Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 15.04.2016 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 15.04.2016
ЯК╤ ТА╢МНИЦ╤ ЗБЕР╤ГА╢ С╤МФЕРОПОЛЬ?

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

Взимку нин╕шнього року в Музей ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя принесли предмети, виявлен╕ при заглибленн╕ на 70 сантиметр╕в п╕двалу магазину «Кул╕нар╕я», що на вулиц╕ Долгорук╕вськ╕й, 6. Це були п’ять снаряд╕в правильно╖ кулясто╖ форми д╕аметром близько п’яти сантиметр╕в. Сп╕вроб╕тники музею очистили ╖х в╕д ╕рж╕ та показали фах╕вцям з ╕стор╕╖ збро╖. Т╕, оглянувши, визначили картеч к╕нця XVIII стол╕ття. Така знах╕дка в цьому район╕ м╕ста не випадкова. Тут у двохстах метрах в╕д готелю «Укра╖на» на крутому схил╕ до р╕чки Салгир перебувало земляне укр╕плення «Суворовський фельшанс», що використовувалося рос╕йською арм╕╓ю в боях проти турецьких в╕йськ. Воно ╕снувало нетривалий пер╕од часу, але матер╕альн╕ св╕дчення про т╕ ╕сторичн╕ под╕╖, як виявилося, залишило на стол╕ття.
У зрушеному шар╕ земл╕ трохи вище до денно╖ поверхн╕ досл╕дники виявили см╕ття к╕нця XIX – початку XX стол╕ття. Серед р╕зного викинутого др╕б’язку – пошкодженого п╕дсв╕чника, скляних ╓мкостей р╕зно╖ величини, ключ╕в ╕ цвях╕в одна знах╕дка виявилася справжн╕м джерелом ╕нформац╕╖. Це була скляна пляшка з рель╓фним написом про ╖╖ вм╕ст – зельтерську м╕неральну воду з пробурено╖ в 1895 роц╕ на р╕чц╕ Лан у Н╕меччин╕ свердловини, яку назвали на честь н╕мецько╖ ╕мператриц╕ Августи В╕ктор╕╖. Ця вода користувалася популярн╕стю в ╢вроп╕ з античних час╕в, перевозилася в XVIII-XIX стол╕ттях у керам╕чних посудинах. Знайдена пляшка св╕дчила про те, що зельтерська вода постачалася в Крим, продавалася в аптеках, ╖╖ пили з л╕кувальною метою с╕мферопольц╕.
Ц╕ знах╕дки в культурному шар╕ старого м╕ста стали темою допов╕д╕ директора Музею ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя, кандидата ╕сторичних наук ╤рини Вдовиченко на проведен╕й нещодавно в заклад╕ науково-практично╖ конференц╕╖ «С╕мферополь на перехрестях ╕стор╕╖».
— Нам дуже важливо було виявити ц╕ датован╕ реч╕ в конкретн╕й точц╕ м╕ста, — розпов╕да╓ вона. – ╤ тепер ми з точн╕стю до метра зна╓мо, де знаходиться його старий культурний шар. Це повинно враховуватися при буд╕вництв╕, розробц╕ нового м╕ського генерального плану.
Ця конференц╕я – восьма за рахунком. Перша була проведена в 2009 роц╕ в╕дразу ж у перш╕ м╕сяц╕ п╕сля створення музею для моб╕л╕зац╕╖ вчених, досл╕дник╕в, кра╓знавц╕в на вивчення м╕ста: його забудови, демограф╕╖, пам’ятник╕в, вироблених населенням товар╕в. Люди приносили збережен╕ в скринях ╕ на горищах стар╕ реч╕, фотограф╕╖ ╕, поповнюючи музейну колекц╕ю предмет╕в, сам╕ б╕льше д╕знавалися про сво╓ м╕сто.
Нин╕ ситуац╕я зм╕нилася в протилежний б╕к. У музе╖ вже навпаки д╕ляться сво╓ю арх╕вною базою з ╕ншими досл╕дниками. Збер╕гач музейних предмет╕в Натал╕я Хрестенко розпов╕ла на конференц╕╖, що саме можна почерпнути, як╕ документи, фотоматер╕али, твори мистецтва ╓ в колекц╕╖. Тобто з установи, що поглина╓ ╕нформац╕ю, музей перетворився в базу даних для наукових досл╕джень. Накопичивши досв╕д тако╖ пошуково-досл╕дницько╖ роботи, колишн╕й сп╕вроб╕тник музею, кандидат ╕сторичних наук Тетяна Прохорова очолила науково-арх╕вний в╕дд╕л ╕сторико-археолог╕чного музею-запов╕дника «Херсонес Тавр╕йський». ╤ в╕дразу ж з перших крок╕в роботи на новому м╕сц╕ виявила ц╕кав╕ документи про кургани у С╕мферопольському пов╕т╕ на початку ХХ стол╕ття.
Протягом багатьох рок╕в ведуть досл╕дження про становлення ╕ розвиток С╕мферополя як центру Тавр╕йсько╖ губерн╕╖ в к╕нц╕ XVIII-XIX стол╕ть доктор ╕сторичних наук, професор кафедри ╕стор╕╖ стародавнього св╕ту та середн╕х в╕к╕в Тавр╕йсько╖ академ╕╖ Кримського федерального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського Елеонора Петрова ╕ кандидат ╕сторичних наук, доцент кафедри ╕стор╕╖ Рос╕╖ цього ж ун╕верситету В’ячеслав Пащеня. Цього року Е. Петрова, прим╕ром, зробила екскурс в С╕мферополь за матер╕алами «Подорож╕ через всю П╕вденну Рос╕ю, Крим ╕ Одесу...» М. Всеволожського (1836 р╕к).
Серг╕й Бочаров, старший науковий сп╕вроб╕тник в╕дд╕лу середньов╕чно╖ археолог╕╖ ╤нституту археолог╕╖ Криму РАН, п╕шов у сво╖х пошуках ще дал╕ вглиб стол╕ть ╕ в╕дтворив ╕сторичну топограф╕ю м╕ста пер╕оду Кримського ханства – Ак-Мечет╕. За його схемами, це було в чистому вигляд╕ сх╕дне поселення з такими соц╕ально значущими об’╓ктами, як мечет╕, караван-сара╖, тек╕╓, медресе, фонтани, торгов╕ м╕сця. В╕н розм╕стив ╖х на план╕ старо╖ Ак-Мечет╕ XVII-XVIII стол╕ть. Не можна стверджувати, що досл╕дник досяг стов╕дсоткового попадання по вс╕х вулицях ╕ перехрестях, але така спроба зроблена, ╕ тепер уже т╕льки жител╕ цих м╕сць можуть або п╕дтвердити, або спростувати його схеми новими знах╕дками в культурному шар╕ п╕д сво╖ми будинками у випадках риття траншей, ведення ╕нших земляних роб╕т, про як╕, звичайно ж, повинн╕ обов’язково пов╕домляти м╕ськ╕й влад╕.
Доктор ╕сторичних наук, професор кафедри ╕стор╕╖ Рос╕╖ Тавр╕йсько╖ академ╕╖ Андр╕й ╤шин свою допов╕дь побудував на арх╕вних матер╕алах, присвячених дуже складним под╕ям, що в╕дбувалися в С╕мферопол╕ та Криму м╕ж лютневою ╕ жовтневою революц╕ями 1917 року, зробивши акцент на теоретичних узагальненнях ╕ питаннях влади. Посилаючись на них, кра╓знавець Д. Соколов анал╕зу╓ банк╕вську справу ╕ ф╕нанси Криму в 1920-1921 роках. А на завершення цього блоку питань ╕сторик-любитель, член науково╖ ради республ╕канського товариства «Кримкарайлар» ╢вген╕я Степанова под╕лилася сво╖ми знах╕дками про перебування ╕ початок творчого шляху в С╕мферопол╕ видатно╖ актриси к╕но Фа╖ни Раневсько╖. Сама нап╕вголодна в пер╕од громадянсько╖ в╕йни, вона в╕дзнача╓ у сво╖х спогадах голодуючих ╕ мертвих на вулицях С╕мферополя. Ц╕ ╖╖ рядки нав╕ть через майже сто рок╕в викликають, за словами ╤. Вдовиченко, жахлив╕ в╕дчуття.
Пов’язана з к╕нематограф╕╓ю тематика, що виникла як в╕дгук вчених-╕сторик╕в на Р╕к рос╕йського к╕но в Криму, була продовжена в блоц╕ допов╕дей, присвячених зйомкам у С╕мферопол╕ р╕зних ф╕льм╕в, зокрема «П╕зн╓ каяття», про м╕ськ╕ к╕нотеатри. ╥хня мережа пор╕вняно з радянським пер╕одом, на жаль, нин╕ зменшилася з дванадцяти до чотирьох.
К╕лька м╕сяц╕в у м╕ст╕ вирували пристраст╕ навколо назви вулиц╕ Турецько╖. Учасник повернення ╖й ц╕╓╖ назви п╕сля перейменування в радянський пер╕од, старший науковий сп╕вроб╕тник науково-досл╕дного центру «Кримознавство та охорона культурно╖ спадщини» Володимир Гуркович розпов╕в, як п╕д час сво╓╖ по╖здки в Стамбул зайшов на ринок купити сувен╕р – танцюючу ляльку. Поки в╕н стояв у нер╕шучост╕ перед в╕триною, п╕драховуючи сво╖ грошов╕ ресурси, ╕нший торговець з сус╕дньо╖ лавки п╕дказав йому рос╕йською мовою, що за рогом така ж лялька кошту╓ на три ╓вро дешевше. ╤ це почуття приязн╕ простих турецьких громадян до рос╕йських людей, посм╕шка на обличч╕, за його словами, сильн╕ш╕ в╕д антирос╕йських р╕шень нин╕шнього кер╕вництва Турецько╖ Республ╕ки у зв’язку з в╕йськовим конфл╕ктом у Сир╕╖.
М╕ськрада, як в╕домо, прийняла р╕шення залишити назву вулиц╕ Турецько╖ без зм╕н. Його п╕дтримали ╕ вчен╕-╕сторики, зробивши акцент на збереженн╕ традиц╕йних ╕ звичних для б╕льшост╕ громадян назв. Адже ми вже пережили на сво╓му в╕ку к╕лька хвиль перейменувань: б╕льшовицьку, депортац╕йну, р╕зного нац╕онал╕стичного спрямування. Не будемо ж ╕ цього разу йти на повод╕ тимчасових емоц╕й. Тим б╕льше, що з назвами вулиць пов’язана пам’ять к╕лькох покол╕нь людей, як╕ тут живуть. ╤ кожна нова зм╕на таблички на будинку, прописки в паспорт╕ виклика╓ скор╕ше не задоволення, а б╕льше здивування з приводу чергового пол╕тичного демаршу. Час оц╕нить кожного з пол╕тик╕в по заслугах, а народи ╕ кра╖ни обов’язково знайдуть добросус╕дськ╕ точки дотику, закарбован╕ в тому числ╕ й у назвах наших вулиць, встановлених пам’ятниках.
У стар╕й частин╕ м╕ста ╓ дуже багато буд╕вель, в яких в╕дбулися р╕зн╕ под╕╖, що ув╕йшли в ╕стор╕ю Криму ╕ кра╖ни. Десь проходили дворянськ╕ збори, в ╕ншому м╕сц╕ розташовувалися арм╕йськ╕ штаби п╕д кер╕вництвом видатних во╓начальник╕в. Б╕логвард╕йц╕ розстр╕лювали червоноарм╕йц╕в, червон╕ – б╕лих, ╕ «наш╕» у кожного з жител╕в були сво╖. Тут н╕мецько-фашистськ╕ окупанти збирали ╓вре╖в ╕ кримчак╕в вести на розстр╕л в роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни. Насичен╕сть под╕ями цього простору така велика, що не залиша╓ байдужим н╕кого. ╤ це поглиблю╓, п╕двищу╓ як╕сть нашого життя. Городяни продають газети ╕ пир╕жки, роблять фотограф╕╖, при╖ждж╕ туристи прогулюються по бульварах ╕ скверах. ╤ ╕сторико-культурне середовище, в якому вони перебувають, поглина╓ ╖х, пов’язу╓ з в╕домими всьому св╕ту знаменитостями хоча б м╕сцем ╖хнього перебування. С╕мферополь в╕дв╕дував Пушк╕н, тут читав в╕рш╕ Маяковський, були Рахман╕нов ╕ Шаляп╕н. Про це св╕дчать встановлен╕ ╖м пам’ятники, погруддя, мемор╕альн╕ дошки.
— У багатьох магазинах ╕ кафе ╢вропи, як╕ орендують площ╕ в ╕сторичних буд╕влях, на видних м╕сцях розм╕щен╕ фотограф╕╖ ╖хн╕х старих вид╕в, — розпов╕да╓ ╤. Вдовиченко.
╥хн╕й приклад насл╕дують ╕ деяк╕ с╕мферопольськ╕ торговц╕, залучаючи ц╕╓ю ╕нформац╕╓ю як додатковою рекламою в╕дв╕дувач╕в у сво╖ заклади. А щоб не т╕льки у сфер╕ послуг, а й ус╕ городяни знали б╕льш детально про вулиц╕ та будинки, в яких живуть, у музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополя почали видавати сер╕ю книжок «Прогулянки по С╕мферополю». Перший випуск присвячений вулиц╕ Пушк╕нськ╕й. На конференц╕╖ в╕дбулася презентац╕я другого зб╕рника – вулиц╕ Горького, колишньо╖ Дворянсько╖. Вона з’явилася наприк╕нц╕ XVIII стол╕ття. На одному з╕ старих план╕в С╕мферополя видно ╖╖ нар╕зку за напрямком з п╕вдня на п╕вн╕ч, починаючи в╕д дороги Бахчисарай – Карасубазар (Б╕лог╕рськ). Нин╕ ця дорога стала частиною сучасного проспекту ╕м. С. К╕рова. На н╕й розташован╕ так╕ в╕дом╕ споруди, як цирк ╕м. Б. Тез╕кова, театр ляльок, колишня казенна ж╕ноча г╕мназ╕я, садибн╕ будинки багатьох найв╕дом╕ших у минулому пр╕звищ м╕ських п╕дпри╓мц╕в: Архипова, Б╕лецьких, граф╕в де Мезон, Бреннера, Крацбаршт╕в, Се╖т-Бея Булгакова та ╕нших. Завершу╓ться знайомство з вулицею Горького на перехрест╕ з вулицею Толстого, де на територ╕╖ колишн╕х садиб М. Анджело ╕ А. Соколовського знаходиться буд╕вля С╕мферопольського м╕ськвиконкому.
Два роки сп╕вроб╕тники музею разом ╕з вченими-досл╕дниками ╕ видавцями збирали в╕домост╕, фотограф╕╖ – чорно-б╕л╕ стар╕ ╕ сучасн╕ кольоров╕, пост╕йно вносячи зм╕ни, збагачуючи в╕дом╕ факти новими знах╕дками предмет╕в ╕ документ╕в. ╤ пут╕вник по вулиц╕ Горького, надрукований на глянцевому папер╕, вийшов яскравим, барвистим ╕ респектабельним. Першими нове видання отримали в дар учасники конференц╕╖. А в майбутньому його зможуть придбати вс╕, хто ц╕кавиться ╕стор╕╓ю м╕ста. Безсумн╕вно, пут╕вник стане наст╕льною книгою в кожн╕й родин╕, яка живе на ц╕й вулиц╕, ╕ хорошою ╕люстрац╕╓ю з картинками до в╕зитно╖ картки розташованих на н╕й ф╕рм ╕ заклад╕в. Наступний випуск буде присвячений вулиц╕ Карла Маркса.
На науково-практичн╕й конференц╕╖ з допов╕дями та пов╕домленнями виступило близько двадцяти досл╕дник╕в м╕ського середовища. Нин╕ почина╓ться формування до видання зб╕рника цих матер╕ал╕в, який традиц╕йно випуска╓ться за п╕дсумками двох зас╕дань. Нин╕шн╕й четвертий об’╓дна╓ допов╕д╕ з досл╕дженнями, зд╕йсненими в 2015-2016 роках. Ц╕ зб╕рники, за словами ╤. Вдовиченко, користуються великим ╕нтересом у досл╕дницьких колах св╕ту. Нещодавно, наприклад, запит на статтю над╕йшов електронною поштою з Н╕меччини. Вона сама особисто п╕дтриму╓ т╕сн╕ зв’язки з ученими Салон╕кського ун╕верситету, де, вигравши м╕жнародний грант, проходила в 1997-1998 роках стажування, досл╕джувала античну розписну керам╕ку в кращих музеях ╕ б╕бл╕отеках Грец╕╖. Разом з нею ц╕╓ю ж темою займалася переможниця такого ж конкурсу з П╕вденно╖ Коре╖. Ця по╖здка ╖╖ багато чому навчила, показала зсередини зах╕дн╕ ц╕нност╕.
У нас ╓ р╕зниця в пол╕тиц╕, ментал╕тет╕ населення, але, незважаючи на це, глибоко в душу ╕ св╕дом╕сть проника╓ культура, яка служить об’╓днуючим фактором у сп╕лкуванн╕, туризм╕, економ╕чному сп╕вроб╕тництв╕ р╕зних народ╕в.

╤рина Л╤СНЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 15.04.2016 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16996

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков