Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 27.04.2007
ГЕТЬМАН ╤ВАН МАЗЕПА: РОС╤ЙСЬКИЙ НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ПОГЛЯД

Книжкова полиця

 У ДЕРЖАВН╤Й ПУБЛ╤ЧН╤Й ╤СТОРИЧН╤Й Б╤БЛ╤ОТЕЦ╤ РОС╤╥ В╤ДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦ╤Я КНИГИ «МАЗЕПА». ВОНА ВИПУЩЕНА ПРОВ╤ДНИМ РОС╤ЙСЬКИМ ВИДАВНИЦТВОМ «МОЛОДА ГВАРД╤Я» В ПОПУЛЯРН╤Й У РОС╤ЙСЬКОГО ЧИТАЧА СЕР╤╥ Б╤ОГРАФ╤Й «ЖИЗНЬ ЗАМЕЧАТЕЛЬНЫХ ЛЮДЕЙ» («ЖИТТЯ ВИДАТНИХ ЛЮДЕЙ»), ЗАСНОВАНО╥ ЩЕ НАПРИК╤НЦ╤ Х╤Х СТОЛ╤ТТЯ.
 АВТОР КНИГИ - ДОКТОР ╤СТОРИЧНИХ НАУК, ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ З ВИВЧЕННЯ ╤СТОР╤╥ УКРА╥НИ САНКТ-ПЕТЕРБУРЗЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ТЕТЯНА ТА╥РОВА-ЯКОВЛЕВА.

Науково-популярну б╕ограф╕ю ╤вана Мазепи - гетьмана Укра╖ни, пол╕тичного д╕яча, дипломата й мецената - вперше видано в знаменит╕й сер╕╖. Автор розпов╕да╓ про культурне середовище укра╖нського в╕дродження к╕нця XVII - початку XVIII стол╕ття, Мазепу як яскравого його представника - поета, покровителя арх╕тектури, книговидання, осв╕ти та богослов’я. Двадцять рок╕в, протягом яких в╕н очолював Укра╖ну, стали пер╕одом економ╕чного розкв╕ту, зм╕цнення державного управл╕ння в рамках автоном╕╖ та численних в╕йськових поход╕в.
 Книга склада╓ться з╕ вступу, 14 глав ╕ висновк╕в; у додатку опубл╕ковано листи ╤вана Мазепи до Мотр╕ Кочубей. У книз╕ наведено також основн╕ дати життя й д╕яльност╕ гетьмана ╕ б╕бл╕ограф╕я.
 Допомогу в ╕люструванн╕ книги надала Б╕бл╕отека укра╖нсько╖ л╕тератури в Москв╕.
 В╕дкриваючи презентац╕ю, директор Державно╖ публ╕чно╖ ╕сторично╖ б╕бл╕отеки Рос╕╖ Михайло Афанась╓в в╕дзначив, що пров╕дна спец╕ал╕зована б╕бл╕отека Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ завжди в╕дкрита для дискус╕й з актуальних проблем ╕сторично╖ науки, зокрема й тих, стосовно яких у минулому склалися певн╕ стереотипи. Видання в Рос╕╖ книги про яскравого представника укра╖нсько╖ пол╕тично╖ ел╕ти XVII - XVIII стол╕ть, безумовно, слугуватиме ╖хньому подоланню, кращому розум╕нню ╕стор╕╖ наших кра╖н.
 Тетяна Та╖рова-Яковлева, представляючи книгу, сказала: «╤ван Мазепа - поряд ╕з Богданом Хмельницьким - найв╕дом╕ший для широкого кола читач╕в д╕яч Укра╖ни цього пер╕оду. При цьому в Рос╕╖ й на Заход╕ про нього знають в основному по поемах Пушк╕на й Байрона, а в Укра╖н╕ - по зображенню на десятигривнев╕й купюр╕. «Зрадник» або «герой» - ╕нших фарб, кр╕м б╕ло╖ й чорно╖, для Мазепи звичайно не використовують, а в детал╕ й подробиц╕ вникають вельми р╕дко. Дивно, як пол╕тична вистава ╕з анафемою, влаштована Мазеп╕ Петром ╤ для досягнення абсолютно певних завдань, на триста рок╕в укоренилася в св╕домост╕ б╕льшост╕ рос╕йських ╕сторик╕в. Прокл╕н «зрадництва» - обвинувачення, що сприймалося сучасниками лише як прив╕д для знищення автоном╕╖ Укра╖ни, набуло форму акс╕оми й незаперечного гр╕ха.
 Мазепу виривали з╕ складного й суперечливого пер╕оду козацьких в╕йн, протягом якого вс╕ гетьмани Укра╖ни, починаючи з Богдана Хмельницького, багаторазово м╕няли пол╕тичних сп╕льник╕в, ╕ розглядали його догов╕р з Карлом Х╤╤ як щось небувале й ганебне.
 Накопичення м╕ф╕в ╕ штамп╕в наст╕льки щ╕льно оточу╓ ф╕гуру Мазепи, що його негативно оц╕нювали нав╕ть найвидатн╕ш╕ ╕сторики Укра╖ни, - Микола Костомаров ╕ Михайло Грушевський. Щоправда, вони лише поверхово зверталися до гетьманства Мазепи, не вивчали його серйозно та обмежувалися першим тенденц╕йним враженням без глибокого анал╕зу джерел.
 Парадокс поляга╓ в тому, що нав╕ть автори, як╕ обезсмертили ╕м’я Мазепи - Байрон, Рил╓╓в, Пушк╕н, Гюго, Словацький, Чайковський, - створювали романтичний, дуже далекий в╕д ╕стини образ. Свого, нереального Мазепу вигадують ╕ ура-патр╕оти всякого роду, для яких знаменитий гетьман - лише прив╕д, щоб с╕яти ворожнечу м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю.
 Тим часом ╤ван Степанович Мазепа - особист╕сть наст╕льки неординарна й багатогранна, що для його зображення потр╕бна вся пал╕тра кольор╕в. Природжений пол╕тик, обдарований полководець ╕ дипломат, людина в╕дважна, честолюбна ╕ ц╕леспрямована - в╕н був уособленням епохи укра╖нського духовного в╕дродження та розкв╕ту козацтва. Поет ╕ ф╕лософ, прекрасно осв╕чений, казково багатий, ╕з прозорливим та ╕рон╕чним розумом, в╕н двадцять рок╕в усп╕шно лав╕рував в океан╕ пол╕тично╖ боротьби, залишаючись б╕ля керма Укра╖ни».
 Автор докладно розпов╕ла про нов╕ ╕сторичн╕ джерела, введен╕ нею в науковий об╕г при п╕дготовц╕ видання. Частину з них буде опубл╕ковано у двотомному науково-му виданн╕ «Гетьман ╤ван Мазепа. Документи з арх╕вних з╕брань Санкт-Петербурга». У перший випуск, сигнальний прим╕рник якого щойно отримано, вв╕йшли документи 1687 - 1705 рок╕в, зокрема матер╕али так званого «Батуринського арх╕ву», вивезеного
О. Д. Меншиковим у 1708 р., що публ╕куються вперше.
 У висновках до представлено╖ книги в╕дзнача╓ться, що «давно настав час в╕дмовитися в╕д пол╕тичних анафем ╕ прокльон╕в на адресу Мазепи ╕ постаратися отримати урок з трагед╕й наших предк╕в. Не варто дотримуватися пропагандистських штамп╕в, як╕ намагалися пояснити рос╕йсько-укра╖нський конфл╕кт початку XVIII стол╕ття користю одного «зрадника-гетьмана». Треба набратися мужност╕ та визнати, що ╕нтереси та мета молодо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ та ослаблено╖ Гетьманщини були дуже р╕зними. До певно╖ м╕ри Укра╖на стала заручницею геопол╕тичних план╕в Рос╕╖. Петро прагнув створити нову державу, здатну як у в╕йськовому, так ╕ в економ╕чному план╕ суперничати з ╓вропейськими кра╖нами. Ця пол╕тика була можливою лише за найжорсток╕шо╖ централ╕зац╕╖. В╕йськова ╕ економ╕чна ситуац╕я дозволяла провести об’╓днання Укра╖ни та вирвати з╕ страшно╖ безодн╕ Ру╖ни Правобережжя. Однак ц╕ плани було принесено в жертву дипломатичн╕й гр╕. Перед загрозою шведського наступу Л╕вобережжя повинне було перетворитися у випалену землю, арену в╕йськових д╕й. Саме ц╕ два фактори, поряд з особистими образами, ╕ змусили Мазепу на спробу союзу з Карлом Х╤╤.
 Ще одним фактором був план л╕кв╕дац╕╖ Гетьманщини та включення ╖╖ в загальну структуру Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Що б не говорили про Мазепу, але йому був далеко не байдужий цей план, ╕ не т╕льки тому, що в╕н не хот╕в м╕няти ре-альну владу гетьмансько╖ булави на порожн╕й титул князя. Йому д╕йсно було дороге те, що було часткою ╕ його двадцятир╕чно╖ прац╕, ╕накше б в╕н почив на лаврах свого величезного багатства. Правда полягала в тому, що багато старшин спок╕йно сприйняли перспективу перетворення в мирних рос╕йських дворян-пом╕щик╕в, ким вони й стали згодом. Саме ц╕ люди з╕ старшини й не п╕дтримали Мазепу».
 Автор в╕дпов╕ла на численн╕ питання слухач╕в, як╕ стосувалися не лише оц╕нки ╕сторично╖ рол╕ ╤вана Мазепи, але ╕ його епохи, попередн╕х пер╕од╕в ╕стор╕╖ Укра╖ни та Рос╕╖, рос╕йсько-укра╖нських в╕дносин того часу.
 У презентац╕╖ взяли участь редактор видавництва «Молода гвар-д╕я» ╤ван Тихонюк, сп╕вголова Об’╓днання укра╖нц╕в Рос╕╖ та Федерально╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ укра╖нц╕в Рос╕╖ Валер╕й Семененко, радник Посольства Укра╖ни в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ Ольга Дарибогова, а також рос╕йськ╕ ╕сторики, громадськ╕сть, читач╕ Державно╖ публ╕чно╖ ╕сторично╖ б╕бл╕отеки Рос╕╖ та Б╕бл╕отеки укра╖нсько╖ л╕тератури в Москв╕; ╖╖ учасники мали можлив╕сть ознайомитися з виставками книг з фонд╕в обох б╕бл╕отек – л╕тератури про ╤вана Мазепу та видань сер╕╖ «Жизнь замечательных людей», присвячених укра╖нським д╕ячам.
 Презентац╕ю було орган╕зовано за сприяння члена Ради Федерац╕╖ Федеральних Збор╕в РФ, голови Рад ОУР ╕ ФНКА УР Василя Думи.
 
Б╕бл╕ограф╕чн╕ описи книг
 Таирова-Яковлева Т. Г.
 Мазепа/Таирова-Яковлева, Татьяна Геннадьевна. - М.: Мол. гвардия, 2007. - 272 с., 16 л. портр., ил. - (Жизнь замечат. людей: Сер. биогр.; Вып. 1241 (1041)). - Библиогр.: с. 268- 270. - На об. тит. л.: Издательство выражает благодарность Библиотеке украинской литературы (Москва) за помощь в иллюстрировании этой книги. - ISBN 978-5-235-02966-8; 5000 экз.
 Гетман Иван Мазепа: Документы из архив. собраний Санкт-Петербурга: [В 2 вып.]. Вып. 1: 1687 - 1705 гг./Сост. Т. Г. Таирова-Яковлева; Отв. ред. Ю. Н. Беспятых; С.-Петерб. ин-т истории РАН; Центр по изучению истории Украины С.-Петерб. гос. ун-та. - СПб.: Изд-во С.-Петерб. ун-та, 2007. - 255 с. - ISBN 978-5-288-04241-6 (вып. 1); 500 экз. - ISBN 978-5-288-04242-3.
 Об’╓днана прес-служба Федерально╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ “Укра╖нц╕ Рос╕╖”, Об’╓днання укра╖нц╕в Рос╕╖ та Б╕бл╕отека укра╖нсько╖ л╕тератури в Москв╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 27.04.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4717

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков