Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2014
В╤ЙСЬКОВЕ ЗАХОРОНЕННЯ В РОКИНЯХ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

(ДО 100-Р╤ЧЧЯ ПЕРШО╥ СВ╤ТОВО╥ В╤ЙНИ)

На п╕вн╕чн╕й околиц╕ села Рокин╕ Луцького району, неподал╕к молочнотоварно╖ ферми досл╕дного господарства «Рокин╕» Волинського науково-виробничого об’╓днання «Ел╕та», екскаватор добував п╕сок ╕ вантажив на автомашини. Робочий день наближався до к╕нця. Раптом тракторист В. П. Яцушик пом╕тив на краю ями к╕стки. «Невже людськ╕?» — промайнула думка. Зупинив трактор. Наступн╕ д╕╖ Володимира Петровича були ч╕тк╕ ╕ правом╕рн╕. Одного прац╕вника ферми послав зателефонувати у с╕льську раду, ╕ншого — в╕д╕слав кур’╓ром…
Так було виявлено одне з численних в╕йськових захоронень криваво╖ ╕ жорстоко╖ Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. Про те, що це були захоронення, св╕дчить той факт, що черепи лежали в одн╕й сторон╕, п╕вн╕чно-зах╕дному напрямку. При детальн╕шому обстеженн╕ к╕сток вдалося з’ясувати: у багатьох черепах були механ╕чн╕ пошкодження, кульов╕ отвори, роздроблен╕ к╕стки череп╕в, можливо, в╕д удару великих осколк╕в.
З великими пошкодженнями, але все-таки збереглися реч╕ в╕йськового призначення. Це — патрони системи Манл╕хера (Австр╕я), залишки протигазу, портупея, чашка, ложка, лямки до обмундирування, дв╕ коп╕йки рос╕йсько╖ чеканки 1914 року, солдатськ╕ та оф╕церськ╕ погони, чоботи, клаптик газети з рос╕йським шрифтом, якою була загорнута ложка ╕ невеликий ол╕вець, дв╕ пляшечки з р╕диною. Серед одинадцяти захоронених один чолов╕к був оф╕цером. Саме на ньому була портупея, нат╕льний золотий хрестик ╕ ср╕бний амулет ╕з зображенням Богоматер╕. По периметру на одному боц╕ сто╖ть напис: «Св. Велик. Муч. Георг. Победоносец». На зворотному боц╕ – «Пресвят. Богородица и образ Касперовски». На хрестику слов’янськими буквами викарбовано л╕тери: «is — xc». Отже, можна констатувати, що власник був людиною православного в╕роспов╕дання. А коли йшов на в╕йну, мабуть, хтось ╕з родич╕в подарував йому «охоронний» амулет. Проте, на жаль, вони не зберегли в╕д смерт╕ свого власника… Ц╕й же людин╕ належали ╕ погони, що збереглися ╕з позначками, прикр╕пленими металевими цифрами, – «46». Так╕ погони носили оф╕цери рос╕йсько╖ арм╕╖ час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни.
Таким чином, виявлене в╕йськове захоронення можна ╕дентиф╕кувати як могилу рос╕йських во╖н╕в час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. До тако╖ одностайно╖ думки д╕йшли фах╕вц╕ Волинського обласного кра╓знавчого музею ╕ Ки╖вського ╕сторичного музею, яким реч╕ були показан╕ для науково╖ експертизи. Та сама цифра «46» на оф╕церському погон╕ дала змогу в╕дтворити ╕сторичн╕ под╕╖…
«Вранц╕ 22 травня (4 червня за новим стилем) на австр╕йськ╕ в╕йська, що окопалися перед рос╕йським П╕вденно-Зах╕дним фронтом, полет╕ли тисяч╕ снаряд╕в, перетворивши обжит╕ ╕ добре укр╕плен╕ позиц╕╖ в пекло» [1, 166], — так охарактеризував початок Брусиловського прориву в 1916 роц╕ в╕домий радянський ╕сторик Н. Яковл╓в.
Коли в березн╕ 1916 року О. О. Брусилова призначили головнокомандувачем П╕вденно-Зах╕дного фронту, як чудовий стратег, в╕н вн╕с багато нового, св╕жого в так звану опозиц╕йну в╕йну. Навалитись ус╕ма силами на австро-н╕мецький фронт – головна ╕дея оперативного плану Брусилова. Св╕й задум тримав у секрет╕. Нав╕ть в╕д царського оточення дипломатично приховував сво╖ нам╕ри. Коли цариця поц╕кавилася строком наступу, Брусилов м’яко в╕дпов╕в: «Дата наст╕льки засекречена, що я ╖╖ не пам’ятаю…».
Було вир╕шено завдати головного удару силами 8-о╖ арм╕╖ в напрямку Луцьк-Ковель. «Цей напрям для головного удару, — згадував п╕зн╕ше Брусилов, — вибрано мною саме тому, що основне завдання фронту – допомогти наступу Зах╕дному фронту, на який Ставка покладала найб╕льш╕ над╕╖» [2, 189].
Царськ╕ генерали були нер╕шуч╕, часто вагалися. Сонне ╖хн╓ мислення завдавало Брусилову чимало клопоту. «Наступ на цьому напрямку багатооб╕цяючий, — переконував в╕н генерала Кам╕на, командувача 8-о╖ арм╕╖, — оск╕льки просування 6-го корпусу б╕ля зал╕знично╖ дороги Маневич╕-Ковель загрожу╓ противнику охопленням, ╕ в╕н буде вимушений очистити без бою м╕сцев╕сть б╕ля П╕нська й п╕вн╕чн╕ше…» [3, 189].
Атаку повинен був проводити весь фронт на вс╕й 450-к╕лометров╕й л╕н╕╖ в межир╕чч╕ Стиру ╕ Пруту. Для 8-о╖ арм╕╖, що завдаватиме головного удару, особистим розпорядженням Брусилова передавались 46-й арм╕йський корпус, 1-а кавалер╕йська див╕з╕я ╕з резерву ╕ частина важко╖ артилер╕╖ 7-о╖ арм╕╖.
В╕д 8 годин до двох д╕б тривала артилер╕йська п╕дготовка на р╕зних д╕лянках фронту. П╕хота атакувала хвилями шеренг, що йшли одна за одною на дистанц╕╖ 150-200 крок╕в [4, 194]. Дорогу ╖м прокладав вогняний вал. Земля була «начисто вибрита», як говорили тод╕ оф╕цери-фронтовики. Рос╕йська п╕хота йшла в атаку впевнено: ╕ тому, що на голов╕ були стальн╕ каски, ╕ тому, що вс╕ солдати були споряджен╕ протигазами, ╕ тому, що п╕сля тривалого в╕дступу, нарешт╕, вони наступали.
Все-таки укр╕ппозиц╕╖ противника були м╕цн╕. Перед фронтом тягнувся колючий др╕т, що складався з 9-21 ряду к╕лк╕в. М╕сцями таких смуг було дек╕лька, на в╕дстан╕ 20-50 крок╕в одна в╕д одно╖. На деяких бойових д╕лянках через др╕т пропускали сильний електрострум. П╕дв╕шувалися бомби-ловушки, а в багатьох м╕сцях були закладен╕ самовибухов╕ фугаси. Ц╕ укр╕плення будували протягом дев’яти м╕сяц╕в.
Перемагаючи запеклий оп╕р австр╕йц╕в, протягом перших трьох дн╕в наступу в╕йська П╕вденно-Зах╕дного фронту досягли значних усп╕х╕в. Вони прорвали оборону на фронт╕ 70-80 км, в глибину 25-35 к╕лометр╕в [5, 196], а в к╕нц╕ наступу 18 серпня — до 75 к╕лометр╕в, вийшли до берег╕в Стоходу ╕ зайняли позиц╕╖ по л╕н╕╖ Свиняче-Киселин-Сок╕л-Колки — близько 25 тис. квадратних к╕лометр╕в [6, 173].
Впродовж п’ятим╕сячних бо╖в противник втратив 1,5 млн. ос╕б убитими. Було взято в полон 8924 оф╕цери ╕ 408 тисяч солдат╕в, 448 бомбомет╕в ╕ кулемет╕в, 581 гармату, 1795 кулемет╕в [7, 108]. Бо╓здатн╕сть австро-н╕мецько╖ арм╕╖ була п╕д╕рвана безповоротно, ╕ вона уже не могла орган╕зувати який-небудь наступ. Рос╕йська арм╕я повернула колишню свою репутац╕ю.
А що ж знайомий нам 46-й арм╕йський корпус? На жаль, правий фланг 8-о╖ арм╕╖ в╕дстав в╕д атакуючого прориву сво╖х в╕йськ, ╕ 46-й арм╕йський ╕ 4-й кавалер╕йський корпуси не змогли виконати сво╖ завдання. «Я в╕дчуваю за собою вину», — писав п╕зн╕ше Брусилов. – Мен╕ сл╕д було не давати згоду на призначення Калед╕на командувачем 8-о╖ арм╕╖, а настояти на сво╓му вибор╕ Клембовського, ╕ потр╕бно було в╕дразу ж зм╕стити Г╕лленшм╕дта з посади командира кавалер╕йського корпусу. ╢ велика в╕рог╕дн╕сть, що при так╕й зм╕н╕ Ковель був би взятий в╕дразу, на початку Ковельсько╖ операц╕╖ [8, 228].
…П╕сля бою товариш╕ поховали одинадцять сво╖х однополчан, нашвидкуруч виривши братську могилу, на яку й натрапив тепер екскаватор.
 — А що ж то за маленьк╕ пляшечки? – запитували очевидц╕ з ц╕кав╕стю. Так╕ пляшки називали «осьмушками», в них продавалася гор╕лка. «Можливо, свячена вода?» — губилися у здогадах. Ясн╕сть вн╕с Г. О. Гуртовий, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни, громадський директор Торчинського народного ╕сторичного музею.
— Це протигазн╕ пляшки, — пояснив в╕н. — Рос╕йськ╕ протигази, створен╕ академ╕ком Н. Д. Зеленським, щ╕льно не приставали до обличчя. Тому солдати носили з собою завжди трохи води. У випадку газово╖ атаки змочували обличчя, а пот╕м одягали протигаз. В кого ж п╕д рукою не було рят╕вно╖ води, той виходив теж з╕ скрутного становища: сво╓ю сечею змочував обличчя, щоб таким чином захистити себе в╕д газу.
За дорученням голови Рокин╕всько╖ селищно╖ ради останки рос╕йських во╖н╕в перепоховали на м╕сцевому кладовищ╕. Бо не було вказ╕вки в╕д «кер╕вно╖ ╕ спрямовуючо╖ сили сусп╕льства» (КПРС), щоб перепоховати ╖х б╕ля пам’ятника «Во╖нам-визволителям», який сто╖ть в центр╕ селища (його виготовив в╕домий ки╖вський скульптор Володимир Шолудько). Тод╕ б це м╕сце було б не формальним символом визволител╕в, а справжн╕м невеликим Мемор╕альним комплексом Слави, до якого щороку кладуть кв╕ти на 9 травня вдячн╕ нащадки...

Олександр СЕРЕДЮК,
директор Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕-скансен,
доктор ф╕лософ╕╖, письменник
смт. Рокин╕

ВИКОРИСТАНА Л╤ТЕРАТУРА:
1. Яковлев Н. 1 августа 1914. – М., 1974 – С. 166.
2. Семенов С. Брусилов. – М., 1980. – С. 189.
3. Там само.
4. Ростуков Н. И. Русский фронт Первой мировой войны. – М., 1976. – С. 194.
5. История Первой мировой войны 1914-1918. – Т. 2. – М., 1975. – С. 196.
6. Яковл╓в Н. Вказ. праця. – С. 173.
7. «Стратегический очерк войны 1914-1918 гг.». – Т. 4-5. – М., 1923. – С. 108.
8. Брусилов А. А. Мои воспоминания. – М., 1963. – С. 228.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2014 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13668

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков