Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МОВОВБИВСТВО – СКЛАДОВА РАШИЗМУ. АЛЕ МИ ПЕРЕМАГА╢МО
Науковц╕ з╕брали фактаж за понад 300 рок╕в про намагання знищити укра╖нську мову…


К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 17.07.2015
ПРОДУМАНОЮ ПОЛ╤ТИКОЮ В СФЕР╤ ОСВ╤ТИ УКРА╥НА МА╢ МОЖЛИВ╤СТЬ ПОДОЛАТИ РОС╤Ю В КРИМУ

Якби ж ви вчили так, як треба...

В╕дсутн╕сть у держави ч╕ткого бачення вир╕шення кримського питання наклада╓ св╕й руйн╕вний в╕дбиток на покол╕ння кримчан, як╕ народились та виросли у незалежн╕й Укра╖н╕. Сьогодн╕ ми посп╕лку╓мось з людиною, яка з перших дн╕в окупац╕╖ один за одним переводила д╕тей з п╕вострова до виш╕в на материков╕й Укра╖н╕ ╕ дал╕, незважаючи на складн╕сть ситуац╕╖, продовжу╓ це робити. Валентина Потапова, колишн╕й викладач Кримського гуман╕тарного ун╕верситету, под╕лилася з нами тими проблемами, що ╕снують у кримських д╕тей, як╕ бажають навчатися в Укра╖н╕, а також про те, ск╕льки держава заборгувала ╖м.
— Пан╕ Валентино, розкаж╕ть про той пер╕од вашого життя, коли ви допомагали кримським студентам переводитися до укра╖нських виш╕в з окупованого п╕вострова?
— Ще до референдуму стало зрозум╕ло, що його результати будуть такими, на як╕ ╕ розраховували т╕, хто прийшов загарбати Крим. У цей пер╕од серед студент╕в Кримського гуман╕тарного ун╕верситету, де я працювала викладачем, почалася пан╕ка. Одн╕ не могли соб╕ уявити життя та навчання не в Укра╖нськ╕й держав╕, а ╕нш╕ стали заручниками ситуац╕╖, адже вони вчились у кримських вишах, але пост╕йним м╕сцем ╖хнього проживання була материкова Укра╖на: Мел╕тополь, Херсон, Запор╕жжя, а також Черн╕вц╕ та Льв╕в. Ц╕ д╕ти розум╕ли, що вони н╕коли не стануть студентами Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Тому 14 березня вони звернулися до мене з проханням про допомогу. За мо╓ю порадою написали лист м╕н╕стру осв╕ти Укра╖ни Серг╕ю Кв╕ту та народному депутату Л╕л╕╖ Гриневич, де ставили ╓дине запитання: «Що з нами буде, якщо результати референдуму будуть за в╕д’╓днання Криму?». Вже наступного дня ми отримали в╕дпов╕д╕, в яких д╕тей запевнили, що вони були, ╓ ╕ будуть громадянами Укра╖ни ╕ держава поп╕клу╓ться про них та переведе у виш╕ на материку.
— Коли почався активний процес переведення студент╕в? Чи без проблем ╖х в╕дпускали кримськ╕ виш╕?
— Можна сказати, що цей процес розпочався з 20 березня. Викладач╕ р╕зних виш╕в, розум╕ючи, що материкова Укра╖на повинна побачити к╕льк╕сть студент╕в, готових перевестися, розпочали складати списки. У соц╕альних мережах ми одне одному пересилали ╕нформац╕ю про ор╕╓нтовну к╕льк╕сть студент╕в, як╕ готов╕ перевестися. Студенти ж, у свою чергу, теж долучилися до розповсюдження ц╕╓╖ ╕нформац╕╖. Таким чином, процес набрав оберт╕в, а М╕н╕стерство осв╕ти в авральному режим╕ робило досить правильн╕ кроки: в╕д д╕тей вимагали лише академ╕чну дов╕дку ╕ наказ ректора кримського вишу, що в╕н згоден на переведення студента. Таким чином, з Кримського гуман╕тарного ун╕верситету, в якому працювала я, з 1,5 тисяч╕ студент╕в, що навчались на стац╕онар╕, перевелося 382 особи. Найб╕льш складна ситуац╕я з переведенням д╕тей була в Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕, оск╕льки ректор зайняв досить жорстку позиц╕ю: в╕н заборонив видавати академдов╕дку ╕ не п╕дписував наказ про переведення. Але ╕ тут Укра╖на також реагу╓ досить швидко й адекватно до ситуац╕╖ – дозволя╓ переводитися з ксерокоп╕╓ю зал╕ково╖ книжки. Якщо п╕дбити п╕дсумки, то д╕╖ М╕носв╕ти у 2014 роц╕ – це були д╕╖ держави, яка п╕клувалась про сво╖х д╕тей.
— Чи була змога в╕дсл╕дковувати, куди переводились кримчани?
— Наш╕ д╕ти в основному переводилися до Ки╓ва, Дн╕пропетровська, Одеси, Харкова, Львова. В цьому, власне, не ма╓ н╕чого дивного, адже це — центральн╕ студентськ╕ м╕ста, де найб╕льше зосереджено виш╕в ╕ де найлегше було знайти заклад за сво╓ю спец╕альн╕стю. На самому початку ми в╕дстежували сво╖х студент╕в та тримали з ними зв’язок ╕ в авральному порядку вир╕шували питання, як╕ у них виникали. Якщо ж говорити про виш╕, як╕ ╓ л╕дерами з прийому наших студент╕в, то це — Ки╖вський нац╕ональний ун╕верситет ╕м. Шевченка. Кр╕м того, цей виш вс╕ляко намагався п╕дтримати кримчан: вони певний час мали змогу безкоштовно харчуватися, також ╖м давали стипенд╕ю наперед.
— Що зм╕нилося за р╕к у ставленн╕ Укра╖ни до кримських д╕тей?
— На жаль, ситуац╕я 2015 року показу╓ якусь не дуже гарну тенденц╕ю: або в╕д Криму в╕дмовляються, або ж до к╕нця не розум╕ють тих проблем, з якими стикаються наш╕ студенти в Укра╖н╕ та випускники кримських шк╕л. Оск╕льки сьогодн╕ не те що не полегшили кримчанам вступ до укра╖нських виш╕в, а, навпаки, створили додатков╕ труднощ╕, як╕ ми не можемо подолати.
— На сьогодн╕ ми ма╓мо два закони Укра╖ни, як╕ покликан╕ сприяти здобуттю безкоштовно╖ осв╕ти д╕тьми з окупованих територ╕й на материку. Чи виконуються вони на практиц╕?
— Це питання треба д╕лити на дв╕ частини. Перша — стосу╓ться випускник╕в, як╕ цього року намагаються вступити на перший курс. Вони з╕ткнулися з комплексною проблемою вже на етап╕ допуску до ЗНО, адже д╕тям треба було прикр╕питися до школи, яка перебува╓ на материку, ╕ пройти в н╕й екстернатну форму навчання, отримати укра╖нський атестат ╕ бути допущеними в╕д ц╕╓╖ школи до ЗНО. Чергова проблема – це ви╖зд з окуповано╖ територ╕╖ для складання самого ЗНО. ╤ тут д╕ти на соб╕ в╕дчули вс╕ «переваги» транспортно╖ блокади, тому багато хто з них ф╕зично не зм╕г ви╖хати.
Також з перетином кордону була ще одна сутт╓ва проблема – багато хто з д╕тей не мав укра╖нського паспорта ╕ тому повинн╕ були ви╖жджати на материк у супровод╕ двох батьк╕в. За нашими п╕драхунками, на материк змогли ви╖хати для складання ЗНО 0,001% в╕д ус╕х випускник╕в Криму. Насправд╕ це не означа╓, що така к╕льк╕сть людей хоче здобути укра╖нську осв╕ту, адже вс╕м зрозум╕ло, що укра╖нська осв╕та – це ╓вропейська осв╕та та й Укра╖на значно ближче до Криму, ан╕ж пров╕дн╕ виш╕ Рос╕╖.
Друга – це т╕ студенти, як╕ перевелись ╕ хочуть надал╕ продовжувати навчання, а також т╕, як╕ хочуть перевестися цього року. Тут зовс╕м все заплутано ╕ досить складно. Спочатку поговоримо про тих, хто перев╕вся на четвертому курс╕ ╕ цього року на материку захистив осв╕тн╕й р╕вень бакалавра та ма╓ вступати в маг╕стратуру. Зг╕дно з законом про окупован╕ територ╕╖ ╕ роз’ясненням до нього, як╕ написан╕ в лист╕ осв╕тнього в╕домства, ц╕ студенти подають документи для вступу на наступний осв╕тн╕й р╕вень на загальних умовах. Це, д╕йсно, так, ╕ жодних п╕льг додаткових тут нема╓. Але у випадку, коли студенти не проходять (недостатньо бал╕в, великий конкурс) на бюджетне м╕сце, вони пишуть заяву на ╕м’я ректора вишу з проханням вид╕лити додаткове бюджетне м╕сце. У свою чергу, ректор зверта╓ться до М╕н╕стерства осв╕ти, а той — до М╕н╕стерства ф╕нанс╕в, ╕ додаткове бюджетне м╕сце для кримчанина вид╕ля╓ться. Тобто якщо виш ма╓ 10 бюджетних м╕сць у маг╕стратур╕, а ще 10 комерц╕йних ╕ кримчанин потрапив на комерц╕йне м╕сце або ж взагал╕ не потрапив до щасливо╖ двадцятки, то в╕н все одно може попросити додаткове бюджетне м╕сце.
— А як в╕дбува╓ться на практиц╕?
— Нещодавно мен╕ зателефонував студент, який цього року вступа╓ в маг╕стратуру. Я йому розпов╕ла про цю процедуру вступу. Але в╕н мен╕ пов╕домив, що ректор його вишу (Ки╖вський ун╕верситет харчових технолог╕й) заявив, що для нього вищезгадан╕ закони не ╓ законами ╕ у нього ╕снують внутр╕шн╕ правила прийому, де жодних п╕льг для кримчан нема╓.
— Як потр╕бно д╕яти, якщо, незважаючи на закони, ректор в╕дмовля╓ студенту ╕ не бере у нього заяву на отримання бюджетного м╕сця?
— Зараз у нас ╕де вступна кампан╕я ╕ треба дочекатися серпня, аби ч╕тко розум╕ти ╕ бачити цю проблему. Але тим не менш, якщо студентом написана заява на п╕льгове м╕сце ╕ ректор на ц╕й заяв╕ написав сво╓ю рукою, з яко╖ причини в╕н в╕дмовля╓ться виконати закон Укра╖ни, то тод╕ ця заява ╓ п╕д╜рунтям для звернення до суду, аби в╕дновити права, як╕ цьому студенту гарантован╕ державою. Також хот╕лося б нагадати, що ми ма╓мо ще один закон, який також гаранту╓ д╕тям-переселенцям навчання на п╕льгових умовах.
— Чи ви вже в╕дчули його д╕ю?
— На сьогодн╕ цей закон, який набув чинност╕ 5 липня, не ма╓ механ╕зм╕в виконання тих статей, як╕ у ньому зазначен╕. Адже Кабм╕н ще ╖х не розробив, але це не означа╓, що закон не працю╓.
— Досить часто можна почути те, що в Укра╖н╕ досить багато п╕льгових категор╕й, як╕ мають право претендувати на бюджетн╕ м╕сця, а тут зг╕дно з новим законом дода╓ться ще досить потужна арм╕я п╕льговик╕в?
— У цьому випадку мен╕ хочеться продемонструвати в╕дпов╕дь М╕носв╕ти на м╕й ╕нформац╕йний запит. У цьому запит╕ я просила надати в╕дпов╕дь про к╕льк╕сть студент╕в, як╕ навчались у Криму на денн╕й форм╕ за державний кошт станом на 1 с╕чня 2014 року. Так-от, к╕льк╕сть студент╕в, яким платили з бюджету Укра╖ни стипенд╕╖, складала 15 605 ос╕б. Як в╕домо, перевелося цього року на материк майже три з половиною тисяч╕ студент╕в. Якщо провести прост╕ арифметичн╕ д╕╖ та помножити к╕льк╕сть студент╕в, як╕ залишились в Криму, а це понад 11 тисяч ос╕б з╕ стипенд╕╓ю у 730 гривень, то вийде сума у 109 м╕льйон╕в гривень.
╤ ми не ставимо запитання, куди зникли ц╕ грош╕, як╕ були вид╕лен╕ з бюджету кра╖ни на кримських студент╕в. ╤ чому наш╕ д╕ти, як╕ мають право за законом вчитися на бюджетному м╕сц╕, повинн╕ вислуховувати в╕д ректора, що на вас нема╓ грошей. Для нас грош╕ ╓. Якщо минулого року ц╕ кошти були витрачен╕ державою на т╕ проблеми, як╕ були важлив╕шими, то сьогодн╕ вони повинн╕ повернутися кримським студентам, для забезпечення ╖х безкоштовним навчанням.
Також повинен компенсуватися про╖зд кримчанам-студентам на п╕востр╕в. Адже дитина ма╓ право при╖хати на свою малу батьк╕вщину хоча б 2 рази на р╕к до сво╖х р╕дних, як╕ там залишились. Сьогодн╕ квиток на автобус Ки╖в – С╕мферополь кошту╓ в один б╕к одну тисячу гривень. Зв╕дки у студента так╕ грош╕? Водночас студенти з ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни мають право придбати п╕льговий квиток, а кримчани цього права позбавлен╕. Тому сьогодн╕ наш╕ студенти дискрим╕нуються в╕дносно ╕нших.
— Чи ма╓те ви можлив╕сть в╕дсл╕дковувати долю д╕тей, як╕ цього року змогли скласти ЗНО?
— ╥хню долю нам тепер вкрай тяжко в╕дстежити, бо вони закр╕плен╕ за р╕зними школами на материку, а ц╕ навчальн╕ заклади не дають для статистики МОН ╕нформац╕ю про ╖хню к╕льк╕сть, зв╕дки вони, з якими проблемами стикнулися ╕ до якого вишу подали документи. Тому ц╕ д╕ти губляться у мор╕ аб╕тур╕╓нт╕в. На мою думку, це — один з ман╕пулятивних прийом╕в для того, аби н╕велювати проблему Криму ╕ стерти ╖╖ з осв╕тнього поля Укра╖ни.
— Чи ╕снують складнощ╕ цього року з переведенням студент╕в з кримських виш╕в до материкових?
— Так, проблеми ╓ ╕ ╖х так само н╕хто не посп╕ша╓ вир╕шувати. Цього року наш╕ студенти вже не мають можливост╕ перевестися тим чином, як це було минулого. Вони можуть перевестися лише з втратою одного року навчання, ╕ це, незважаючи на те, що окупац╕йна влада у перех╕дний пер╕од або взагал╕ не зм╕нювала навчальн╕ плани у кримських вишах, або ж зм╕нила несутт╓во. Тому д╕тям потр╕бно було дати можлив╕сть доскласти р╕зницю ╕ навчатися без втрати року.
— Чи ма╓те ви зв’язок сьогодн╕ з╕ студентами, викладачами, як╕ залишилися в Криму? Яким вони бачать сво╓ майбутн╓ з кримськими дипломами рос╕йського зразка?
— Кримськ╕ студенти, як ╕ все кримське сусп╕льство, д╕ляться на тих, хто дума╓, ╕ тих, хто живе в комфортному для них середовищ╕, ╕ ╖м, власне, нема╓ р╕зниц╕, який вони отримають диплом. Перш╕, як╕ прагнуть зробити кар’╓ру, замислюються над тим, який диплом вони отримають. Адже хочуть отримати дипломи, як╕ будуть визнаватися у св╕т╕, тому не хочуть залишатися з кримським дипломом, ╕ таких студент╕в досить багато. Вони вир╕шують цю проблему двома способами — або отримують укра╖нський диплом, або рос╕йський, тобто не на окупован╕й територ╕╖. Багато хто з них п╕сля отримання диплома бакалавра пере╖жджа╓ до Краснодарського краю, аби зак╕нчити маг╕стратуру й отримати диплом, який не обтяжений санкц╕ями. Тому перед нашою державою сто╖ть питання: ми цих мислячих д╕тей забиратимемо соб╕ чи в╕ддаватимемо Рос╕╖?
╢, зв╕сно, д╕ти, як╕ говорять про те, що вони будуть прагнути отримати виключно укра╖нський диплом. ╤, напевно, вони подолають транспортну блокаду ╕ взагал╕ вс╕ перепони, як╕ св╕домо чи несв╕домо створюються нашою владою.
— Яких месидж╕в в осв╕тн╕й сфер╕ чека╓ в╕д нас Крим?
— Я нещодавно сп╕лкувалася з колегою, яка працю╓ в одн╕й з кримських шк╕л. П╕д час розмови поц╕кавилась, чи буде затребуваним укра╖нське дистанц╕йне навчання на п╕востров╕, а також укра╖нськ╕ атестати та дипломи. ╥╖ в╕дпов╕дь мене приголомшила: «Якщо ви зможете створити умови для здобуття укра╖нсько╖ осв╕ти та отримання документ╕в, як╕ п╕дтверджують це, — то ви подола╓те Рос╕ю в Криму».

Олександра НЕЗВАННА
http://voicecrimea.com.ua


ТИМ ЧАСОМ...

М╤Н╤СТЕРСТВО НЕЯК╤СНО╥ ОСВ╤ТИ

М╕н╕стерство осв╕ти Укра╖ни пов╕домило, що не дозволить кримським випускникам з рос╕йськими атестатами вступати до укра╖нських виш╕в. Якщо ви не знали, як вигляда╓ ╕д╕отизм, то ось в╕н.
М╕н╕стерство, звичайно, працю╓ за законом. За тим самим, який не визна╓ видан╕ в Криму рос╕йськ╕ документи. Тому що визнати атестат – означа╓ визнати рос╕йську осв╕тню установу зокрема ╕ рос╕йський суверен╕тет над Кримом загалом. З ц╕╓╖ причини випускники кримських шк╕л вважаються людьми без середньо╖ осв╕ти. Якщо ╖м потр╕бен був укра╖нський атестат, – вони мали прикр╕питися до будь-яко╖ укра╖нсько╖ школи на материку ╕ вчитися екстерном.
Це абсолютно лог╕чно. ╤ абсолютно нерозумно. Кримський випускник зразка 2015 року – це людина, яка народилася в пер╕од з 1997 до 1999 року. Це — перше пострадянське покол╕ння, яке виросло при Укра╖н╕ й сприйма╓ саме Ки╖в, а не Москву як власну столицю. Воно вчило укра╖нську мову та л╕тературу, навчалось за п╕дручниками з ╕стор╕╖ кра╖ни, вбол╕вало за укра╖нськ╕ футбольн╕ клуби ╕ дивилося укра╖нське ТБ. Воно лише р╕к живе всередин╕ рос╕йсько╖ реальност╕ – ╕ саме в╕д цих молодих людей вир╕шило в╕дмовитися укра╖нське м╕н╕стерство осв╕ти.
Москв╕ нав╕ть не довелося н╕чого робити, щоб приватизувати соб╕ це покол╕ння. ╥й це покол╕ння пок╕рливо в╕ддали.
Зразков╕ шинел╕ з укра╖нського м╕н╕стерства осв╕ти, зрозум╕ло, знайдуть соб╕ десяток в╕дмовок. Вони скажуть, що виб╕р у випускник╕в кримських шк╕л був. Що треба було заре╓струватися у школах на материку. При╖жджати туди й екстерном складати ╕спити. А раз, мовляв, цього не сталося – сам╕ винн╕.
Винн╕. 16-р╕чн╕ юнаки. Що не ╖здили регулярно через загачений вантаж╕вками кордон.
У 16 рок╕в твоя географ╕чна моб╕льн╕сть – це добра воля батьк╕в. Як╕ можуть тебе в╕дпустити, а можуть ╕ залишити вдома. Тим б╕льше, якщо йдеться про по╖здку через фактичний кордон з двома КПП. Тим б╕льше, якщо скасован╕ потяги, а приватн╕ автобуси йдуть з двома пересадками. Тим б╕льше, що ти за законом не ╓ повноц╕нно повнол╕тн╕м.
У 16 рок╕в здатн╕сть до стратег╕чного планування м╕н╕мальна. Ти просто намага╓шся не завалити навчання й отримати атестат. Ти неск╕нченно далекий в╕д юридичних нюанс╕в, а тво╖ми консультантами виступають шк╕льн╕ вчител╕. Як╕, як ╕ будь-як╕ бюджетники, будуть рад╕сно махати новими прапорами. Ц╕каво, укра╖нськ╕ чиновники з М╕носв╕ти цього ╕ справд╕ не розум╕ють?
╥хня байдуж╕сть особливо яскраво вигляда╓ на тл╕ того факту, що випускники будь-яко╖ рос╕йсько╖ школи з будь-якого рос╕йського рег╕ону можуть без проблем вступити до укра╖нського ВНЗ. Фактично, в рамках укра╖нського законодавства вони мають б╕льше прав, ан╕ж жител╕ анексованого Криму, в яких у кишенях лежать укра╖нськ╕ паспорти.
Цього року оф╕ц╕йна Москва вид╕лила для кримчан 18 тисяч бюджетних м╕сць у вишах ╕ профтехучилищах. Кримська прописка нер╕дко продовжу╓ в Рос╕╖ служити фактором, що вмика╓ режим додаткового сприяння. ╤ якщо в так╕й ситуац╕╖ кримський випускник хоче вступати до укра╖нського вишу, – щоб отримати укра╖нський диплом, – це означа╓ дуже багато. Особливо в ситуац╕╖, коли цього самого випускника оточу╓ рос╕йський мед╕апрост╕р – з розпов╕дями про кра╖ну хунти, яка перемогла.
По ╕де╖, Ки╖в мав вчинити навпаки: дати зелене св╕тло будь-яким кримським випускникам, охочим складати зовн╕шн╓ незалежне оц╕нювання. Допускати ╖х до тест╕в, не вимагаючи папер╕в, – за фактом надання документ╕в, що п╕дтверджують кримську прописку. Тому що це — покол╕ння, яке виросло при Укра╖н╕. Яке в Укра╖н╕ здатне ╕нтегруватися. Яке одним сво╖м бажанням вчитися в укра╖нських вишах доводить свою лояльн╕сть. Але виявилося, що прост╕ше ввести для цих хлопц╕в та д╕вчат бюрократичну смугу перешкод. Фактично, – в╕дмахнутися.
Крим – це рег╕он з негативною селекц╕╓ю. Амб╕ц╕╖ та бажання б╕льшого завжди виштовхували зв╕дси молодь – вони ╖хали в Ки╖в ╕ Дн╕пропетровськ, Москву ╕ Санкт-Петербург. Перемогти цю тенденц╕ю не вдавалося у минулому – навряд чи ╖╖ вдасться припинити в сьогоденн╕. ╢дине, що можна коригувати, – це вектор м╕грац╕╖.
Поясн╕ть хто-небудь це м╕н╕стру осв╕ти Укра╖ни.

Павло КАЗАР╤Н,
оглядач «Крим.Реал╕╖»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15591

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков