Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 30.09.2022 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 30.09.2022
БУТИ ВО╥НОМ – ОЗНАЧА╢ ЖИТИ В╤ЧНО

«Геро╖ не вмирають», - сакральна фраза, яку ми так часто повторю╓мо... Лише б не затерти, не розмити ╖╖, не вихолостити сутн╕сть та розум╕ння головного. Бо ж направду йдуть з життя найкращ╕, ╕ чин ╖хн╕й - найвищого ╜атунку. Згадаймо одного з таких геро╖в, який в╕ддав життя за укра╖нську нац╕ю...

 2 жовтня 2016 року назавжди закарбувалася чорною м╕ткою в серцях вс╕х, хто знав во╖на, патр╕ота, оф╕цера Збройних Сил Укра╖ни 93-о╖ ОМБ Мирослава Мислу. Йому було лише 24 роки, як╕ в╕н так яскраво прожив ╕ так багато встигнув. Уродженець села Приборжавське, що на Закарпатт╕, випускник ╕сторичного факультету Харк╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В.Н. Караз╕на, учасник Революц╕╖ Г╕дност╕, член ВГО «Сок╕л».

 Мирослав народився 4 липня 1992 року на Закарпатт╕. Волею дол╕ опинився на Харк╕вщин╕, куди пере╖хала його родина. Мирослав п╕шов до школи у сел╕ Волох╕в Яр Чугу╖вського району. Саме шк╕льн╕ вчител╕ прищепили Мирославов╕ любов до ╕стор╕╖, допомогли визначитися з майбутньою профес╕╓ю. Юнак вступа╓ на ╕сторичний факультет Харк╕вського ун╕верситету ╕м. В. Караз╕на. «Мирослав був дуже начитаним студентом ╕ в дискус╕ях завжди аргументував свою позиц╕ю – без агрес╕╖, без зверхност╕, а з посм╕шкою. Саме тому з ним погоджувалися, - пригадувала викладач Галина Куц. – В╕н був талановитим оратором ╕ з нього був би чудовий викладач».

 Цей талант викладача у подальшому надзвичайно знадобиться Мирославов╕, який на фронт╕ став наставником як для зовс╕м юних, так ╕ для досв╕дчених б╕йц╕в. З перших дн╕в Революц╕╖ Г╕дност╕ Мирослав Мисла долучився до активно╖ боротьби. ╤накше й бути не могло, адже юнак очолив харк╕вський «Сок╕л» - молод╕жну орган╕зац╕ю, яка була заснована майже 130 рок╕в тому у Львов╕. З початком в╕йни сок╕льц╕ долучилися до боротьби. У Мирослава була можлив╕сть залишитися в тилу, та юнак-максимал╕ст пояснював: «╤сторики мають не лише вчити ╕стор╕ю, але й творити ╖╖».

 З початком формування батальйону «С╕ч» сок╕льц╕ долучилися до його лав у склад╕ першо╖ десятки добровольц╕в. «Сок╕льц╕ стали авангардом п╕дрозд╕лу, в якому почали проходити ╕нтенсивн╕ тренування та вогневу п╕дготовку»,- розпов╕дав Мирослав Мисла, який на фронт╕ перебрав позивний «Мисливець». Неодноразово батальйон окремого призначення «С╕ч» залучали до зачистки прилеглих територ╕й довкола Слов’янська з метою виявлення й затримання сепаратист╕в. З грудня 2014 року сок╕льц╕ - б╕йц╕ п╕дрозд╕лу «С╕ч» почали робити ви╖зди в селище П╕ски, яке на той час активно обстр╕лювали вороги з важко╖ артилер╕╖, танк╕в та великокал╕берно╖ збро╖. Сп╕льно з ╕ншими добровольчими формуваннями п╕дрозд╕л «С╕ч» та окрема добровольча чота «Карпатська С╕ч» брала участь в оборон╕ Донецького аеропорту. «Мирослав в╕др╕знявся в╕д ╕нших ще й тим, що був ╓диним, хто прийшов ╕з власною б╕бл╕отекою», - згадували знаковий еп╕зод побратими юного во╖на. Водночас любив спорт, тренувався понаднормово ╕ заохочував до цього ╕нших с╕човик╕в.

 «Ми зустр╕лися з Мирославом на баз╕ батальйону «С╕ч»,- пригадував ╕сторик, бо╓ць «Лег╕ону Свободу» Михайло Галущак. – «Мисливець» вражав тим, що не зважаючи на молодечий в╕к, розпов╕дав про св╕й багатий пол╕тичний шлях, д╕лився сво╖м досв╕дом в╕йськово╖ справи. Ми розум╕ли, що ми так довго на чекали на таких юнак╕в».

 «Мирослав мужн╕в на очах», - пригадували побратими. Спершу кер╕вництво сектору дов╕ряло «с╕човикам» в╕ддален╕ в╕д «нуля» д╕лянки Донеччини, та «Мисливця» така перспектива не влаштувала. Мирослав зв╕льня╓ться з «С╕ч╕» та приста╓ до Окремо╖ добровольчо╖ чоти «Карпатська С╕ч». Для нього служ╕ння нац╕╖ ╓ житт╓вим пр╕оритетом.

 «З «Мисливцем» ми знову зустр╕лися на «Чорногор╕», - пригадував бо╓ць «Лег╕ону Свободи», оч╕льник «Сокола» Юр╕й Черкашин – «Чорнота». Дал╕ Мирослав Мисла разом з ╕ншими «карпатцями» пройшов позиц╕йн╕ бо╖ в Донецькому аеропорту. У травн╕ 2015 року Мисла ста╓ одним з перших вояк╕в, який разом з╕ сво╖ми побратимами легал╕зувався у склад╕ 93-о╖ окремо╖ механ╕зовано╖ бригади. «Мисливець» став першим у взвод╕, хто п╕сля проголошення присяги промовив: «Служу укра╖нськ╕й нац╕╖!»Так╕ молод╕ во╖ни-добровольц╕ заклали п╕двалини сучасно╖ арм╕╖. Командир «Лег╕ону Свободи» Олег Куцин (загинув 19 червня 2022 року п╕д час ворожого обстр╕лу на ╤зюмського напрямку – Авт.) наголошував на тому, що добровольц╕ реформували арм╕ю духовно, наповнивши укра╖нським зм╕стом. Патр╕оти - добровольц╕ першими побачили «больово╖ точки» арм╕╖ та активно почали працювати. «Збройн╕ Сили Укра╖ни, насамперед, мали оновитися на духовному р╕вн╕, - згадував Олег Куцин. – Командувати не через те, що в тебе б╕льше з╕рочок на погонах, а через те, що ма╓ш б╕льше знань, досв╕ду ╕ ╓ хорошим орган╕затором. В арм╕╖ обов’язково мають працювати над зм╕цненням бойового духу б╕йц╕в та ╕деолог╕чним вишколом. Ма╓мо прославляти саме укра╖нську геро╖ку, наших геро╖в: Коновальця, Бандеру, Шухевича».

 З ц╕╓ю м╕с╕╓ю – во╖на-виховника блискуче впорався юний Мирослав Мисла. Восени 2015 року його призначають на посаду командира в╕дд╕лення у склад╕ 3-го штурмового взводу. Керу╓ сок╕льською чотою, до складу яко╖ входять наймолодш╕ учасники рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни. «У план╕ педагог╕чного бачення в╕н також в╕др╕знявся в╕д загалу, - згадував сок╕лець Ярослав Люти. – Якщо ╕нш╕ командири прагнули мати справу з дорослими чолов╕ками, то Мирослав в╕дбирав зовс╕м молодих хлопц╕в. Розум╕в, що виховати ╕деального во╖на найлегше виховати ╕з наймолодших б╕йц╕в. Юнак╕в легше змотивувати на ф╕зичн╕ вправи, на пол╕пшення сво╖х навичок; адже вони – як чистий аркуш, на який можна нанести потр╕бн╕ слова. Вишк╕л Мисли справляв позитивне враження, яке закр╕плювалося в╕дпов╕дальн╕стю, прагматизмом ╕ його специф╕чною педантичн╕стю. Хлопц╕ при╖жджали до нього на вишк╕л у 17-р╕чному в╕ц╕ ╕ щойно виповнювалося 18 – п╕дписували контракт».

 «Мисливець» особливу увагу прид╕ляв духовному розвитку новобранц╕в, звертав увагу на ╖хню начитан╕сть.

 «Його ╕деолог╕чна робота була дуже важлива, - згадував «Чорнота». – Мирослав сам визначав теми лекц╕й та готував ╖х. Та н╕коли не приб╕гав до сухо╖ викладки матер╕алу, а подавав його ╕з серцем та емоц╕╓ю. Це величезне вм╕ння – зац╕кавити солдата, який перебува╓ в пост╕йн╕й напруз╕, в╕чно втомлений в╕д хрон╕чного недосипання. «Мисливець» розум╕в, що потр╕бно вести не лише ф╕зичний ╕ тактичний вишк╕л, але й працювати над системним усв╕домленням та утвердженням нац╕онал╕стично╖ ╕де╖ серед вояк╕в. Цей напрямок роботи Мирослав «тягнув « одноос╕бно й робив це якнайкраще».

 Ще у студентськ╕ роки Мирослав писав наукову роботу, присвячену укра╖нськ╕й парам╕л╕тарн╕й орган╕зац╕╖ «Карпатська С╕ч», яка ╕снувала на Закарпатт╕ протягом 1938-39 рок╕в. Саме на ╖╖ честь була створена Окрема добровольча чота «Карпатська С╕ч» 93-о╖ механ╕зовано╖ бригади ЗСУ. Як ╕сторик, Мисла був добре об╕знаний з ╕стор╕╓ю укра╖нського стр╕лецтва. Знаковим ╓ те, що доля Мирослава – одного з наймолодших оф╕цер╕в ЗСУ перегуку╓ться з долею поручика Першо╖ св╕тово╖ в╕йни Осипом Яримовичем. Осип належав до товариства «Пласт», одним ╕з засновник╕в якого був ╤ван Чмола. Один з виховник╕в пластуна Осипа Яримовича дав йому таку оц╕нку: «Був в╕н прекрасним пластуном, служив нам прикладом. А те, що в╕н був дуже добрим товаришем, його любили до безтями, а його настанови слухали беззаперечно». Весною 1914 року Осип Яримович завершив св╕й передостанн╕й клас ф╕л╕╖ академ╕чно╖ г╕мназ╕╖ у Львов╕, а вже вл╕тку почалася Перша св╕това в╕йна. Фактично старшокласником Осип Яримович вируша╓ добровольцем на в╕йну у склад╕ Лег╕ону Укра╖нських С╕чових Стр╕льц╕в. Командував чотою в сотн╕ Василя Д╕душка, яка першою з п╕дрозд╕л╕в УСС 10 вересня 1914 року виступила проти рос╕йського ворога. 26 жовтня с╕чов╕ стр╕льц╕ сотн╕ Василя Д╕душка здобувають ╕ утримують три дн╕ гору Комарницьке б╕ля Синев╕дського. Згодом, коли австр╕йськ╕ частини втрачають цей виг╕дний плацдарм, 3 листопада сотн╕ Д╕душка та Дудинського см╕ливою атакою повертають втрачен╕ позиц╕╖. В╕д осен╕ 1915 року Яримович — самост╕йний командант 3-╖ сотн╕ 1-го полку УСС, наймолодший сотник УСС. В╕д 31 жовтня до 3 листопада 1915 року дв╕ сотн╕ 1-го куреня п╕д проводом четаря Осипа Яримовича брали участь у бою п╕д Семик╕вцями. В кривавих змаганнях рос╕йськ╕ в╕йська зайняли село, але сотн╕ Дмитра В╕товського, Андр╕я Мельника, Осипа Яримовича в╕дбили Семик╕вц╕. Ця запекла битва стала ще одним величним подвигом УСС. У травн╕ 1916 року Осип Яримович мав ранг поручника, командував 3-ю сотнею 1-го куреня . Тобто, у сво╖ 18-19 рок╕в отримав звання, яке не давали нав╕ть найкращому випускнику в╕йськово╖ академ╕╖ п╕сля трьох рок╕в навчання (приблизно у 21-р╕чному в╕ц╕). Осип Яримович пол╕г у бою п╕д Конюхами п╕д час артобстр╕лу 2 липня 1917 року.

 Стр╕лецький поет, оф╕цер УСС Роман Купчинський присвятив поручику стр╕лецьку п╕сню «Накрила н╕чка» та присвятив зворушлив╕ рядки: «В╕дважний вояк, дуже добрий старшина, твердий у служб╕, м’який ╕ н╕жний у приватному житт╕». Мирослав глибоко вивчав ╕стор╕ю стр╕лецтва, та чи м╕г подумати у студентськ╕ роки, що фактично повторить долю юного вояка?

 Разом з побратимами Мирослав бере участь у найскладн╕ших операц╕ях, зокрема вздовж зл╕тно╖ смуги Донецького аеропорту. За мужн╕сть та хоробр╕сть юних вояк╕в прозвали «бобрами», а ╖хню казарму – «хатою бобр╕в». За спогадами побратим╕в, ця оселя у селищ╕ Водяне була зразковою. «Мисливець» був переконаний, що арм╕я – не м╕сце для комфорту, тож умови побуту були по-спартанському суворими. Водночас юний командир дбав про чистоту, порядок, хлопц╕ були вишколеними та дисципл╕нованими. З╕ сво╖ми п╕длеглими був вимогливим командиром, проте стосунки були дружн╕ми та дов╕рливими. Мирослав дбав про те, щоб хлопц╕ розвивалися духовно, популяризував книги. «Його ╕деолог╕чна робота була дуже важливою. Мирослав сам визначав теми лекц╕й та готував ╖х. Н╕коли не викладав матер╕ал сухо, а завжди подавав його ╕з серцем та емоц╕╓ю. Це величезне вм╕ння – зац╕кавити солдата, який перебува╓ в пост╕йн╕й напруз╕, в╕чно втомлений в╕д хрон╕чного недосипання. «Мисливець» розум╕в, що важливо вести не лише ф╕зичний ╕ тактичний вишк╕л, але й працювати над системним усв╕домленням та утвердженням нац╕онал╕стично╖ ╕де╖ серед вояк╕в. Цей напрямок роботи Мирослав «тягнув» одноос╕бно ╕ робив це якнайкраще», - пригадував Юр╕й Черкашин – «Чорнота».

 Його улюбленим твором було, зокрема, видання про ╕рландських революц╕онер╕в «Нац╕я, яка не кап╕тулю╓». Серед наст╕льних книг – «Ватра» Юр╕я Михальчишина, «Дв╕ революц╕╖» Ярослава Стецька, «Холодний Яр» Юр╕я Горл╕с-Горського. З ус╕ма новинками л╕тератури «Мисливець» негайно знайомив вояк╕в. «У хатинц╕ бобр╕в» р╕дко бували солодощ╕ – усе це для того, щоб хлопц╕ звикали до бойових умов, де на першому м╕сц╕ в╕йна ╕ гарт, а не пошук комфорту чи догоджання шлунку. Хоча Мисла дуже любив починати ранок ╕з кави, яку в╕н заварював ╕з р╕зними спец╕ями в турц╕. Зв╕сно, якщо т╕льки це дозволяли бойов╕ умови», - розпов╕дав «Пал╕й», командир взводу, до якого входило в╕дд╕лення «Мисливця». Кр╕м вишколу свого в╕дд╕лення, Мисла читав лекц╕╖ для ╕нших «карпатц╕в», вояк╕в ЗСУ, зустр╕чався з патр╕отичною молоддю на мирн╕й територ╕╖.

 «В╕н справд╕ виростав на очах. Якщо на початку сво╓╖ служби в╕н м╕г ╕гнорувати небойов╕ накази, в╕джартовуватися, то з часом почав ставитися до дисципл╕ни серйозн╕ше, - пригадував «Пал╕й». – А коли в його п╕дпорядкуванн╕ з’явився п╕дрозд╕л – в╕н зм╕нився кардинально. Його в╕дд╕лення було зразковим – н╕хто не вживав алкоголю, не палив, кожен був ╕деолог╕чно вишколеним, ф╕зично натренованим. Вони в усьому були найкращими». Залишив сво╖ спогади про «Мисливця» ╕ його побратим В╕ктор Бурлик: «Друг «Мисливець» - це людина-джерело. В╕н м╕г п╕дзарядити б╕йця, якщо його моральн╕ сили були вичерпан╕. Мав величезне бажання максимально залучати людей у нац╕онал╕стичний рух, щоб зробити його ще потужн╕шим. Мирослав - це людина-вз╕рець. Серйозний, з поглядом, який зачарову╓, ц╕леспрямований, без крапл╕ фальшу. «Мисливець» не був поверховою людиною, глибоко вивчав теми, як╕ його ц╕кавили. М╕г досхочу говорити паро во╓нну стратег╕ю, розпов╕сти в деталях про вс╕ прав╕ рухи в ╢вроп╕, провести майстер-клас ╕з ножового бою чи з волод╕ння будь-яким видом збро╖, що ╓ в арсенал╕ п╕дрозд╕лу. В╕н в будь-як╕й ситуац╕╖ м╕г в╕дшукати для себе найкраще. Намагався впоратися з кожною проблемою, а не впасти на п╕дступах».

 П╕сля розформування «Карпатсько╖ С╕ч╕» Мирослав ╕з п╕дрозд╕лом залиша╓ться в арм╕╖, аби виборювати свою р╕дну землю до перемоги. Вл╕тку 2016 року вояк пройшов трим╕сячн╕ оф╕церськ╕ курси п╕дготовки в Академ╕╖ сухопутних в╕йськ ╕мен╕ Сагайдачного. П╕д час навчання зрозум╕в механ╕зм роботи арм╕╖ зсередини ╕ ще б╕льше утвердився в думц╕: духовна реформа – це повернення до ╖╖ славних козацьких традиц╕й. У середин╕ серпня Мирослав отриму╓ звання молодшого лейтенанта. Повернувшись у п╕дрозд╕л, д╕ста╓ посаду командира розв╕дувального взводу у склад╕ 8-о╖ штурмово╖ роти. Його п╕дрозд╕л ╓ одним з найкращих, вс╕ бойов╕ завдання викону╓ без зауважень, серед особового складу ма╓ незаперечний авторитет. Юний, «чесний ╕ чистий», за спогадами побратим╕в, Мирослав мав безл╕ч план╕в на майбутн╓. В╕рив, що п╕сля в╕йни повернеться до викладацько╖ роботи, адже мав до цього талант.

 …2 жовтня 2016 р╕к. Траг╕чний день в житт╕ вс╕х, хто знав юного вояка «Мисливця» - Мирослава Мислу. З пов╕домлення на стор╕нц╕ ╕ 93-╖ окремо╖ механ╕зовано╖ бригади в соц╕альн╕й мереж╕ «Фейсбук»: «Незважаючи на те, що в╕йськовослужбовц╕ 93-╖ окремо╖ механ╕зовано╖ бригади суворо дотримуються режиму припинення вогню та понад м╕сяць не зд╕йснювали жодного постр╕лу в б╕к противника, незаконн╕ збройн╕ формування вчора, 2 жовтня, зухвало й цин╕чно порушили досягнут╕ в М╕нську домовленост╕. Група терорист╕в впритул наблизилася до позиц╕й укра╖нських захисник╕в та п╕дступно в╕дкрила вогонь з╕ стр╕лецько╖ збро╖. Як результат, поранення, несум╕сне з життям, отримав командир механ╕зованого взводу молодший лейтенант Мирослав Мисла. П╕сля цього бойовики протягом чотирьох годин вели щ╕льний обстр╕л позиц╕й ╕з м╕номет╕в кал╕бром 82 мм та 120 мм, станкових автоматичного та протитанкового гранатомет╕в, великокал╕берних кулемет╕в. Вогонь у в╕дпов╕дь укра╖нськими во╖нами не в╕дкривався".

 Представники Сп╕льного центру з контролю ╕ координац╕╖ питань припинення вогню та стаб╕л╕зац╕╖ л╕н╕╖ розмежування стор╕н нарахували понад 120 воронок в╕д влучання м╕н кал╕бром 82 мм та 13 воронок в╕д розрив╕в 120-м╕л╕метрових м╕н. За мить до смерт╕ Мирославов╕ вдалося знищити не одного окупанта та врятувати життя побратим╕в, попередивши ╖х про необх╕дн╕сть ховатися в укриття в╕д обстр╕лу. «В╕н був справжн╕м во╖ном, во╖ном ╕ загинув», - згадували про Мирослава Мислу його побратими.

 …В╕н встиг зробити так багато за сво╖ 24 роки ╕ залишитися в строю назавжди. Пам’ятаймо… Вшануймо чин Мирослава Мисли, адже в╕н в╕рив: «Бути во╖ном – означа╓ жити в╕чно…»

 Натал╕я Осипчук, письменниця, член НСПУ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 30.09.2022 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24533

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков