Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2014
«НА КУБАН╤ ВС╤Х УКРА╥НЦ╤В ЗАПИСАЛИ РОС╤ЯНАМИ...»

ПОНАД 220 РОК╤В ТОМУ НА КУБАНЬ ПРИБУЛА ПЕРША ПАРТ╤Я УКРА╥НСЬКИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦ╤В. ЯК КОЛИШН╤ ЗАПОРОЖЦ╤ СПОЧАТКУ СТАЛИ ЧОРНОМОРЦЯМИ, А ПОТ╤М — КУБАНСЬКИМИ КОЗАКАМИ? ЧОМУ КОЛОН╤ЗОВАН╤ НИМИ ЗЕМЛ╤ НЕ БУЛИ ПРИ╢ДНАН╤ ДО УКРА╥НИ? РОЗПОВ╤ДА╢ ╤СТОРИК ДМИТРО Б╤ЛИЙ ╤З ДОНЕЦЬКА, КУБАНЕЦЬ ЗА ПОХОДЖЕННЯМ.

— П╕сля л╕кв╕дац╕╖ Запорозько╖ С╕ч╕ дек╕лька козацьких старшин — Антон Головатий, Захар╕й Чеп╕га ╕ Сава Б╕лий — дочекалися моменту, коли князь Григор╕й Потьомк╕н додав соб╕ до титулу слово «гетьман»...
— В╕н сам — один ╕з учасник╕в руйнування С╕ч╕. Але це вже був час перед наступним под╕лом Реч╕ Посполито╖ ╕ потребувалась п╕ар-акц╕я, щоб показати Правобережн╕й Укра╖н╕: мовляв, у нас козацтво в╕дроджу╓ться.
З ╕ншого боку, Потьомк╕н сам-один волод╕в величезною причорноморською територ╕╓ю — так званою «Новорос╕╓ю», ╕ йому було потр╕бно на когось там опиратися. Старшини колишнього В╕йська Запорозького звернулися до Потьомк╕на з петиц╕╓ю: запропонували створити з запорожц╕в «охоче-комонн╕» — добров╕льн╕ — команди, як╕ стали б його опорою. Навзам╕н в╕н мав повернути ╖м колишн╕ права та вольност╕. Поступово ц╕ команди набирали силу.
А дал╕ над╕йшла Рос╕йсько-турецька в╕йна 1787-1792 рок╕в, ╖╖ ареною, окр╕м Зах╕дного Кавказу, було Придунав’я: Рос╕я здобувала рештки нин╕шньо╖ П╕вденно╖ Укра╖ни. Потр╕бна була кавалер╕я, яко╖ рос╕яни не мали, легка кавалер╕я, пластуни-розв╕дники, люди, що добре знали м╕сцев╕сть. Почали набирати колишн╕х запорожц╕в, ╖х п╕д час т╕╓╖ в╕йни оформили як Чорноморське козацьке в╕йсько. Воно отримало в╕д цариц╕ Катерини II клейноди — ╕ з ними оф╕ц╕йний статус.
— Як ╕ коли ц╕ колишн╕ запорожц╕, а тепер чорноморц╕, опинилися на Кубан╕? Чому Катерина вир╕шила подарувати ╖м саме ц╕ земл╕?
— Це не вона так вир╕шила, вони сам╕ ╖х добилися. П╕сля в╕йни ╖м надали територ╕ю нин╕шнього Придн╕стров’я — Слободзея, Кам’янка й ╕нш╕ поселення. Вони мали там жити, в╕дновити сво╖ паланки й розбудовувати структуру. Бо повернутися над Дн╕про вже не могли — колишн╕ с╕чов╕ земл╕ розпод╕лили м╕ж собою рос╕йськ╕ вельмож╕. Але швидко по в╕йн╕ виникло дек╕лька проблем.
Придн╕стров’я виявилося зат╕сне, та й не було певност╕, що й ц╕ земл╕ в козак╕в не заберуть. ╤ найголовн╕ше — помер сам Григор╕й Потьомк╕н, ╖хн╕й покровитель. Козаки обрали кошовим Захар╕я Чеп╕гу й, за висловом ╕сторика Федора Щербини, вир╕шили «шукати соб╕ земель у Петербурз╕». На той час брат Потьомк╕на був нам╕сником Кавказу, який Рос╕я отримала п╕сля л╕кв╕дац╕╖ Кримського ханства. На л╕вому берез╕ р╕чки Кубань жили черкеси — або адиги, як вони себе називали. А правий треба було освоювати. От чорноморц╕ й зац╕кавилися правами на правобережну Кубань, щоб можна було розпочати ╖╖ колон╕зац╕ю. Спершу вив╕дали все про ту територ╕ю. В╕дправили таку соб╕ козацьку наукову експедиц╕ю на чол╕ з осавулом Мок╕╓м Гуликом. Т╕ ретельно обстежили край ╕ подали чорноморськ╕й старшин╕ докладний статистичний зв╕т про нього — ╜рунти, кл╕мат, як╕сть води, рослини, тварини тощо. Козацьк╕ отамани, очолюван╕ Антоном Головатим, у березн╕ 1792 року прибули до Петербурга й за велик╕ хабар╕ добилися ауд╕╓нц╕╖ в ╕мператриц╕ Катерини II. Перед нею Головатий з бандурою почав казати промову: дякував за в╕дродження козацького в╕йська, натякнув на його тепер╕шн╓ нужденне становище ╕ що варто б йому вид╕лити земл╕ на Таман╕ — п╕востров╕ на правобережн╕й Кубан╕. А пот╕м засп╕вав п╕сню про пок╕йного царициного фаворита Григор╕я Потьомк╕на: «Встань, Грицьку, промов за нас слово». Катерина розчулилася ╕ виписала грамоту, якою передавала Чорноморському козацькому в╕йську «Тамань з околицями». А там «околиц╕» — 28 тисяч квадратних верст! ╤ почали чорноморц╕ готуватися до переселення.
— Як вони облаштовувалися на нових землях?
— Перша парт╕я переселенц╕в прибула на Кубань 222 роки тому: 25 серпня 1792-го до п╕вострова Тамань причалив десант ╕з козацько╖ веслово╖ флотил╕╖ — п’ять десятк╕в суден ╕з понад трьома тисячами людей. Обминувши Крим, вони прибули до берег╕в Кубан╕. В╕в козацьку ескадру полковник Сава Б╕лий. Три ╕нш╕ колони рухалися з Придн╕стров’я суходолом. Одну з них в╕в отаман Захар╕й Чеп╕га. Це була еп╕чна картина — на Кубань переселялися 18 тисяч людей: пох╕дн╕ церкви, вантаж╕, народжуються дорогою д╕ти, ╖х хрестять, хтось помира╓. Усе було орган╕зовано дуже ретельно. Перший, головний, етап переселення зак╕нчився 1794-го — за два роки. Одн╕╓ю з умов вступу до Чорноморського в╕йська було одруження. Хоча вже останн╕ запорожц╕ мали родини, к╕стяк ще залишався «холостяцький». Був створений проект ╕нтеграц╕╖ козацького в╕йська до м╕л╕тарно╖ структури Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Щоб були одружен╕ та волод╕ли землями на догов╕рних правах. Заборонили козакам обирати кошових отаман╕в — ╖х мали затверджувати в Санкт-Петербурз╕. Але якби не було притоку наступних колон переселенц╕в з Укра╖ни, т╕ з першо╖ хвил╕ там би й вимерли. Бо що таке 18 тисяч? Б╕йц╕в ╕з них — п’ять тисяч. Необх╕дно було освоювати землю в нових кл╕матичних умовах.
Укра╖нц╕ розселялися вздовж р╕чки Кубань, утворюючи курен╕, як╕ скор╕ше нагадували фортец╕, оточен╕ валами, ╕з гарматами. Та й над самою Кубанню спорудили оборонну л╕н╕ю з форпостами й вишками. Сам Катеринодар — нин╕шн╕й Краснодар — був заснований як Нова С╕ч. ╤ будували його по типу Запорозько╖ С╕ч╕ — ╕з куренями, провели ралом борозну, звели церкву. Де була та перша вулиця вздовж борозни — там зараз вулиця Красна. Але вже не можна було будувати за принципом ╓диного центру-фортец╕. ╤ назву Нова С╕ч рос╕йська адм╕н╕страц╕я не дозволила, терм╕н «запорожець» був оф╕ц╕йно заборонений. Курен╕ розкидали територ╕╓ю Кубан╕. ╥хн╕ назви, за найменуваннями колишн╕х запорозьких, — це зараз назви станиць: Кан╕вська, Уманська, Полтавська, Ведмед╕вська, Новодерев’янк╕вська тощо. До 1842 року вони звалися «куренями», п╕зн╕ше «слободами», а оп╕сля рос╕йський уряд запровадив ун╕ф╕ковану назву для вс╕х козацьких поселень — «станиц╕». П╕сля 1794 року було ще к╕лька великих хвиль укра╖нсько╖ колон╕зац╕╖ П╕вн╕чного Кавказу: як стих╕йне переселення окремих родин ╕ в╕дчайдух╕в, що т╕кали в╕д кр╕пацтва, так ╕ орган╕зован╕ владою у 1809-1811 роках, 1821-1822 роках, 1848-го, коли з Укра╖ни переселилися 100 тисяч ос╕б. Головним чином ╕з Полтавсько╖ та Черн╕г╕всько╖ губерн╕й ╕ Слобожанщини. ╤ це були саме козаки — за метриками до к╕нця XIX стол╕ття «малорос╕йськими козаками» числилося близько м╕льйона ос╕б.
Отже, переселялися в Чорномор╕ю — так спочатку укра╖нськ╕ поселенц╕ називали Кубань — особи з козацького стану, хоча чимало ╕ звичайних селян прибувало. Але з друго╖ половини 1860-х уряд заборонив переводити селян, що д╕ставалися на Кубань, у козаки. Хвил╕ колон╕зац╕╖ й дал╕ йшли, але новоприбул╕ не входили до козацьких станичних громад, а ставали вже «╕ногородн╕ми», «городовиками». Це — укра╖нц╕, селяни, як╕ не могли ставати козаками ╕ оселятися у станицях. За р╕зними даними, не менш як 200 тисяч укра╖нц╕в опинилися на Кубан╕ впродовж XIX — початку XX стол╕ття.
— Як╕ були стосунки м╕ж укра╖нцями на Кубан╕ та ╖хн╕ми новими сус╕дами — черкесами? Чи на кубанських козаках теж лежить провина за етноцид цього народу, — коли до 1860-х майже м╕льйон черкес╕в вигнали з батьк╕вщини до Османсько╖ ╕мпер╕╖? Бо ж пот╕м укра╖нська колон╕зац╕я поширилася й на колишн╕ черкеськ╕ земл╕.
— Н╕! Це нав╕ть було образливо, коли ╤ван Дзюба нещодавно у сво╓му досл╕дженн╕ про поему Тараса Шевченка «Кавказ» написав, що чорноморц╕ в цьому винн╕. Це не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. Стосунки козак╕в з адигами спочатку були хорош╕. Бо будувалися на вза╓мовиг╕дних умовах. Чорноморц╕ не мали л╕су, але мали с╕ль. А черкеси — навпаки. Тож торг╕вля м╕ж ними точилася дуже жвава.
Хоч були й вза╓мн╕ наб╕ги. Адже ц╕ звича╖ притаманн╕ як козакам, так ╕ горцям. Треба зазначити, що «адиге хабзе» — закони, за якими жили адиги, — забороняли п╕д час нападу, наприклад, спалювати житло чи пос╕ви. Тобто ╕снувала певна культура, яко╖ дотримувались ╕ запорожц╕, — так, ми б’╓мося, але це не тотальна в╕йна. Коли генерал Олекс╕й ╢рмолов став нам╕сником на Кавказ╕ й 1816 року оголосив економ╕чну блокаду рег╕ону, де жили горц╕, саме укра╖нська Чорномор╕я в╕дмовилася п╕дтримати цю облогу черкес╕в.
Спротив адиг╕в «приборкував» Кавказький корпус рос╕йсько╖ арм╕╖. В╕йна тривала понад 60 рок╕в. Рос╕я утримувала на Кавказ╕ б╕льш як 500 тисяч солдат╕в. Чорноморц╕ теж брали участь у боях, але ╖хня к╕льк╕сть була незначною. Та й вели вони переважно оборонну в╕йну — проти наб╕г╕в адиг╕в. Пот╕м п╕драхували, що солдат╕в та оф╕цер╕в Кавказького корпусу загинуло близько 77 тисяч. А козак╕в — близько 20 тисяч. Якщо називати укра╖нц╕в винними у вигнанн╕ адиг╕в, то так само в цьому можна звинуватити й поляк╕в. Бо до Кавказького корпусу на службу як покарання в╕дправляли поляк╕в п╕сля ╖хн╕х повстань 1831 та 1863 рок╕в. ╤ вони становили там значну частину.
— Якою була нац╕ональна самосв╕дом╕сть кубанц╕в — ким вони себе вважали? Як ставилися до «материкових» укра╖нц╕в?
— Ще на початку XX стол╕ття укра╖нський композитор Олександр Кошиць збирав на прохання наказного отамана Кубанського козацького в╕йська Якова Малами народн╕ козацьк╕ п╕сн╕ чорноморц╕в. За його розпов╕дями, вс╕ стар╕ козаки розпов╕дали про Кубань, як про «нашу Укра╖ну». Тобто вони не вважали себе виселеними з Укра╖ни, для них Кубань була ╖╖ частиною. Отаман Як╕в Кухаренко писав на заслання Тарасов╕ Шевченку: «При╖жджай на нашу Чорноморську Укра╖ну». Таке було уявлення. Збер╕галася й укра╖нська мова, бо св╕дчила про належн╕сть до стану: я — козак, отже, розмовляю козацькою мовою. Це був дуже сильний стимул. ╤ не т╕льки для збереження мови, а й культури загалом.
Кавказький нам╕сник у 1844-1856 роках граф Михайло Воронцов писав у Петербург, що козаки-чорноморц╕ вважають себе окремою нац╕╓ю, ненавидять москал╕в-кацап╕в, треба ╖х розбавити великоруським елементом — л╕н╕йними. Останн╕ — нащадки донських ╕ гребенських козак╕в, серед яких укра╖нц╕в було в╕дсотк╕в 15-20. ╤ розбавили: п╕д час створення 1860-го Кубанського козацького в╕йська — доти воно називалося Чорноморським — укра╖нських козак╕в об’╓днали з л╕н╕йними.
— Чому не вдалося при╓днати Кубань до Укра╖нсько╖ РСР? Але при тому дозволили там укра╖н╕зац╕ю?
— У 1920-х хот╕ли або створити укра╖нську автоном╕ю у склад╕ Рос╕╖, або при╓днатися до Укра╖ни. Адже перепис 1926 року засв╕дчив, що на Кубан╕ б╕льш╕сть становлять саме укра╖нц╕. Взагал╕, зг╕дно з цим переписом, у П╕вн╕чнокавказькому кра╖ укра╖нц╕в було 3 м╕льйони 106 тисяч ос╕б. Скаж╕мо, у Кубанськ╕й окруз╕ вони становили 62,2 в╕дсотка населення, а в ╖╖ колишн╕й «чорноморськ╕й частин╕» — близько 80 в╕дсотк╕в. Тод╕шн╕й народний ком╕сар Радянсько╖ Укра╖ни Микола Скрипник спец╕ально ╖здив до Москви, в╕в перемовини про при╓днання Кубан╕. П╕сля 1925 року в╕н добився початку «корен╕зац╕╖», а по сут╕, укра╖н╕зац╕╖ у рег╕он╕. Стих╕йна «укра╖н╕зац╕я» в чорноморських станицях розпочалася ще 1918 року: за р╕шеннями громад школи переводили на укра╖нську мову навчання. До 1925-го влада це сильно гальмувала. А ось ╕з того року дозволили «укра╖н╕зац╕ю». На Кубан╕ в╕дкрили близько тисяч╕ укра╖нських шк╕л, 16 укра╖нських педагог╕чних техн╕кум╕в, укра╖нськ╕ газети, рад╕омовлення. Укра╖нською вели оф╕ц╕йну документац╕ю, друкували книжки. Нин╕шн╕й Краснодарський ун╕верситет, наприклад, — це колишн╕й П╕вн╕чнокавказький укра╖нський педагог╕чний ╕нститут ╕мен╕ Скрипника. Але територ╕альн╕ зм╕ни робити боялися. По-перше, в Москв╕ усв╕домлювали, що Кубань у 1920-х, як ╕ «материкова» Укра╖на, — центр антиб╕льшовицького руху. Були тисяч╕ повстанц╕в ╕ аг╕татор╕в проти радянсько╖ влади. Ясно, що при╓днання Кубан╕ до УРСР лише посилило б цей рух. По-друге, це було б досягненням нац╕онал-комун╕ст╕в в Укра╖н╕, чого Стал╕н не м╕г допустити. ╤, по-трет╓, при╓днання Кубан╕, або нав╕ть створення укра╖нсько╖ автоном╕╖ на П╕вн╕чному Кавказ╕, закривало Рос╕╖ вих╕д до Чорного моря.
— А пот╕м, як ╕ в Укра╖н╕, були колектив╕зац╕я, Голодомор.
— На Кубан╕, особливо в ╖╖ «чорноморськ╕й» частин╕, вимерли в╕д 25 до 30 в╕дсотк╕в населення, а в деяких поселеннях — ╕ до 60-70 в╕дсотк╕в. Деяк╕ ж станиц╕, як, наприклад, Уманську та Полтавську, у повному склад╕ виселили до Сиб╕ру за «петлюр╕вськ╕» настро╖. Паралельно п╕шла тотальна русиф╕кац╕я. Ус╕ укра╖нськ╕ книжки рекв╕зували, укра╖нськ╕ навчальн╕ заклади позакривали, укра╖нських викладач╕в репресували. Кубанський укра╖нський педагог╕чний ╕нститут, наприклад, одного дня оточили солдати й ус╕х викладач╕в та студент╕в заарештували й в╕дправили в табори. Коли ж у 1932-1933 роках проводили паспортизац╕ю, на Кубан╕ вс╕х укра╖нц╕в просто записали рос╕янами. Тод╕ н╕хто вже нав╕ть не питав про нац╕ональн╕сть. Якщо за переписом 1926-го на П╕вн╕чному Кавказ╕ укра╖нц╕в було понад три м╕льйони, то п╕д час перепису 1947 року ╖х нарахували близько 100 тисяч. ╤ то — т╕льки тих, як╕ пере╖хали з Укра╖ни. Автохтонне населення укра╖нцями вже не визнавали. Нав╕ть зм╕нювали пр╕звища при перепис╕. У мене ╓ родич╕, як╕ мали пр╕звище Гас. Коли ╖м давали паспорт, питають: що це таке? Те, що горить, в╕дпов╕дають. Ну, будете Пол╓новими.
Нин╕ на Кубан╕ гостро сто╖ть проблема само╕дентиф╕кац╕╖, нац╕онально╖ ╕дентичност╕. Ось я виростав у станиц╕ й ╕з 18-19 рок╕в уже св╕домо казав: я — кубанський козак. Не рос╕янин, не укра╖нець, а кубанець. Лише пот╕м, почавши вивчати ╕стор╕ю, усв╕домив, що це сп╕льний етнос з укра╖нцями. Там розмовляють «балачкою» — м╕сцевою гов╕ркою, вона — укра╖нська. Водночас оф╕ц╕йна мова — рос╕йська. Люди знають, що ╖хн╕ предки з Укра╖ни. Казати, що вони «русск╕╓», — не можуть, бо «москал╕в» там дос╕ недолюблюють. Ця рег╕ональна ╕дентичн╕сть ╓. Ми н╕би й рос╕яни, але водночас ╕ в╕др╕зня╓мось сутт╓во, ма╓мо ╕ншу ╕стор╕ю, культуру, мову, традиц╕╖. Ототожнювати себе з людиною в косоворотц╕ ╕ з балалайкою кубанц╕ не хочуть.

Записав
╤гор ЛУБ’ЯНОВ


***

До козацько╖ колон╕зац╕╖, що почалася наприк╕нц╕ XVIII стол╕ття, Кубань (на карт╕) — територ╕я на П╕вн╕чному Кавказ╕ довкола однойменно╖ р╕ки та ╖╖ притоки — була частиною Кримського ханства та Черкес╕╖. Остаточно в╕двойована в г╕рських народ╕в на початку 1860-х.
Насиченим жовтим кольором позначен╕ територ╕╖, де укра╖нц╕ становили б╕льш╕сть станом на початок XX стол╕ття. Зокрема, на Кубан╕. У лютому 1918 року Законодавча рада краю проголосила Кубанську Народну Республ╕ку, а за дек╕лька дн╕в ухвалила резолюц╕ю «Про при╓днання Кубан╕ на федеративних умовах до Укра╖ни». До об’╓днання, однак, не д╕йшло. Територ╕ю компактного проживання укра╖нц╕в на Кубан╕ неоф╕ц╕йно називають Малиновим Клином.


«Переселення запорозьких козак╕в на Кубань» — картина художника ╕з Краснодара Геннад╕я Квашури. В╕н народився 1950 року в станиц╕ Пашк╕вська у родовит╕й козач╕й с╕м’╖.
У 2006 р. президент В. Ющенко присво╖в йому звання заслужений прац╕вник культури Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2014 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13467

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков