Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 09.09.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 09.09.2016
В╤КТОР КАЧУЛА: «В╤Н БУВ МЕН╤ ЯК СТАРШИЙ БРАТ…»

Редакц╕╓ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» завершу╓ться п╕дготовка до друку книги спогад╕в про колегу ╕ побратима, одного ╕з засновник╕в газети, поета, публ╕циста – «св╕тличанина» Данила Андр╕йовича Кононенка. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в деяк╕ фрагменти з майбутньо╖ книги ╕ заклика╓мо долучитися до ╖╖ написання: надсилайте ваш╕ спогади про незабутнього Данила Андр╕йовича та фото на електронну адресу «Кримсько╖ св╕тлиц╕» (т╕╓╖, що в╕дмовилась переселятися до Ки╓ва, не полишила Крим, де знайшов в╕чний св╕й спок╕й Данило Кононенко) - kr_svit@meta.ua
Нагаду╓мо, що книга вже майже завершена – просимо не звол╕кати!

*  *  *
   Розпов╕сти про Данила Андр╕йовича, з яким за майже два десятки л╕т у «Св╕тлиц╕» з’╖ли не один пуд «газетно╖ сол╕», в межах к╕лькох книжкових аркуш╕в (а треба ж залишити м╕сце й колегам) – р╕ч просто немислима. Ст╕льки було пережито, ст╕льки рад╕сних ╕ г╕рких стор╕нок перегорнуто! Переглядаю часом арх╕вн╕ «Св╕тличн╕» фотограф╕╖ - ╕ н╕би чую голос, ╕, як живого, бачу - усм╕хненого, доброзичливого, оптим╕стичного. Над╕йного! В ус╕х наших газетних клопотах-проблемах – творчих ╕ рутинних, у наших конкурсах-фестивалях: дитячому л╕тературному, п╕сенному, мовному – всюди в╕дчувалось його побратимське плече. В╕н був мен╕ як старший брат: ╕ газетно-письменницький, ╕ житейський – мудрий, творчо й духовно – ╓динокровний, р╕дний.
   З ним легко разом працювалося. Данило Андр╕йович, як л╕тературний кримський атлант, в╕д самого заснування газети – з 1992 року - тримав на сво╖х плечах «Св╕тличний» в╕дд╕л л╕тератури, а згодом ╕ дитячий додаток «Джерельце». Завдяки йому, його численним л╕тературним знайомствам у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» була представлена практично вся л╕тературна Укра╖на! За честь мали надрукуватися у «Св╕тлиц╕» л╕тератори початкуюч╕ й мастит╕; гр╕хом вважалося, якщо побував у Криму, не пров╕дати Кононенка ╕ редакц╕ю «КС»; благородним жестом ╕ найб╕льшим дарунком було у себе вдома передплатити «Кримську св╕тлицю» ╕ дивувати й радувати пот╕м Данила Андр╕йовича, допов╕даючи йому, що вичитав у його газет╕. Тож л╕тературне газетне «крило» функц╕онувало справно, профес╕йно й над╕йно.
   А «Джерельце» - ун╕кальний наш кримський укра╖нський мовний ╕нструмент, куди, в╕дгукуючись на заклики його шеф-редактора – «д╕дуся Данила» - писали школярики з укра╖нських, рос╕йських, кримськотатарських (та вс╕х народ╕в, як╕ в Криму ╓) родин – саме завдяки Данилу Кононенку, допомагало «стати на крило», в╕дчути смак укра╖нсько╖ мови, привчитися знати ╕ шанувати ╖╖. То були велика праця, клоп╕т ╕ в╕дпов╕дальн╕сть – перечитувати сотн╕ дитячих лист╕в, вишукувати серед них творч╕ перлинки, готувати до друку, виправляти, в╕дпов╕дати, п╕дтримувати юних автор╕в. У сво╖ кращ╕ часи «Джерельце» виходило на восьми кольорових газетних стор╕нках, ╕ вс╕ вони проходили – мало сказати, через руки – через серце Данила Андр╕йовича. В╕н ╕ сам це поетично засв╕дчив ще 2009 року у в╕рш╕-присвят╕ на 10-л╕ття «Джерельця»:

   Я зр╕днився серцем ╕з «Джерельцем»,
   Н╕би човен з голубим весельцем.
   Н╕би р╕чка з диво-берегами,
   Н╕би батько з дочками й синами.
   Як мен╕ прожити без «Джерельця»?
   Без «Джерельця» засуму╓ серце.
   Заболить душа за д╕тлахами,
   Як болить за д╕тками у мами.
   Я з «Джерельця» сили набираюсь,
   Добрими д╕лами причащаюсь.
   Щоб у мене не бол╕ло серце -
   Не залишу я пов╕к «Джерельце».

   Але от серце якраз ╕ не витримало… Ск╕льки на ньому було вже зарубок – н╕коли не слалася гладенько наша «кримськосв╕тлична» стежка. «Вже соромно перед людьми ╕ св╕том за долю страдницьку «Св╕тлиц╕» у Криму, забуту раптом владою й «Просв╕тою». Кому ж не догодила ти, кому?» - ще далекого «помаранчевого» 2005 року бився словом об чиновницьк╕ мури Данило Андр╕йович. Ми тод╕ вс╕╓ю редакц╕╓ю п╕вроку не отримували зарплатн╕, не розум╕ючи, куди вив╕трилися майданн╕ об╕цянки-цяцянки наших ки╖вських поводир╕в – повернутися до Криму державним обличчям. ╤ посеред безгрош╕в’я й хохляцько-чиновницько╖ байдужост╕ й недолугост╕ затято робили справу, на яку були просто приречен╕ долею ╕ сов╕стю: випускали «Св╕тлицю» ╕ боролися за не╖.
   Черговий чиновницький удар по газет╕ трапився 2010 року, коли ки╖вськ╕ «реформатори» вперше заявили про сво╖ нам╕ри перевести «Кримську св╕тлицю»… до Ки╓ва, так ╖м було б зручн╕ше. Мене тод╕ за спротив тим аферистам за облудними надуманими звинуваченнями зв╕льнили з посади головного редактора. Данило Кононенко, не бажаючи мати н╕чого сп╕льного з тими людцями, написав заяву на зв╕льнення за власним бажанням ╕… продовжив нер╕вну боротьбу за газету, чи╖м батьком-засновником був з дня ╖╖ першого «подиху» ще 1992 року. Н╕коли не забуду, як Данило Андр╕йович, бажаючи якось п╕дтримати мене, на той час безроб╕тного, матер╕ально (суд в╕дновлював мене на посад╕ понад п╕вроку), давав мен╕ набирати на комп’ютер╕ як╕сь сво╖ твори («бо ж просто так, знаю, грошей не в╕зьмеш!»), як╕ я легко м╕г в╕днайти в наших газетних цифрових арх╕вах. В╕н про це знав, але просто хот╕в п╕дтримати — як колега, як побратим, як Людина…
   Ми часто в непростих житейських ситуац╕ях, шукаючи виходу й в╕дпов╕д╕, задуму╓мося: а як вчинила б, як коментувала б, яке р╕шення прийняла б за тих чи ╕нших обставин в╕дома й авторитетна для нас особист╕сть? Чи змирився б, наприклад, Данило Андр╕йович Кононенко з тим, що зараз вчинили з його р╕дною «Св╕тлицею» все т╕ ж ки╖вськ╕ чиновники, намагаючись депортувати-викорчувати ╖╖ з Криму? Чи погодився б покинути напризволяще сво╖х кримських читач╕в-шанувальник╕в ╕ гайнути на схил╕ л╕т до столиц╕, щоб творити «Кримську св╕тлицю» й «Джерельце» там, знаючи, що читати ╖х в Криму не зможуть? Зда╓ться мен╕, що питання це риторичне, ╕ в╕дпов╕в на нього Данило Андр╕йович ще понад ш╕сть рок╕в тому у сво╓му в╕дкритому лист╕ стосовно дол╕ «Св╕тлиц╕», опубл╕кованому в «Л╕тературн╕й Укра╖н╕». Лист в «Л╕тературц╕» був дещо скорочений, ми ж пропону╓мо уваз╕ читач╕в повний його текст. Проникливо-щирий, зболений, запальний, в╕двертий, невпокорений, закличний — це його, Данила Кононенка, слово, його голос, його душа. Тут, у кримськ╕й земл╕, знайшов в╕н в╕чний св╕й спок╕й. Ми, його колеги, поклали останн╕й номер «Св╕тлиц╕» йому на могилу. Тому не ма╓мо права покинути й забути н╕ цю могилу, н╕ «Св╕тлицю», н╕ Крим. Поетично-укра╖нський, Кононенк╕вський Крим…

   В╕ктор Качула

   «КРИМСЬК╤Й СВ╤ТЛИЦ╤» – КРИМСЬКУ ЗЕМЛЮ, КРИМСЬКЕ ПОВ╤ТРЯ, КРИМСЬКЕ СОНЦЕ, КРИМСЬКИЙ УКРА╥НСЬКИЙ ДУХ!

   З-пом╕ж сотень рос╕йськомовних газет Криму ╓дина укра╖номовна газета «Кримська св╕тлиця» виходить ось уже 17 рок╕в. Ст╕льки ж рок╕в, а, може, й значно б╕льше ╖╖ видання тут, в Криму, виборювало не одне покол╕ння св╕домих укра╖нц╕в. ╤ таки, нарешт╕, вибороло, коли настали вже часи нашо╖ омр╕яно╖ Незалежност╕.
   «Кримська св╕тлиця» для семисот тисяч кримських укра╖нц╕в стала осередком нац╕онального в╕дродження, стала тим рят╕вним колом, яке да╓ спод╕вання на порятунок р╕дно╖ мови, культури, л╕тератури, народного мистецтва в╕д подальшо╖ навально╖ русиф╕кац╕╖.
   Зам╕сть того, аби нарощувати випуск укра╖нських видань на зрос╕йщеному п╕востров╕, видання ╓дино╖ (!) укра╖номовно╖ газети переносять до Ки╓ва. Це що – укра╖нська кримська преса в екзил╕? Чи ж так╕ нин╕ часи, аби сво╓, р╕дне, випускати поза межами м╕сця проживання сотень тисяч людей, як╕ ╓ громадянами сво╓╖ кра╖ни, а не д╕аспорним населенням? Перенесення видання газети до Ки╓ва вкрай деморал╕зу╓ кримських укра╖нц╕в, позбавить ╖х тут, в Криму, присутност╕ свого р╕дного укра╖нського духу, упевненост╕ в соб╕, в свою незалежну кра╖ну Укра╖ну, пригн╕тить ╖х духовно, морально, розгубиться, розпорошиться той невеличкий колектив автор╕в-однодумц╕в, який збирався довкола «Кримсько╖ св╕тлиц╕» роками.
   Що ж ми робимо, шановн╕?! Не подоба╓ться вам редактор, який виступа╓ супроти руйнац╕╖ колективу, назбираного по крихтах ╕ за поглядами, ╕ за громадянською державницькою позиц╕╓ю, не можете знайти сп╕льно╖ мови з ним, з головним редактором, не йдете на компром╕си, знайд╕ть ╕ншого або головного редактора газети, або директора, видавця Газетно-журнального видавництва (ГЖВ), але до чого тут газета, колектив редакц╕╖?
   А що, коли завтра М╕н╕стерству культури Укра╖ни не сподоба╓ться хтось ╕з директор╕в кримських театр╕в? В╕н що, буде зв╕льнений, а театр переведено до столиц╕? А що, коли, наприклад, ╕ М╕н╕стерство промисловост╕ зв╕льнить завтра котрогось ╕з директор╕в кримських завод╕в, скаж╕мо «Ф╕олента» чи Красноперекопського х╕мзаводу, то чи це означа╓, що цей завод з його виробництвом продукц╕╖ буде перенесено до Ки╓ва? На мо╓ глибоке переконання, так╕ необдуман╕ д╕╖ кер╕вництва ГЖВ, зв╕сно ж, за потурання М╕н╕стерства культури Укра╖ни, не приносять ╕ н╕коли не принесуть корист╕ наш╕й сп╕льн╕й справ╕ – справ╕ в╕дродження укра╖нсько╖ духовност╕ в Криму. Видання газети однозначно мусить бути продовжено тут, в Криму, де живуть потенц╕йн╕ читач╕ й автори цього в╕домого вже на весь св╕т видання. ╤ншого не може бути ╕ не дано. Недарма ж ми потом ╕ кров’ю виборювали цю свою укра╖нську газету для Криму!
   Тепер щодо редактора. Як ╕ кожен з нас, В╕ктор Качула у сво╓му характер╕ ма╓ ╕ плюси, ╕ м╕нуси. Б╕льше ж, звичайно, плюс╕в. В╕н, безперечно, укра╖нець-патр╕от, якому болять проблеми укра╖нськост╕ в Криму, ╕ не т╕льки в Криму. В╕н – першокласний фах╕вець сво╓╖ справи, випускник факультету журнал╕стики КДУ (нин╕ Ки╖вського Нац╕онального ун╕верситету ╕м. Т. Г. Шевченка), профес╕йний журнал╕ст з уже чималим стажем роботи, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, добра, порядна, чесна ╕ глибоко принципова людина. Знайти таких в Криму – дуже й дуже проблематично.
   Якщо хтось з кер╕вництва ГЖВ гада╓, що у Криму так само, як у Львов╕ чи Ки╓в╕, укра╖нськ╕ фах╕вц╕-журнал╕сти ходять косяками, як оселедц╕ в мор╕ п╕д час ос╕нньо╖ путини, то в╕н дуже ╕ дуже помиля╓ться. Квал╕ф╕кован╕ укра╖нськ╕ журнал╕сти в Криму на вагу золота, жоден з кримських вуз╕в ╖х, укра╖нських журнал╕ст╕в, не готу╓. ╥х тут ╕ за к╕льк╕стю, ╕ за як╕стю – м╕зер, а т╕ «акули журнал╕стського пера», котр╕ могли б п╕днести ╓дину укра╖нську газету на високий р╕вень, давно працюють за значно вищ╕ зарплати у ки╖вських виданнях. За ту платню, яку пропону╓ ГЖВ, вони для «Кримсько╖ св╕тлиц╕» не подадуть нав╕ть найкоротшо╖ ╕нформац╕╖, не те, що прийдуть на пост╕йну роботу.
   То ж, панове з ГЖВ, опам’ятайтесь, що ви робите? Хочете скоротити, читай – зруйнувати той остр╕вець журнал╕стики, який на пориванн╕ душ╕, на ентуз╕азм╕ творить ╕ готовий дал╕ творити укра╖нську газету в Криму? Зупин╕ться, поки не п╕зно. Адже в Криму проблематично знайти не те, що квал╕ф╕кованого укра╖нського журнал╕ста, а й квал╕ф╕кованого верстальника, роботу якого змушений виконувати сам наш головний редактор. Ми, в Криму, ╕ ви, в Ки╓в╕, живемо у р╕зних вим╕рах. Не дай Бог вам опинитися в наш╕й кримськ╕й журнал╕стськ╕й шкур╕…
   А тепер щодо п╕двищення ц╕ни на газету у роздр╕б та про ╖╖ передплату. Кому це та з яких п╕р видалося, що на ╓дин╕й в Криму укра╖номовн╕й газет╕ можна заробити? Та тут р╕зних газет – хоч греблю гати. Ус╕ вони, за винятком «Кримсько╖ св╕тлиц╕», рос╕йськомовн╕. Нав╕ть найрадикальн╕ша з них, так звана «главная газета Крыма» «Крымская правда» кошту╓ в к╕осках до 1 гривн╕ (0,75 грн.), а ╓дина укра╖номовна – 1 грн. 90 коп. ╤ що ж ма╓мо? Половина прода╓ться, решта – йде в макулатуру. Та ╖╖, «Кримську св╕тлицю», як казав колись Богдан Ступка, в╕дв╕давши нашу редакц╕ю, треба роздавати безкоштовно, розс╕вати з гел╕коптера над Кримом, аби хоч якось донести укра╖нське слово до читача. Про як╕ прибутки мова, тут би хоч поки що безкоштовно, або ж за найменшу ц╕ну поширити ╖╖ у найв╕ддален╕ш╕ куточки п╕вострова. А для чого удв╕ч╕ п╕двищувати було передплатну ц╕ну? Чи вже ╓ досв╕д на отриманн╕ прибутк╕в в╕д газети «Культура ╕ життя»?
   Тепер щодо рол╕ сп╕взасновник╕в. Чому це М╕нкультури вир╕шило, що воно ма╓ одноос╕бне право на скорочення штату, на зв╕льнення головного редактора, бухгалтера? А де ж трудовий колектив, а де ж Всеукра╖нська «Просв╕та? Один голос переважу╓ два? Що ж це за такий волюнтаризм, що за свав╕лля? Чи хто запитав згоди трудового колективу, профсп╕лки, хочемо ми ╕ншого кер╕вника, чи н╕? Чи ГЖВ розрахувалося вчасно з ус╕ма боргами – за пол╕граф╕ю, за оренду – ╕ тепер ма╓ моральне право на диктат сво╓╖ кадрово╖ пол╕тики? Чи хоч раз було викликано головного редактора на виробничу нараду до ГЖВ, чи хоч раз хтось ╕з кер╕вництва ГЖВ за останн╕ роки коли-небудь побував у нас в редакц╕╖, поц╕кавився виробничим процесом, нашим життям-буттям?
   ╤ ще одне з найважлив╕ших питань. Зв╕льн╕ть з-п╕д «арешту» перший цьогор╕чний номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕», аби в╕н п╕шов до передплатник╕в! Вони, передплатники, мають право за власн╕ грош╕ на ту газету, яку вони св╕домо передплатили ╕ на яку чекають. ╤нший зм╕ст ╕ншо╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» збудоражить ╖хн╕ душ╕, ╕ тод╕ виникне багато р╕зних запитань, на як╕ буде в╕дпов╕сти непросто.
   ╤ ще. Чому, зв╕льнивши головного редактора, не поставили до в╕дома колектив, в╕дпустили його на п╕вм╕сяця святкувати з пригн╕ченими душами, не пов╕домили йому, колективу, про його подальшу долю, чому про це в╕н, колектив, ма╓ д╕знаватися з р╕зних чуток, а не оф╕ц╕йних пов╕домлень? Хот╕лося б почути бодай слова вибачення за так╕ ганебн╕ д╕╖.
   Вдаючи, що допомага╓те, хоч не заважайте нам, журнал╕стам-в╕дчайдухам, робити в Криму свою важливу просв╕тницько-культурну справу по в╕дродженню укра╖нськост╕ на наш╕й на сво╖й земл╕.
   Гада╓мо, що в кер╕вництва ГЖВ та М╕нкультури Укра╖ни все ж таки вистачить здорового глузду ╕ вони не переведуть видання газети до Ки╓ва, не будуть силом╕ць в╕дривати духовне дитя в╕д свого материнського лона. Протесту╓мо проти таких д╕й, проти такого свав╕лля ╕ такого ганебного ставлення до семисоттисячного кримського укра╖нства, якого хочуть позбавити свого нац╕онального видання, укра╖нства, справ╕ духовного в╕дродження якого ми, прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕», присвятили с╕мнадцять рок╕в свого життя ╕ наполегливо╖ творчо╖ прац╕. Газета повинна й надал╕ видаватися т╕льки в Криму, а не в ки╖вському екзил╕.
   Вимага╓мо скасувати наказ про зв╕льнення нашого головного редактора ╕ не заважати нам продовжувати працювати на в╕дбудову Укра╖нсько╖ Державност╕. Так жадають ╕ читач╕, ╕ прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Тако╖ думки ус╕ прогресивн╕ люди Криму та Укра╖ни. «Кримськ╕й св╕тлиц╕» – кримську землю, кримське пов╕тря, кримське сонце, кримський укра╖нський дух!

   Данило КОНОНЕНКО,
один ╕з сп╕взасновник╕в газети «Кримська св╕тлиця»
1992 року, ветеран газети, редактор в╕дд╕лу л╕тератури ╕ мистецтва та шеф-редактор дитячого додатку «Джерельце», заслужений журнал╕ст Укра╖ни

С╕чень 2010 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 09.09.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17373

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков