Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 21.12.2012
МИКОЛА БОГОЛЮБОВ ╤ УКРА╥НА

За духом - укра╖нець!

Нещодавно льв╕вський ф╕зик Василь ╤гнатюк подарував мен╕ книгу «Микола Боголюбов ╕ Укра╖на». Переглянувши ╖╖, я подумав, що така книжечка неодм╕нно повинна бути в С╕мферопол╕! ╤ не будь-де, а саме в наш╕й «св╕тличанськ╕й» б╕бл╕отец╕. Адже небайдуж╕ ╕ д╕яльн╕ кримськ╕ укра╖нц╕ могли б почерпнути у н╕й багато ц╕кавого. Науковець, вислухавши мо╖ аргументи, люб’язно передав одну книгу с╕мферопольцям – мовляв, нехай це буде сво╓р╕дним дарунком кримському укра╖нству в╕д ╤нституту ф╕зики конденсованих систем.
* * *
А стосовно обставин появи на св╕т ц╕╓╖ книги, то Василь Васильович дав таке роз’яснення:
— Автором ╕де╖ видання книжки був академ╕к ╤гор Рафа╖лович Юхновський, почесний директор ╤нституту ф╕зики конденсованих систем НАНУ та колишн╕й кер╕вник ╤нституту нац╕онально╖ пам’ят╕. Цю ╕дею п╕дхопив та палко п╕дтримав ╤гор Мриглод, академ╕к НАН Укра╖ни, директор вищезгаданого ╕нституту. До авторського колективу долучився ╕ Юр╕й Головач, доктор ф╕зико-математичних наук, зав╕дувач Лаборатор╕╖ статистично╖ ф╕зики складних систем – в╕домий в Укра╖н╕ та за кордоном популяризатор науки. Не м╕г залишитись осторонь ╕ Василь ╤гнатюк, кандидат ф╕зико-математичних наук, старший науковий сп╕вроб╕тник в╕дд╕лу квантово-статистично╖ теор╕╖ процес╕в катал╕зу, який у розмов╕ з автором цих рядк╕в жартома (хоча ╕ не безп╕дставно) називав себе «правнуком М. М. Боголюбова по науков╕й л╕н╕╖».
Як розпов╕дав Василь ╤гнатюк, робота з п╕дготовки виставки, приурочено╖ до 100-р╕ччя Миколи Миколайовича Боголюбова, що передувала виходу книжки (загалом — пошук арх╕вних матер╕ал╕в, фотограф╕й, св╕дчень очевидц╕в), незважаючи на те, що потребувала чимало часу та зусиль, захопила, що назива╓ться, «з головою». Виявилось, що ╕стор╕я науки (якщо до не╖ ставитись серйозно, як ╕ до всього ╕ншого у житт╕) ╓ НАДЗВИЧАЙНО ц╕кавим заняттям. До того ж у в╕льн╕й енциклопед╕╖ (В╕к╕пед╕╖) укра╖нською мовою наведена досить коротка, неповна, а м╕сцями ╕ недостов╕рна ╕нформац╕я про цю ун╕кальну особист╕сть. Починаючи ╕з середини 90-х рок╕в, опубл╕ковано чимало спогад╕в учн╕в та колег про Миколу Миколайовича. Надзвичайно ц╕кав╕ матер╕али про цю людину можна знайти у книжц╕ його брата Олекс╕я Миколайовича — середущого з трьох брат╕в Боголюбових. Сво╓ завдання ми бачили насамперед у тому, щоб б╕льше розпов╕сти про те, що пов’язу╓ Миколу Миколайовича з Укра╖ною ╕ який сл╕д залишила його праця саме в Укра╖н╕. В такий спос╕б нам хот╕лося висловити глибоке пошанування людин╕, яка для нас – льв╕вських ф╕зик╕в – стала хресним батьком у справ╕ становлення ╕ розвитку статистично╖ та математично╖ ф╕зики: саме академ╕к Микола Боголюбов благословив створення першого п╕дрозд╕лу академ╕чно╖ науки в царин╕ ф╕зики у Зах╕дн╕й Укра╖н╕. За його п╕дтримки 40 рок╕в тому постав у Львов╕ в╕дд╕л статистично╖ теор╕╖ конденсованих стан╕в (тод╕ ╤нституту теоретично╖ ф╕зики АН УРСР у Ки╓в╕), з якого, власне, ╕ розпочалася ╕стор╕я ╤нституту ф╕зики конденсованих систем НАН Укра╖ни, утвореного в 1990 роц╕ з ╕н╕ц╕ативи академ╕ка ╤. Р. Юхновського.
* * *
…Заглибившись у читання, я вже не м╕г в╕д╕рватися. Попри суто «ф╕зичну» тематику, книга м╕стить море найр╕зноман╕тн╕шо╖ ╕ надзвичайно ц╕нно╖ ╕нформац╕╖ з багатьох галузей. По-перше, ╓ багато ц╕кавого про брат╕в великого ф╕зика. Вс╕ вони були довгожителями: якщо самого Миколу Боголюбова (1909-1992), який був найстаршим ╕з брат╕в, було обрано членом Наукового товариства ╕м. Т. Г. Шевченка у 1990 роц╕, то можете уявити його працездатн╕сть! Не кажу вже про авторитет у наукових колах. Середн╕й брат Олекс╕й Боголюбов (1911-2004) був видатним механ╕ком ╕ математиком, всесв╕тньо в╕домим досл╕дником ╕стор╕╖ науки, доктором техн╕чних наук, членом-кореспондентом НАН Укра╖ни. Треба сказати, що ц╕кавий напрямок самореал╕зац╕╖ обрав для себе наймолодший ╕з брат╕в Боголюбових — Михайло (1918-2010). Михайло Боголюбов, на в╕дм╕ну в╕д брат╕в, не став «технарем», в╕н вивчав ╕ранськ╕ ╕ сем╕тськ╕ мови в Лен╕нградському ун╕верситет╕. П╕д час навчання Микола Боголюбов надсилав йому п╕дручники ╕ словники сх╕дних мов, п╕дтримуючи зац╕кавлення молодшого брата. Зак╕нчивши ун╕верситет у 1941 роц╕, Михайло упродовж чотирьох рок╕в викладав перську мову у Вищ╕й школ╕ Червоно╖ Арм╕╖, зокрема готував кадри для проведення Тегерансько╖ конференц╕╖ 1943 року. П╕сля в╕йни Михайло Миколайович вивчав ягнобську мову, якою розмовляли представники нечисленно╖ народност╕ у важкодоступн╕й г╕рськ╕й ущелин╕ Ягноб (верх╕в’я Зерафшану, Таджикистан). Волею дол╕ ягнобц╕ стали останн╕м з депортованих народ╕в у СРСР: у 1970 роц╕ в ущелину Ягноб прибули в╕йськов╕ вертольоти, як╕ вивезли нечисленний народ у долину – вирощувати бавовник.
Погодьтеся – факт малов╕домий, майже сенсац╕йний. А оск╕льки ╕нтел╕генц╕я Криму прекрасно об╕знана ╕з тим, що таке депортац╕я, то так╕ ц╕кав╕ дан╕ про Таджикистан ╕ ягнобц╕в повинн╕ бути затребуваними. Я пошкодував, що не встиг прочитати цю книгу ран╕ше (вона побачила св╕т ще в 2009 роц╕), адже льв╕вський ф╕лолог, ╕ран╕ст Ярема Полотнюк (син письменниц╕ ╤рини В╕льде) м╕г би багато чого доповнити. Най╕мов╕рн╕ше, в╕н добре знав Михайла Боголюбова, адже ╕ сам вчився у Лен╕нград╕, ╕ в Таджикистан╕ бував неодноразово. На жаль, Ярема ╢вгенович Полотнюк (наш давн╕й приятель ╕ невтомний популяризатор «Кримсько╖ св╕тлиц╕» у Львов╕) не так давно п╕шов з життя… ╤з сумом згадуючи побратима, ╕з яким нав╕ть не встиг попрощатися, я хочу звернутися до наших читач╕в: «св╕тличани», посп╕шайте контактувати м╕ж собою! Ц╕нуйте кожну хвилину!
* * *
А ось рядки, як╕ найкраще характеризують академ╕ка Боголюбова:
«В╕н вид╕ля╓ться серед досл╕дник╕в у галуз╕ теоретично╖ ф╕зики надзвичайним багатством результат╕в фундаментально╖ вартост╕. П╕сля його безпрецедентно╖ д╕яльност╕ теоретична ф╕зика набула зовс╕м ╕ншого вигляду…» Ц╕ слова належать зна╓те кому? Професору Анатол╕ю Св╕дзинському, якого найстарш╕ наш╕ «св╕тличани» повинн╕ пам’ятати. Адже в╕н багато рок╕в прожив у С╕мферопол╕, був нашим передплатником, а автор цих рядк╕в разом з ним колись пробував «вигризати» у влади дозв╕л на в╕дкриття укра╖нських шк╕л у Криму. Це було, якщо мен╕ не зраджу╓ пам’ять, ще у 1990 роц╕.
«Це був справжн╕й творець. Майстер у булгаковському значенн╕ цього слова… В╕н щедро роздавав сво╖м учням ╕де╖, допомагаючи ставати ╖м самост╕йними ╕ впевненими в соб╕». Ц╕ слова належать В╕тал╕ю Шелесту, синов╕ найпатр╕отичн╕шого першого секретаря ЦК КПУ Петра Юхимовича Шелеста, знятого з╕ сво╓╖ посади Брежн╓вим у 1972 роц╕.
Можна б ще навести цитату з книги ╤горя Юхновського «Пол╕тика. Вибран╕ прац╕» — Видавництво Льв╕всько╖ пол╕техн╕ки, Льв╕в, 2010: «…Не було грошей, щоб надрукувати мою кандидатську дисертац╕ю. Отже, текст ╕ величезн╕ формули я у великому зошит╕ на доброму ф╕нському л╕н╕йованому папер╕ акуратно написав в╕д руки. ╤ вир╕шив по╖хати з т╕╓ю дисертац╕╓ю в Москву, в МДУ до Боголюбова. На той час в╕н був академ╕ком Радянського Союзу. Вважалося, що до нього добратися дуже важко. Але я потрапив до Боголюбова на сем╕нар. А коли сем╕нар зак╕нчився, я п╕д╕йшов, сказав, що я «з╕ Львова», ╕ спитав, чи може в╕н подивитися мою дисертац╕ю, написану в╕д руки. «Коли ж, запитую, мен╕ до вас прийти?». В╕дпов╕дь була: «Завтра». В╕н був ген╕альною людиною. На другий день я прийшов ╕ почув в╕д нього схвальне: «Все хорошо, все хорошо. Можете представлять». Тод╕ я запитав: «А ви будете мо╖м опонентом?». Це було взагал╕ нахабство, бо Боголюбов не вс╕м дозволяв нав╕ть п╕д╕йти до нього, а не те, щоб в╕дпов╕дати на так╕ запитання. А тут якийсь хлопчина з╕ Львова з дисертац╕╓ю, написаною в╕д руки… Проте в╕н погодився. З того моменту я одержав прихильн╕сть московсько╖ групи ф╕зик╕в, як╕ були в оточенн╕ Боголюбова. Тобто уже з кандидатсько╖ дисертац╕╖ перед╕ мною в╕дкрився науковий св╕т ц╕╓╖ школи у Москв╕ ╕ в Ки╓в╕. Тому казати, що мо╓ наукове зростання в╕дбувалося в як╕йсь льв╕вськ╕й ╕золяц╕╖, було б неправдою. П╕сля усп╕шного захисту дисертац╕╖ мене почали запрошувати на науков╕ конференц╕╖ до Ки╓ва, часто запрошували й до Москви. Важко зрозум╕ти й пов╕рити сьогодн╕, але св╕т ф╕зик╕в у Радянському Союз╕ – це був св╕т незалежних ╕ дуже шанованих людей, ╕ влада, органи НКВД до ф╕зик╕в, мен╕ зда╓ться, не ч╕плялися. Ф╕зики мали величезну ╕деолог╕чну автоном╕ю. Наш╕ м╕ркування мали радше ф╕лософський характер: це була ф╕лософ╕я ╕ природи, ╕ думки людсько╖…»
Прив’язуючись до ц╕╓╖ думки, я хочу торкнутися ще одн╕╓╖ актуально╖ для кримського укра╖нства теми. Дехто нам дор╕ка╓, що «Кримська св╕тлиця» надто прагне «об╕лити» УПА. Зрозум╕ло, що правдива ╕нформац╕я про повстанську арм╕ю не впису╓ться в плани ╕деолог╕в «русского мира». ╤ ми ╖м поган╕ пом╕чники, бо прагнемо розбудовувати Укра╖ну. Але якщо говорити про рос╕ян, то вони р╕зн╕, з-пом╕ж них ╓ дуже багато таких, до кого ставимося ╕з щирою повагою та любов’ю. Але люблячи з-пом╕ж них найкращих, ми не зобов’язан╕ в╕др╕катися в╕д сво╓╖ ╕стор╕╖. Тому, користуючись нагодою, наведу ще один уривок ╕з спогад╕в ╤горя Юхновського. Ось як вигляда╓ правда очима радянського юнака ╕, без сумн╕ву, молодого антифашиста:
«Ми дуже рад╕ли перемогам Радянсько╖ Арм╕╖ – у Стал╕нградськ╕й битв╕, на Курськ╕й дуз╕ й так дал╕. Ми наст╕льки зненавид╕ли н╕мц╕в, що коли прийшли радянськ╕ в╕йська в 1944-му роц╕, то я одразу п╕шов добровольцем у Червону арм╕ю. Батьки могли мене не пустити, добитися зв╕льнення, але перемогло мо╓ невтримне бажання помсти тим бундючним ╕ жорстоким зайдам. В╕дходячи, н╕мц╕ забирали чолов╕к╕в. Ми вт╕кали в╕д н╕мц╕в у д╕брову п╕д Кременцем, там був величезний л╕с ╕ так╕ яруги, що н╕мц╕ боялися туди йти. Там я вперше зустр╕вся з нашими партизанами. Це були дуже гарн╕, мил╕ хлопц╕ з УПА. Це були юнаки з╕ справд╕ укра╖нським покликанням. На них була якась свят╕сть. ╤ до них ставилися, як до обраних…»
Зауважте, укра╖нськими повстанцями захоплю╓ться та сама людина, яка ╕ до академ╕ка Боголюбова ставиться з п╕╓тетом! Як кажуть, хто на що заслужив...
Як написано у книжц╕, ╕ як стверджував сам Боголюбов, у нього було дв╕ батьк╕вщини – Рос╕я та Укра╖на – ╕ дв╕ р╕дн╕ мови – рос╕йська та укра╖нська. Укра╖нцем за духом в╕н став у сел╕ Велика Круча, де вперше п╕знав ╕стор╕ю цього краю ╕ полюбив поез╕╖ Шевченка. Протоколи перших наукових сем╕нар╕в в╕н записував укра╖нською мовою ╕ перш╕ його публ╕кац╕╖ написан╕ теж укра╖нською. У час, коли почали нищити укра╖нську ╕нтел╕генц╕ю, Микола Миколайович визнав себе укра╖нцем ╕ вважав себе ним упродовж усього свого життя. П╕д його благотворним впливом кардинально зм╕нилися точн╕ науки в св╕т╕, зм╕нився ландшафт науки в Укра╖н╕. ╤ як любить повторювати ╤гор Рафа╖лович Юхновський: «Над нами витав дух ген╕я...». Просто ми ще не вповн╕ це оц╕нили.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 21.12.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11189

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков