Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 26.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 26.10.2012
С╤Ч НА РЕЙН╤

Слава козацька

С╤Ч НА РЕЙН╤,
АБО ШЛЯХИ УКРА╥НИ ДО ╢ВРОПЕЙСЬКОГО СП╤ЛЬНОГО ДОМУ

Вольтер: «Укра╖на завжди прагнула свободи»

Зах╕д ╕ Сх╕д ╢вропи.
Франц╕я й Укра╖на.
Стол╕ттями, починаючи в╕д дочки Ярослава Мудрого Анни — королеви Франц╕╖, зв’язують ╖х нитки дружби, вза╓много сп╕лкування на державному, в╕йськовому й культурному р╕внях.
Про╕люстру╓мо цю тезу под╕ями, що в╕дбулися на в╕дтинку нашо╖ ╕стор╕╖ в╕д Богдана Хмельницького до ╤вана Мазепи й Пилипа Орлика. То була велика Козацька Доба, коли Укра╖на як ╓вропейська держава виборювала свою незалежн╕сть. Але то не лише ╕стор╕я. Наш╕ пращури сво╖м прикладом показують нам, нин╕ сущим, можлив╕ шляхи Укра╖ни до ╢вропейського сп╕льного дому.
* * *
Блискуч╕ усп╕хи укра╖нських козак╕в у визвольн╕й боротьб╕ сприяли швидкому зростанню ╖хньо╖ репутац╕╖. Володар╕ ╓вропейських кра╖н — корол╕ Швец╕╖, Франц╕╖ й Польщ╕, господар╕ Транс╕льван╕╖ та Валах╕╖ — прагнули привернути ╖х на св╕й б╕к.
Ще за к╕лька рок╕в до визвольних змагань 1648-1654 рок╕в Богдан Хмельницький, добре розум╕ючи пол╕тичну ситуац╕ю, що на той час склалася в ╢вроп╕, в╕рно оц╕нив м╕сце й роль Укра╖ни в н╕й. Якраз це й було покладено в основу стосунк╕в тод╕шньо╖ Укра╖ни з Франц╕╓ю. Ось лише к╕лька промовистих факт╕в.
У жовтн╕ 1644 р. Хмельницький дв╕ч╕ в╕дв╕дав Варшаву. Там в╕н к╕лька раз╕в зустр╕чався з французьким послом — графом де Бреж╕ та в╕в усп╕шн╕ переговори щодо найму козак╕в на службу французькому королю.
«Цими днями у Варшав╕ перебував один з козацько╖ старшини — полковник Хмельницький, — пов╕домляв посол у Париж. — В╕н був у мене, я мав з ним дв╕ розмови. Це — людина осв╕чена, розумна, сильна в латинськ╕й мов╕. Щодо служби козак╕в Його Величност╕, то, якщо в╕йни з турками не буде, Хмельницький готовий допомогти мен╕ у ц╕й справ╕».
У кв╕тн╕ 1645 р. Хмельницький у супровод╕ С╕рка й Солтенка при╖здить у Франц╕ю, веде в Фонтенбло переговори з принцом Конде та уклада╓ угоду про наймання 2600 козак╕в на службу французькому королю. Той зобов’язувався виплачувати щор╕чно кожному козаков╕ по 12 таляр╕в, а полковникам та сотникам — по 120. Запорожцям надавалося право битися з ворогом без втручання французького командування, за сво╖м розум╕нням стратег╕╖ й тактики. Мета козацького загону була визначена французами вельми конкретно — захопити фортецю Дюнкерк, у як╕й зас╕в п’ятитисячний гарн╕зон.
Полишивши С╕рков╕ й Солтенков╕ клоп╕т ╕з перевезенням козак╕в до Франц╕╖, участь ╖х у во╓нних д╕ях, Хмельницький повернувся додому.
Облога Дюнкерка — ╕спансько╖ на той час фортец╕ — один з останн╕х еп╕зод╕в Тридцятил╕тньо╖ в╕йни. Французи вже не мали н╕яко╖ змоги под╕яти на гарн╕зон фортец╕ належним чином: не було н╕ грошей, н╕ припас╕в, н╕ живо╖ сили.
Навесн╕ 1645 р. козацький корпус з Укра╖ни перевезли морським шляхом ╕з Гданська до Кале. Доля Дюнкерка була вир╕шена, стр╕мким штурмом козаки на конях ╕ п╕шки 11 жовтня 1846 року ув╕рвалися до фортец╕. Мешканц╕ м╕ста з острахом дивилися на чубатих, озбро╓них кривими шаблями в╕дчайдушних вояк╕в. А ще подив дюнкерц╕в викликало те, що чужоземц╕ вели себе ╜речно, н╕кого не було зобиджено чи пограбовано.
Разом ╕з козаками п╕д ст╕нами Дюнкерка вершили сво╖ подвиги Шарль дю Бас (за титулом матер╕ д’Артаньян, герой твор╕в Олександра Дюма) ╕ його товариш╕ — мушкетери. Майже два роки пл╕ч-о-пл╕ч билися мушкетери та запорожц╕ у т╕й в╕йн╕. Французький ╕сторик П’╓р Шеваль╓ з цього приводу писав: «Французам не треба було закликати запорожц╕в до звитяги. Хороброст╕ ╖м вистачало...»
* * *
В╕ддамо належне французьким пол╕тикам ╕ в╕йськовим: вони об’╓ктивно оц╕нювали обставини, що склалися в Укра╖н╕ за час╕в Хмельниччини. Перебуваючи з 1630 до 1648 року на служб╕ в польського уряду, французький в╕йськовий ╕нженер Г╕йом-Лавессер де Боплан керував буд╕вництвом фортець у Бродах, Бар╕, Кодаку. Спостер╕гаючи за життям в Укра╖н╕, в╕н записав у сво╓му щоденников╕: «Шляхта живе, як у раю, а селяни, як у чистилищ╕, а якщо селяни потраплять в неволю лихому панов╕, ╖хн╓ становище г╕рше в╕д галерних нев╕льник╕в — ця неволя багатьох з них змушу╓ до втеч╕, а в╕дважн╕ш╕ подаються на ╖хн╓ Запорожжя».
Богдан Хмельницький був творцем збройних сил повсталого укра╖нського народу. П’╓р Шеваль╓ у сво╖й хрон╕ц╕ «Про в╕йну козак╕в з поляками» визнача╓, що саме масова участь населення у Визвольн╕й в╕йн╕ мала фатальн╕ насл╕дки для польського в╕йська.
«Поляки завжди чинили оп╕р нав╕ть найгр╕зн╕шим ворогам, — пише, зокрема, в╕н. — ╤ все-таки ц╕ в╕йни не здавалися такими небезпечними, як в╕йни з козаками, що розпочалися 1648 року, майже в момент смерт╕ короля, бо ц╕ бунтар╕ затягнули у св╕й заколот мало не все населення Чорно╖ Рус╕».
* * *
Р╕д гетьмана ╤вана Мазепи з родом Богдана Хмельницького зв’язаний покол╕ннями сп╕льно╖ боротьби за незалежн╕сть Укра╖ни.
Д╕д майбутнього гетьмана — Микола Мазепа — разом ╕з Северином Наливайком обороняв нашу в╕ру й волю. За те й був страчений ляхами у Варшав╕. Його батько — Степан Мазепа, п╕дчаший черн╕г╕вський — пристав до Хмельницького. То й онуков╕, ╕ синов╕ — ╤ванов╕ Мазеп╕ — був наперед визначений житт╓вий шлях, важкий ╕ небезпечний. Нагада╓мо лише т╕ моменти його б╕ограф╕╖, як╕ в╕дпов╕дають тем╕ нашо╖ розпов╕д╕.
Отримавши ╜рунтовну осв╕ту в Ки╓во-Могилянському колег╕ум╕ та ╓зу╖тському колег╕ум╕ у Варшав╕ (а може, й у вищ╕й школ╕ в Полоцьку), Мазепа три роки вчився у вищих навчальних закладах Франц╕╖, Голланд╕╖, Н╕меччини, ╤тал╕╖. Тут ╤ван, кр╕м загальних дисципл╕н, вивчав основи фортиф╕кац╕╖ та гарматно╖ справи, став визначним фах╕вцем у ц╕й справ╕. ╤, звичайно, досконало оволод╕в французькою, н╕мецькою та ╕тал╕йською мовами.
Французький дипломат Жан де Блюз, що в 1704 роц╕ в╕дв╕дав Мазепу в Батурин╕, зауважу╓: мова гетьмана «...добра ╕ чепурна... При його двор╕ два л╕кар╕-н╕мц╕, з якими в╕н розмовляв ╖хньою мовою, а з ╕тал╕йськими майстрами, яких ╓ к╕лька в гетьманськ╕й резиденц╕╖, говорив ╕тал╕йською мовою. Я розмовляв ╕з господарем Укра╖ни латинською мовою, бо в╕н запевняв мене, що не добре волод╕╓ французькою, хоч у молодших л╕тах гетьман в╕дв╕дав Париж ╕ п╕вденну Франц╕ю, був нав╕ть прийнятий у Лувр╕, коли святкували п╕ренейський мир. Не знаю т╕льки, чи в цьому твердженн╕ нема╓ яко╖сь особливо╖ причини, бо сам бачив у нього газети французьк╕ та голландськ╕».
Французька громадськ╕сть пост╕йно проявляла особливий ╕нтерес до постат╕ гетьмана Укра╖ни. Важко знайти у в╕тчизнян╕й ╕стор╕╖ ще таку особу, кр╕м Мазепи, д╕яння яко╖ стали б у Франц╕╖ темою для низки твор╕в — ╕сторичних, художн╕х, музичних. ╤ в ус╕х них Мазепа виступа╓ в рол╕ позитивного героя.
У св╕тову л╕тературу вв╕в Мазепу Вольтер. В╕н заявив, що гетьман вир╕шив досягнути незалежност╕, створити з Укра╖ни могутню державу. «Мазепа, — писав Вольтер, — в╕дважна людина, далекозора, невтомна в прац╕».
Француз Анр╕ Констант д’Орв╕ль у 1764 роц╕ написав роман «Спогади Азема», в якому розпов╕в про п╕дступного Петра ╤ ╕ про благородного Мазепу. В╕ктор Гюго в деяких сво╖х творах також писав про Мазепу, його боротьбу за визволення Укра╖ни. У боротьб╕ з тиранською владою московського царя моральна перемога залишалася за Мазепою. Еп╕таф╕╓ю на могил╕ гетьмана могли б стати слова тогочасного французького дипломата Бонана: «Н╕коли не було в Укра╖н╕ людини, р╕вно╖ Мазеп╕ в поваз╕ ╕ багатствах. З цього боку в╕н був вищий за багатьох володар╕в, а ще б╕льше в╕др╕знявся якостями свого розуму».
Таких приклад╕в у франко-укра╖нських в╕дносинах —безл╕ч. Вони показують, що вже тод╕ на берегах Сени добре знали про под╕╖ в Укра╖н╕, об’╓ктивно оц╕нювали ╖х. ╤ особливо тод╕, коли Укра╖на стояла на роздор╕жж╕, потребувала не лише сп╕вчуття, але й конкретно╖ допомоги. Так, зокрема, трапилося тод╕, коли п╕сля Полтавсько╖ битви Мазепа та його оточення змушен╕ були покинути батьк╕вщину. Багатьом ем╕грантам Франц╕я надала притулок.
* * *
У 1709 роц╕, коли ╤ван Мазепа упоко╖вся, гетьманська булава перейшла до рук Пилипа Орлика. Це був перший гетьман у вигнанн╕. Упродовж п’ятдесяти рок╕в Пилип Орлик ╕ його син Григор╕й — хрещеник Мазепи — пост╕йно в╕дчували дипломатичну п╕дтримку сво╖х д╕й з боку Франц╕╖. Особливо ця п╕дтримка стала в╕дчутною, коли Григор╕й Орлик вступив на службу до французького короля Людовика XV. Завдячуючи сво╖й осв╕ченост╕, хороброст╕, дипломатичн╕й ╕ в╕йськов╕й майстерност╕, Григор╕й отримав звання генерал-поручника ╕ кавалера вищих орден╕в Франц╕╖ ╕ Швец╕╖.
Невдовз╕ Григор╕й став членом клубу «Секрети короля». Не дуже дов╕ряючи сво╖й оф╕ц╕йн╕й дипломат╕╖, Людовик XV утворив свою та╓мну дипломат╕ю, що зносилася безпосередньо з королем ╕ д╕ставала в╕д нього ╕нструкц╕╖. Фактично Григор╕й керував укра╖нським (сх╕дним) в╕дд╕лом та╓мно╖ дипломат╕╖ короля.
Якраз Григор╕й Орлик висунув проект перенесення С╤Ч╤ НА РЕЙН, п╕д французьку оп╕ку. 25 березня 1735 року Григор╕й подав на ╕м’я Людовика XV меморандум такого зм╕сту: «Франц╕я потребу╓ легко озбро╓ного в╕йська, яке вона могла б виставити як противагу ц╕сарським гусарам, яких к╕льк╕сть щодня зб╕льшу╓ться... Козацька нац╕я — чудова противага гусарам ╕ буде бити н╕мц╕в так само, як ╖хн╕ гусари не дають спокою нам».
Розпов╕вши ╕стор╕ю С╕ч╕, Григор╕й продовжу╓: «Вони не мали б н╕чого проти того, щоб орган╕зувати свою С╕ч з╕ сво╖ми звичаями й законами в ╕нш╕й кра╖н╕. Особливо вони бажали б служити французькому королев╕, якому мужн╕сть ╕ неприхильн╕сть до ╖хнього споконв╕чного ворога — москал╕в — ╖м в╕дома... Москал╕ й так пригн╕чують населення в Укра╖н╕, то воно (населення) з рад╕стю перенесеться до кра╖ни, де шанують давн╕ вольност╕».
Французький уряд прийняв цей проект, але перепони з’явилися з боку Туреччини. Порта у сво╖й боротьб╕ з Рос╕╓ю сама потребувала допомоги козак╕в, що гуртувалися навколо Пилипа Орлика. Старий Рейн на цей раз не побачив запорожц╕в ╕ не став для С╕ч╕ тим, чим п╕зн╕ше Дунай ╕ Кубань.
Ц╕каве для характеристики Григор╕я Орлика, як ╕ для франко-укра╖нських в╕дносин наступне: Вольтер ╕ Орлик-молодший не лише добре знали одне одного, але й в╕дчували велику вза╓мну симпат╕ю. Григор╕й отримав ╕з рук Вольтера подарунок — розк╕шний прим╕рник «╤стор╕╖ Карла XII», оправлений в червону шк╕ру з в╕дбитком герба Орлик╕в. В «╤стор╕╖» був окремий розд╕л, присвячений Укра╖н╕ й Мазеп╕.
Григор╕й Орлик передчасно помер в╕д ран на п’ятдесят сьомому роц╕ життя. Людовик XV з цього приводу написав листа графин╕ Олен╕ Орлик: «Мадам, я втратив досконалого шляхтича, Франц╕я — см╕ливого й в╕дважного генерала, ╕м’я якого залишиться в славетних анналах арм╕╖. У безмежному гор╕, що Вам трапилось, знайд╕ть в╕драду у цьому мо╓му признанн╕, що граф Орлик помер, як сл╕д умирати людин╕ його роду й г╕дност╕».
Кр╕м добро╖ згадки в ╕стор╕╖ Франц╕╖, Григор╕й Орлик залишив по соб╕ незвичний пам’ятник — уже в наш час поблизу столиц╕ Франц╕╖ спорудили м╕жнародний аеропорт. В╕н розм╕стився на землях колишнього пом╕стя Орлик╕в. Тому й був названий «Орл╕».
* * *
За Козацько╖ доби н╕коли наш╕ два народи — укра╖нц╕ й французи — не схрещували збро╖. Вони завжди знаходили шляхи до порозум╕ння, вза╓мно╖ злагоди. «Озьм╕теся вс╕ за руки!» — закликав гетьман ╤ван Мазепа. Хай ця традиц╕я, започаткована нашими пращурами, ма╓ продовження ╕ в наш╕ дн╕, коли Укра╖на пряму╓ в ╢вропу. Хай голос гальського п╕вня й укра╖нського солов’я з╕ллються в сп╕льному г╕мн╕ братерства!

Павло МАЗУР,
кра╓знавець ╕ письменник
м. Мар╕уполь


КОЗАКИ НА ПОКРОВУ ПОДАРУВАЛИ ╤КОНИ

Ш╕сть православних ╕кон, писаних в укра╖нському народному стил╕ ор╕╓нтовно у XVIII-Х╤Х стол╕ттях, були передан╕ херсонськими козаками 14 жовтня на Свято Покрови до храму Св. Миколи, що на Пересипу (м╕крорайон Большевик). Як заявили херсонц╕: «Тепер щоразу перебуваючи в Одес╕, ми будемо нав╕дувати храм, в якому збер╕гатимуться православн╕ святин╕ наших пращур╕в».
П╕д час святково╖ служби в Свято-Микола╖вському храм╕ Укра╖нсько╖ православно╖ церкви козаки Одещини, Микола╖вщини та Херсонщини – укра╖нсько╖ Чорномор╕╖ – молились до Пресвято╖ Богородиц╕, просячи сво╖м Покровом обер╕гати Укра╖ну. В ст╕нах храму з╕бралось понад 200 параф╕ян та козак╕в. В╕дом╕ отамани Укра╖нського козацтва Микола Свенцицький та Серг╕й Гуцалюк у традиц╕йних одностроях зустр╕ли свято Покрови в молитвах за Укра╖ну та ╖╖ народ.
Гост╕ з Херсонщини п╕сля служби Божо╖ урочисто вручили священику Свято-Микола╖всько╖ церкви збережен╕ в часи комуно-радянських гон╕нь на православну в╕ру святин╕. Серед них — стародавн╕ ╕кони Покрови Пресвято╖ Богородиц╕ та Миколи Чудотворця. Як розпов╕ли козаки, одна з ╕кон до 1917 року була мироточивою – вони спод╕ваються, що в незалежн╕й ╕ Богом храним╕й Укра╖н╕ в новому храм╕ диво в╕дновиться молитвами пересипських параф╕ян та козак╕в.
В. ПОЛТОРАК

ЧАЙКА «СПАС»: КУРС НА НЬЮ-ЙОРК

На площ╕ Ринок в ╤вано-Франк╕вську виставили коп╕ю човна запорозьких козак╕в, зроблену за кресленнями XVII стол╕ття. Козацький човен — чайка «Спас» — пробув у м╕ст╕ всього один день.
«Спас» подорожу╓ Укра╖ною перед значно дальшим переходом — в Америку. Старт заплановано на весну 2013 року. З Одеси козацька чайка вирушить у Париж, де в╕зьме участь у м╕жнародному фестивал╕ «Культури м╕ст». Дал╕ — Г╕бралтар, Канари, Барбадос. К╕нцевий пункт призначення — Нью-Йорк.
Ентуз╕асти почали будувати «Спас» 8 рок╕в тому, витративши приблизно 70 тис. долар╕в. Конструкц╕ю взяли з козацьких креслень XVII-XVIII стол╕ть, що збер╕гаються в Санкт-Петербурзькому арх╕в╕. Човен побудований з модрини ╕ дуба.
Св╕й перший великий морський пох╕д чайка провела в травн╕ 2007 року. Довжина човна — 20 метр╕в, ширина — 3,8 метра, вага — 16 тонн. Чайка обладнана в╕трилами ╕ мотором, ек╕паж — до 14 ос╕б.

ПИЛИП ОРЛИК В Б╤ЛОРУС╤

У Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Б╕лорус╕ в╕дбулася презентац╕я брошури «Пилип Орлик. До 340-р╕ччя в╕д дня народження». Про це УН╤АН пов╕домив радник Посольства Укра╖ни в Б╕лорус╕ Василь Бондар.
В╕н зазначив, що брошура вийшла друком завдяки активн╕й участ╕ голови Товариства укра╖нц╕в Б╕лорус╕ «Запов╕т» Галини Калюжно╖ ╕ за п╕дтримки В╕лейського райвиконкому М╕нсько╖ област╕.
У церемон╕╖ презентац╕╖ брошури взяли участь науков╕ сп╕вроб╕тники, ╕сторики, представники дипломатичного корпусу й укра╖нсько╖ д╕аспори в Б╕лорус╕, студенти ╕ молодь.
Просторий зал музею був прикрашений рушниками ╕ кв╕тами, а також численними картинами, репродукц╕ями ╕ фотограф╕ями, привезеними з В╕лейського музею, портретами вс╕х гетьман╕в Укра╖ни, книжками ╕ рукописами.
«Загалом експозиц╕я була присвячена ╕стор╕╖ зародження ╕де╖ створення мемор╕альних м╕сць автора першо╖ Конституц╕╖ Укра╖ни», — сказав В. Бондар.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 26.10.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10932

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков