Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2014
АРМ╤Я КИ╥ВСЬКИХ ВОЛОНТЕР╤В
Тамара КОСТЕЦЬКА

Рядки з життя

Ця р╕ка н╕коли не вщухне. Ворота Ки╖вського в╕йськового госп╕талю не зачиняються, старе й мале, здорове й не дуже здорове сп╕шить хоч чимось пособити. Зда╓ться, все м╕сто безк╕нечною вервечкою тягнеться сюди – на медичну передову нашо╖ г╕рко╖ траг╕чно╖ епохи…
Ми завжди прийдемо вам на допомогу, тому що в ус╕х наших життях не було н╕чого безрозсудлив╕шого, безумн╕шого, страшн╕шого, алог╕чн╕шого, н╕ж ця дика в╕йна ╕з самими собою… Чому ╕з самими собою? Тому що в кожн╕й хат╕, в кожн╕й квартир╕ живуть люди р╕зних нац╕ональностей. Б╕льш╕сть ╕з них, звичайно, слов’яни. Б╕льш╕сть ╕з них, звичайно, укра╖нц╕. Проте коли кремл╕вськ╕ клоуни, продувши 50 м╕льярд╕в долар╕в на зимов╕й ол╕мп╕ад╕ в субтроп╕чному Соч╕ 2013 року, задумалися над тим, а як же порятувати в╕чноубогу, нещасну Рос╕ю в╕д безроб╕ття, як порятувати в╕д безгрош╕в’я та безперспективност╕ дужих молодих людей, ╕ розпочали наступ на нас, позаздривши на Кримський п╕востр╕в, мен╕ спало на думку докопатися: а хто ж це мешка╓ довкола мене?
Звичайно, я завжди знала, що в одному лише Ки╓в╕ живуть люди десь 130-140 нац╕ональностей, а що вже по вс╕й Укра╖н╕!?.
Пригадую, колись я мешкала на Оболон╕. Так взяти т╕льки одне крило мого четвертого поверху. Ш╕сть квартир: К╕на – л╕тня болгарка (самотня), Олександр – ╓врей (розлучений), дал╕ с╕м’я: Клава – рос╕янка, ╤гор – укра╖нець, син – укра╖но-рос╕янин, я – укра╖нка (з польськими кор╕нчиками), чолов╕к м╕й – взагал╕ людина трьох нац╕ональностей, дал╕ ще одна с╕м’я: М╕рза – азербайджанець, дружина Н╕на – укра╖нка, дв╕ дочки чомусь записан╕ рос╕янками, ╕ нарешт╕ ще с╕м’я: Л╓на – б╕лоруска ╕з Гомеля, Льоня – укра╖нець ╕з Кан╕вщини, два сини записан╕ рос╕янами…
То було колись. Там, на Оболон╕, ми нав╕ть не задумувались над тим, як╕ ми вс╕ р╕зн╕… Тепер я ╖х вс╕х згадую з душевним теплом, адже кожен з них або чимось при найменш╕й нагод╕ мен╕ допом╕г, або звернувся до мене за допомогою ╕, звичайно ж, не отримав в╕дмови. Де вони вс╕ тепер? Господи, пошли ╖м благополуччя!..
А що ж нин╕? Роззираюся навс╕б╕ч. Як писав Павло Глазовий: «Н╓ могу я понять, шо ви за народ?»… Сво╓ майже наукове досл╕дження вир╕шую розпочати з подруги юних л╕т В╕ри. «От, — думаю соб╕, — вона здиву╓ться так здиву╓ться! Скаже, що це тоб╕ в голову зайшло – раптом через 40 рок╕в дружби з’ясовувати нац╕ональн╕сть». ╤ так ус╕м все ясно: вона — укра╖нка, родом ╕з Сумщини, сп╕лку╓мось укра╖нською, родич╕ в не╖ укра╖нц╕ – при╖здили, сама бачила – чого ж ╕ще?
А вийшло так, що була вражена я, ╕ то сказати при╓мно, коли подружка, зам’явшись, в╕дпов╕ла, що мама в не╖ – б╕лоруска, тато – рос╕янин… У мо╖й дол╕ склалося так, що матуся моя, укра╖нка в╕д роду, з Черкащини, виросла в Середн╕й Аз╕╖, вивчилася на фельдшера в Ашхабад╕ ╕ завжди з великим теплом згадувала тих «д╕тей р╕зних народ╕в», серед яких зростала. Вже десь ╕з 5-6 рок╕в я з горд╕стю виголошувала: бир, ╕к╕, уч, дор, беш, альти, жити, сикис, докус, ун… — це рахунок до десяти туркменською – мама навчила, а запам’яталося на все життя, як рахунок щастя, дружби, любов╕, якими б р╕зними ми не були. Ми, власне, й ц╕кав╕ у цьому св╕т╕ одне одному сво╓ю р╕зн╕стю, нестандартн╕стю, сказати б, нестереотипн╕стю, ╕ндив╕дуальн╕стю. Фах╕вц╕ стверджують, що нема╓ у св╕т╕ двох однакових в╕дбитк╕в пальц╕в, долонь, нема╓ двох однакових облич (нав╕ть у близнюк╕в), характер╕в, як нема╓ двох абсолютно ╕дентичних листк╕в на дерев╕…
Добре. Великомудре досл╕дження трива╓. Беру ╕ншу подружку – вже й не пригадую, ск╕льки це часу ми дружимо, – Катерину. Тут ╕ з’ясовувати н╕чого. Я завжди багато сп╕лкувалася з ╖╖ мамою – кацапкою. ╤ завжди знала, що тато-укра╖нець прив╕з ╖╖ сюди, коли демоб╕л╕зувався з арм╕╖, – з тако╖ ведмежо╖ рос╕йсько╖ глушини, десь аж ╕з Сиб╕ру. ╤ н╕чого, прижилася! Четверо д╕тей записан╕ були теж чомусь «руськими». Така тод╕ була «мода» – вс╕х ун╕ф╕кувати. А зараз нам пояснюють, що чимало рос╕ян розвелося в Укра╖н╕, ╕ ╖х треба захищати в╕д самих себе…
То з ким же ми нин╕ вою╓мо? Яка сатана зробила ворогами двох сус╕д╕в? А де ж людян╕сть, моральн╕сть, гуман╕зм? Де неписан╕ закони добросус╕дства?..
* * *
…Чи бачив таке св╕т – як почалося все з вес╕лля, так, вочевидь, ╕ зак╕нчиться вес╕ллям! От ╕ не в╕р прикметам! Ще к╕лька дн╕в тому я й подумати не могла, що це можливо. Чудеса та й год╕!
Однак про все по порядку.
…Серпень доб╕га╓ к╕нця, а сонце пряжить так, що хочеш-нехочеш, а перед очима постають розк╕шн╕ пляж╕ Г╕дропарку, безмежн╕ масиви зелен╕, прив’ялен╕ сонцем кв╕тники, голуб╕ дн╕провськ╕ плеса, весел╕ та безтурботн╕ пляжники… Та нам з подругою М╕лою не до пляжу. Там, в щонайдальших закутках-палатах старезного в╕йськового госп╕талю, на нас чекають пон╕вечен╕ в╕йною солдати, в основному 20-30-л╕тн╕. Древня Ки╖вська фортеця, на фронтон╕ яко╖ красу╓ться цифра 1755, за останн╕ в╕ки бачила-перебачила у сво╓му шпитал╕ всього, та щоб у ХХI стол╕тт╕, на самому початку третього тисячол╕ття, якийсь нев╕глас заз╕хнув на мирн╕ укра╖нськ╕ земл╕? Так не бува╓! Такого просто не може бути!..
Але ж щодня ╕ щоноч╕ до госп╕талю привозять поранених з╕ сх╕дного фронту… Це — не просто в╕йна. (Яка паранойя задумала повернути назад голобл╕ вс╕╓╖ земно╖ цив╕л╕зац╕╖?..) Сонячно-жовт╕ кам’ян╕ мури фортец╕ тьмян╕шають в╕д таких припущень. Тяжко стогне ночами величезний стол╕тн╕й парк, пом╕ж зелених мережив якого ховаються госп╕тальн╕ споруди…
…Тролейбуса чомусь довго нема╓, ╕ ми з М╕лою чимчику╓мо п╕дгору по бульвару Лес╕ п╕шки. М╕лка нав╕ть зрад╕ла, що можна не посп╕шати, — вона бо╖ться. Зв╕сно, картина в госп╕тал╕ не для слабконервових, тому мен╕ як старшому волонтеров╕ та ще й з деяким медичним досв╕дом доводиться попутно проводити ╕нструктаж: «Не рюмсати, не нюняти, не скиглити». Ц╕ хлопчаки через таке пройшли… Слава Богу, що вижили! Дасть Бог ╕ тут виживуть, ╕ вийдуть з цього медзакладу п╕дл╕кованими ╕ потр╕бними родинам, сусп╕льству.
Б╕ля самих вор╕т госп╕талю дивлюся, а М╕лка сполотн╕ла, стала б╕ла, як крейда, простяга╓ мен╕ пол╕етиленовий кульок з банками розчинно╖ кави ╕ плитками чорного шоколаду – разом купували:
— На, передаси ╖м, я не можу…
— Отако╖! – бубоню. — Я не збираюся н╕кого вмовляти, не можеш – не йди, бо сам╕й ще стане погано ╕ доведеться звертатися до тутешн╕х медик╕в… Води принести? Он водяний ларьок…
— Принось…
Ковтнувши крижано╖ сильногазовано╖ «Миргородсько╖», молода здорова ж╕нка раптом стрепенулася:
— Все! Я з тобою! Он, дивися, д╕ти йдуть, старики, п╕дл╕тки…
— Добре, йдемо.
Молоденьк╕ солдати-строковики, як╕ чергували поб╕ля пропускно╖ ╕ спостер╕гали картину М╕лчиного навернення, заговорили в два голоси:
— У нас сьогодн╕ там вес╕лля! Якраз ви вчасно! Проходьте, проходьте, там, за другою аркою.
День був суботн╕й, ╕, почувши про вес╕лля, не розум╕ючи що до чого, ми разом з натовпом чи то гостей, чи то волонтер╕в рушили в глиб парку.
 «Яке може бути вес╕лля в госп╕тал╕?» — дивувалися ми. Та коли, перетнувши неймов╕рно╖ краси парк, опинилися нарешт╕ за другою аркою, раптом побачили ╖╖ – наречену. ╤ одразу наче св╕т розвиднився… Струнка чорнява красуня в чудовому б╕лосн╕жному вбранн╕, оточена родичами, друзями, кв╕тами, пливла-прямувала назустр╕ч дол╕. Ми завмерли з цього дива. Все, наче ув╕ сн╕. Неподал╕к на невеличк╕й л╕тн╕й естрад╕ грав оркестр. Молодий сп╕вак виводив щось бадьоре ╕ веселе, наче не бачив, що к╕лька десятк╕в його глядач╕в – хто на колясц╕, хто на милицях, хто з невидимими на перший погляд ф╕зичними та душевними ранами…
А коли з в╕дд╕лення нейрох╕рург╕╖ вийшов високий русявий жених – худенький, з перебинтованою головою, ми з М╕лкою так ╕ вмилися сл╕зьми. Хлопець тримався дуже г╕дно: зосереджений серйозний погляд, б╕лосн╕жна сорочка, темн╕ брюки. Якби не пов’язка на голов╕, все було б, як на звичайному вес╕лл╕.
Оркестр у нас за спинами, схаменувшись, на мить замовк ╕ дружно заграв вес╕льно╖: «Гор╕ла сосна, палала…» — натхненно виводив сп╕вак.
З╕знаюся, мене дуже вт╕шило те, що на голов╕ жениха пов’язка була дуже легус╕нька, майже прозора, в один, максимум у два шари бинта. Це — явна ознака того, що скоро ╖╖ зн╕муть зовс╕м, тобто в╕рна прикмета одужання!
А дал╕ все було, як ╕ належить за вес╕льним сценар╕╓м: гостей набилося ст╕льки до госп╕тального клубу, де молодих розписували, що ми з подружкою (тобто непрохан╕ гост╕ на чужому вес╕лл╕), забилися в дальн╕й куток на сходах б╕ля святково╖ зали, в котр╕й стояли довжелезн╕ накрит╕ столи з р╕зноман╕тними канапками, фруктами ╕ безалкогольним шампанським, ╕ вже зв╕дти прислухалися до цього чудового д╕йства. Ось пролунало в╕тання начальника госп╕талю, л╕кар╕в, як╕ врятували пораненого, ось всюдисущий «розпорядник балу» полковник Петров виголосив схвильоване слово, рад╕сно зазначивши, що це вже трет╓ таке вес╕лля у його волод╕ннях впродовж останнього часу! Ми з приятелькою зрозум╕ли, що пора ретируватися.
Так би й залишився в наших душах цей св╕тлий спогад ╕з тяжко пораненого ки╖вського госп╕талю, якби не кляте пронирливе телебачення. Увечер╕ того ж дня в репортаж╕ з цього вес╕лля (я й забула, що час в╕д часу там десь над головами мелькала телекамера!) диктор пов╕домив, що молодому належить зробити ще дв╕ операц╕╖ у нейрох╕рург╕╖… Весь флер святковост╕ розсипався вдрузки…
Господи, помилуй нас! Врятуй Укра╖ну!..
Дал╕ було травматолог╕чне в╕дд╕лення. Заходимо з Мелан╕╓ю (вона ж М╕лка) до першо╖-л╕пшо╖ палати. Я, чесно кажучи, побоювалася, щоб з ╖╖ боку не було ╕стерики, сл╕з. Проте н╕, все гаразд. Розда╓мо воякам шоколад (в╕н добряче ряту╓ в╕д втрати кров╕), банки з кавою забирають д╕вчата-волонтерки ╕ з трудом розм╕щують на столику б╕ля дверей: нав╕що ви це принесли? тут всього вдосталь. Дивлюся, а там гора фрукт╕в, овоч╕в, р╕зноман╕тних пакунк╕в з гостинцями. ╤ нав╕ть дек╕лька каструль – «це люди, як╕ живуть неподал╕к, приносять гаряч╕ домашн╕ страви, — поясню╓ одна з д╕вчат, — тут ╕ голубц╕, й котлети, плов ╕ пир╕жки – всього вистача╓, хоча в госп╕тал╕ годують нормально, аби вони т╕льки ╖ли»…
Поранен╕ майже вс╕ прооперован╕, хто днями, а хто п’ять хвилин тому… В палат╕ ш╕сть л╕жок ╕ вс╕ зайнят╕. Т╕, хто вже прочумався п╕сля наркозу, охоче сп╕лкуються, дякують небайдужим до ╖хнього лиха…
Б╕ля двох л╕жок метушаться родич╕: юний Д╕ма з Харкова тяжке поранення руки отримав, захищаючи донецький аеропорт. «Ось мама при╖хала – показу╓ на молоду вродливу ж╕нку, а це – моя д╕вчина»… Геть юне створ╕ння пора╓ться б╕ля холодильника. Десь тридцятип’ятил╕тн╕й Серг╕й – з Кривого Рогу, теж поранення руки. Не встигаю поговорити з ним, як до палати заходять з десяток його родич╕в: мама, тато, дружина з двома д╕тьми, кум та кума, брат з╕ сво╖м виводком, т╕тка.
Господи, а що це за дитина крутиться у л╕жку там, б╕ля в╕кна? Потихеньку п╕дходжу ближче. «В╕н у нас найтяжчий», — шепоче хтось ╕з поранених. Намагаюся заговорити, розпитати – не реагу╓. На вигляд рок╕в 16-17. В╕дходжу. Залиша╓ться т╕льки молитися – скаж╕ть його ╕м’я. «Сашко». О, Всевишн╕й, ти все можеш, змилуйся над рабом Божим Олександром…
Роззираюся, а де ж моя подруга? М╕ла жваво бес╕ду╓ з найстаршим у ц╕й палат╕ – Олегом. Десь 40-45-р╕чний чолов╕к родом ╕з Криму, з Феодос╕╖. Поранення серйозне – роздроблена к╕стка стегна. Ще лежати тижн╕в три… «Принес╕ть що-небудь почитати», — просить. Отако╖! Ми геть забули про чтиво! Могли ж купити по дороз╕ хоча б св╕жу пресу для них.
— Принесемо! Обов’язково! – запевня╓ М╕лка. ╤ до мене: — Ти можеш ╕ти, я ще трохи побуду.
Дивлюся на них, а вони так весело розмовляють, наче й не в госп╕тал╕ зовс╕м, наче зустр╕лися давн╕ знайом╕ – здоров╕ й неушкоджен╕. «Ну й добре», — думаю.
А ввечер╕ того ж дня телефону╓ мен╕ розхвильована М╕лка:
— Зам╕ж виходжу! За Олега!
— Ти що, збожевол╕ла? За якого Олега?
— За п╕дполковника, того, з госп╕талю.
— Ти що, жарту╓ш? В╕н – лежачий хворий…
— Н╕чого, скоро встане.
— А як же його с╕м’я?
— Нема в нього н╕кого, кр╕м мене! Та ще стареньк╕ батьки в Феодос╕╖.
— А ти мене не роз╕гру╓ш?
— Аж н╕як!
— ╤ чого ж так посп╕шати?
— Тому, що одразу ж п╕сля вес╕лля в╕н повернеться в зону АТО. ╤ я з ним по╖ду.
— Ну, тод╕ будемо чекати вес╕льних дзвон╕в!
* * *
Пот╕к волонтер╕в, на щастя, не вщуха╓. У волонтерському штаб╕, що знаходиться прямо на територ╕╖ госп╕талю, стелаж╕ ломляться в╕д речей, продукт╕в, напо╖в, окремо – к╕мната з медикаментами. А ск╕льки раз╕в ╕з завмиранням серця я спостер╕гала картину: люди, б╕дненько вдягнен╕, та й на вигляд не дуже здоров╕, д╕стають з кишень якусь сотню або й тисячу гривень ╕ в╕ддають до загально╖ волонтерсько╖ каси. Ск╕льки раз╕в чула про анон╕мних щедрих б╕знесмен╕в, як╕ прибувають сюди з ус╕╓╖ кра╖ни.
В травматолог╕╖ я бачила к╕лькох майже безмовних волонтер╕в-сан╕тар╕в: чолов╕ки р╕зного в╕ку, стану, чину…
— А ви що тут робите? – питаю.
— В╕двозимо хлопц╕в на операц╕ю на каталц╕ ╕ забира╓мо назад.
Окрема розпов╕дь – про ки╖вських л╕кар╕в, священик╕в, знахар╕в, екстрасенс╕в, нетрадиц╕йник╕в. Т╕льки чому так╕ потужн╕ сили не можуть зупинити в╕йну?
А всюдисущ╕ студенти! От уже клан, д╕йсно, де пос╕й, там вродить! Хто ж краще розрадить б╕йц╕в, н╕ж ╖хн╕ ровесники – д╕вчата й хлопц╕, сповнен╕ енерг╕╖ ╕ завзяття?
А школяр╕, як╕ вс╕╓ю школою збирають по к╕лька тисяч гривень ╕з сво╖х кишенькових заощаджень ╕ приносять сюди…
…Опинившись вдома, с╕даю в кр╕сло, заплющую оч╕ ╕ перед собою бачу картину: десь у Ростов╕-на-Дону чи в Петербурз╕, в майже такому ж, як у нас, в╕йськовому госп╕тал╕ сидить рос╕йська мат╕нка над сво╓ю тяжко травмованою, скал╕ченою дитиною – молодим гарним хлопцем, ╕ душа ╖╖ тяжко квилить…
╤ пригадуються слова з Б╕бл╕╖: хто з мечем прийде...

Жовтень 2014 р.
 м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2014 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14403

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков