Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2013
ПРОЛОГ ДО ЗАКОНУ ПРО УКРА╥НЦ╤В

В сво╖й хат╕ – своя й правда!

Кожен з мислячих укра╖нц╕в мусить, як це прикро не виглядало б, усв╕домити, що на сьогодн╕шн╕й день укра╖нц╕в в Укра╖н╕ юридично не ╕сну╓. ╤ не т╕льки тому, що л╕кв╕дована графа «нац╕ональн╕сть» в паспортах та ╕нших документах, а ще й тому, що нема жодно╖ статт╕ в Конституц╕╖, яка б юридично описувала етн╕чних укра╖нц╕в в Укра╖н╕ та ╖хн╕ нев╕д’╓мн╕ конституц╕йн╕ права. ╢ лише Преамбула та стаття 11 в Конституц╕╖ Укра╖ни, як╕ сором’язливо згадують про ╕снування в Укра╖н╕ поряд з Укра╖нським народом (з велико╖ букви) та загадковими «кор╕нними народами» ╕ всюдисущими «нац╕ональними меншинами» яко╖сь «укра╖нсько╖ нац╕╖» — з маленько╖ букви (!). Щоправда, ╓ ще й знущальна Стаття 12, яка деклару╓ про «задоволення нац╕онально-культурних ╕ мовних потреб укра╖нц╕в, як╕ проживають за межами держави». Н╕би в межах держави вже вс╕ потреби укра╖нц╕в — задоволен╕. Натом╕сть «Закон про нац╕ональн╕ меншини в Укра╖н╕», скоропостижно прийнятий ВР ще 25 червня 1992 року за №2494-Х╤╤, неухильно д╕╓ ╕ ретельно викону╓ться саме в Укра╖н╕. Кожна з нацменшин ма╓ окрему графу в Державному бюджет╕ та купу р╕зноман╕тних п╕льг. Н╕чого под╕бного щодо укра╖нц╕в в Укра╖н╕ нема╓ й близько. Тому давно сто╖ть актуальне питання про прийняття аналог╕чно «Закону Укра╖ни про нац╕ональн╕ меншини в Укра╖н╕» ретельно виписаного «Закону про укра╖нц╕в в Укра╖н╕». Одначе, х╕ба не дивовижно, що за 20 з лишн╕м рок╕в жоден з тяжко вчених профес╕йних юрист╕в чи профес╕йних депутат╕в ВР та академ╕к╕в до необх╕дност╕ прий-няття укра╖нським парламентом «Закону про укра╖нц╕в в Укра╖н╕» не додумався ╕ не спром╕гся.
Проте нав╕ть проста ре╓страц╕я в╕дпов╕дного законопроекту у Верховн╕й Рад╕ могла б привернути пильну увагу штучно розд╕лених мовою та язиком укра╖нц╕в ╕ нагадати ╖м, що, незважаючи на користування р╕зними мовами – примусовою московською чи р╕дною укра╖нською, етн╕чн╕ укра╖нц╕ – були, ╓ ╕ назавжди залишаються ╓динокровними братами. ╤ н╕яким колесн╕ченкам-к╕валовим не ма╓ бути дозволено нацьковувати укра╖номовних на московськоязичних укра╖нц╕в. Або навпаки. ╤ невелика проблема для Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в – доручити хоча б одному з ╕стинно укра╖нських депутат╕в ВР – написати ╕ заре╓струвати у ВР «Закон про укра╖нц╕в в Укра╖н╕». Тим паче, що в «Закон╕ про нацменшини» сказано, що до нацменшин в╕дносяться ус╕, хто не вважа╓ себе укра╖нцями. Отже, автоматично укра╖нцями мають вважатися вс╕, хто не вважа╓ себе приналежним до нацменшин.
Тобто — написати ╕ заре╓струвати у ВР «Закон про укра╖нц╕в» не так вже й складно. А вже хто з депутат╕в ВР ╕ як голосуватиме за нього – оце було б спостер╕гати надзвичайно показово! Якби укра╖нська сп╕льнота перейнялась питанням прогресу у побудов╕ укра╖нсько╖ Укра╖ни – кращо╖ ╕ усп╕шн╕шо╖ нагоди год╕ й шукати! Тому пропону╓мо шановним читачам ветеранську верс╕ю проекту «Закону про укра╖нц╕в в Укра╖н╕».

Проект
ЗАКОН УКРА╥НИ
про укра╖нц╕в в Укра╖н╕

Верховна Рада Укра╖ни, керуючись передбаченим Статутом ООН М╕жнародним пактом про громадянськ╕ ╕ пол╕тичн╕ права в╕д 16. 12. 1966 р. та ╕ншими м╕жнародно-правовими документами правом на самовизначення нац╕й, виходячи з житт╓во важливих ╕нтерес╕в укра╖нсько╖ нац╕╖ в справ╕ розбудови незалежно╖ держави, визнаючи нерозривн╕сть прав людини ╕ прав нац╕ональностей, прагнучи реал╕зувати Преамбулу, ст. 11 Конституц╕╖ Укра╖ни, Акт проголошення незалежност╕ Укра╖ни, Декларац╕ю прав нац╕ональностей Укра╖ни, прийма╓ цей Закон з метою гарантування укра╖нцям права на в╕льний ╕ всеб╕чний розвиток.
Стаття 1. Укра╖на, гарантуючи громадянам республ╕ки незалежно в╕д ╖х нац╕онального походження та мови сп╕лкування р╕вн╕ пол╕тичн╕, соц╕альн╕, економ╕чн╕ та культурн╕ права ╕ свободи, п╕дтриму╓ розвиток укра╖нсько╖ нац╕онально╖ ╕дентичност╕, самосв╕домост╕ й самовиявлення.
Ус╕ громадяни Укра╖ни користуються захистом держави на р╕вних п╕дставах.
При забезпеченн╕ прав ос╕б, як╕ належать до укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖, як укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти), держава виходить з того, що вони ╓ нев╕д’╓мною складовою частиною загальновизнаних прав людини.
Стаття 2. Громадяни Укра╖ни вс╕х нац╕ональностей зобов’язан╕ дотримуватись Конституц╕╖ та закон╕в Укра╖ни, обер╕гати ╖╖ державний суверен╕тет ╕ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть, поважати мову, культуру, традиц╕╖, звича╖, рел╕г╕йну самобутн╕сть укра╖нсько╖ нац╕╖.
Стаття 3. До укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти) належить сп╕льнота груп громадян Укра╖ни, як╕ не ╓ нац╕ональними меншинами за нац╕ональн╕стю, виявляють почуття укра╖нського нац╕онального самоусв╕домлення та сп╕льност╕ м╕ж собою.
Стаття 4. В╕дносини, як╕ виникають з приводу реал╕зац╕╖ громадянами Укра╖ни прав ╕ свобод, пов’язаних з ╖х належн╕стю до укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти), регулюються Конституц╕╓ю Укра╖ни, цим Законом, прийнятими на ╖х п╕дстав╕ ╕ншими законодавчими актами, а також м╕жнародними договорами Укра╖ни.
Стаття 5. У Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни, в раз╕ необх╕дност╕ — в м╕сцевих Радах народних депутат╕в, д╕ють пост╕йн╕ ком╕с╕╖ з питань всеб╕чного розвитку укра╖нсько╖ нац╕╖. В м╕сцевих органах державно╖ виконавчо╖ влади можуть створюватися в╕дпов╕дн╕ структурн╕ п╕дрозд╕ли.
При м╕сцевих Радах народних депутат╕в можуть утворюватися ╕ функц╕онувати представницьк╕ та виконавч╕ органи з представник╕в укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти). Порядок формування цих орган╕в визнача╓ться в╕дпов╕дними Радами народних депутат╕в.
Центральним органом державно╖ виконавчо╖ влади у сфер╕ забезпечення всеб╕чного розвитку укра╖нц╕в ╓ Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни. При Каб╕нет╕ М╕н╕стр╕в функц╕ону╓ як виконавчий орган — Рада представник╕в громадських об’╓днань укра╖нц╕в Укра╖ни (назви, абрев╕атури та масштаби компетенц╕╖ орган╕в самоврядування укра╖нц╕в визначаються в╕дпов╕дними п╕дзаконними актами — Р. М.).
Стаття 6. Держава гаранту╓ вс╕м укра╖нцям право користування ╕ навчання р╕дною мовою. Пам’ятки ╕стор╕╖ ╕ культури укра╖нц╕в на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни охороняються законом.
Стаття 7. Держава вжива╓ заход╕в для п╕дготовки педагог╕чних, культурно-просв╕тницьких, медичних, осв╕тн╕х, охорони здоров’я, оборонних та ╕нших укра╖нських нац╕ональних кадр╕в через мережу навчальних заклад╕в. Державн╕ органи на основ╕ м╕ждержавних угод сприяють укра╖нцям у п╕дготовц╕ спец╕ал╕ст╕в в ╕нших кра╖нах.
Стаття 8. Громадяни Укра╖ни, як╕ належать до укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти), мають право в╕дпов╕дно обиратися або призначатися на будь-як╕ посади до орган╕в законодавчо╖, виконавчо╖, судово╖ влади, м╕сцевого ╕ рег╕онального самоврядування, в арм╕╖, на п╕дпри╓мствах, в установах ╕ орган╕зац╕ях. В органах загальнодержавного та м╕сцевого самоуправл╕ння к╕льк╕сний склад укра╖нц╕в та представник╕в нац╕ональних меншин ма╓ бути прямо (а не обернено) пропорц╕йним ╖х чисельност╕.
Стаття 9. Держава гаранту╓ укра╖нцям право на збереження житт╓вого середовища — орно╖ земл╕, водних басейн╕в, л╕сових масив╕в, корисних копалин, в╕дчуження або оголошення товаром яких забороня╓ться на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни. Питання про повернення на територ╕ю Укра╖ни укра╖нц╕в та представник╕в ╕нших депортованих народ╕в вир╕шуються в╕дпов╕дними законодавчими актами та договорами Укра╖ни з ╕ншими державами.
Стаття 10. Громадянам Укра╖ни гаранту╓ться право на запис нац╕онально╖ приналежност╕ в паспортах та ╕нших документах, що засв╕дчують особу. Примушення громадян у будь-як╕й форм╕ до в╕дмови в╕д сво╓╖ нац╕ональност╕ не допуска╓ться.
Стаття 11. Кожний громадянин Укра╖ни ма╓ право на нац╕ональн╕ пр╕звище, ╕м’я та по батьков╕. Громадяни мають право у встановленому порядку в╕дновлювати сво╖ нац╕ональн╕ пр╕звища, ╕м’я та по батьков╕.
Стаття 12. Громадяни, як╕ належать до укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти), в╕льн╕ у вибор╕ обсягу ╕ форм зд╕йснення прав, що надаються ╖м чинним законодавством, ╕ реал╕зують ╖х особисто, а також через в╕дпов╕дн╕ державн╕ органи та створюван╕ громадськ╕ об’╓днання.
Участь або неучасть громадянина Укра╖ни, який належить до укра╖нц╕в, у громадському об’╓днанн╕ укра╖нц╕в не може служити п╕дставою для обмеження його прав.
Стаття 13. Державн╕ органи сприяють д╕яльност╕ укра╖нських громадських об’╓днань, як╕ д╕ють в╕дпов╕дно до чинного законодавства.
Укра╖нськ╕ нац╕ональн╕ громадськ╕ об’╓днання мають право висувати сво╖х кандидат╕в у депутати на виборах орган╕в державно╖ влади в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Укра╖ни, закон╕в про вибори народних депутат╕в Укра╖ни ╕ депутат╕в м╕сцевих Рад.
Стаття 14. Громадяни, як╕ належать до укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти), нац╕ональн╕ громадськ╕ об’╓днання мають право у встановленому в Укра╖н╕ порядку в╕льно встановлювати ╕ п╕дтримувати зв’язки з особами сво╓╖ нац╕ональност╕ та ╖х громадськими об’╓днаннями за межами Укра╖ни, одержувати в╕д них допомогу для задоволення мовних, культурних, духовних потреб, брати участь у д╕яльност╕ м╕жнародних неурядових орган╕зац╕й.
Стаття 15. У Державному бюджет╕ Укра╖ни передбачаються спец╕альн╕ асигнування для всеб╕чного розвитку, збереження та примноження генофонду укра╖нц╕в (укра╖нсько╖ нац╕╖ — укра╖нсько╖ кор╕нно╖ споконв╕чно╖ етнонац╕онально╖ сп╕льноти).
Стаття 16. Укра╖на сприя╓ розвитков╕ м╕жнародного сп╕вроб╕тництва у забезпеченн╕ й захист╕ прав та ╕нтерес╕в укра╖нц╕в, зокрема — шляхом укладання й реал╕зац╕╖ багатосторонн╕х ╕ двосторонн╕х договор╕в у ц╕й сфер╕.
Стаття 17. Укра╖нська держава гаранту╓ укра╖нцям р╕вн╕ з громадянами нац╕ональних меншин Укра╖ни права ╕ свободи в сферах управл╕ння державою, б╕знесу, зайнятост╕ на виробництв╕, матер╕ально-економ╕чного добробуту, культурно-просв╕тницько╖ та науково╖ д╕яльност╕, охорони здоров’я, осв╕ти, доступ╕ до управл╕ння та користування засобами масово╖ ╕нформац╕╖ тощо. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав ╕ свобод укра╖нц╕в за нац╕ональною ознакою забороня╓ться й кара╓ться законом.
СЛАВА УКРА╥НЦЯМ!
Група актив╕ст╕в ВОВ
Укладено
12-21 червня 2013 року
* * *
Проект Закону розглянуто ╕ схвалено на зас╕данн╕ активу науково-практичного сем╕нару Секретар╕ату Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в 21 червня 2013 року в Ки╓в╕.
Голова Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в
Володимир ГУМЕНЮК
Заступник голови ВОВ
Руслан МОРОЗОВСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11979

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков