Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 03.03.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 03.03.2006
«НІ НА ОДИН ДЕНЬ НЕ ЗАБУВАЛА ПРО ЖАХЛИВУ ДОЛЮ МОГО ТАТА...»
Л. ШУМАКОВА.

Шановна редакціє! Від щирого серця дякую вам за публікації про голодні 1932 - 1933 роки.
За походженням я - українка, за фахом - історик, за поглядами - патріотка Українки. Всі роки незалежності друкувала (хоч і не часто) свої невеликі статті в газетах Миколаєва і Києва на захист української мови та утвердження суверенної і незалежної нашої держави. І жодного разу не торкалася такої страшної і делікатної теми, як голодомор.
Мені 85 років. Я пережила три великих голодних «епохи». Народилася 30 червня 1921 р., коли голод гуляв по Україні, була свідком голоду в Україні у 1932 - 1933 і 1947 рр., але мені було страшно брати в руки перо, щоб писати про ті лихоліття. Думала, що врешті-решт комуністи-симоненківці спростують свої вигадки про те, що в Україні «голоду не було». Цього, на жаль, не сталося.
З огляду на свій прожитий вік вирішила написати про те, що довелося побачити у свої 11 - 12 років і чого натерпілося моє серце.
У нашій родині було семеро осіб. Бабуся часом приїжджала до нас від молодшої маминої сестри. Ми не переживали смертельного голоду: батько працював у шахті кріпильником, у всіх були продуктові картки, але тих норм, звичайно, не вистачало. Та ще з осені 1932 р. до нас стали заїжджати наші голодні сільські родичі. Щодня у нас жили і ночували 3 - 5 чоловік, яких теж треба було підгодовувати. Моя мама, щоб якось зводити кінці з кінцями, мусила «спекулювати» - їздити до Маріуполя за тюлькою: два відра продати, а одне залишити для сім’ї.
Всю домашню роботу за відсутності мами виконувала я. Моїм обов’язком було ходити по хліб в чергу у магазин о 5-й годині ранку. О 7-й годині лавку відчиняли і видавали хліб. На виході з лавки вже стояла черга селянських жебраків, худих-худих або вже розпухлих. Мій батько казав мені: «Віддавай привісок (маленький шматочок хліба до буханки) отим бідним людям, селянам». Мені сподобалась серед них молода жіночка з лагідними очима, котрі просили хліба. Протягом весни 1933 р. вона ставала все страшнішою і чорнішою, згодом у неї опухли ноги, а потім її не стало. Багатьох голодуючих я знала в обличчя і якось спитала про мою молодицю. Відповіли, що вона померла кілька днів тому.
А помирало тих бідних людей щодня багато. Ми, діти, йдучи до школи о 8-й ранку, бачили, як складали померлих на санки («дровні»), а весною - на гарбу, і везли ховати у вироблений піщаний кар’єр за околицею нашого рудника (тепер це міський масив Донецька).
Пишу і думаю: «Ну що значать оці твої слова на папері, коли у тебе в душі і зараз, як завжди в усі мої довгі-довгі роки, образ тої красивої спочатку, а потім жахливої жіночки перед очима?»
З мого великого роду тоді загинув лише мій дядько по матері Трифон Дмитрович, веселий і добрий дядечко, який любив своїх і чужих дітей. Голодний, він пішки йшов до  нас у місто, але десь дорогою в хуртовину впав і замерз. Лише коли настала весна, було знайдено його тіло.
То хіба це не геноцид?
А мою велику сім’ю не полишив іншого роду геноцид - 1937 рік. 27 грудня 1937 р. о 19-й годині, коли я прийшла зі школи, до нас прийшли два активісти із шахткому і забрали батька з собою. З тої години і до сьогодні мої рідні не знають, де поховані мій тато, два його брати, рідна сестра з трьома дітьми і чоловіком, два зяті моєї бідолашної бабусі і два племінники (Юра і Вася) моєї мами, яким тоді було по 20 років. Всього репресованих - понад 12 осіб.
Але після ХХ з’їзду КПРС мій брат звернувся в прокуратуру СРСР. Справа нашого батька (як і всіх інших родичів) була розглянута і 26.ХІІ 1956 р. (через 19 років) Верховний Суд СРСР надіслав відповідь.

Справка
Дана в том, что определением Судебной коллегии по уголовным делам Верховного Суда СССР от 15 декабря 1956 г. постановление комиссии при НКВД СССР от 31 января 1938 г. в отношении Ю... Ивана Ивановича, 1892 г. рождения, отменено и дело о нем производством прекращено за недоказанностью обвинения.
Заместитель председателя Судебной коллегии по уголовным делам ВС СССР (П. Аксенов).
Ось так! Мого батька, стахановця, тільки-но нагородженого самим Л. Кагановичем за сумлінну працю, добру і порядну людину, який навіть в шахті не лаявся (про це мені потім розповідали шахтарі з його бригади), забрали ввечері після роботи, у чому був, забрали у жінки з чотирма дітьми-школярами, ще й зробили «уголовником», засудили через місяць невідомо за що, на скільки і куди! Мій брат, інвалід війни, працював на будівництвах АЕС, мав змогу звернутися до органів з питанням: за що, на який строк репресували тата і де він похований. Але відповіді немає.
На довгому життєвому шляху я бачила багато гарного і прекрасного, гіркого і мерзенного. Були страшні втрати у війні, але, присягаюсь, ні на один день я всі ці довгі роки не забувала про жахливу долю мого тата...

м. Миколаїв.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 03.03.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3661

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков