Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2008
ДРУГА СВ╤ТОВА В╤ЙНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА
ВОЛОДИМИР КОРОЛЬ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ
╤М’Я НАШОГО АКТИВНОГО ДОПИСУВАЧА, ВЕТЕРАНА В╤ЙНИ ВОЛОДИМИРА МАКСИМОВИЧА КОРОЛЯ ВЖЕ ДОБРЕ В╤ДОМЕ ЧИТАЧАМ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ЗА ЙОГО ПУБЛ╤КАЦ╤ЯМИ ПРО ПЕРЕЖИТИЙ ГОЛОДОМОР 1932-33 рр., СТАЛ╤НСЬК╤ РЕПРЕС╤╥ 1937-38 рр. СВ╤ДЧЕННЯ ВЕТЕРАНА Ц╤НН╤ ДЛЯ НАС ТИМ, ЩО ВОНИ - ДОКУМЕНТАЛЬН╤, АВТОР РОЗПОВ╤ДА╢ ПРО ТЕ, ЩО СУДИЛОСЯ ПЕРЕЖИТИ САМОМУ. ПРОПОНУ╢МО ВАШ╤Й УВАЗ╤ СПОГАДИ В. М. КОРОЛЯ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ: ЯКА ВОНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА, УКРА╥НЦЯ, ПАТР╤ОТА...

 (Продовження. Поч. у № 13, 15 - 18).
 
Визволивши в╕д н╕мецьких окупант╕в села ╕ м╕ста Б╕лорус╕╖ - Мозир, П╕нськ, Брест, в╕йська 61-╖ арм╕╖, за наказом СВГ, були передислокован╕ на 3-й Прибалт╕йський фронт в Естон╕ю. Стал╕н оч╕кував, що Ф╕нлянд╕я вступить у в╕йну проти СРСР на боц╕ Н╕меччини, ╕ для проведення бойових д╕й на територ╕╖ Ф╕нлянд╕╖ ╕ був створений цей фронт.
 Прибувши на м╕сце, в╕йська готувалися до бо╖в: отримали поповнення «гарматного м’яса» - солдат╕в, танк╕в, самоходок, бо╓припас╕в. Зайняли бойов╕ позиц╕╖, оч╕кували наказ на початок в╕йни проти Ф╕нлянд╕╖, та р╕шення останньо╖ про св╕й нейтрал╕тет зняло з нас ще
одну в╕дпов╕дальн╕сть перед ╕стор╕╓ю за безглузду пол╕тику Стал╕на. Наш фронт був розвернутий на 180 градус╕в ╕ отримав завдання повного очищення територ╕╖ Латв╕╖ та Литви в╕д н╕мецьких в╕йськ, був введений в бойов╕ д╕╖, починаючи з Естон╕╖.
 У склад╕ в╕йська 415-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ наш 1323-й полк дн╕ ╕ ноч╕ з боями розпочав визвольну м╕с╕ю за кожний населений пункт, за кожну без╕менну височину. Нам, полковим розв╕дникам, не було перепочинку - виконувати завдання готувати розв╕ддан╕, прориватися через оборону в тил ворога, щоб роздобути «язика», вив╕дувати з нейтрально╖ територ╕╖ вогнев╕ позиц╕╖, рух техн╕ки, живо╖ сили, все, що потр╕бно було штабу полку.
 В жовтн╕ 1944 року наша див╕з╕я отримала бойове завдання: форсувати на плотах р. Даугаву, зайняти плацдарм, в подальшому, разом з ╕ншими в╕йськами, штурмом оволод╕ти м╕стом Ригою, столицею Латв╕╖. Та на п╕дступах до м╕ста була зосереджена значна сила н╕мецько╖ арм╕╖, ╕ з ходу взяти Ригу було неможливо – перешкодою була широка р╕чка з пошкодженими мостами. Нашу див╕з╕ю було п╕дпорядковано 9-му гвард╕йському стр╕лецькому корпусу 2-го Прибалт╕йського фронту (командуючий фронтом ╢рьоменко). Потр╕бно було переправитися див╕з╕╖ з необх╕дною збро╓ю через Даугаву на плотах. Дн╕ ╕ ноч╕, та╓мно в╕д ворога солдати валили л╕с, готували колоди, зв’язували. Готов╕ плоти вноч╕ спускали на воду. Солдати перев╕рили сво╖ автомати, диски, гранати, саперн╕ лопатки - були готовими до форсування. Ми, розв╕дники, в╕дпливли, як завжди, першими. Першими вступили в б╕й. Сапери розм╕нували захоплений «п’ятачок» плацдарму для висадки головних сил полк╕в див╕з╕╖. Але й н╕мц╕ не спали. Артилер╕я в╕дкрила масовий вогонь, дек╕лька плот╕в разом з солдатами в╕д прямого попадання п╕шли на дно, загинуло багато б╕йц╕в. Разом з╕ стр╕лецькими ротами на плотах переправляли кулемети, м╕номети, бо╓припаси. Б╕льш╕сть стр╕лецьких батальйон╕в благополучно переправилися на плацдарм, п╕дготовлений нами для вторгнення головних сил, розширили плацдарм, зайняли бойов╕ позиц╕╖, готувалися до штурму м╕ста.
 Одночасно ╕нженерн╕ в╕йська будували понтонний м╕ст для переправи танк╕в, артилер╕╖, САУ, транспорту з бо╓припасами та обоз╕в з продовольством. Кап╕тальний м╕ст сапери в╕дбудовували п╕д вогнем противника: дек╕лька раз╕в його розбивали бомбами, але солдати продовжували свою ратну працю.
 У важких боях 13 жовтня 1944 року столицю Латв╕╖ Ригу було взято штурмом. В цих боях ще раз д╕сталося й мен╕. Знову л╕кувався в санчастин╕, бо на трет╕й день п╕сля взяття Риги, без в╕дпочинку, нашу 415-ту стр╕лецьку див╕з╕ю було передислоковано на 1-й Прибалт╕йський фронт (командувач фронту маршал Баграмян) для участ╕ у визволенн╕ Литви та л╕кв╕дац╕╖ Курляндського угруповання н╕мецьких в╕йськ в районах Балт╕йського моря. Наша див╕з╕я знову вв╕йшла до складу стр╕лецького корпусу генерала Рагул╕, в якому також воював м╕й земляк, тур╕янин Гненний Олекс╕й Федорович.
 Це була ос╕нь безжал╕сно╖ в╕йни. Холодний, дошкульний в╕тер з моря, безперервн╕ дощ╕, п╕д ногами болото, а ми, червоноарм╕йц╕ та сержанти 415-╖ Червонопрапорно╖ Мозирсько╖, «голубо╖-непромока╓мо╖» стр╕лецько╖ див╕з╕╖, нап╕вголодн╕, в пост╕йно мокрих шинелях або плащ-палатках, в черевиках з «╕сторичними» радянськими обмотками, перевтомлен╕ в безк╕нечних боях, на п’ятому фронт╕, з незал╕кованими ранами та контуз╕ями, несемо на сво╖х юних, не зм╕цн╕лих плечах важкий тягар безглуздо╖ в╕йни та нехитр╕ солдатськ╕ пожитки: автомат, речовий м╕шок, флягу, казанок та все, що належить нести солдату на в╕йн╕. ╤демо швидко, пох╕дним маршем, здеб╕льшого вноч╕, п’ять к╕лометр╕в за годину, пересл╕дуючи в╕дступаючого противника, який пост╕йно готу╓ нам зас╕дки. Були ноч╕, коли проходили по 50 – 60 км. А вранц╕, без в╕дпочинку, знову кидали в б╕й на ворога, який встигав закр╕питися на виг╕дному (для нього) рубеж╕ з артилер╕╓ю, танками, м╕нометами. Для цього н╕мц╕ використовували м╕сцевих жител╕в та в╕йськовополонених червоноарм╕йц╕в, як╕ будували для них дороги до переднього краю з настелених колод, рили окопи, транше╖, бл╕ндаж╕.
 Наш╕ танки, самох╕дки та артилер╕я рухалися виключно шосейними дорогами, н╕чим не допомагаючи п╕хотинцям. Це була системна «стратег╕я» Червоно╖ арм╕╖: перемагати противника в пост╕йних атаках на «ура» самопожертвою та геро╖змом солдата, сержанта. Тому в безперервних боях на прибалт╕йських фронтах загинула наша юнь, 17 – 18-л╕тн╕ солдати останнього во╓нного призову, особливо з Укра╖ни, забран╕ на в╕йну п╕сля визволення р╕дно╖ земл╕ в╕д н╕мц╕в. В той же час звинувачуючи нав╕ть нас, с╕мнадцятир╕чних, в тому, що ми служили, працювали на н╕мц╕в, забувши, що т╕ г╕тлер╕вц╕ ще до 1941 р. були найв╕рн╕шими союзниками за Пактом Стал╕на – Г╕тлера. На мою впевнену думку, зрадниками були т╕, хто не захистив (а може, й не хот╕в захистити) нашу укра╖нську землю, укра╖нський народ, в╕ддавши майже без бою фашистам на плюндрування, пограбування та вивезення нашо╖ юн╕ на рабську працю до Н╕меччини.
 В умовах бойових д╕й в Прибалтиц╕ солдатський окоп можна викопати не глибше 70 – 80 см, та й то через годину в╕н наполовину наповнювався водою. Така б╕да трапилася з╕ мною. П╕сля двох д╕б, за як╕ ми, розв╕дники, скритно перетнули н╕мецьку л╕н╕ю оборони, взяли полоненого н╕мця, з бо╓м повернулися в св╕й полк, здали полоненого «язика» в штаб: голодн╕, мокр╕, перевтомлен╕, потребували негайного в╕дпочинку, бо вже падали з н╕г. Перш за все, я викопав окоп на узл╕сс╕, глибиною до 60 см, постелив г╕лля хвойного дерева ╕ не л╕г, а впав на свою «пост╕ль», укрився сво╓ю шинеллю ╕, мабуть, в ту хвилину заснув мертвецьким сном, бо нав╕ть не в╕дчув, як п╕д╕йшла холодна вода ╕ половина мого т╕ла опинилася в крижан╕й купел╕. Прокинувся в╕д гарматно╖ стр╕лянини, але самост╕йно встати не м╕г: т╕ло, ноги мо╖ задубли. Почав гукати свого друга Михайла Нелюба, щоб допом╕г встати ╕ витягнув мене з окопу. З його допомогою вибрався з купел╕ ╕ б╕г л╕сом до тих п╕р, поки не впав, знесилений, але хоч трохи роз╕гр╕вся. Та переодягнутися в теплий одяг п╕д час бо╖в нема╓ де. Одяг та взуття сушив на соб╕, останн╕м теплом свого молодого т╕ла. Вранц╕ п╕дняли нас, полкових розв╕дник╕в, батальйони, роти п╕хотинц╕в ╕ знову кинули в наступ на ворога, бо це й була наша тепер╕шня профес╕я, ратна робота: повзати за «язиком», ходити в атаку на противника, безк╕нечно стр╕ляти в н╕мця, а якщо така твоя доля – падати в╕д кул╕ жорстокого ворога, який не проща╓ н╕чого ╕ н╕кому. Та п╕д час атаки солдату н╕коли роздумувати про свою долю - в╕н забува╓ про все: про сво╖ болячки, рани, простуду, холод, голод, кр╕м обов’язку влучно стр╕ляти у ворога, якого бачиш спереду. ╤ якщо ти «промажеш», не вб’╓ш його - в╕н тебе не пощадить. Такий закон в╕йни. Мабуть, люди, як╕ не знають в╕йни, не пов╕рять, що в солдата на в╕йн╕, в бою, температура власного т╕ла завжди 36 градус╕в. Висока температура статутом в╕йни не передбачена. Т╕льки через деякий час в╕дчу╓ш, як твою шию, спину, поперек – обс╕ли чиряки-фурункули, як╕ в пост╕йному рус╕ солдата визр╕вають, прориваються, гнояться. Н╕яких санчастин, температур, зв╕льнень в╕д ратно╖ роботи-в╕йни для нас не ╕снувало, бо зам╕нити солдата не було ким; в╕йна щоденно, щогодинно скорочувала чисельн╕сть рот, батальйон╕в, полк╕в, див╕з╕й, а поповнень взяти уже не було зв╕дк╕ля. От тому на в╕йну брали неповнол╕тн╕х.
 В боях за Прибалтику в╕ддали сво╖ життя Володимир Хмара, Михайло Нелюб, Василь Басенко. Стали ╕нвал╕дами в╕йни Михайло Басенко, Кузьма Драний. З 26 ос╕б, забраних з Тур╕╖ в 1944 роц╕, тепер залишилося дво╓. Важкою була доля солдата на в╕йн╕. В рани в╕д фурункул╕в, по всьому т╕лу, залазили пост╕йн╕ супутники солдата – вош╕, в╕д яких не було порятунку н╕ вдень, н╕ вноч╕. В╕д них завжди сверб╕ло т╕ло. Г╕мнастерки випалювали над полум’ям багаття, та вони знову обс╕дали одежу. ╤ так терп╕ли м╕сяцями: в дощ, в сн╕г, по сам╕ вуха в болот╕, не вмит╕, в одн╕й ╕ т╕й же в╕йськов╕й г╕мнастерц╕, шинел╕, плащ╕-накидц╕.
 П╕д час затяжних бо╖в з ворогом як розв╕дникам, так ╕ солдатам стр╕лецьких батальйон╕в, видавали недоторканний запас - НЗ: по одн╕й банц╕ американського тушкованого м’яса або тушковано╖ конячо╖ ковбаси на двох, та ще три-чотири житн╕ сухар╕ на дв╕ доби. Звичайно, тушковане м’ясо ми з’╖дали негайно, щоб «як уб’ють – не д╕сталося ворогов╕». Сухар╕ берегли в кишенях «на чорний день», гризли, ╕дучи п╕д час маршу, п╕д час короткого в╕дпочинку; воду пили з калюж, р╕чок, з «копаночок» в╕д к╕нських копит. В поход╕ ╖ли брукву та моркву, вириваючи на земельних д╕лянках жител╕в хутор╕в: брукву ╖ли вс╕: оф╕цери, солдати, кон╕ артилер╕йських упряжок та т╕, на яких пересувалось начальство.
 Н╕мц╕ знали про звичку червоноарм╕йц╕в, завжди голодних, «пастися» в городах, що при дороз╕, то й закладали на д╕лянках протип╕хотн╕ м╕ни з хитро замаскованими дротиками. П╕шов солдат по брукву чи моркву - залишився без н╕г або вбило насмерть.
 Це була Литва. Щоденно ╕дуть бо╖ за кожне м╕стечко, за кожний хут╕р чи без╕менну висоту. Ми, розв╕дники, завжди в рус╕, на передньому кра╖, на нейтральн╕й територ╕╖ готу╓мо дан╕ спостереження про стан противника, який перед нами в оборон╕. Одного дня, п╕д час розв╕дки, трапився курйозний випадок. Уже на нейтральн╕й смуз╕ - зустр╕ч вноч╕ з н╕мецькою розв╕дкою, коли ми обходили висоту. В ту н╕ч йшов безперервний дощ, ми були мокр╕ до останнього рубця, йшли, як завжди, вервечкою, один за одним, мовчки, безшумно, вдивляючись навкруги. Зненацька в небо злет╕ла осв╕тлювальна ракета з парасолькою. Ми залягли, приготувалися до бою, лежали за кущами, осв╕тлен╕ ракетою. Командир взводу спок╕йно вир╕шив не демаскувати нашу присутн╕сть, не стр╕ляти, не приймати бою, оч╕кувати на д╕╖ противника, «наче нас тут нема╓». Двох розв╕дник╕в вислав попередити наш передн╕й край та штаб полку про появу н╕мецько╖ розв╕дки, щоб при появ╕ на передньому кра╖ зустр╕ли непроханих гостей «вогником», а сам╕ продовжили виконувати поставлене завдання: перейти л╕н╕ю фронту, взяти н╕мецького «язика» ╕ повернутися в полк. Так розминулися наш╕ стежки-дор╕жки. ╤ як т╕льки н╕мецьк╕ розв╕дники наблизилися до визначеного м╕сця переходу нашо╖ передово╖, ╖х зустр╕ли п╕хотинц╕ таким вогнем, що жодний з восьми н╕мецьких розв╕дник╕в не залишився живим. Ми благополучно виконали бойове завдання ╕ повернулися до штабу полку з «язиком». За це нам дозволи ц╕лу добу в╕дпочинку!
 Червона арм╕я загалом поводила вела себе в прибалт╕йських республ╕ках негативно: мародерство, викрадання коней, худоби, свиней, овець, випадки ╜валтування ж╕нок, незаконн╕ арешти ╕ депортац╕╖ м╕сцевих жител╕в до Сиб╕ру, на Соловки (при тому, без суду й сл╕дства), звинувачуючи в пос╕бництв╕ н╕мцям та «л╕совим братам». Проводилися акц╕╖, под╕бн╕ до тих, як це робили 1944 року в Криму з кримськотатарським народом. В смуз╕ бо╖в масово гор╕ли хати, господарськ╕ буд╕вл╕, церкви, костьоли, гинула в пожежах худоба; все в╕дбувалося як на ворож╕й окупован╕й територ╕╖. Заможн╕ селяни-господар╕ вт╕кали в╕д рос╕йських в╕йськ разом з в╕дступаючими н╕мецькими в╕йськами, боячись репресивно-терористично╖ машини НКВС, яка «працювала» в Литв╕, Латв╕╖, Естон╕╖ ще п╕д час окупац╕╖ радянськими в╕йськами за Пактом Р╕ббентропа-Молотова та ╖хн╕х вожд╕в Г╕тлера-Стал╕на, коли при╓днали ц╕ держави до СРСР в 1940 роц╕.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5875

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков