Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 15.03.2024
ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ

15 травня 1848 року у Львов╕ почала виходити друком перша газета укра╖нською народною мовою «Зоря Галицька» - «письмо повременное для справ народно-пол╕тичних, церковних, словесности ╕ с╕льського господарства галицько-руського ╕ буковинсько-руського народа», пров╕дний часопис укра╖нц╕в Австро-Угорщини. Це стало можливим п╕сля «весни народ╕в» у ╢вроп╕.

Р╕шення про початок випуску газети було ухвалено 4 травня 1848 року на зас╕данн╕ Головно╖ Русько╖ Ради – першо╖ укра╖нсько╖ пол╕тично╖ парт╕╖.

Газета заснована як тижневик, але вже у 1849-1853 роках виходила дв╕ч╕ на тиждень, у середньому мала 1500 передплатник╕в (довол╕ велика к╕льк╕сть на т╕ часи), дал╕ знову повернулася до попередньо╖ пер╕одичност╕ виходу – раз на тиждень.

У р╕зн╕ часи ╖╖ редакторами були Ант╕н Павенцький, Михайло Коссак, ╤ван Гушалевич, Богдан Д╕дицький, Северин Шехович, Микола Савчанський.

На стор╕нках часопису друкувалися р╕шення ГРР, хрон╕ка под╕й, пол╕тичн╕ новини, нариси, статт╕ з етнограф╕╖, народознавства, культури, осв╕ти, нац╕ональних питань, рел╕г╕╖ ╕ духовного життя, л╕тературн╕ твори… Дописи редакц╕я намагалася подавати оперативно.

Варто ще раз наголосити, що «Зоря Галицька» - перший укра╖нський часопис народною мовою в Галичин╕ та Укра╖н╕. Перше число вийшло тиражем у 4 тисяч╕ прим╕рник╕в. У ньому надруковано в╕дозву до укра╖нського народу, яка проголосила ╓дн╕сть галичан з ус╕м укра╖нським народом ╕ в╕друбн╕сть в╕д польського народу. Ця в╕дозва констату╓, що укра╖нц╕в (н╕, не т╕льки в Галичин╕, а й за Збручем, Дн╕пром. – Прим╕тка автора) 15 м╕льйон╕в люду, як╕ розмовляють одн╕╓ю мовою.

За десять рок╕в ╕снування газета дек╕лька раз╕в зм╕нювала характер ╕ спрямування. Укра╖нсько-народним за духом ╕ мовою часопис був у 1848-1850 роках, коли його редагував Ант╕н Павенцький. В╕н залучив до розповсюдження часопису греко-католицьке духовенство. Але з 1850 року редактор передав газету у власн╕сть Ставроп╕г╕йському ╕нститутов╕. На жаль, газета набула москвоф╕льського спрямування. Тут вже зр╕дка друкувалися твори укра╖нських письменник╕в, статт╕ про нац╕ональн╕ питання, досл╕дження, зарисовки з укра╖нсько╖ етнограф╕╖. «Зоря Галицька» перестала висв╕тлювати д╕яльн╕сть Головно╖ Русько╖ Ради (свого засновника). Мовою часопису стало «язич╕╓».

1852 року редакц╕я «Зор╕ Галицько╖» отримала з В╕дня урядове попередження, аби «не вживати московських сл╕в п╕д загрозою заборони». Все ж знехтувала ним. Х╕ба що стала вир╕знятися мовною хаотичн╕стю, але таки негативним ставленням до всього укра╖нського.

Як виняток, за редакторства Богдана Д╕дицького, 1853- червень 1854 роки, газета ще намагалася хоч «злегка» торкатися укра╖нських нац╕ональних питань. Але у нього (редактора) виявилося чимало супротивник╕в ╕ в╕н змушений був ураховувати думку б╕льшост╕. Отож, газета кардинально не зм╕нила свого курсу. Згодом ╕ сам Богдан Д╕дицький твердо став на шлях москвоф╕льства.

У листопад╕ 1854 року Ставроп╕г╕я через непрофес╕онал╕зм нового редактора Северина Шеховича та тиск австр╕йського уряду, який вбачав у газет╕ симпат╕╖ до панрусизму, призначила редактором Миколу Савчанського. Часопис поверта╓ться до народно╖ мови. Але частина пров╕дних автор╕в (╤ван Гушалевич, Як╕в Головацький, Михайло Малиновський…) полишила сп╕впрацю з газетою. На жаль, у друг╕й половин╕ Х╤Х стол╕ття москвоф╕льство стало вельми популярним у Галичин╕.

Однак на початку 1856 року на стор╕нки «Зор╕ Галицько╖» знову повернулася «мовна м╕шанина», що в╕длякувало передплатник╕в, яких уже нал╕чувалося лише 191, а наступного року – ледь сотня. Не мали особливо╖ популярност╕ у читач╕в ╕ л╕тературн╕ додатки до часопису.

9 кв╕тня 1857 року «Зоря Галицька» припинила ╕снування.

Все ж в ╕стор╕╖ газети позитивом стало, зокрема, те, що вона згуртувала навколо себе визначних представник╕в л╕тературно-наукового та пол╕тичного св╕ту на укра╖нських землях Австро-Угорщини. Серед автор╕в «Зор╕ Галицько╖» - Як╕в Головацький, ╤ван Гушалевич, Богдан Д╕дицький, ╢вген Згарський, Стефан Качала, Ксенофонт Климкович, Михайло Коссак, Платон Костецький, Йосип Левицький, Йосип Лозинський, Михайло Малиновський, Ант╕н Могильницький, Рудольф Мох, ╤ван Наумович, ╤ван Озиркевич, Антон╕й Петрушевич, Микола Савчинський, Лев Трещак╕вський, Микола Устиянович, Володимир Шашкевич, Григор╕й Яхимович та ╕нш╕.

«Зоря Галицька» впродовж десяти рок╕в була пров╕дним часописом для укра╖нц╕в Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖, сприяла становленню укра╖нсько╖ мови та культури, стала поштовхом для розвитку укра╖нсько╖ преси на Галичин╕, Буковин╕ та Закарпатт╕.

╤ван Франко п╕дкреслював, що «Зоря Галицька» була «першою руською пол╕тичною часописсю».

Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 15.03.2024 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25910

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков