Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 08.06.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 08.06.2012
«Я ЛЮБИВ ВАС УС╤Х, ТА НАЙБ╤ЛЬШЕ ЛЮБИВ УКРА╥НУ...»

Пам’ять

Веч╕р пам’ят╕ письменника, поета ╕ публ╕циста Олександра Кулика, який стояв б╕ля виток╕в газети «Кримська св╕тлиця» ╕ був ╖╖ першим головним редактором, в╕дбувся в ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка з нагоди його 60-р╕ччя, до якого Олександр не дожив два роки.
Аби вшанувати пам’ять земляка, до С╕мферополя при╖хав голова Херсонсько╖ нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Василь Загороднюк, котрий ╕ в╕дкрив цей зах╕д. «Природа плаче за доброю людиною», — зауважив в╕н, оск╕льки Крим зустр╕в херсонц╕в дощем.
«Не хочу говорити про брата в сумних тонах», — н╕бито заперечив товаришев╕ член Херсонсько╖ сп╕лки письменник╕в Валер╕й Кулик, але все одно виходило сумно. Бо не оч╕кував Олександр швидкого к╕нця ╕ писав: «Ти ще далеко, моя остання крапка», а вона виявилася зовс╕м поряд, та ╕ н╕хто такого не оч╕кував, р╕дн╕ й дос╕ не змирилися з тяжкою втратою.
Ось перед присутн╕ми – в╕деокадри ╕з Сашкового життя: маленький хлопчик, учень, в╕йськовослужбовець, ось в╕н трима╓ на руках наречену — красуню Женю. З того часу минуло майже сорок рок╕в. У день поховання Олександра я нав╕ть сплутала ╢вген╕ю Трохим╕вну з ╖хньою дочкою Катею – саме такою Женя приходила колись до видавництва, де ми разом ╕з Сашком працювали в редакц╕╖ художньо╖ л╕тератури. Та й до Олександра, такого, яким було зображено його на портрет╕ в б╕бл╕отец╕, стомленого в╕д життя, ╕з сумним проникливим поглядом, якому н╕бито в╕дкрилося щось неосяжне ╕ недоступне ╕ншим, так ╕ не звикла. Для мене в╕н назавжди лишився живим, енерг╕йним, пристрасним ╕ молодим...
Присутн╕ на заход╕ говорять про Олександра Павловича здеб╕льшого як про письменника, про те, як╕ слова написав про нього в передмов╕ до останньо╖ посмертно╖ книги Микола Жулинський, на думку котрого той не мав «зерна неправди за собою», про його талант новел╕ста ╕ поета, хоча в╕рш╕ Сашка так ╕ не видавалися.
Але його зд╕бност╕ цим не обмежувалися. Товариш╕ по студентському гуртожитку пригадують перш за все Олександров╕ п╕сн╕. Адже в╕н любив ╕ вм╕в сп╕вати. Письменник Валер╕й Митрох╕н розпов╕да╓, як познайомився з Олександром Куликом, котрий став йому другом на все життя: «Зда╓ться, ми готувалися до сес╕╖, вс╕ заклопотан╕, зайнят╕ сво╖ми справами. Раптом до мене долинула п╕сня. ╤ коли я почув цей голос, побачив хлопця б╕ля в╕кна, одразу ж його полюбив. Пот╕м, коли служив у Н╕меччин╕, в╕н сп╕вав в одному хор╕ з╕ Львом Лещенком».
Це Валер╕й Володимирович дав рекомендац╕ю Олександров╕ для вступу до Сп╕лки письменник╕в, допом╕г йому видати в Москв╕ першу книгу, запросив працювати до редакц╕╖, якою зав╕дував, а пот╕м, за два дн╕ до смерт╕, вони сп╕лкувалися у кафе. Олександр Павлович говорив про душу, про в╕чн╕сть, чим немало здивував товариша, який не вважав його людиною ╕з рел╕г╕йним св╕тоглядом.
На одному поверс╕ гуртожитку педагог╕чного ╕нституту (нин╕ ТНУ) разом з Валер╕╓м Митрох╕ним ╕ Олександром Куликом, студентом ╕сторичного факультету, жив ╕ Павло Власенко. Все колись там ╕ розпочиналося: дружба, мр╕╖, кохання. А вт╕лення мр╕й продовжувалося в редакц╕╖ газети «Кримська св╕тлиця», у Всеукра╖нському товариств╕ «Просв╕та», яке спочатку очолював Олександр Кулик, пот╕м – Павло Власенко. ╤ найголовн╕ша мр╕я, що ╖х об’╓днувала, – це щастя й добробут р╕дно╖ Укра╖ни, яка т╕льки-но здобула незалежн╕сть. Думаю, н╕ друз╕, н╕ вороги Олександра не заперечать: Укра╖на була для нього понад усе. Це в╕дчував кожен, хто знайомився з редакторськими передовицями, про як╕ ╕ дос╕ згадують читач╕.
Ось п╕дн╕ма╓ться на сцену заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Орест Мартин╕в. П╕сня у його виконанн╕, присвячена свого часу Назар╕ю Яремчуку, доречно адресована сьогодн╕ Олександру Куликов╕. Вона – про найважлив╕ше у житт╕ обох цих людей:
Я любив вас ус╕х,
та найб╕льше любив Укра╖ну.
Певне, в цьому ╕ ╓
 та найважча провина моя...
╤, спод╕ваюся, у ц╕й зал╕ под╕ляють цю любов нав╕ть т╕, хто шкоду╓, що в╕н не видавався рос╕йською мовою, яка б дозволила свого часу знайти ширше коло читач╕в. Хто ж т╕льки не писав за радянських час╕в рос╕йською, нав╕ть письменники, котр╕ волод╕ли нею, як ╕ноземною, на р╕вн╕ шк╕льно╖ програми! А ось Олександр Павлович, який назавжди збер╕г душу вихованою на первинних ц╕нностях с╕льського укра╖нського хлопця, попри висок╕ посади, що ╖х об╕ймав, писав т╕╓ю мовою, яку вперше почув в╕д матер╕ в р╕дному сел╕ Христ╕вка на Херсонщин╕.
Сьогодн╕ творч╕сть Олександра Кулика вже досл╕джують студенти. Вони ж на вечор╕ читали його в╕рш╕ ╕ прозов╕ твори. Здеб╕льшого це були учн╕ профес╕йно-техн╕чного училища, де виклада╓ укра╖нську мову його сестра З╕на.
— Було в мене два брати – два крила, — порина╓ думками в минуле З╕на╖да Павл╕вна.
Вона розпов╕да╓, яким хорошим був Сашко братом ╕ сином. У голос╕ сестри бринять сльози.
А дружина Олександра, ╢вген╕я Кулик, раптом зосереджу╓ увагу на тому, що вир╕зняло його серед багатьох ╕нших ╕, зда╓ться, залишалося непом╕ченим. Сашко не д╕лив людей на важливих (кому треба вклонитися) ╕ неважливих (з ким можна й не прив╕татися). В╕н охоче сп╕лкувався з р╕зними людьми. Пам’ятаю, як п╕д час свого редакторства Олександр Павлович зав╕тав у л╕карню до мо╓╖ матер╕ – з кв╕тами ╕ фруктами. В╕н вм╕в бути як гордим та амб╕ц╕йним, так ╕ лаг╕дним та чемним.
А ще для сво╓╖ маленько╖ донечки щовечора вигадував нову казку, ╕ ╢вген╕я дуже шкоду╓, що не записувала ╖х, бо для двор╕чного онука Серг╕йка складати казки вже н╕кому.
«Для мене в╕н завжди живий», — каже вдова, та сама д╕вчина у вес╕льн╕й сукн╕ з фотограф╕╖, яку Сашко трима╓ на руках. Так ╕ протримав усе життя. ╤ не з його вини сто╖ть вона тепер на земл╕, то волог╕й, то мерзл╕й, захищена лише сво╓ю любов’ю, яку н╕хто ╕ н╕що вже не зможе у не╖ в╕д╕брати.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 08.06.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10368

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков