Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 14.04.2006 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 14.04.2006
"СК╤ЛЬКИ Ж НАШО╥ КРОВ╤ ЗА ЗЕМЛЮ ЗА КРИМСЬКУ ПРОЛИТО..."

"СК╤ЛЬКИ Ж НАШО╥ КРОВ╤ ЗА ЗЕМЛЮ ЗА КРИМСЬКУ ПРОЛИТО..."
(Данило Кононенко)

Так уже зб╕глося, що сво╓ власне 85-р╕ччя та 62-р╕ччя визволення м╕ста-героя Керч╕ в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в полковник у в╕дставц╕, ╕нвал╕д в╕йни, ветеран прац╕ ╕ збройних сил колишнього СРСР, визволитель м╕ста Керч Олександр Федорович Вальчук (на фото) зустр╕ча╓ майже одночасно, а точн╕ше - з р╕зницею всього в один день - 10 кв╕тня його день народження, а 11 кв╕тня - день визволення в╕д окупант╕в м╕ста, яке назавжди стало йому р╕дним, другою малою батьк╕вщиною.
А перша мала батьк╕вщина Олександра Вальчука - селище м╕ського типу Казанка Микола╖всько╖ област╕. Там 10 кв╕тня 1921 року в╕н народився на св╕т Божий. Олександр був п'ятою дитиною в родин╕. Мама, на велике горе, померла ще дуже молодою - в 33 роки, п╕д час тяжких полог╕в 1926 року. П'ятеро д╕тей залишилися сиротами, малому Сашков╕ було п'ять  рок╕в. Через усе життя Олександр пронесе найтепл╕ший спогад про маму, коли вона брала його малого з╕ старшою сестричкою Оксанкою на Великдень чи Тр╕йцю в церкву, де сп╕вала в хор╕, а д╕ти, доки мама була зайнята, сид╕ли на лавочц╕ п╕д акац╕╓ю ╕ чекали на не╖. А п╕сля церковного богослуж╕ння мама частувала д╕тей ласощами - великими цукерками чи медовими коржиками. В╕д того далекого спогаду ще й дос╕ ста╓ щемно на серц╕...
П╕сля смерт╕ мами батько був змушений одружитися вдруге, бо ж самому тяжко було справлятися з д╕тьми, господарством. В 1928 роц╕ Сашко п╕шов до школи.
╤ понин╕ пам'ята╓ Олександр Федорович свою першу вчительку - Галину ╤ван╕вну Костикову. Вчився хлопець добре, а вл╕тку, п╕д час кан╕кул, працював на баштан╕.
До 12 рок╕в, окр╕м, звичайно, смерт╕ мами, були безтурботн╕, св╕тл╕ дн╕ та роки: навчання в школ╕, шк╕льне товариство, перша дитяча праця, котра на все життя привчила чесно ╕ самов╕ддано виконувати будь-яку справу.
На жаль, тридцят╕ роки вже минулого стол╕ття були не т╕льки св╕тлими, а й завдали дванадцятир╕чному хлопцев╕ немало моральних травм. Жахлива для батьк╕в та ╖хн╕х односельц╕в колектив╕зац╕я в 1929 - 1930 роках, боротьба з рел╕г╕╓ю, коли скидали з дзв╕ниць дзвони, руйнували церкви аж до останнього каменя. А через три роки - стал╕нський голодомор, коли взимку ╕ навесн╕ 1933 року померло дуже багато односельц╕в. ╤ дос╕ в пам'ятку, як хл╕бозагот╕вельн╕ б╕льшовицьк╕ команди з 8 - 10 ос╕б на чол╕ з чолов╕ком у шк╕рянц╕ та м╕л╕ц╕онером забирали на п╕дводи зерно ╕з селянських подв╕р'╖в. У родини Сашка, окр╕м зерна, забрали корову, двох коней, свиню - залишили лише крол╕в ╕ курей, яких не було чим годувати.
Найжахлив╕ше - голодна смерть. Отож, ут╕каючи в╕д не╖, Сашков╕ батьки в середин╕ травня 1933 року залишили порожню хату, забрали д╕тей ╕ пере╖хали до м╕ста Кривий Р╕г, де батько влаштувався на роботу вантажником, а мати прибиральницею в доменн╕м цеху Кривор╕зького металург╕йного комб╕нату. Хл╕бн╕ картки, с╕мейний барак врятували родину в╕д холоду та голодно╖ смерт╕.
31 вересня 1933 року Сашко продовжував навчатися з 6-го ╕ аж до 8-го класу в Кривор╕зьк╕й середн╕й школ╕ № 15.
Пот╕м в 1936 - 1937 роках навчався в фабрично-заводському училищ╕ Кривор╕зького металург╕йного комб╕нату на токаря по металу, а з 1937 по 1939 р╕к працював за набутою спец╕альн╕стю в ремонтно-механ╕чному цеху Кривор╕зького металург╕йного комб╕нату.
Тод╕ ж в 17-р╕чного юнака виникло бажання вивчитися на в╕йськового п╕лота-винищувача, але за станом здоров'я в Кривор╕зькому аероклуб╕ Сашков╕ запропонували здобути спец╕альн╕сть лише ав╕амехан╕ка. Але душа до цього фаху не лежала, хот╕лось чогось ╕ншого. ╤ згодом Сашко, зв╕льнившись з роботи на комб╕нат╕, разом з другом по╖хали до Харкова, де юнак╕в зарахували на перший курс техн╕куму зв'язку.
В лютому 1940 року Олександра було зараховано курсантом Ульяновського в╕йськового училища зв'язку бронетанкових в╕йськ, котре в╕н достроково (почалася ж в╕йна) зак╕нчив 20 липня 1941 року.
Двадцятил╕тн╕м лейтенантом в╕н брав участь в Керченсько-Феодос╕йськ╕й десантн╕й операц╕╖ 1941 -1942 рр. Олександра Вальчука було призначено пом╕чником командира роти зв'язку 634-го батальйону 302-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖, котра входила до складу 51-╖ арм╕╖.
В жорстоких боях Керченсько-Феодос╕йсько╖ морсько╖ десантно╖ операц╕╖ з 25 грудня 1941 року по 16 травня 1942 року - день, коли було поранено Олександра Вальчука, в╕н пост╕йно перебував у боях  на Кримському фронт╕. Ось як про т╕ дн╕ згаду╓ ветеран: "П╕д час висадки перших ешелон╕в десанту через Керченську протоку на кримську землю використовували риболовецьк╕ судна ╕ прич╕пн╕ барж╕. Погода напередодн╕ нового 1942 року видалась штормовою, плацдарми були непристосованими ╕ весь час - масований вогонь противника. ╤ все ж ми ув╕рвалися в Крим.
Новий 1942 р╕к Керч зустр╕чала в╕льною в╕д ворога. Одначе вс╕ бойов╕ операц╕╖, нав╕ть так╕ широкомасштабн╕, наступальн╕, зак╕нчуються боями м╕сцевого значення.
Особливо напружена обстановка на Кримському фронт╕ склалась в к╕нц╕ кв╕тня 1942-го. Противник завдавав потужних ав╕ац╕йних ╕ артилер╕йських удар╕в по всьому нашому фронту.
15 - 16 травня 1942 року, беручи участь в боях по оборон╕ Камиш-Буруна, гори М╕тридат, в жорстокому вуличному бою я одержав п'ять кульових поранень у ближньому бою в╕д "шмайсера". Це був б╕й з ворожими штурмовиками, як╕ прорвалися ╕ зас╕ли на дахах будинк╕в...
Нас, поранених, що ледь в╕д╕рвалися в╕д штурмовик╕в, два розв╕дники-моряки на машин╕ доставили на "п'ятачок" (приблизно в район╕ нин╕шньо╖ переправи), де перев'язали ╕ поклали на берез╕, серед багатьох поранених. А з пов╕тря - кулеметн╕ черги в саму гущу.
Я, певно, народився, як кажуть, у сорочц╕: з п'яти куль - одна, пробивши шинель ╕ т╕логр╕йку, затрималась на ребр╕ на р╕вн╕ серця...
Минула тривожна н╕ч. На св╕танку долинув гурк╕т бою, що наближався до "п'ятачка". На поранених н╕хто не звертав уваги, було не до нас. ╤ приблизно в середин╕ дня мене неспод╕вано погукали. Це був один з ротних командир╕в 12-╖ бригади, з ним ще дво╓ солдат. За його наказом мене перенесли на переповнену несамох╕дну баржу, що стояла б╕ля берега ╕ чекала буксирування через Керченську протоку на Тамань.
Знов почався артобстр╕л. В╕д втрати кров╕ ╕ нелюдсько╖ втоми я знепритомн╕в. Т╕льки п╕зно ввечер╕ прийшов до тями, коли мене виносили з барж╕ вже на протилежному таманському берез╕ б╕ля коси Чушка. Дал╕ було чотирим╕сячне л╕кування ╕ висновок медком╕с╕╖ - "Годен ограниченно в тылу"...
А пот╕м, аж до к╕нця в╕йни, за станом здоров'я для О. Ф. Вальчука була тилова служба, затим - нестройова штабна служба в Збройних Силах до 9 вересня 1973 року. У в╕йськовому званн╕ полковника в╕н вийшов на пенс╕ю за вислугою рок╕в у Збройних Силах СРСР. Але на в╕йськов╕й пенс╕╖ Олександр Федорович Вальчук не сид╕в склавши руки. Майже 15 рок╕в (1973 - 1988 рр.) в╕н працював учителем початково╖ в╕йськово╖ п╕дготовки (в╕йськовим кер╕вником) в СШ № 15 ╕м. ╤. Франка м╕ста-героя Керч╕. Та вже п╕шовши й з╕ школи, Олександр Федорович разом з дружиною працював на шести сотках садово-городньо╖ д╕лянки, брав ╕ понин╕ бере участь в ком╕с╕╖ в╕йськово-патр╕отичного виховання молод╕, часто бува╓ в школах, розпов╕да╓ школярам про свою фронтову юн╕сть, про тих ще таких молодих людей, котр╕ полягли в боях за визволення в╕д ворог╕в Криму ╕, зокрема, за м╕сто Керч, котре, окроплене кров'ю, стало для ветерана назавжди р╕дним ╕ дорогим.
Олександр Федорович Вальчук обирався депутатом Керченсько╖ м╕сько╖ ради депутат╕в трудящих десятого скликання, нагороджений багатьма орденами й медалями, Почесним знаком м╕ста-героя Керч╕.
А нещодавно, напередодн╕ свого високол╕ття Олександр Федорович побував на мал╕й батьк╕вщин╕ в смт. Казанка Микола╖всько╖ област╕, де в╕н народився, побував у м╕сцев╕й школ╕ № 4, де колись навчався з першого по п'ятий клас, зустр╕вся з учнями та вчителями, а також в╕дв╕дав ще одну свою р╕дну школу № 15 в
м. Кривий Р╕г. Це була зустр╕ч з юн╕стю через 70 рок╕в! Невдовз╕ у музейн╕ к╕мнати цих сво╖х шк╕л Олександр Федорович над╕слав ксерокоп╕╖ сво╖х фронтових спогад╕в, фотокартки, зав'язалося листування м╕ж учнями та ╖хн╕м славетним земляком. А ще О. Ф. Вальчук передплатив для сво╖х земляк╕в з мало╖ батьк╕вщини к╕лька прим╕рник╕в газети "Кримська св╕тлиця", з котрою в╕н дружить, котру чита╓ сам ╕ радить читати ╕ншим - сво╖м друзям, знайомим, р╕дним.
Отакий в╕н, Олександр Федорович Вальчук - людина неспок╕йно╖ вдач╕, колишн╕й фронтовик, ветеран прац╕ ╕ в╕йськово╖ служби, по духу ╕ сво╖й натур╕ - щирий укра╖нець, син сво╓╖ земл╕, яку в╕дстоював у тяжк╕ роки фашистсько╖ навали, за яку проливав сво╖ кров ╕ п╕т.
85 - це поважний в╕к, поважний юв╕лей. Тож будьте здоров╕ ╕ щаслив╕, ветеране, нехай ╕ надал╕ Вас окриля╓ велика над╕я на розкв╕т р╕дно╖ Укра╖ни, на добробут ╖╖ народу, на щасливу долю вашо╖ правнучки Христини, на все прекрасне ╕ добре вашо╖ родини, ваших земляк╕в - ╕ керчан, ╕ казанк╕вц╕в, ╕ кривор╕жц╕в! Нехай ваша сивочола стар╕сть не зна╓ смутку ╕ зажури, в╕ддавайте людям по крапл╕, усю до останку доброту свого гарячого серця, сво╓╖ неспок╕йно╖ душ╕.
З роси та води Вам, дорогий ветеране!
СВ╤ТЛИЧАНИ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 14.04.2006 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3786

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков