Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2013
ЗВ╤ЛЬНЕННЯ КАМ’ЯНЦЯ-ПОД╤ЛЬСЬКОГО В╤Д БОЛЬШЕВИК╤В У 1918 р.

НАЩАДОК ╤ ПРАВОНАСТУПНИК ╤МПЕРАТОРСЬКОГО ДОМУ КОМН╤Н╤В-ТРАПЕЗУНДСЬКИХ — БОРЕЦЬ ЗА ВОЛЮ УКРА╥НИ
Нещодавно Укра╖на та укра╖нська сп╕льнота на вс╕х континентах вшанувала скорботну ╕ величну дату — 95-р╕ччя Геро╖в Крут. Ця найб╕льша трагед╕я у перш╕ роки становлення Укра╖нсько╖ народно╖ республ╕ки досить повчальна. Наш народ та малопатр╕отична влада мають врешт╕-решт усв╕домити, що нац╕ональна арм╕я ╓ одним ╕з головних державотворчих чинник╕в. У ╖╖ лавах можуть бути громадяни Укра╖ни р╕зних нац╕ональностей. Але головною вимогою в╕д головнокомандувача до рядового солдата ма╓ стати любов до сво╓╖ земл╕ ╕ сво╓╖ держави.
Нащадок та правонаступник ╕мператорського Дому Комн╕н╕в-Трапезундських, одне покол╕ння якого свого часу правило готським княз╕вством у Криму, князь та полковник Рос╕йсько╖ арм╕╖, арм╕╖ УНР ╤гор Комнен Палеолог був справжн╕м патр╕отом Укра╖ни ╕ в буремн╕ 1918-1920 роки боровся за ╖╖ волю.
Гадаю, що для укра╖нського читача мають бути ц╕кавими ╕ досить ц╕нними спогади вояка. Адже у них мова п╕де про зимов╕ под╕╖ 1918 року в Криму, Ки╓в╕ та Кам’янц╕-Под╕льському, де князь з╕ сво╖м мусульманським полком брав активну участь у боротьб╕ з б╕льшовицькими окупантами.
Для широкого читацького загалу цей факт ╓ малов╕домим. В╕н не досить вивчений ╕ науковцями. (Текст пода╓ться без редагування мови ориг╕налу).

Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, академ╕к, член НСПУ

Князь ╤гор КОМНЕН ПАЛЕОЛОГ
Полковник
ЗВ╤ЛЬНЕННЯ КАМ’ЯНЦЯ-ПОД╤ЛЬСЬКОГО В╤Д БОЛЬШЕВИК╤В У 1918 р.

13 с╕чня 1918 року большевики п╕д проводом севастоп╕льських матрос╕в заволод╕ли м. Симферополем, де мав ос╕док Кримсько-Татарський Нац╕ональний Уряд. Прем’╓р-м╕н╕стр, тобто Голова Уряду, Ц╓л╓б╕джан-Чел╓б╕╖в ╕ Начальник Штабу Кримського в╕йська, тобто Командант урядових збройних сил, рос╕йський полковник Вигран, попали до ╖х рук ╕ вони ╖х спалили живими в одн╕й ╕з печей м╕ноносця «Алмаз», що стояв тод╕ на рейд╕ в м. ╢впатор╕╖. Пом╕шник Виграна — зрадник — п╕дполковник генерального штабу Достовалов, який п╕зн╕ше заклав у Берл╕н╕ «Союз Зм╕нов╕х╕вц╕в», перейшов тод╕ до большевик╕в.
Чел╓б╕╖в ╕ Вигран були кавалерами ╤мператорського Кавалерського Константин╕вського св. Георг╕я ордена. Останн╕м великим маг╕стром того ордену був м╕й батько генерал-лейтенант князь ╤ван Ал╓ксандрович Комн╕н Палеолог, барон фон-дер Лаун╕ц, як потомок ╕ правонасл╕дник ╕мператорського Дому Комн╕нов-Трапезундських. Одне покол╕ння того Дому свого часу правило Гото╓йським (Гото╕я) княз╕вством у Криму. «Орден» ставив соб╕ мету боротися з большевиками. В╕дпов╕дно до тод╕шн╕х обставин в╕н (Орден) працював як та╓мна (п╕дп╕льна) орган╕зац╕я.
Я був начальником розв╕дкового й контр-розв╕дкового в╕дд╕лу штабу Кримського в╕йська ╕ брав участь в останн╕х перестр╕лках з большевиками. Хоч я був одягнений у цив╕льне, проте мене п╕знали фабричн╕ збольшевичен╕ роб╕тники на вулиц╕. З великими труднощами пощастило мен╕ врятуватись в╕д озв╕р╕ло╖ юрби роб╕тник╕в, що гналася за мною, на чол╕ з якимсь матросом, Дворянською вулицею в Симферопол╕.
В╕с╕м д╕б я переховувався в Симферопол╕ в одного н╕мця-колон╕ста. П╕зн╕ше з п╕дробленими документами, що ╖х для мене роздобув ╕нший н╕мець-колон╕ст, я як хворий здемоб╕л╕зований вояк ╖хав до р╕дних на Урал. А при╖хав я не на Урал, а до Ки╓ва, де стояла моя частина — 30-й Укра╖нський окремий польовий тяжко╖ артилер╕╖ див╕з╕он.

II
П╕д Ки╓вом в╕дбувалися бо╖ з 2-ою революц╕йною большевицькою арм╕╓ю п╕д командою Антонова-Овс╕╓нка, яка п╕д╕йшла з╕ сходу й бомбардувала м. Ки╖в. Частина ц╕╓╖ арм╕╖ переправилась на Подол ╕ зв╕дси большевицька п╕хота пробивалась до центру м╕ста. При мен╕ большевицька п╕хота вийшла на Льв╕вську вулицю. В╕д 24 по 26 с╕чня я брав участь у вуличних боях (Льв╕вська вул. ╕ Б╕б╕ковський бульвар) на сторон╕ укра╖нського в╕йська, що ставило одчайдушний спротив большевикам. Б╕льш╕сть оф╕цер╕в рос╕йсько╖ арм╕╖ трималася пасивно, як ╕ в Криму. Доросл╕ кадети Володимирського корпусу брали участь у боях не вс╕. Один ╕з кадет╕в був заколотий у штиков╕й атац╕ б╕льшовик╕в на п╕дступ╕ до Льв╕всько╖ вулиц╕ з Лук’ян╕вки.
Фактично т╕льки укра╖нськ╕ в╕йськов╕ частини ставили тод╕ орган╕зований оп╕р ворогов╕. П╕сля того, як большевики зайняли м. Ки╖в, кавалери «ордену» — грузини — князь Нестор ╢р╕стов ╕ св╕тл╕ший князь Дад╕ан╕ видали мене за грузина й роздобули мен╕ фальшив╕ грузинськ╕ папер╕, бо грузини, як ╕ поляки, трималися нейтрально, а серед них було чимало оф╕цер╕в ╕ звичайних вояк╕в. Вони нав╕ть тимчасово вв╕йшли до складу сов╓тського гарн╕зону. Ваговози, переповнен╕ озбро╓ними грузинами, ╖здили по Хрещатику. Але насправд╕ грузинськ╕ кер╕вники були проти большевик╕в. Вони хот╕ли т╕льки виграти час, щоб сво╖х земляк╕в в╕дправити на Кавказ. Проте п╕зн╕ше це стало в╕домим, незабаром почалися тертя, ╕ большевики перший таки ешелон з грузинами дал╕ Ростова-на-Дону не перепустили. Грузини врятували тод╕ багато укра╖нц╕в.
Де стояла ╖хня частина, я не знаю, бо н╕коли в н╕й (в частин╕) не був. У во╓нного ком╕сара Груз╕╖ я мало-мало не попався, бо не т╕льки не м╕г ╕ слова сказати по- грузинському, а й забув сво╓ прибране грузинське пр╕звище, ╕ тому не в╕дзивався, коли мене викликали! Врятував мене з цього становища князь ╢р╕стов. Однак незабаром стало небезпечно дал╕ залишатися в Ки╓в╕, де жили мо╖ мама й бабця, бо озбро╓н╕ банди большевик╕в почали ходити по помешканнях й арештовувати оф╕цер╕в, що переховувалися. Я сам бачив недалеко в╕д М╕сько╖ Думи, як якийсь оф╕цер без верхньо╖ одеж╕, у хатн╕х шльопанцях виб╕г з подв╕р’я на вулицю, щоб рятуватися, але його зловили червон╕ вояки вже на вулиц╕.
З дозволу командира див╕з╕ону полковника Савойського я ви╖хав до Кам’янця-Под╕льського. У дороз╕ я к╕лька раз╕в наражався на велик╕ небезпеки, тому т╕льки, що большевики вбачали в мен╕ оф╕цера. У Васильков╕ большевицький к╕ннотник, якому я не дозволив впхнути до вагона через в╕кно великого м╕шка, вихопив шаблю й з такою силою рубнув по в╕конн╕й рам╕ вагона, що рама в╕дкололася й впала. Коли б вчасно не прибрав руки, то був би тепер безрукий. На ст. Проскур╕в молодий польський вояк (жовн╕р), проходячи повз мене, к╕лька раз╕в штовхав мене навмисне плечем. Я вийшов з р╕вноваги й так ударив того вояка кулаком, що в╕н упав. З╕рвавшись на ноги, в╕н кинувся на мене, ╕ його п╕дтримали ╕нш╕ вояки (поляки), ╕ не знати, чим би то все ск╕нчилося, якби не втрутився поважного в╕ку фельдфебель, також поляк. На перегон╕ Проскур╕в-Кам’янець в товаровому вагон╕, в якому ╖хав я, большевицьк╕ вояки почали складати плян, як би то викинути мене на ходу з вагона, але на мо╓ щастя потяг став, бо не вистачило палива. Большевицьк╕ вояки кинулися рубати телеграфн╕ стовпи на паливо, а я тим часом перейшов до ╕ншого товарового вагона й так врятував сво╓ життя. Ось так╕ були тод╕ порядки в Укра╖н╕, за часу большевицького панування.

╤╤╤
Кам’янець-Под╕льськ був переповнений большевицьким в╕йськом. То були залишки III Кавказького корпусу. Вояки були зовс╕м деморал╕зован╕. Штаб Корпусу м╕стився в «Дворянському Собран╕╖». У цьому будинку перед тим тимчасово замешкав Керенський. ╢диною б╕льш-менш бо╓здатною частиною був 3-й мусульманський батальйон 205-го Шелах╕нського полку триротного складу, ╕ мав 400 багнет╕в при 16 скоростр╕лах ╕ складався з уф╕мських та казанських татар. Вони мали ╖хати на свою батьк╕вщину, але тому, що там панували большевики, — затримались в Кам’янц╕. Старшини не були татарами. Декотр╕ з них були укра╖нц╕. Ус╕ вони були заарештован╕ й замкнут╕ десь у темному льоху (п╕двал╕).
Татари в основному були проти большевик╕в з мотив╕в нац╕ональних й рел╕г╕йних, але большевицька отрута розкладу торкнулася й ╖х. Вони робили кожний, що хот╕в. До касарн╕, що м╕стилася в ╢парх╕яльн╕й ж╕ноч╕й школ╕ на передм╕ст╕ за «Дворянським Собран╕╓м» вони приходили, щоб добре попо╖сти та виспатись. Ус╕ма справами керував «Совет солдатських депутат╕в». Однак великий вплив на справи також мав ╕ батальйонний мулла Садиков, простий, малоосв╕чений вояк, але глибоко порядний, ╕ заслуговував на пошану. В╕н ненавид╕в большевик╕в.

(Зак╕нчення в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11460

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков