Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4454)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4128)
Українці мої... (1662)
Резонанс (2124)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1055)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (326)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (208)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 11.10.2013
СКАРБИ «ОС╤ННЬОГО ЗОЛОТА»

Джерела

НА ПОЛТАВЩИН╤ В╤ДБУВСЯ Л╤ТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ╤МЕН╤ ДМИТРА ЛУЦЕНКА

На Пирятинському перон╕ б╕ля потяга, зустр╕чаючи, мене вп╕знав В. В. Квач, представник райдержадм╕н╕страц╕╖, ╕ де й под╕лися мо╖ хвилювання: як добратися в село, що над р╕чкою Березова Рудка?.. П╕сля ранково╖ кави господар як вишуканий книголюб отримав мо╖ не т╕льки св╕ж╕ видання, а й автографи на зб╕рки «Птахи попелу» та «Листя клена», придбан╕ ним чи не два десятил╕ття тому.
Давн╓ мальовниче село Березова Рудка, що за 31 км в╕д райцентру Пирятина на Полтавщин╕, цього року приймало гостей, як╕ прибули зв╕дусюди. Гост╕ з ц╕кав╕стю д╕зналися, що документально це поселення згаду╓ться ще 1717 року як волод╕ння гетьмана ╤вана Скоропадського. З ХV╤╤╤ ст. — це ма╓ток Закревських, до яких при╖здив Тарас Шевченко у 1843, 1845 й 1846 роках, де Великий Кобзар охоче мешкав у будинку сво╖х добрих знайомих, портрети декого з них виконав митець на замовлення самого господаря. Як пов╕домляють прац╕вники Березоворудського музею, про перебування тут поета нагаду╓ колишн╕й палац Закревських, побудований у стил╕ необароко, а також стара альтанка в парку (Шевченк╕в дуб за переказами зрубали на початку 1930-х).
Сюди, в Березову Рудку, В. Закревському, з ким заприятелював Кобзар, у липн╕ 1844 року переслав з Одеси художник ╕ поет Як╕в де Бальмен (познайомив ╖х ╢. П. Греб╕нка 29.06.1843 року в ма╓тку Тетяни Волконсько╖ (В╕льховсько╖) у Мойс╕вц╕) виготовлений ним сп╕льно з М. Башиловим рукописний ╕люстрований «Кобзар» для вручення поетов╕.
Тарас Григорович разом з В. Закревським пережили в Березов╕й Рудц╕ сумну зв╕стку про загибель де Бальмена на Кавказ╕. Шевченко присвятив сво╓му другов╕ поему «Кавказ» («За горами гори, хмарою повит╕, Зас╕ян╕ горем, кров╕ю полит╕…»).
У сел╕ Крячк╕вц╕, що поряд з Березовою Рудкою, 1847 року народився Вовк Хвед╕р К╕ндратович (помер у м. Жлобин╕ в Б╕лорус╕ 1918 року) — великий укра╖нський всесв╕тньо в╕домий учений, антрополог, фольклорист, етнограф ╕ археолог, який навчався у Новорос╕йському (в Одес╕) та Ки╖вському ун╕верситетах. Пересл╕дуваний царським урядом за активну участь в укра╖нському демократичному рус╕ з 1879 до 1905 року вимушено перебував в ем╕грац╕╖ у Франц╕╖. Брав безпосередню участь у виданн╕ «Кобзаря» (Прага, 1876 р.), в якому опубл╕кован╕ безцензурн╕ твори Тараса Шевченка, а також «Матер╕ал╕в до укра╖нсько-русько╖ етнолог╕╖» (з 1899 р.). Хвед╕р Вовк — один з перших досл╕дник╕в палеол╕тичних пам’яток на територ╕╖ Укра╖ни, зокрема М╕зинсько╖ стоянки на Десн╕ в Черн╕г╕вськ╕й област╕.
У ц╕м загадков╕м краю, в Березов╕й Рудц╕, 1921 року народився й пров╕в дитяч╕ та юнацьк╕ роки видатний укра╖нський поет-п╕сняр, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ Тараса Шевченка Дмитро Омелянович Луценко, пам’ят╕ якого культурна громадськ╕сть Пирятинщини, а також Полтавщини, як ╕ вс╕╓╖ Укра╖ни, два десятил╕ття тому заснувала й традиц╕йно в╕дзнача╓ (у вих╕дн╕ другого тижня вересня) фестиваль «Ос╕нн╓ золото», основною метою якого ╓ пропагування поетично╖ творчост╕ славного свого земляка й численних п╕сень, створених р╕зними композиторами на в╕рш╕ Дмитра Луценка.
Зазвичай це гранд╕озне д╕йство в╕дбува╓ться на Березоворудському сп╕вочому пол╕, коли водночас у сел╕ д╕╓ ярмарок. Та п╕д час негоди доводиться переносити театральне д╕йство на сцену с╕льського Будинку культури, який завше по в╕нця переповню╓ться вдячними слухачами: труд╕вниками, особами поважного в╕ку й особливо студентами м╕сцевого радгосп-техн╕куму, якому п╕дпорядковано земл╕ села Крячк╕вки, Мар╕╖нський в╕дд╕лок Пирятинсько╖ птахофабрики; поблизу — Березоворудське водосховище, чудовий парковий масив.
Щоразу на улюблений л╕тературно-п╕сенний форум прибува╓ в╕рна дружина поета Тамара ╤ван╕вна Луценко, берегиня надзвичайного д╕йства, яке давно вже вийшло за меж╕ Полтавщини ╕ набува╓ всеукра╖нського статусу. Тамара ╤ван╕вна в супровод╕ сина, Серг╕я Дмитровича, б╕ля музею почула палк╕ прив╕тання земляк╕в ╕ почесних гостей з цьогор╕чним святом «Ос╕нн╓ золото» й дала ╕нтерв’ю для рад╕о та телебачення.
На свято також прибули голова Пирятинсько╖ райдержадм╕н╕страц╕╖ Микола Миколайович Купр╕ян, голова Пирятинсько╖ м╕ськради Олекс╕й Петрович Рябок╕нь, а також поважн╕ гост╕ з Ки╓ва: секретар НСПУ й заступник голови Фонду культури Укра╖ни Михайло Васильович Шевченко, екс-нардеп Олександр Олександрович Мороз та поважн╕ представники Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖, полтавський композитор О. Чухрай, хоров╕ колективи з р╕зних район╕в област╕ й Укра╖ни.
У прив╕тальному зверненн╕ М. М. Купр╕ян сказав: «Ми сьогодн╕ вшанову╓мо нашого видатного земляка, широков╕домого поета-п╕сняра, заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни Дмитра Омеляновича Луценка…» ╕ вручив родин╕ митця запашний березоворудський коровай.
На сцен╕ з прив╕тальними п╕снями засп╕вали юн╕ хористи та численний березоворудський хор (лауреат прем╕╖ ╕м. Д. Луценка 2011 року) п╕д диригуванням кер╕вника м╕сцевого Будинку культури В. Назаренка. В╕зит╕вкою поважного свята вже багато рок╕в посп╕ль ╓ мелод╕я:
 Хай в╕длет╕ли солов’╖,
 ╤ л╕то лиш мен╕ здалося…
 Сп╕вай мелод╕╖ сво╖
 Мен╕, зажуреная ос╕нь!
Огранену п╕сню «Ос╕нн╓ золото» (слова Дмитра Луценка, музика ╤горя Шамо) виконав володар чудового баритона лауреат м╕жнародних фестивал╕в та конкурс╕в Василь Калинк╕н (село Прих╕дьки Пирятинського району), п╕сля чого вс╕х прив╕тав директор департаменту ╕нформац╕йно╖ д╕яльност╕ та комерц╕йних зв’язк╕в з громадськ╕стю Микола Петрович Перепелиця.
Дивовижний п╕сенний доробок Д. О. Луценка став духовним надбанням та мистецькою окрасою багатого репертуару не лишень в╕домих профес╕йних майстр╕в естрадного сп╕ву, а й багатьох самод╕яльних обдарованих сп╕вц╕в та аматорських вокальних колектив╕в. Зараз неможливо уявити соб╕ всього цього без вз╕рцевих ориг╕нальних твор╕в поета-п╕сняра Луценка, л╕тературно-п╕сенний фестиваль ╕мен╕ якого вилився в невщухаючий бурхливий пот╕к у русл╕ загальнонац╕онального в╕дродження самобутньо╖ ╕ незнищенно╖ високо╖ духовност╕ талановитого укра╖нського народу.
П╕сню «Березова Рудка» на в╕рш╕ Дмитра Луценка (музика В. Назаренка) виконав згаданий березоворудський хор, п╕сля чого учасник╕в свята урочисто прив╕тав с╕льський голова О. В. Онищенко. Продовжилися тривал╕ виступи. Прозвучала в╕дома п╕сня на в╕рш╕ Д. Луценка (музика А. Пашкевича) «П╕сня про хл╕б» у виконанн╕ того ж хору, яку п╕дхопив увесь зал. Во╕стину невмирущ╕ сво╖ п╕сн╕ р╕дному народов╕ подарував наш поет-п╕снетворець. У цьому скарб╕ — лаг╕дне й задушевне безмежне тепло, щира любов до простих людей, до р╕дно╖ земл╕, до бентежно╖ нашо╖ ╕стор╕╖.
Щоосен╕ на л╕тературно-п╕сенному фестивал╕ «Ос╕нн╓ золото» ╕мен╕ Дмитра Луценка серед справжн╕х поц╕новувач╕в неперес╕чного таланту поета — визнан╕ музиканти-в╕ртуози, артисти, поети, журнал╕сти з ус╕х куточк╕в нашо╖ Укра╖ни, як╕ прибувають з власними подарунками. О. О. Мороз м╕сцев╕й школ╕, б╕бл╕отец╕ й музею подарував прим╕рники щойно видано╖ книги поез╕й. Сво╖ книги подарували також ╕ поети — цьогор╕чн╕ лауреати прем╕╖ ╕м. Д. Луценка. Серед автор╕в щойно виданих книг особливо в╕дзначилася Лариса ╤ван╕вна Ковал╕вська, вчителька, яка мешка╓ в сел╕ Яцини, адже вона подарувала свою науково-досл╕дницьку працю «Не згасни, св╕чко пам’ят╕» — скрупульозно з╕бран╕ нею св╕дчення очевидц╕в та розпов╕д╕ ╖хн╕х р╕дних про Голодомор-геноцид 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 жахливих рок╕в, що спричинили в Укра╖н╕ масове вимирання найтрудолюбив╕шо╖ верстви — селян. Видання розраховане на вчител╕в та учн╕в осв╕тн╕х заклад╕в, ус╕х, хто бажа╓ ознайомитися з метою поглиблення вивчення ╕стор╕╖ Укра╖ни, а також на вс╕х не байдужих до кривавих ╕ жорстоких под╕й нашо╖ стражденно╖ земл╕. До реч╕, книга видана фактично коштом автора…
Для вручення л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ «Ос╕нн╓ золото» ╕мен╕ Дмитра Луценка на сцену запрошен╕ М. В. Шевченко, С. Д. Луценко та О. О. Мороз. П╕сля зачитання Постанови про нагородження цю виняткову прем╕ю 2013 року отримали: сп╕вачка-бандуристка Св╕тлана Мирвода, журнал╕ст Микола Ляпаненко та поети — Зоя Кучерява, Оксана Радушинська ╕ Дмитро Шупта (автор цих рядк╕в). Вс╕ нагороджен╕ виступили з╕ словами вдячност╕ ╕ кожен вручив сво╖ подарунки.
Святковий концерт тривав, ╕ присутн╕ почули п╕сн╕ на в╕рш╕ Дмитра Луценка (музика О. Ек╕мяна) «Спасиб╕ вам, мамо» у виконанн╕ Св╕тлани Мирводи; «Д╕вочий сон» (музика О. Чухрая) у виконанн╕ сол╕стки Пирятинського РБК Валентини Стельмах; «Ос╕нн╓ золото» (музика ╤. Шамо) у виконанн╕ сол╕стки Нац╕онально╖ опери Укра╖ни Олени Гончарук… До появи з╕рок на неб╕ та сходу ясного м╕сяця лунали дзв╕нк╕ Луценков╕ неперевершен╕ п╕сн╕: «Неспок╕й» (музика В. Верменича), «Зачаруй мо╖ оч╕» (музика А. Пашкевича) та багато ╕нших.
Запам’ята╓ться фестивальникам також презентована п╕сня «Другов╕» на в╕рш╕ М. Ляпаненка (музика О. Чухрая) у виконанн╕ вокального чолов╕чого гурту Хорольського РБК. Особливу ж увагу привернув до себе ансамбль Великобагачанського РБК, який виконав укра╖нську народну п╕сню «Чорн╕╖ брови, кар╕╖ оч╕».
Водночас в╕дбувалися й ╕нш╕, не менш ц╕кав╕ заходи, — традиц╕йний конкурс для учн╕всько╖ молод╕ ╕ старших виконавц╕в, який мала можлив╕сть бачити Тамара ╤ван╕вна в супровод╕ ╖╖ уважного сина Серг╕я Дмитровича. Самов╕ддано змагалися за призов╕ м╕сця — ╕ самод╕яльний хоровий колектив «Журавка» з м╕ста П╕дгородн╓ Дн╕пропетровсько╖ област╕, майстерно виконавши п╕сн╕ «Зачаруй мо╖ оч╕» та «Давн╓ горе», ╕ хоровий гурт п╕д кер╕вництвом О. Мандрики з села Красне Згур╕вського району Ки╖всько╖ област╕ та ╕нш╕ не менш достойн╕ численн╕ учасники цього урочистого д╕йства.
На ярмарку-виставц╕ рясно представляли сво╖ чудов╕ вироби ╕ тут же проводили майстер-класи м╕сцев╕ винах╕длив╕ майстри з лозоплет╕ння, кошикарства, демонструючи вироби з рогозу, соломи, та каскад майстр╕в флористики, вишуканих вишивальниць, майстр╕в керам╕ки тощо.
Кр╕м того, д╕яла неспод╕вана, можна сказати, ун╕кальна виставка раритет╕в з фонд╕в Пирятинсько╖ райб╕бл╕отеки, де можна було не т╕льки побачити, а й погортати перш╕ поетичн╕ зб╕рки видатного поета-п╕сняра Дмитра Омеляновича Луценка, а також мистецтвознавч╕ матер╕али, в яких ╕деться про визначного митця Укра╖ни, й особливо ошатне енциклопедичне видання в╕домого кра╓знавця Петра Петровича Ротача «Полтавська Шевченк╕ана» у двох томах («Дивосв╕т», Полтава, том 1 — 2005 р., том 2 — 2009 р.), саме до цього сол╕дного наукового видання потрапили в╕домост╕ про Дмитра Омеляновича Луценка.
Мр╕╓ться, що ╕ в грядущ╕ роки вся охайна територ╕я Березоворудського парку зустр╕чатиме учасник╕в традиц╕йного Луценк╕вського фестивалю святково оформленою, як ╕ цього разу, на честь 92-р╕ччя в╕д дня народження уславленого поета-п╕сняра Дмитра Омеляновича Луценка, ╕ також працюватимуть виставки кв╕т╕в, роб╕т народних ум╕льц╕в, картин художник╕в, майстр╕в гончарних вироб╕в; виставки-продаж╕: овоч╕в, фрукт╕в, посадкового нас╕ння кв╕т╕в, хл╕бобулочних вироб╕в, дегустац╕я та продаж р╕зноман╕тних сорт╕в меду, ф╕то-ча╖в «Березоворудський бальзам», щоб ╕ надал╕ працювало б дитяче м╕стечко з батутом, розвагами та ╕грами для малят, ╕ чисто лунали п╕сн╕ на в╕рш╕ незабутнього Дмитра Омеляновича Луценка, як ╕ р╕дн╕ укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕.

Дмитро ШУПТА,
лауреат прем╕╖ фестивалю «Ос╕нн╓ золото» ╕мен╕ Дмитра Луценка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 11.10.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12404

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков