Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 20.12.2013
З ТИХ, ЩО НЕ БОЯТЬСЯ ЙТИ ПРОТИ В╤ТРУ...

ПЕТРУ ВОЛЬВАЧУ — 75!

В╕д ╕мен╕ творчого об’╓днання укра╖номовних письменник╕в КРО НСПУ, С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ «Просв╕ти», редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» щиро в╕та╓мо Вас, шановний Петре Васильовичу, голову Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, знаного вченого-симиренкознавця, письменника, громадського д╕яча з╕ славним юв╕ле╓м — 75-р╕ччям!
Бажа╓мо Вам житт╓во╖ ╕ творчо╖ наснаги, радост╕, добра ╕ миру, м╕цного здоров’я на мног╕╖ благ╕╖ л╕та!

Михайло ВИШНЯК, голова ТОУП КРО НСПУ
Павло ВЛАСЕНКО, голова С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ «Просв╕ти» ╕м. Тараса Шевченка
В╕ктор КАЧУЛА, головний редактор газети «Кримська св╕тлиця»

З ТИХ, ЩО НЕ БОЯТЬСЯ ЙТИ ПРОТИ В╤ТРУ...

...Ще в сво╖ молод╕ роки, працюючи на той час у Мел╕топольському науково-досл╕дному ╕нститут╕ зрошувального сад╕вництва, Петро Вольвач зробив св╕й перший справжн╕й громадянський подвиг у справ╕ повернення ╕з забуття перетворювача голого степу з палючим сонцем ╕ суворими морозами у кв╕тучий та щедрий сад. Мен╕ вдалося знайти в забутих ╕ майже недоступних документах тод╕шньо╖ тотал╕тарно╖ влади повн╕стю п╕дготовлений та узгоджений з ус╕ма ╕нстанц╕ями, у тому числ╕ цензурними, рукопис книги П. Вольвача про д╕яльн╕сть А. В. Корвацького «На п╕сках, за шляхом Муравським», яка тод╕ так ╕ не побачила св╕т. У т╕ далек╕ с╕мдесят╕ роки Ви, Петре Васильовичу, виявили неабияку мужн╕сть та витримку, коли Вас за правдиве слово про давню ╕стор╕ю сад╕вництва у Мел╕топол╕ заслуховували в компарт╕йних каб╕нетах р╕зного р╕вня, намагаючись вс╕ма засобами зм╕нити Вашу непохитну позиц╕ю.
Ви тод╕ ще не могли до к╕нця зрозум╕ти причину того шаленого опору номенклатури, яка в╕дчайдушно та затято не хот╕ла сприймати очевидне: промислове та досл╕дне сад╕вництво виникло на Мел╕топольщин╕ в останн╕й чверт╕ Х╤Х стол╕ття, а вже на початку ХХ стол╕ття мел╕топольська черешня експортувалась у величезн╕й к╕лькост╕ в кра╖ни Зах╕дно╖ ╢вропи, в тому числ╕ у Н╕меччину, ╤тал╕ю, Австр╕ю, Франц╕ю ╕ нав╕ть в США. До цього часу в Париж╕, на одн╕й з центральних його вулиць збереглась з 1893 року назва магазину – «Мел╕топольська черешня», бо його власники добре пам’ятають та шанують свою ╕стор╕ю. Тепер, з вершини сьогодення, стало зрозум╕лим, чому парт╕йн╕ та ╕нш╕ кер╕вники наполегливо фальшували ╕стор╕ю, виходячи з того, що черешня як промислова культура з’явилась у Мел╕топол╕ т╕льки на початку тридцятих рок╕в минулого двадцятого стол╕ття. Ось вийшли, за ╖хн╕м твердженням, якось випадково науков╕ сп╕вроб╕тники щойно створено╖ на пустому м╕сц╕ сад╕вничо╖ станц╕╖ в пустельний степ у 1933 роц╕, а там виросло саме собою дерево черешн╕. ╤ км╕тлив╕ сад╕внич╕ науковц╕ уже через р╕к створили перший сорт мел╕топольсько╖ черешн╕. Дива та й год╕. ╤ ця брехлива легенда жила так багато рок╕в, тому що за нею була пошана та неск╕нченна низка звань, почестей та найвищих нагород тод╕шньо╖ держави для кер╕вник╕в ╕нституту. Звичайно, було багато св╕дчень, що спростовували ц╕ надуман╕ вигадки. ╤ Ви ╖х, Петре Васильовичу, побачили з самого початку сво╓╖ пл╕дно╖ прац╕ науковцем на ц╕й сад╕внич╕й станц╕╖. Це були старезн╕ черешн╕, як╕ росли на територ╕╖ колишн╕х сад╕в доктора Андр╕я Корвацького, для поливу яких ще у XIX ст. в╕н збудував свердловину. А найголовн╕ше – пагорб з кримською сосною серед саду Мел╕топольсько╖ садстанц╕╖, на якому знаходиться занедбана та забута могила сад╕вничого тавр╕йського посушливого степу л╕каря А. В. Корвацького. Знаючи Вас як приск╕пливого та твердого у сво╖х переконаннях досл╕дника, я добре розум╕ю, що Ви знайшли в соб╕ сили зробити ризикований, але дуже потужний виклик т╕й влад╕, яка породила цю страшну ╕сторичну несправедлив╕сть ╕ продовжувала створювати неправдив╕ м╕фи... Зрозум╕ло, що тод╕шн╕ парт╕йн╕ д╕яч╕ та представники оф╕ц╕йно╖ влади не могли залишити поза сво╓ю увагою Вашу пл╕дну д╕яльн╕сть щодо повернення ╕з забуття видатних ╕сторичних постатей. Вони зробили все, щоб Ваше життя в м╕ст╕ Мел╕топол╕ зробити нестерпним. Знаю, що Ви були вимушен╕ залишити його...
З притаманною Вам енерг╕╓ю, маючи незр╕внянний талант письменника та невтомного ╕ посл╕довного досл╕дника, з молодих рок╕в Ви в╕дтворювали у сво╖х численних книгах д╕яльн╕сть основоположника укра╖нського промислового сад╕вництва Л. П. Симиренка та вс╕╓╖ його родини. Перевиданий завдяки Вам перший том Л. П. Симиренка «Крымское промышленное плодоводство» став доступним для зац╕кавлених фах╕вц╕в. З надзвичайно великими труднощами Вам вдалося вир╕шити питання видання другого тому ц╕╓╖ книги, який ще н╕коли не був надрукований. В╕нцем Вашого натхнення ╕ наполегливост╕ ╓ в╕дновлена Симиренк╕вська родинна церква Свято╖ Тр╕йц╕ та с╕мейний цвинтар Симиренк╕в у с. Мл╕╓в╕. Попереду ще багато справ. Бажаю Вам, фундатору ╕стор╕╖ сад╕вництва Укра╖ни, нових творчих пошук╕в. Стр╕мко╖ Вам ходи, вельмишановний Петре Васильовичу, на довг╕ л╕та!

Володимир Р╤ЗНИК,
головний державний сан╕тарний л╕кар, почесний громадянин
м. Мел╕тополя, кра╓знавець


ЮВ╤ЛЕЙНА ПРЕЗЕНТАЦ╤Я

Минуло╖ п’ятниц╕ Кримська ф╕л╕я Наукового товариства ╕м. Шевченка та Кримський незалежний центр пол╕тичних досл╕джень ╕ журнал╕ст╕в сп╕льно з Кримською республ╕канською б╕бл╕отекою ╕м. ╤сма╖ла Гаспринського провели презентац╕ю перевидано╖ в╕домим симиренкознавцем, академ╕ком УЕАН, лауреатом прем╕╖ ╕м. Л. П. Симиренка, заслуженим д╕ячем науки ╕ техн╕ки Петром Вольвачем книги всесв╕тнього вим╕ру укра╖нського ученого-сад╕вника та помолога Л. П. Симиренка «Витоки промислового сад╕вництва» (К вопросу о промышленном плодоводстве). Видання зд╕йснено до 125-р╕ччя виходу в св╕т ц╕╓╖ прац╕. (Видавництво «Доля» 2012 р.)
Зах╕д проводився в рамках щор╕чних Симиренк╕вських читань, передбачених Постановою Верховно╖ Ради Укра╖ни «Про вшанування пам’ят╕ видатних укра╖нських вчених-сад╕вник╕в та помолог╕в Л. П. Симиренка та В. Л. Симиренка» (7 лютого 2002 р., № 3067-III). Певною м╕рою зазначене видання та його презентац╕я були присвячен╕ також 75-л╕ттю в╕д дня народження симиренкознавця та 50-л╕ттю його науково╖ д╕яльност╕.
Академ╕к Укра╖нсько╖ еколог╕чно╖ академ╕╖ наук (УЕАН), д╕йсний член Наукового товариства ╕м. Тараса Шевченка, доктор ф╕лософ╕╖ в галуз╕ б╕олог╕╖, лауреат прем╕╖ ╕м. Л. П. Симиренка НАН Укра╖ни та ╕м. Дмитра Нитченка Петро Вольвач – автор понад 300 наукових праць, в тому числ╕ 20 монограф╕й та к╕лькох сотень науково-популярних та громадсько-пол╕тичних публ╕кац╕й.
Перевидана праця класика в╕тчизняного сад╕вництва Л. П. Симиренка не втратила актуальност╕ не лише для сучасного укра╖нського, але ╕ св╕тового сад╕вництва. В н╕й вперше у св╕тов╕й науц╕ сформульована наукова концепц╕я сучасного високо╕нтенсивного сад╕вництва. Ген╕альний вчений ще 125 рок╕в тому вв╕в у св╕тову сад╕вничу науку так╕ засаднич╕ сучасн╕ терм╕ни, як «промисловий сад» та «промисловий сорт». В╕н детально опрацював також науков╕ та виробнич╕ вимоги, яким мають в╕дпов╕дати «промисловий сорт» та «промисловий сад».
Учений запропонував ц╕лу низку сорт╕в яблун╕ та груш╕, як╕ на той час мали впроваджуватись у р╕зноман╕тних природно-кл╕матичних умовах Укра╖ни. В╕н першим серед сад╕вник╕в тогочасно╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ привернув увагу виробничник╕в до кримськотатарського сорту яблун╕ Сари синап.
Багато сорт╕в, рекомендованих Л. П. Симиренком, ще й донин╕ вирощу╓ться як в промислових, так ╕ в аматорських садах Укра╖ни. Зазначена праця ма╓ неабияку ц╕нн╕сть не лише для науковц╕в, але й виробничник╕в. Вона буде також корисною для студент╕в середн╕х та вищих сад╕вничих навчальних заклад╕в.

АКАДЕМ╤КУ ПЕТРОВ╤ ВОЛЬВАЧУ

Хтось про Париж плека╓ мр╕╖,
Хтось ╖де в Ки╖в,
Хтось — у Льв╕в…
А в╕н – у Симиренк╕в Мл╕╖в, —
У царство кв╕т╕в ╕ сад╕в.
В╕н тут, як вдома.
Тут – в╕н р╕дний,
Бо р╕д оцей йому зр╕дн╕.
В╕н Симиренка том сол╕дний
Прив╕з. Труди його ╕ дн╕.
В Криму в╕н перевидав том цей,
Знайшовши ветхий екземпляр.
Для нього Симиренко — сонце,
Його учення – Божий дар.
В╕н сам учений-сад╕вничий –
Плека╓ св╕й науки сад.
В╕н з тих, хто д╕╓, а не хниче,
Хто не в╕дступиться назад.
За долю неньки-Укра╖ни
Болить завжди його душа.
На поклик серця, а не чину,
В Криму очолив НТШ.
В╕н р╕дну мову захища╓
В╕д яничар╕в ╕ заброд.
В╕н – словом, д╕лом патр╕от,
╤ в цьому сенс життя вбача╓.
В╕н серцем щирий чолов╕к,
Йому я душу в╕дкриваю,
Його я другом називаю
╤ не на день, на ц╕лий в╕к!
В╕н – Укра╖ни справжн╕й син.
Для справ нових бажа╓м сили.
З нагоди славних роковин
Для нього ц╕ рядки вродились.
Живи, наш друже-юв╕ляр,
На рад╕сть нам ще довг╕ роки,
Хай пломен╕╓ серця жар,
Хай у душ╕ кипить неспок╕й!

Данило КОНОНЕНКО

ШЛЯХОМ НЕЗРАДЖЕНО╥ ЮН╤

Як людину ╕ некаб╕нетного вченого — б╕олога та сад╕вника Петра Вольвача знаю в╕ддавна, як мовиться, ще з час╕в туманно╖ студентсько╖ юност╕. ╤ не дивно, в т╕, нин╕ далек╕ 50-60-т╕ роки минулого в╕ку, ми, обидва селянськ╕ сини, сп╕лкувалися безпосередньо, бо м╕й Кримський педагог╕чний ╕нститут ╕м. М. В. Фрунзе та його Кримський с╕льськогосподарський знаходились поруч у С╕мферопол╕ та на одн╕й вулиц╕. Тод╕ побутувала думка: найб╕льше д╕вчат у педвуз╕. ╤ одного разу наш студент-ф╕лолог Василь Богуцький запросив на «веч╕рку» «с╕льгоспник╕в» — Петра Вольвача, Миколу Горбовича та Валентина Негоду. П╕зн╕ше й справд╕ склалася одна с╕м’я: Микола Горбович одружився з мо╓ю однокурсницею Н╕ною Сягайло.
╤нша р╕ч — щодо поетично╖ творчост╕. За сво╓ю скромн╕стю автор не аф╕шував сво╖х поез╕й, нав╕ть вважав ╖х недосконалими. Ось що в╕н сам пише з цього приводу про л╕тературний гурток у с╕льгосп╕нститут╕ у сво╖й статт╕ до зб╕рки «Руб╕кон» («Самвидав», С╕мферополь, 1999): «Гуртком оп╕кувалися в╕дом╕ кримськ╕ поети Олександр Лес╕н ╕ Борис Серман. Саме вони досить схвально поставилися до мо╖х оприлюднених в╕ршованих опус╕в». Чи в кожного початк╕вця могла виникнути така вельми нем’яка самокритика?
А писати тод╕ молодим було дуже нелегко. Невгомонна цензура никала повсюдно: «Кабы чего не вышло»? Не спало й невсипне КДБ. За те, що автор к╕лька рок╕в редагував студентську газету, дек╕лька випуск╕в яко╖ було зроблено укра╖нською мовою, — це явище стало в 1960 роц╕ предметом обговорення тако╖ «зухвалост╕» на одному ╕з зас╕дань ╕нститутського парткому.
А далеко ходити не треба було: я ╕ Петро Вольвач, студенти, написали тод╕ статтю про стан укра╖нсько╖ л╕тератури ╕ книготорг╕вл╕ в Криму ╕ в╕д╕слали в Ки╖в у «Л╕тературну газету», яка спромоглася дати лише витримки з не╖ аж… в два абзаци. А я тод╕ був ще й активним критиком-початк╕вцем ╕ в╕д тако╖ «приязн╕» могли б ╕ руки опуститися; та в наступному номер╕ ц╕╓╖ газети Стан╕слав Тельнюк таки «пробив» мою статтю «Рос╕яни — Шевченков╕».
╤ Петра Вольвача не зупиняли гон╕ння, хоча рядки, написан╕ ним у 1971 роц╕, не могли тод╕ бути набутком загалу:
Нас вс╕х украдено у тебе, Укра╖но,
Тебе ж украдено у кожного ╕з нас.
Блука╓м ми стол╕ттями окраден╕
По вс╕х св╕тах, Сиб╕рах, Соловках.
Аби у приск╕пливого читача не склалося однобоке враження, зауважу: то була система незалежно в╕д нац╕ональност╕. Третирували молодих поет╕в, що писали рос╕йською, — Володимира Л╓нцова, перша зб╕рка якого «Доверие» п╕сля ╖╖ виходу вчинила неабиякий мистецький аж╕отаж; Валер╕я Руб╕нштейна, в╕рш якого «Серебряные парни» завдяки композитору Льву Перевеслову став п╕снею, котра в╕дразу заволод╕ла вс╕ма мистецькими колективами у Криму.
У молодого тод╕ поета Петра Вольвача склався св╕й погляд на поезотворення, чужий традиц╕онал╕стам та «пуристам» (чистюлям) в╕д л╕тератури. В╕н творив емоц╕йно ╕ його в╕рш╕ не в╕дшл╕фовувалися за столом, про що в╕н казав: «Справу цю чомусь я вважаю нудотно-рем╕сницькою».
Та досить апелювати хоча б до поетично╖ творчост╕ Й. В. Гете, котрий не завжди дотримувався р╕вноскладовост╕ у в╕ршових рядках. ╤ це не було арх╕тектон╕чною деструкц╕╓ю, бо превалювали думка ╕ образ.
Окрилений здобуттям Укра╖ною Незалежност╕ в 1991 роц╕, П. Вольвач у в╕рш╕ «Укра╖на скинула кайдани» натхненно пише пером серця:
В Укра╖н╕ — зорян╕ дороги,
В Укра╖н╕ — св╕й косм╕чний шлях.
Ти здола╓ш рабство та погрози,
Будеш жити, мамо, у в╕ках!
╤ н╕би апелюючи до сл╕в Т. Г. Шевченка про «раб╕в отих н╕мих», на сторож╕ яких в╕н хот╕в поставити сво╓ слово, П. Вольвач через к╕лька рок╕в справедливо ╕ безжально критику╓ «ягнят отих сл╕пих»:
Сл╕п╕ сини збомж╕ло╖ Вкра╖ни,
Все ремига╓те по стайнях, як воли,
Та й поганяють вами, мов худобою,
Все т╕ ж вожд╕ й злочинн╕ пахани.
(«Сл╕п╕ сини збомж╕ло╖ Вкра╖ни»).
А ось ╕ новий ракурс поетично╖ творчост╕ Петра Вольвача — дитяч╕ в╕рш╕ (зб╕рка «Л╕сов╕ друз╕», видана недавно в Мел╕топол╕, де свого часу п╕сля кадеб╕стсько╖ депортац╕╖ з Ки╓ва працював наш автор). ╥╖ твори, котр╕ часто ╓ просто афористичними, вдало доповнюють талановит╕ малюнки художника О. ╤. Гончарова. Ну от, хоча б «Мурка на полюванн╕»:
П╕шла Мурка полювати
Й не прийшла додому.
Стр╕ла в пол╕ мишку с╕ру,
А та — шурх у нору.
Вже дв╕ н╕чки на стерн╕
Мурка, знай, ночу╓,
Прича╖вшись б╕ля н╕рки,
Хвостика чату╓.
Що ж! Промовисто ╕ в╕драдно, що у кримського поета Василя Латанського з’явився побратим на ц╕й нин╕ необроблен╕й нив╕ у Криму.
На багато в╕рш╕в поета написано ╕ пишуться композиторами п╕сн╕. Та ще в╕н продовжу╓ свою почесну громадську д╕яльн╕сть на розво╖ укра╖н╕стики, заслужено будучи лауреатом прем╕й ╕ державних нагород, в╕рний ╕деалам сво╓╖ клекотливо╖ ╕ багатобарвно╖ юност╕. За вагомий внесок в укра╖нську л╕тературу та наукову публ╕цистику Петра Вольвача в 2012 роц╕ прийнято до лав Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.

Фед╕р СТЕПАНОВ,
член НСПУ, лауреат прем╕╖ ╕м. О. Гончара
м. С╕мферополь

АНОНС!
Див╕ться в авторськ╕й програм╕ Олександра Польченка «Р╕дна хата» телерозпов╕дь про академ╕ка-юв╕ляра, голову Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, знаного симиренкознавця, публ╕циста, поета, громадського д╕яча П. В. ВОЛЬВАЧА. ДТРК «Крим», 22 грудня, поч. о 17.45, повторення . 25 грудня, поч. о 10.00.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12698

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков