Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2008
«НЕ ШКОДУВАТИМЕ Н╤ ГРОШЕЙ, Н╤ ЗУСИЛЬ...»

 Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко 13 лютого, перебуваючи з робочим в╕зитом у Москв╕, поклав кв╕ти до пам’ятника Тарасов╕ Шевченку. У церемон╕╖ покладання кв╕т╕в взяли участь Секретар РНБОУ Ра╖са Богатирьова, м╕н╕стр закордонних справ Володимир Огризко, м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки ╤ван Вакарчук та заступник Глави Секретар╕ату Президента Укра╖ни Олександр Чалий.
 * * *
 Того ж дня В╕ктор Ющенко в рамках в╕зиту до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ зустр╕вся у Москв╕ з представниками укра╖нсько╖ громади в Рос╕╖. Як пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на прес-службу Глави держави, В. Ющенко ознайомився з д╕яльн╕стю Укра╖нського культурного центру, оглянув б╕бл╕отеку та нове прим╕щення Укра╖нсько╖ нед╕льно╖ школи.
 П╕д час зустр╕ч╕ з громадою Президент в╕дзначив важлив╕сть укра╖нсько╖ присутност╕ у св╕т╕, зокрема в економ╕чн╕й та культурн╕й сферах. У цьому напрямку, за його словами, укра╖нська пол╕тика ма╓ бути «активною та амб╕тною».
 Звертаючись до представник╕в укра╖нсько╖ громади, Глава держави наголосив, що високо ц╕ну╓ ╖х внесок у збереження укра╖нсько╖ нац╕онально╖ присутност╕ в Рос╕╖, та особливо в╕дзначив важливу роль, яку укра╖нська громада може в╕д╕гравати у розбудов╕ партнерських в╕дносин м╕ж двома кра╖нами.
В. Ющенко також п╕дкреслив надзвичайну важлив╕сть для Укра╖ни розвитку подальших добросус╕дських в╕дносин ╕з Рос╕╓ю, наголосивши, що йдеться, безперечно, про стратег╕чного партнера Укра╖ни.
 У сво╓му виступ╕ Президент також зупинився на низц╕ питань двосторонн╕х в╕дносин м╕ж державами. Зокрема, йшлося про так╕ чутлив╕ питання, як мовне, роль учасник╕в укра╖нського визвольного руху 20 - 50-х рок╕в XX ст., Голодомор 1932 - 1933 рок╕в, безпекову пол╕тику Укра╖ни в контекст╕ ╖╖ ╓вроатлантичних прагнень. Щодо останнього, Президент наголосив, що йдеться не про пол╕тику, яка форму╓ вза╓мн╕ непорозум╕ння з ╕ншими державами, а виключно про право нац╕╖ на виб╕р оптимально╖ безпеково╖ модел╕.
 У цьому контекст╕ В. Ющенко в╕дзначив важлив╕сть прозорого та чесного д╕алогу Укра╖ни з Рос╕╓ю, окремо наголосивши на важливост╕ проведення в╕дпов╕дного д╕алогу ╕ всередин╕ укра╖нського сусп╕льства. «Давайте спок╕йно, без аж╕отажу будемо визнавати право нац╕╖ на д╕алог. Як скаже нац╕я, так ╕ буде», - зауважив в╕н.
 Глава держави запевнив укра╖нську громаду, що вс╕ ╖╖ проблеми завжди будуть предметом уваги укра╖нсько╖ влади, п╕дкресливши, що Укра╖на «не шкодуватиме н╕ грошей, н╕ зусиль», щоб посилити та надати всю належну п╕дтримку для задоволення нац╕ональних, культурних ╕ духовних потреб укра╖нц╕в у Рос╕╖.
 Серед актуальних проект╕в, як╕ мають бути реал╕зован╕ в Москв╕, Президент, зокрема, назвав в╕дкриття укра╖нсько╖ школи, театру, проведення р╕зних культурницьких заход╕в. В. Ющенко передав Культурному центру подарунки з Укра╖ни та закликав укра╖нську громаду Рос╕╖ до активно╖ прац╕ та п╕дтримки т╕сних зв’язк╕в з Укра╖ною.
 * * *

«В РОС╤ЙСЬК╤Й ФЕДЕРАЦ╤╥ ДО ЦЬОГО ЧАСУ НЕ СКЛАЛОСЬ СИСТЕМИ УКРА╥НСЬКО╥ ОСВ╤ТНЬО╥ РОБОТИ...»
ВИСТУП СП╤ВГОЛОВИ ОБ’╢ДНАННЯ УКРА╥НЦ╤В РОС╤╥ ТА ФЕДЕРАЛЬНО╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНО╥ АВТОНОМ╤╥ УКРА╥НЦ╤В РОС╤╥ ВАЛЕР╤Я СЕМЕНЕНКА НА ЗУСТР╤Ч╤ З ПРЕЗИДЕНТОМ УКРА╥НИ
В. А. ЮЩЕНКОМ 13 ЛЮТОГО 2008 РОКУ В МОСКВ╤

Вельмишановний пане Президенте!
 Перш за все дозвольте подякувати Вам за пост╕йну увагу до проблем укра╖нц╕в за кордоном, зокрема в Рос╕╖.
 Так вийшло, що мен╕ з к╕нця 80-х довелось на громадськ╕й нив╕ займатися питаннями осв╕ти. Просто я хот╕в, щоб мо╖ д╕ти знали укра╖нську мову, в╕дчували свою причетн╕сть до Укра╖ни, ╕ ще в 1989 р. орган╕зував у Москв╕ укра╖нську нед╕льну школу. А що сьогодн╕? На жаль, ми н╕як не можемо вийти за рамки нед╕льних шк╕л, фольклорних гуртк╕в, додатково╖ осв╕ти.
 В Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ до цього часу не склалась системи укра╖нсько╖ осв╕тньо╖ роботи, не ╕сну╓ жодно╖ укра╖нсько╖ школи та дошк╕льного дитячого закладу. Причини цього ╓ об’╓ктивн╕ ╕ суб’╓ктивн╕: насл╕дки довготривало╖ русиф╕кац╕╖ та асим╕ляц╕╖ укра╖нц╕в, невитравлене почуття меншовартост╕ у багатьох укра╖нц╕в, складне соц╕ально-економ╕чне становище в Укра╖н╕ ╕ пов’язана з цим масова м╕грац╕я укра╖нц╕в на зароб╕тки, в тому числ╕ в Рос╕ю, невир╕шення проблем укра╖нсько╖ осв╕ти та укра╖нсько╖ мови в Укра╖н╕, особливо в сх╕дних та п╕вденних областях, слабк╕сть укра╖нського ╕нформац╕йного простору, в╕дсутн╕сть або повне нерозум╕ння у зденац╕онал╕зовано╖ укра╖нсько╖ ел╕ти та рос╕йсько╖ ел╕ти укра╖нського походження укра╖нсько╖ ментальност╕, в╕дсутн╕сть укра╖нсько╖ церкви в Рос╕╖.
 Досв╕д ╕нших д╕аспор показу╓, що силами укра╖нських орган╕зац╕й без д╕╓во╖ допомоги Укра╖ни повноц╕нно╖ укра╖нсько╖ школи не буде. Сьогодн╕ потр╕бна перш за все, принаймн╕ для б╕льшост╕ людей, перш за все висококвал╕ф╕кована осв╕та. Створити престижну укра╖нську школу чи школу з укра╖нським етнолог╕чним компонентом в Москв╕ для Укра╖ни вкрай важливо. Т╕льки треба в╕д декларац╕й переходити до конкретики. Можливо, започаткувати таку школу при Посольств╕.
 Сьогодн╕ укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖ в Рос╕╖ перебувають у складному становищ╕, д╕╓, скаж╕мо так, певний тиск обставин. Ми, наприклад, виразно не уявля╓мо сп╕льного рос╕йсько-укра╖нського в╕дзначення 300-р╕ччя в╕домих под╕й навколо Укра╖ни, Полтави, якщо це вийде за рамки «круглих стол╕в» вчених, ╕сторик╕в.
 2 лютого ц. р. в╕дбулося розширене зас╕дання правл╕нь федеральних укра╖нських орган╕зац╕й Об’╓днання укра╖нц╕в Рос╕╖ та Федерально╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ укра╖нц╕в Рос╕╖, на якому, зокрема, було прийнято звернення до Президента В. В. Пут╕на щодо траг╕чних под╕й 1932 - 1933 рр. – голодомору в Укра╖н╕. У зверненн╕ говориться: «Для нас, громадян Велико╖ Рос╕╖, було б вельми важливо, щоб ╕ кер╕вництво нашо╖ кра╖ни визнало голодомор в Укра╖н╕ трагед╕╓ю укра╖нського народу. Трагед╕╓ю, яка ма╓ вс╕ ознаки геноциду».
 Ми зна╓мо оф╕ц╕йне ставлення в Рос╕╖ до питання про Голодомор. Власне, т╕льки академ╕чне обговорення цього питання рос╕йськими та укра╖нськими вченими, ╕сториками в Б╕бл╕отец╕ укра╖нсько╖ л╕тератури стало одним з привод╕в для початку масованого наступу на колектив та роботу б╕бл╕отеки. ╤ зак╕нчилося все кадровим ╕ зм╕стовним розгромом роботи Б╕бл╕отеки укра╖нсько╖ л╕тератури. На жаль, нараз╕ вд╕яти тут н╕чого не можна, коли для «наведення порядку» в б╕бл╕отец╕ призначають людину, яка не зна╓ н╕ укра╖нсько╖ мови, н╕ л╕тератури ╕, взагал╕, далека в╕д укра╖нсько╖ культури. Б╕льше того б╕бл╕отека «зм╕цню╓ться» сумн╕вними кадрами, як╕ зневажливо висловлюються про укра╖нську культуру, л╕тературу, мову, ╕стор╕ю, державн╕сть… А Громадську раду чиновники швиденько перелицювали, ╕ вона вже збира╓ться зовс╕м в ╕ншому склад╕, зв╕дти вилучен╕ фундатори б╕бл╕отеки В. Семененко, В. Скопенко, письменник В. Серед╕н, знаний л╕тературознавець Н. Над’ярних, представники Посольства Укра╖ни. Натом╕сть з’явилися люди, як╕ н╕якого в╕дношення до Б╕бл╕отеки н╕коли не мали.
 В той же час вельми прикро, що з’являються непродуман╕ висловлювання деяких укра╖нських високопосадовц╕в, фактично не об╕знаних з реальним станом справ, ╕ як╕ викликають здивування ╕ нерозум╕ння укра╖нсько╖ громадськост╕ Рос╕╖, Москви.
 Загальна думка укра╖нських орган╕зац╕й поляга╓ в тому, що ця б╕бл╕отека вже не ╓ укра╖нською. В той же час в Москв╕, Рос╕╖ ╕сну╓ велика потреба в укра╖нськ╕й книз╕, багато людей, в тому числ╕ не т╕льки укра╖нц╕в, хот╕ли б мати пост╕йну можлив╕сть придбати укра╖нську книгу, що було можливим в радянськ╕ часи. Спод╕ва╓мося, що Укра╖на повинна виявити зац╕кавлен╕сть у цьому.
 Укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖ пропонують розглянути можлив╕сть створення в одн╕й з установ, що належать Укра╖н╕ в Рос╕╖, потужно╖ ╕нформац╕йно-книжково╖ структури, яка б включала б╕бл╕отеку сучасного типу та розвинену книгарню, або заснувати, в╕дпов╕дно до Вашого Указу, повноц╕нний ╕нформац╕йно-культурний центр у п╕дпорядкуванн╕ Посольства Укра╖ни в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖.
 Недавно мене просв╕тила донька. Вона ходила на концерт популярного укра╖нського гурту Бумбокс, причому насилу придбала квиток. А якби такий гурт та в Культурний центр, та здешевити квитки за рахунок оренди. ╤ щоб тут в цей час буяло життя, працювали «Укра╖нська книгарня», виставки тощо.
 Укра╖нську громаду Рос╕╖ та Москви непоко╖ть, ╕ про це йшла мова на Кон╜рес╕ укра╖нц╕в Рос╕╖, що нин╕шн╕й Культурний центр за основами сво╓╖ д╕яльност╕ не в кращу сторону в╕др╕зня╓ться в╕д аналог╕чних центр╕в ╕нших держав, не ма╓ сталого правового статусу, державного ф╕нансування, ч╕тко╖ концепц╕╖ сво╓╖ д╕яльност╕, систематично╖ роботи, зокрема, з укра╖нською д╕аспорою. Важко нам уявити й ситуац╕ю, якби, наприклад, Франц╕я побудувала в Москв╕ культурний центр й здавала його прим╕щення в оренду. За таких умов Центр фактично перетворю╓ться у вотчину чергового директора, який використову╓ надану йому в управл╕ння державну власн╕сть за власним розум╕нням. Безперервне видання особистих праць кер╕вництвом центру, погодьтеся, не може бути одним ╕з основних завдань Культурного центру Укра╖ни.
 ╤ останн╓. Укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖ ╓ непол╕тичними орган╕зац╕ями, але ж як важко бува╓ ╕нод╕ в╕дд╕лити пол╕тику в╕д культури, осв╕ти. Ми зверта╓мось до укра╖нсько╖ пол╕тично╖ ел╕ти з закликом, проханням зробити все можливе для поступу Укра╖ни, для ╓днання укра╖нського народу. Щоб не повторилася Ру╖на друго╖ половини ХV╤╤ ст., безлад 1918 року.
 Слава Укра╖н╕!
 Об’╓днана прес-служба ОУР та ФНКА УР.
13 лютого 2008 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5572

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков