Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 09.04.2021 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 09.04.2021
Ж╤НКИ В БОРОТЬБ╤ ЗА СВОБОДУ УКРА╥НИ

 Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком нова книга Романа Коваля «Ж╕нки у Визвольн╕й в╕йн╕. ╤стор╕╖, б╕ограф╕╖, спогади. 1917–1930». Це перша спроба з╕брати ╕ систематизувати нариси ╕ спомини про славн╕ ╕мена наших козачок та сестер милосердя, як╕ вм╕ли ╕ воювати, ╕ го╖ти рани. Автор представив добу укра╖нсько-рос╕йсько╖ в╕йни в 1917-1920-х роках кр╕зь призму ж╕ночих доль геро╖чних козачок, як╕ ╕ йшли в б╕й, ╕ могли й чолов╕к╕в п╕дняти в атаку, легендарних п╕дп╕льниць, медик╕в, письменниць ╕ д╕ячок культури. В книз╕ названо понад п╕втисяч╕ ╕мен д╕вчат ╕ ж╕нок, як╕ боролися за Незалежн╕сть нашо╖ Батьк╕вщини ╕ часто в╕ддавали за це сво╓ життя. А часто й ╕м’я в╕дважно╖ не збереглося. Укра╖нський во╖н, якому пощастило вц╕л╕ти в боях ╕ в╕н ви╖хав за кордон, згадав у спогадах ту нев╕дому, яка врятувала йому життя, викликала захоплення сво╖м подвигом, але ж ╕мен╕ ╖╖ в╕н не знав. Роман Коваль пише: «Багато укра╖нц╕в назавжди пропало, а з ними ╕ пам'ять про Визвольну боротьбу, м╕льйони ж укра╖нц╕в, нажахан╕ апокал╕птичним терором, на десятил╕ття м╕цно стулили вуста. Й не передали нам той скарб знань про найкращих, який мусили передати».
 А геро╖н╕ ж були по вс╕й Укра╖н╕. Валентин С╕м’янц╕в згаду╓ добрим словом сестру-жал╕бницю ╕з Одеси Олександру ╤ван╕вну, доньку кап╕тана торг╕вельного флоту. 33-р╕чна мешканка села Круглого Сват╕вського району Лугансько╖ област╕ Олена Полтавська була одн╕╓ю ╕з найактивн╕ших учасниць повстання в р╕дному сел╕ та селах Дем’ян╕вц╕ ╕ Маньк╕вц╕. Вона закликала: «Тепер настав час, коли ми повинн╕ зв╕льнитися в╕д комун╕стичного ярма, яке, кр╕м грабежу, голоду ╕ злидн╕в, н╕чого не да╓». ╥╖ засудили до 10 рок╕в концтабор╕в. Та й за межами Укра╖ни, бувало, укра╖нки виростали св╕домими укра╖нками. Згадаймо хоча б поетесу ╕ д╕ячку ОУН Олену Тел╕гу, яка народилася в Московськ╕й област╕, росла в середовищ╕ рос╕йсько╖ культури, а в╕дчула свою укра╖нськ╕сть аж в ем╕грац╕╖. Людмила Бризгун (д╕воче пр╕звище Скорюк) виросла в Сиб╕ру, але ╖╖ батько був св╕домим укра╖нцем. ╤ Людмила по╖хала на ╕сторичну Батьк╕вщину, вийшла зам╕ж за св╕домого укра╖нця, разом з яким боролася за Незалежн╕сть Укра╖ни. В ем╕грац╕╖ подружжя Бризгун╕в орган╕зовувало укра╖нське культурне життя ╕ виростили сво╖х доньок укра╖нками.
 Не лише укра╖нки воювали за Незалежну Укра╖ну. Полька Харитина Пекарчук (д╕воче пр╕звище ╤збицька) виросла в С╕мферопол╕ ╕ п╕шла до укра╖нського в╕йська. Марина Нестеренко була б╕лорускою, народилася в с╕м’╖ князя Олекс╕я Оболенського. Роман Коваль розпов╕да╓: «Лютнева революц╕я застала Марину Нестеренко в Ки╓в╕. П╕д ╖╖ впливом вона стала укра╖нською патр╕откою. Вважала, що в цьому нема╓ н╕чого дивного, адже рос╕йськ╕ княж╕ роди здеб╕льшого з Укра╖ни, з Ки╓ва, це все нащадки ки╖вського князя Володимира Мономаха. «Я т╕льки вернулася до свого краю ╕ народу, з якого вийшли мо╖ предки».
 Але часто вся ╕нформац╕я про геро╖ню вм╕ща╓ться в к╕лькох або й нав╕ть двох рядках. Учасниця Катеринославського повстанкому Пол╕на Калина ╕з села Весел╕ Терни (тепер частина Кривого Рогу) розстр╕ляна б╕льшовиками. Б╕бл╕отекарка «Просв╕ти» в Могилев╕-Под╕льському Н╕на Кам╕нська закатована ЧК.
 А п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни д╕ячки укра╖нсько╖ культури гинули вже в╕д куль н╕мецьких окупант╕в. У Ки╓в╕ гестап╕вц╕ розстр╕ляли Олену Тел╕гу, а в Р╕вному - Харитю Кононенко, заарештовану за те, що допомогала УПА л╕ками.
 Така наша ╕стор╕я.
 Видання також м╕стить нариси про нащадк╕в д╕яч╕в доби УНР та Укра╖нсько╖ держави ╕ вшанування д╕ячок доби УНР в наш час.
 Книжка Романа Коваля «Ж╕нки у Визвольн╕й в╕йн╕» ╜рунту╓ться на документах ╕з ГДА СБУ, ЦДАВО Укра╖ни, спогадах, щоденниках ╕ св╕дченнях вояк╕в ╕ воячок Арм╕╖ УНР та учасниць повстансько-партизанського руху. Видання багато ╕люстроване документальними фото.
 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 09.04.2021 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23160

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков