Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2014
СТОР╤НКА УКРА╥НСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

96 рок╕в тому була утворена ЗУНР

…Ця Укра╖нська Галицька держава про╕снувала лише трохи б╕льше восьми м╕сяц╕в, але вписала славн╕ стор╕нки в книгу ╕стор╕╖ нашо╖ боротьби за Незалежн╕сть…
Укра╖нство Сх╕дно╖ Галичини, Буковини та Закарпаття напередодн╕ Першо╖ св╕тово╖ в╕йни перебувало у склад╕ велико╖ багатонац╕онально╖ Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖, яка восени 1918 року, коли вже згорталися бойов╕ д╕╖, почала розвалюватися. 16 жотвня австр╕йський ╕мператор видав ман╕фест про перебудову держави на федеративних засадах, аби дати б╕льше повноважень в управл╕нн╕ нац╕ональним окра╖нам.
Укра╖нц╕ робили все для того, щоб у Сх╕дн╕й Галичин╕ влада перейшла саме до них. Однак уряд ╕мпер╕╖ н╕як не посп╕шав утворити з Галичини та Буковини окремий автономний край, вс╕ляко звол╕кав з цим питанням. В╕дтак – виникла загроза передач╕ укра╖нських земель полякам. Зважаючи на так╕ д╕╖ (чи то «нер╕шуч╕», чи то провокативн╕) австр╕йського уряду, що доживав свого к╕нця, ще у вересн╕ 1918 року у Львов╕ був утворений та╓мний Центральний в╕йськовий ком╕тет на чол╕ з Дмитром В╕товським – сотником лег╕ону Укра╖нських с╕чових стр╕льц╕в. Цей Ком╕тет негайно розпочав орган╕зац╕йну роботу з╕ створення збройних сил укра╖нц╕в ╕ на територ╕╖ краю, ╕ за його межами.
Вже 18 жовтня 1918 року найвидатн╕ш╕ пол╕тичн╕, культурн╕ та духовн╕ д╕яч╕ Галичини ╕ Буковини, з╕бравшись у Львов╕, проголосили це з╕брання Установчими зборами та обрали Укра╖нську Нац╕ональну Раду – найвищий представницький орган укра╖нського народу в Австро-Угорськ╕й ╕мпер╕╖. На ╖╖ зас╕дання (19 жовтня) прибули делегати з усього краю. Головою Ради обрали ╢вгена Петрушевича та створили виконавчий ком╕тет на чол╕ з Костем Левицьким, який був уповноважений вести справи в Галичин╕. Власне, на цьому зас╕данн╕ Нац╕ональна Рада якраз ╕ постановила «утворити на укра╖нських землях Австро-Угорщини ╓дину Укра╖нську Державу». Р╕шуче ╕ впевнено був висловлений нам╕р встановити укра╖нську владу на вс╕х теренах Зах╕дно╖ Укра╖ни. Отож ситуац╕я стала вкрай напруженою, вибуховою, але зрозум╕лою: «У кого сила – у того влада, у того право…».
31 жовтня ранков╕ льв╕вськ╕ газети рясн╕ли в╕двертим пов╕домленням, що 1 листопада до Львова мають прибути представники Польсько╖ л╕кв╕дац╕йно╖ ком╕с╕╖. Мета в╕зиту – перебрати владу у сво╖ руки в австр╕йсько╖ адм╕н╕страц╕╖. Укра╖нська Нац╕ональна Рада м’яко та дипломатично запропонувала австр╕йському нам╕сников╕ передати владу в укра╖нськ╕ руки. Однак отримала категоричну ╕ р╕зку в╕дмову.
…Криза назр╕ла. Дмитро В╕товський, представник Укра╖нського в╕йськового ком╕тету, р╕шуче заявив, що в╕йськового перевороту вже неможливо уникнути чи в╕дкласти. Будь-яке звол╕кання ╕ втрата хвилини часу може стати смертельною небезпекою для державницьких нам╕р╕в укра╖нц╕в. Час д╕яти настав!
Цього ж дня, 31 жовтня, у пов╕тов╕ м╕ста ╕ м╕стечка краю було в╕дряджено та╓мних кур’╓р╕в з в╕дпов╕дними ╕нструкц╕ями та ╓диним наказом: у н╕ч з 31 жовтня на 1 листопада перебрати владу на м╕сцях. Словом, «Укра╖нц╕! До збро╖!». Водночас вс╕ отримали розпорядження моб╕л╕зувати до Львова добровольц╕в.
Як ╕ було заплановано, в╕йськова акц╕я розпочалася о четверт╕й годин╕ ранку. Оф╕цери-укра╖нц╕ (вони – передус╕м!) зд╕йснили, по сут╕, в ту ╕сторичну н╕ч сво╓р╕дний орган╕зац╕йний подвиг — реал╕зували блискучу в╕йськово-тактичну операц╕ю, зум╕ли швидко й оперативно моб╕л╕зувати вояк╕в-укра╖нц╕в, за к╕лька хвилин пояснити суть акц╕╖, роззбро╖ти ворога, опанувати ключовими стратег╕чними об’╓ктами Львова… ╤ все це – без ╓диного постр╕лу! Ф╕л╕гранно, блискуче! П╕втори тисяч╕ вояк╕в-укра╖нц╕в зайняли двохсоттисячне м╕сто з неукра╖нською б╕льш╕стю. Фактично. Це — не лише подвиг, а – диво!
Кульм╕нац╕╓ю акц╕╖, звичайно, стало п╕дняття укра╖нського прапора на веж╕ Льв╕всько╖ ратуш╕ о сьом╕й годин╕ ранку з могутн╕м засп╕вом: «Ще не вмерла Укра╖на!» та трикратним «Слава!».
Вдосв╕та 1 листопада 1918 року практично вся Галичина перебувала п╕д повним контролем укра╖нського в╕йська (а це були здеб╕льшого с╕чов╕ стр╕льц╕, як╕ вже мали бойовий досв╕д, набутий на фронтах Першо╖ св╕тово╖ в╕йни) та укра╖нсько╖ адм╕н╕страц╕╖.
У мемуарах учасник╕в цих под╕й та в тогочасн╕й прес╕ чита╓мо: коли з╕йшло сонце, то на мурах льв╕вських кам’яниць з’явилася роздрукована в╕дозва до жител╕в м╕ста Лева: «Волею Укра╖нського народу утворилася на землях бувшо╖ австро-угорсько╖ монарх╕╖ Укра╖нська держава!». («Австро-Угорська», попри правила граматики та правопису, недвозначно було написано саме з малих л╕тер). Так на уламках ╕мпер╕╖ постала Зах╕дно-Укра╖нська Народна Республ╕ка.
9 листопада створили перший укра╖нський уряд – Державний Секретар╕ат на чол╕ з Костем Левицьким. 13 листопада ухвалили закон про самост╕йн╕сть ЗУНР та обрали Президента. Ним став Голова Нац╕онально╖ Ради ╢вген Петрушевич. Територ╕я новостворено╖ держави, яка ще не постала на картах ╢вропи ╕ св╕ту, включала укра╖нськ╕ етн╕чн╕ земл╕ ╕ охоплювала Буковину, Галичину та Закарпаття.
Законодавц╕ д╕яли оперативно та продуктивно, без звол╕кань. Затвердили Герб ЗУНР – Золотий Лев на синьому тл╕. Державним символом став синьо-жовтий прапор. Укра╖нську мову проголосили державною. Вводилася нац╕ональна валюта – гривня та карбованець. На територ╕╖ ЗУНР було проголошено д╕ю к╕лькох нових закон╕в, а саме: закон про громадянство; закон про нац╕ональн╕ меншини, який гарантував ╖м 30 в╕дсотк╕в м╕сць у майбутньому парламент╕; закон про 8-годинний робочий день; закон про основи шк╕льництва (а це – дозв╕л на заснування приватних шк╕л, право нац╕ональних меншин на школи з р╕дною мовою викладання тощо)…
Також запровадили земельну реформу, зг╕дно з якою земля в╕дчужувалася в╕д великих власник╕в та передавалася земельним ком╕тетам. Проте терм╕н над╕лення селян землею не встановлювався. За самочинне захоплення земл╕ передбачалося покарання у вигляд╕ штрафу, втрати права на волод╕ння землею, ув’язнення.
Насл╕дком активно╖ зовн╕шньо╖ пол╕тично╖ д╕яльност╕ ЗУНР стало в╕дкриття посольств у Н╕меччин╕, Австр╕╖, Угорщин╕. Галичани також в╕дкрили дипломатичн╕ представництва у США, Канад╕, Чехо-Словаччин╕, Бразил╕╖, ╤тал╕╖, домоглися визнання молодо╖ держави Ватиканом.
…Проте облишимо поразку ЗУНР невдач╕. ╥х у наш╕й ╕стор╕╖ було вдосталь…

Тарас ЛЕХМАН,
журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=14235

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков