Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 21.09.2012
ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ

Без ╕сторично╖ пам’ят╕ нема╓ нац╕й, не може бути народу. А якщо й трапля╓ться така нац╕я, то вона неповноц╕нна, без майбутнього. Чому так важко спина╓ться на ноги Укра╖нська держава? Бо ╕сторична пам’ять нашого народу дос╕ розмита, не ч╕тка. Багато стор╕нок у в╕тчизнян╕й ╕стор╕╖ десятил╕ттями затуманювалося, викривлялося навальною, окупац╕йною радянською пропагандою. До чого це призвело, вичерпно поясню╓ на м╕жнародному р╕вн╕ укра╖нська письменниця, культуролог, професор Римського ун╕верситету «Ла Сап’╓нца» Оксана Пахльовська в статт╕ «В╕дкритий лист до вс╕х, хто любить Укра╖ну» («Л╕тературна Укра╖на», 16 кв╕тня 1992 р.):
«В╕ки й десятил╕ття деструкц╕╖ та заборон ц╕лковито стерли Укра╖ну з культурно╖ мапи св╕ту. Укра╖нська ╕стор╕я не в╕дома, укра╖нська культура не репрезентована, укра╖нська л╕тература не перекладена. Те, що в╕доме, репрезентоване й перекладене, — здеб╕льшого в той чи ╕нший спос╕б фальсиф╕коване».
Таким чином Укра╖на постала перед св╕том кра╖ною-╕нкогн╕то. Попередн╕ два президенти Укра╖ни майже н╕чого не зробили, щоб хоч якось засв╕тилася перед св╕том наша Укра╖на п╕сля 350-р╕чно╖ ╕мперсько╖ окупац╕╖ Рос╕╓ю.
Щоб зрушити з м╕сця, щоб ╕ти вперед у ногу з часом, нац╕╖, держав╕ потр╕бне над╕йне закор╕нення в минуле, а воно поляга╓ в оживленн╕ нашо╖ пам’ят╕, в усв╕домленн╕ себе, хто ми ╓, як╕ ми, якими духовними, культурними багатствами волод╕╓мо. Це добре розум╕╓ укра╖нський Президент В╕ктор Ющенко, зв╕дси ╕ його велика увага голодоморному геноциду укра╖нського народу в 1932-1933 роках, в╕дновленню гетьмансько╖ столиц╕ Батурин, в╕дзначенню дн╕в злуки УНР ╕ Зах╕дноукра╖нсько╖ народно╖ республ╕ки, перемоги над рос╕йським в╕йськом п╕д Конотопом, вшануванню геро╖в битви п╕д Крутами, дня пам’ят╕ жертв пол╕тичних репрес╕й у Бик╕внянському л╕с╕. Зв╕дси й ╕н╕ц╕атива Президента в заснуванн╕ ╤нституту пам’ят╕, у створенн╕ «укра╖нського Лувра» — мистецького «Арсеналу» в Ки╓в╕.
╤ все ж ми ще мало зна╓мо сво╓ минуле. Важко засвою╓ться в╕тчизняна ╕стор╕я. Можна сказати, ми ще т╕льки почали перевчатися з радянсько╖ ╕стор╕╖ на свою, укра╖нську. Ось чому дуже на час╕ трилог╕я роман╕в в╕домого укра╖нського письменника Василя Дергача «Кара ╤стор╕╖». Перший роман «У кайданах страху» охоплю╓ найжахлив╕ший пер╕од радянсько-╕мперсько╖ ╕стор╕╖ — тридцят╕-сороков╕ роки минулого стол╕ття, в як╕ довелося виживати Укра╖н╕. Сьогодн╕ молода людина не може соб╕ нав╕ть на мить уявити, щоб можна було когось ув’язнити чи й розстр╕ляти просто за його пол╕тичн╕ погляди, за запис, скаж╕мо, в учн╕вському зошит╕ старшокласником сво╖х думок. Б╕льше того, репресували сотн╕ й сотн╕ тисяч, м╕льйони зовс╕м невинних людей, далеких в╕д будь-яко╖ пол╕тики, зовс╕м неписьменних рядових колгоспник╕в за рознарядкою, спущеною ╕з Кремля, — ст╕льки-то арештувати по дан╕й област╕, району, с╕льрад╕ людей за «першою категор╕╓ю» (п╕двести п╕д розстр╕л), за «другою категор╕╓ю» (п’ять-в╕с╕м-десять рок╕в концтабору на п╕вноч╕ Рос╕╖).
«Отак репрес╕╖, страх ╕ безнад╕я весь 37-й р╕к людей товкли, — чита╓мо в роман╕. — Вс╕ ходили стривожен╕. Напружено чекали. Кожен з острахом на роботу приходив. Якщо не забрали, полегшено з╕тхнувши, додому повертався. А н╕ч знову не приносила спокою. Вс╕ чекали б╕ди. Бо вона, б╕да, горе людське, багатьох уже безпосередньо торкнулася. Н╕ з сього, н╕ з того викликають у м╕л╕ц╕ю. Або незваними при╖жджають ╕ беруть когось прямо з дому... По рад╕о т╕льки й чу╓ш про пол╕тичн╕ процеси. Генеральний прокурор Вишинський люту╓...»
Тема репрес╕й, нищення укра╖нського народу в радянськ╕й ╕мпер╕╖ не нова для Василя Дергача. В╕н ╜рунтовно розробляв ╖╖ у сво╖й поез╕╖. Брав також участь у досл╕дницьк╕й робот╕ над книгою «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю. Черкаська область», до яко╖ написав к╕лька нарис╕в про жертви пол╕тичних репрес╕й. Тема ця глибоко особиста. Адже в нетрях ГУЛАГу зник ╕ його батько, заарештований органами НКВД у лихов╕сн╕ тридцят╕ роки.
Яскраво, з ц╕лковитою достов╕рн╕стю пода╓ автор у роман╕ сцени арешт╕в, допит╕в, тортур, розстр╕лу. У центр╕ твору — траг╕чна доля Олекс╕я Добродуха, рах╕вника колгоспу, бухгалтера райф╕нв╕дд╕лу, знищеного ненависною радянсько-рос╕йською системою, його с╕м’╖, дружини Н╕ни, сина ╤вана, якому з п’ятого класу довелося носити тавро «сина ворога народу», бути пересл╕дуваним, принижуваним ╕ в школ╕, ╕ в дорослому житт╕. Та це не зломлю╓ ╤вася, ╤вана, в╕н вироста╓ високоморальною нац╕онально св╕домою людиною, п╕дл╕тком бере участь у п╕дп╕льн╕й боротьб╕ п╕д час н╕мецько╖ окупац╕╖, не мириться з несправедлив╕стю й у тяжке пово╓ння.
Добру пам’ять полишають про себе й репресован╕ брати Стах ╕ Конон Мартиненки.
На тл╕ присмеркових дн╕в радянського повсякдення з його арештами, розстр╕лами, доносительством, пропагованим Лен╕ним («Якщо розходишся з кимсь у пол╕тиц╕, то рви з ним ╕ зразу донеси, хай нав╕ть буде це ╕ друг тв╕й», — навчав вождь св╕тового пролетар╕ату), ╕сну╓ ╕ св╕т доброти, н╕жних почутт╕в, цнотливого кохання Петра Глинаря ╕ Домочки з роду Добродух╕в. На долю цього укра╖нського хлопця Петра випала участь у в╕йн╕, н╕мецький полон, втеча, концтаб╕р н╕мецький за втечу, п╕сля зв╕льнення з полону — етап п╕д конво╓м «сво╖х» на Батьк╕вщину, визволення укра╖нськими месниками з-п╕д варти, два м╕сяц╕ боротьби за Укра╖ну, п╕дп╕льна подорож додому, на Донбас, знову арешт, концтаб╕р для так званого «спецконтингенту», каторжна робота в шахт╕-мишоловц╕ в жахливих умовах, з порушенням елементарних правил безпеки п╕д пост╕йною загрозою бути розкритим ╕ в╕дданим п╕д трибунал. ╤ Петро перемага╓. У боротьб╕ йому допомага╓ любов в╕рно╖ дружини Домочки, в╕ра в добро, вза╓мовиручка людей у складних умовах виживання, внутр╕шн╕й оп╕р поневолювачам.
Автор показу╓, що в сусп╕льств╕ й тод╕ окрем╕ см╕ливц╕ протистояли ╕мперськ╕й систем╕. Така Шура Шарко в другому роман╕ «Протест». Д╕я цього роману в╕дбува╓ться вже в часи, коли Господь-Бог прибрав Стал╕на ╕ керувати ╕мпер╕╓ю залишились його попл╕чники. Але методи управл╕ння державою у кремл╕вц╕в не зм╕нились. Нав╕ть п╕сля в╕домого двадцятого з’╖зду КПРС. ╤ заворг райкому парт╕╖ Шарко не може миритися з пол╕тикою комун╕стично╖ парт╕╖, яка й зараз не в╕дмовля╓ться в╕д метод╕в устраш╕ння, веде до зникнення р╕дно╖ мови, до повного безправ’я громадян ╕ до аритм╕╖ в господарч╕й д╕яльност╕. Показовою тут ╓ катастрофа в шахт╕, коли в гонитв╕ за плановим видобутком вуг╕лля, не звертаючи уваги на з╕бран╕ озера води з дощ╕в ╕ талих сн╕г╕в, порушуючи безпеку прац╕, виб╕йник╕в примушували працювати. ╤ трагед╕я сталась. Вода прорвалась в шахту. Загинули дванадцять шахтар╕в. Шура з такими методами кер╕вництва не може миритись. Вона протесту╓, в╕дда╓ св╕й партквиток ╕ покида╓ райком парт╕╖.
Серед багатьох образ╕в присмир╕лих боязких д╕йових ос╕б третього роману «Суд земл╕» вир╕зня╓ться покликом до справедливост╕ Юр╕й Ларинюк. В╕н, молодий сл╕дчий, людина нових демократичних погляд╕в, п╕сля в╕домо╖ «в╕длиги» суворо засуджу╓ колишн╕х кат╕в-стал╕нц╕в ╕ см╕ливо очища╓ ╕мена жертв репрес╕й 1937-1938 рок╕в в╕д надуманих на них звинувачень. В╕н — правозахисник нового типу.
Але влада м╕цно трима╓ться за колишн╓. ╤ серед рядових громадян ╓, на жаль, так╕, що готов╕ плазувати перед владниками. На р╕дних теренах Донеччини в сус╕дньому з р╕дним сел╕ один з прислужник╕в компарт╕╖ з музею нав╕ть св╕тлину повного кавалера орден╕в «Слава» прибрав. Бо той герой в╕йни був сином «ворога народу».
Та в Укра╖н╕ все ж зроста╓ рух опору, заявляють про себе дисиденти, «самвидав» в╕дкрива╓ людям оч╕. В роман╕ показан╕ еп╕зоди при╖зду ╕ перебування в Донецьку В’ячеслава Чорновола, нападу м╕л╕ц╕╖ на осередок Народного Руху, арешт рух╕вця ╕ р╕шучий протест член╕в осередку.
Отже, боротьба трива╓. Недарма на занятт╕ л╕тстуд╕╖ ╕з уст досв╕дченого л╕тератора Володимира Гуцаленка вириваються слова до р╕дно╖ земл╕ ╕ докору до себе особисто: «Земля наша — як мати. Вона р╕вна до вс╕х, хто на н╕й живе. ╥й ╕ право дане судити вс╕х. Верховник╕в — за насилля над нами, а нас — за те, що мовчки корилися. Отож не будемо боротися з кривдниками — то нас покара╓ ще й ╤стор╕я...»
Нов╕ романи трилог╕╖ Василя Дергача «Кара ╤стор╕╖» звучать еп╕чно. Вони повертають нас у недалеке минуле нашо╖ Батьк╕вщини, нашого народу, яке вже стало глибокою ╕стор╕╓ю по той б╕к Незалежност╕. Це минуле треба знати й пам’ятати, щоб воно не повторилося. У св╕тл╕ цього знання ми можемо по-справжньому оц╕нити здобуту такою страшною ц╕ною нац╕╖ нашу державну Незалежн╕сть, зрозум╕ти, що значить для народу його свобода.
Зараз автор роману написав на цю тему к╕носценар╕й «Вирок ╤стор╕╖».

Василь ЗАХАРЧЕНКО,
лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Т. Г. Шевченка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 21.09.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10783

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков