"Кримська Свiтлиця" > #9 за 03.03.2017 > Тема "Українці мої..."
#9 за 03.03.2017
ВОНА ЛЮБИЛА БОГА, ШЕВЧЕНКОВУ УКРА╥НУ ╤ ПИСАНКИ…
У день Стр╕тення Господнього в Народному музе╖ Тараса Шевченка (м. Льв╕в) в╕дбулася особлива под╕я з нагоди 90-л╕ття укра╖нсько╖ мисткин╕, монахин╕-студитки Дар╕╖ Дубляниц╕. Ця ж╕нка народилася 2 лютого 1927 року в Перемишл╕, у дуже гарн╕й християнськ╕й родин╕, на яку п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни випало нелегке випробування. Згодом с╕м'я ем╕грувала до Канади. Дар╕я змалку любила народне мистецтво, сама ж малювала красив╕ писанки, ╕ це захоплення стало ╖╖ покликанням на все життя. Де б вона не була у сво╖й житт╓в╕й мандр╕вц╕, завжди ╖╖ супроводжували в╕зерунки р╕дного краю. Кожна писанка – окремий тв╕р, можна сказати, й куточок Укра╖ни, яку вона бачила т╕льки в снах ╕ молитвах. Невдовз╕ Дар╕я присвятить себе Бож╕й справ╕, стане сестрою-монахинею. ╤ ╖╖ творч╕ захоплення – вишивання ╕ розписування писанок – будуть представляти батьк╕вщину в ем╕грац╕╖: у багатьох музеях ╢вропи та Америки збер╕гаються колекц╕╖ писанок Дар╕╖ Дубляниц╕. Ц╕ твор╕ння знайшли м╕сце ╕ на р╕дн╕й батьк╕вщин╕, у Святопокровському монастир╕, що у Львов╕. Про це розпов╕дала монахиня Вас╕яна Гладка. Також сво╖ми спогадами под╕лилася сестра Юл╕та, яка понад р╕к проживала у Канад╕ з╕ сестрою Дар╕╓ю. За сво╓ життя сестра Дар╕я намалювала приблизно п'ятдесят п'ять тисяч писанок, створивши сво╓р╕дний фундамент, який слугу╓ опорою для талановитих митц╕в. Писанками мисткин╕ захоплювалися тисяч╕ людей з р╕зних куточк╕в св╕ту; маленьк╕ шедеври посилали благ╕ настро╖ до вс╕х, хто споглядав за л╕н╕ями фарб, у гармон╕╖ м╕ж собою, неначе н╕жна музика, яка пройма╓ сво╓ю чар╕вн╕стю... Сестра Дар╕я - це вибрана Богом людина, яка була необх╕дна народов╕ Укра╖ни в час ╖╖ поневолення. ╤з книги «Сестра Дар╕я. Життя ╕ творч╕сть», яку презентували у цей день, дов╕ду╓мося, що духовним оп╕куном та наставником сестри Дар╕╖ Дубляниц╕ був Патр╕арх Йосип Сл╕пий, який одного разу прор╕к: «Дар╕╓, Вас церква потребу╓!» Тод╕ зрозум╕ла вона, де ╖╖ м╕сце та де ╖╖ покликання. Люди завдячують сестр╕ Дар╕╖ Дубляниц╕ за те неповторне художн╓ бачення краси довколишнього св╕ту, яке вона в╕днайшла й в╕дтворила, а згодом залишила у спадок наступним покол╕нням. До альбомного видання вв╕йшли писанки, що представляють р╕зн╕ рег╕они: Слобожанщину, Причорномор'я, Приазов'я, Пол╕сся, Волинь, Под╕лля, Гуцульщину, Буковину, П╕дляшшя, Холмщину, Пряш╕вщину ╕ багато ╕н. П╕д час презентац╕╖ в╕дома писанкарка В╕ра Манько дуже ц╕каво розпов╕ла, як вона працювала над упорядкуванням колекц╕╖ писанок. На завершення свята поет, науковий прац╕вник Народного музею Тараса Шевченка Зенов╕й Филипчук виконав авторську п╕сню ╕ прочитав в╕рш «Сестра, яка малю╓ писанки…», присвячений монахин╕ Дар╕╖ Дубляниц╕. Укра╖нськ╕ писанки з давн╕х-давен вважаються зразком високого мистецького в╕дчуття. Нав╕ть Тарас Шевченко, бажаючи висловитися про красу укра╖нського села, написав: «Село на наш╕й Укра╖н╕ – неначе писанка…».
Святослав Ревич, учасник творчо╖ студ╕╖ «У Кобзарев╕й св╕тлиц╕» Народного музею Тараса Шевченка (м. Льв╕в)
СЕСТРА, ЯКА МАЛЮ╢ ПИСАНКИ Присвячую сестр╕ Дар╕╖ Дубляниц╕ з нагоди 90-л╕ття
Вона тут ╓. М╕ж нами. В цю хвилину. В ласкавих л╕н╕ях ╕ кольорах, ╤ в╕дчуттях, що творять безупинну Молитву на земл╕ та в небесах, ╤ дух намоленост╕ поверта╓ Над океан розлук у стан душ╕, Яка живе й н╕де не пропада╓, Хоч падають сн╕ги ╕ ллють дощ╕, ╤ сиплеться свинцевий град з вогнем, ╤ чорний день, як н╕ч, ╕де за днем…
Вона тут ╓. М╕ж нами. В незнищенн╕й Та переможн╕й сил╕ в╕д Творця – В так╕й пресв╕тл╕й ╕ так╕й натхненн╕й, Що збереглася в н╕й вселенна вся, Освячена красою воскрес╕ння Ц╕лого людства… бо лише у н╕й – Крас╕ кв╕туч╕й сотн╕ зим оп╕сля – Пульсуючи у сутност╕ жив╕й, Душа дола╓ смерть, розв╕╓ тл╕н ╤ кр╕пне, наче Великодн╕й дзв╕н!
╤ ми здола╓мо в сво╖й дороз╕ Вс╕ перешкоди, в╕йни, гр╕м стих╕й, Бо сходить св╕тло духа з високост╕, До нас в долину в м╕с╕╖ свят╕й, А в тому св╕тл╕ – гра╓ хвиля чиста, Торка╓ струни схож╕ на стежки, Й по них ╕де, мов сонечко з дитинства, Сестра, яка малю╓ писанки! Узори кв╕тнуть на ╖╖ руках, ╤ стеляться туди, де в╕яв страх…
Й ста╓ться диво – оч╕ задивились У ╕нший вим╕р, де життя таке, Коли на вигляд люди ще св╕тились, Немов у росах поле гом╕нке, Там хл╕ба вистачало ╕ до хл╕ба, Медами пахли золот╕ сади, Ходили в╕льно зайчик й переп╕лка У гост╕ до людсько╖ д╕твори, ╤ паслися олен╕ м╕ж кор╕в У споко╖ бузкових вечор╕в;
А навкруги ялини смарагдов╕ Тримають н╕жно небо на руках, Сп╕ваючи надвеч╕р колисков╕ Отим, хто – ще як св╕тло на з╕рках, Отим, хто – ще як задум у прийдешн╓, Що ма╓ вт╕литися в певний час… Так мальовниче всюди, як уперше! Зда╓ться ця краса живе у нас, ╤ ми без не╖ вже – де б не були – Як без пов╕тря чистого й води.
Красу в╕дчути ╕ у н╕й в╕дбутись – Щоб не з╕йти в спокус╕ на гниття. О Боже, дай нам пам'ять повернутись У повноц╕нний зм╕ст ╕ тв╕р життя. Так╕ думки, мабуть, переживала Сестра, яка малю╓ писанки, Й малю╓ дос╕… бо мен╕ прислала Сво╓ в╕тання з творчо╖ весни В негаснучому св╕тл╕ молитов, Де Укра╖на – в╕чна, як любов… Зенов╕й ФИЛИПЧУК
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 03.03.2017 > Тема "Українці мої..."
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18216
|