку». Одночасно виконував роль п╕дручного б╕ля прим╕тивного друкарського верстата.
 Ми друкували тисяч╕ р╕зного зм╕сту лист╕вок, заклик╕в, маленьких брошур, ╕нформац╕й тощо. В лист╕вках викривали суть «комун╕стичного раю». Розпов╕дали про ╕сторичну правду Укра╖ни ╕ ╖╖ поневоленого «советским режимом» укра╖нського народу. Що, зрозум╕ло, для комун╕стичних бонз ус╕х ранг╕в було п╕дривними м╕нами ╖хн╕х ╕деолог╕чних догм. За так╕ наш╕ «вит╕вки», де вони проявлялись, часто «зл╕тали голови» вс╕ляких керманич╕в. У зв’язку з цим на теренах Надв╕рнянського, Ланчинського, Солотвинського ╕ Богородчанського район╕в проти нас, на пошуки ╕ л╕кв╕дац╕ю, особливо протягом 1950 – 1952 рок╕в МДБ ╕ його в╕йсько розгорнуло д╕╖ широким фронтом, залучаючи до цього р╕зного роду т. зв. радянських псевдопатр╕от╕в, вербуючи шантажем та залякуванням агент╕в ╕ сексот╕в ╕з м╕сцевого населення. В неймов╕рн╕й смертельн╕й небезпец╕, що чатувала на кожному кроц╕, треба було змагатись за ╕дею, як╕й посвятився, не шкодуючи життя. В чому запов╕дь одна: «Здобудеш Укра╖нську державу або загинеш в боротьб╕ за не╖!». Сл╕д п╕дкреслити, що в противагу переважаючим ворожим силам на нашому боц╕ д╕яла не менш активно ╕ км╕тливо-хитро арм╕я патр╕от╕в: це в б╕льшост╕ прост╕ селяни-б╕дняки, як╕, ризикуючи тюрмою, висилкою в сиб╕рську мерзлоту, а нав╕ть ╕ життям, не вагаючись перед небезпекою, допомагали, чим могли. Д╕лилися останн╕м! Повсюди.
Взяти хоча б таке. Р╕зними методами й шляхами д╕ставали й доставляли друкарський шрифт, фарбу, пап╕р у велик╕й к╕лькост╕ та ╕ншу друкарську атрибутику. З погляду консп╕рац╕╖ ╕ ризику - це не простий, а великий подвиг! Може, нав╕ть не менший, н╕ж у тих, хто боровся з╕ збро╓ю в руках. Тож забувати про це не ма╓мо права...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5876

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков