Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2008
ДОТОРКНУТИСЯ ДО УКРА╥НИ

П╤СНЕЮ, МОЛИТВОЮ, ДУШЕЮ...

Цього л╕та мен╕, кримчанц╕, пощастило доторкнутися до справжньо╖ Укра╖ни.
Я побувала у м╕стах, де звучить р╕дне слово, живе в╕льний, сильний, укра╖нський дух, а зовс╕м незнайом╕ люди зустр╕чають з╕ щирою, прив╕тною усм╕шкою. Помилувалася дикою, незайманою красою Карпатських г╕р, стрункою величн╕стю осп╕ваних в укра╖нських п╕снях смерек, чистотою кришталевих водоспад╕в, ц╕лющих джерел ╕ г╕рських р╕чок. Пройшлася стародавн╕ми, ╓вропейськими вуличками сивочолого Львова – справжньо╖ духовно╖ столиц╕ Укра╖ни.
А потрапила я до карпатського краю як учасниця М╕жнародного фестивалю молодих виконавц╕в сучасно╖ укра╖нсько╖ п╕сн╕ «Молода Галичина», який в╕дбувався у м╕ст╕ Новоявор╕вську Льв╕всько╖ област╕. Це маленьке, затишне м╕стечко, розташоване в мальовнич╕й м╕сцевост╕ у верх╕в’╖ р╕чки Шкло, вразило мене чистотою, св╕тлими, усм╕хненими обличчями людей, яким пощастило народитися ╕ жити на ц╕й чудов╕й земл╕.
Але не м╕сто створю╓ людей, а люди його створюють, тому на центральн╕й площ╕ Новоявор╕вська, де на в╕дкрит╕й сцен╕ в╕дбувався концерт учасник╕в фестивалю, сто╖ть пам’ятник Тарасов╕ Шевченку, а не «товар╕щу» Лен╕ну, як у нас, у С╕мферопол╕. Можливо, колись ╕ кримчани «дозр╕ють» та встановлять на п’╓дестал справжнього нац╕онального героя (т╕льки ж не Катерину II!), тод╕ й м╕сто зася╓, ╕ душ╕ посв╕тл╕шають?
Фестиваль «Молода Галичина», в якому я взяла участь, ма╓ давню ╕стор╕ю. Уже с╕мнадцятий р╕к посп╕ль молод╕ таланти з ус╕╓╖ Укра╖ни (а з цього року ╕ з усього св╕ту, бо фестиваль набув м╕жнародного статусу) мають можлив╕сть заявити про себе, розкрити сво╖ таланти ╕ поборотися за головний приз.
Комфортабельний автобус прив╕з нас ╕з Льв╕вського вокзалу аж до порога новоявор╕вського Палацу культури «Кристал», де проходило жеребкування, заповнення анкети та розселення учасник╕в. Тут ╕ в╕дбулася незабутня зустр╕ч ╕з учасницею конкурсу, милою д╕вчиною з далеко╖ кра╖ни легендарних ф╕льм╕в, неповторних танц╕в ╕ п╕сень - дивовижно╖ й дос╕ нерозгадано╖ ╤нд╕╖.
╤з Шрут╕малою Бхаян (просто Шрут╕) ми жили в одн╕й к╕мнат╕. Д╕вчина вразила мене сво╓ю скромн╕стю, добротою, шанобливим ставленням до батьк╕в, любов’ю до р╕дно╖ Батьк╕вщини. Шрут╕ – студентка Терноп╕льського медичного ун╕верситету, у майбутньому мр╕╓ стати пед╕атром. ╤нд╕йка ╕з захопленням говорить про Укра╖ну, про високий профес╕йний р╕вень викладання в ун╕верситет╕. «Я обожнюю укра╖нську культуру, природу, музику, танц╕, нац╕ональне вбрання. Як ╕ ╕нд╕йськ╕ сар╕, вишиванки – це не просто одяг, а вид мистецтва. ╥хн╕ орнаменти, в╕зерунки в кожному куточку кра╖ни особлив╕ й неповторн╕. Укра╖нська народна п╕сня надзвичайно л╕рична, щемлива. В Укра╖н╕, так само як ╕ в ╤нд╕╖, дуже люблять сп╕вати, тому я ╕ при╖хала на цей фестиваль ╕ вже неодноразово виступала у Тернопол╕, щоб вивчити якнайб╕льше укра╖нських п╕сень ╕ показати ╕нд╕йську п╕сню укра╖нцям».
Шрут╕ поки що не зна╓ н╕ укра╖нсько╖, н╕ рос╕йсько╖ мов (сп╕лкувалися ми англ╕йською), але пооб╕цяла протягом навчання обов’язково вивчити державну мову кра╖ни, яка гостинно зустр╕ла ╖╖. ╤ п╕сенне захоплення Шрут╕ цьому сприя╓: у репертуар╕ ╕нд╕йки вже ╓ дек╕лька укра╖нських п╕сень, найулюблен╕ша з яких - «Одна калина», яку Шрут╕ й п╕дготувала до конкурсу.
В╕домо, що громадянам Укра╖ни з вищою осв╕тою за кордоном обов’язково потр╕бно доучуватися (звичайно, якщо хочеш знайти хорошу, високооплачувану роботу, а не мити, скаж╕мо, посуд у кафе чи прибирати в дом╕вках в╕чно зайнятих ╓вропейц╕в чи американц╕в). Я поц╕кавилася у Шрут╕, чи важко знайти ╕ влаштуватися на роботу до л╕карн╕ з укра╖нським медичним дипломом. Виявля╓ться, в ╤нд╕╖ укра╖нський диплом прир╕вню╓ться до ╓вропейського. З такою ╜рунтовною, профес╕йною ╕ досить дешевою (пор╕вняно з ╓вропейськими ц╕нами) здобутою осв╕тою усп╕шно працюють тисяч╕ медик╕в у ╕нд╕йських медичних закладах.
* * *
Ус╕х ╕ноземних учасник╕в фестивалю – конкурсант╕в ╕з Молдови, Румун╕╖, Рос╕╖, Казахстану, Груз╕╖, В╕рмен╕╖, США, Б╕лорус╕, ╤нд╕╖, Польщ╕ та Криму поселили у чудов╕й буд╕вл╕ серед м╕ського парку - Духовному молод╕жному центр╕ при Укра╖нськ╕й греко-католицьк╕й церкв╕. Ми подружилися у перший же день. Ус╕м було ц╕каво д╕знатися, як живуть люди, особливо творч╕, в ╕нших кра╖нах, де знаходять п╕сн╕ для репертуару, чи допомага╓ ╖м влада «не закопувати» св╕й талант у землю. Тому на урочисте в╕дкриття «Молодо╖ Галичини-2008», яке в╕дбувалося на центральн╕й площ╕ м╕ста, ми йшли дружною, дзв╕нкоголосою юрбою.
На площ╕ вже з╕бралося ц╕ле м╕сто! Д╕ти, молодь з кольоровими кульками (а не з традиц╕йними для с╕мферопольсько╖ молод╕ пляшками пива), бабус╕ й д╕дус╕ з онуками, батьки з д╕тьми, закохан╕ ╕ друз╕ – ус╕ н╕би чекали якогось дива, свята душ╕. Прозвучали фанфари, на сцен╕ з’явилися ведуч╕, як╕ прив╕тали вс╕х з в╕дкриттям с╕мнадцятого М╕жнародного конкурсу «Молода Галичина».
Свято в╕дкривали переможц╕ минулих рок╕в, володар╕ гран-пр╕, як╕ зараз наполегливо займаються творч╕стю ╕ мають деяку п╕дтримку вже «розкручених» артист╕в, продюсер╕в, у чому, безсумн╕вно, допомогла перемога у фестивал╕. Гурт «MixStylе», один з найкращих дебютант╕в «Тавр╕йських ╕гор», запалив глядач╕в сво╖м енерг╕йним виступом. Укра╖нський канадець ╤гор Богдан розчулив слухач╕в м╕норними, журливими п╕снями.
╤ ось, нарешт╕, на сцену вийшла народна артистка, Герой Укра╖ни Н╕на Матв╕╓нко. Справжня Мадонна укра╖нсько╖ естради (не та, що привласнила соб╕ це сцен╕чне ╕м’я - розфарбована, розхристана американська д╕ва, яка б╕льше витанцьову╓, н╕ж сп╕ва╓), проста, з довгою, з╕браною косою ж╕нка, яка завоювала сво╖м талантом, сво╓ю неповторн╕стю цей «спопсовано-з╕псований» св╕т. Люди п╕дсп╕вували Н╕н╕ Митрофан╕вн╕, ╕ це, мабуть, ╓ найб╕льшим досягненням для артиста – коли тво╖ п╕сн╕ люблять, знають ╕ сп╕вають разом з тобою.
Концерт зак╕нчився, ╕ ми, стомлен╕ довгою дорогою, з серцями, наповненими незабутн╕ми враженнями, попрямували до сво╓╖ прив╕тно╖ дом╕вки. Треба було гарно виспатися, в╕дпочити, бо завтра кожен учасник мав показати, на що справд╕ здатний.
Зранку розпочався конкурс наймолодших груп: д╕тей з 6-9 ╕ 10-12 рок╕в. Щоб потрапити до ф╕налу, потр╕бно було засп╕вати дв╕ п╕сн╕ укра╖нською мовою - для учасник╕в з Укра╖ни, та одну п╕сню укра╖нською, а другу сво╓ю р╕дною мовою - для ╕ноземних конкурсант╕в. Наступного дня виступали конкурсанти старшо╖ ╕ середньо╖ груп, щоб жур╕ не перевантажувалося враженнями ╕ змогло об’╓ктивно оц╕нити кожного учасника.
А жур╕ на фестивал╕ було дуже компетентне ╕ заслужене: голова - Олександр Злотник – народний артист Укра╖ни, композитор, професор (думаю, багато хто пам’ята╓ його музику до п╕сень «Родина», «Гай, зелений гай», «Батько ╕ мати», як╕ сп╕вав колись Назар╕й Яремчук), народна артистка, Герой Укра╖ни Н╕на Матв╕╓нко, Степан Галябарда – поет-п╕сняр, директор рад╕о «Пром╕нь», ╤смет Заатов – заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни, заступник м╕н╕стра культури ╕ мистецтв Криму, Мар’ян Шуневич – заслужений артист Укра╖ни, ╤гор Богдан – заслужений артист Укра╖ни з Канади, Тамара Павленко – головний редактор музичних програм для д╕тей Нац╕онально╖ телерад╕окомпан╕╖ Укра╖ни, ╤рма Гв╕н╕ашв╕л╕ – продюсер, педагог з м. Тб╕л╕с╕, Марек Крауз – маг╕стр культури з Польщ╕, Серг╕й Доценко – композитор, аранжувальник, директор компан╕╖ «Калина мюз╕к», ╤рина Шип╕лова – генеральний директор продюсерського центру з Рос╕╖, Людмила Ложк╕на – педагог, продюсер з Молдови та Юр╕й Антонюк – композитор, зав╕дувач естрадного в╕дд╕лу Льв╕вського державного музичного училища ╕м. С. Людкевича.
П╕вф╕нал старшо╖ групи, в як╕й виступала ╕ я, тривав до п╕зньо╖ ноч╕. За кул╕сами концертного залу палацу «Кристал» з╕бралися 32 учасники з р╕зних кра╖н. Б╕льшост╕ з них доведеться покинути конкурсну програму, якщо вони не пройдуть до ф╕налу. Ми сп╕вали по дв╕ п╕сн╕. Кожен учасник намагався здивувати, полонити жур╕ голосовими даними, артистизмом, р╕зножанрово п╕д╕браним репертуаром, а то й неперевершеним концертним вбранням. Можу сказати в╕дверто, що н╕ великим д╕апазоном, н╕ сцен╕чними нарядами я не здивувала жур╕ та глядач╕в фестивалю. Але вс╕ були просто вражен╕ п╕снями мого батька («Мамо, в╕чно будь!» ╕ «╢ у мене мр╕я» - це п╕сн╕ з нашого першого, самотужки записаного, родинного ауд╕одиска), як╕ щиро, «в╕д серця до серця», як сказав голова жур╕ Олександр Злотник, я виконала на ц╕й сцен╕. Мабуть, саме тому я ╕ пройшла до ф╕налу, в якому засп╕вала ще одну л╕ричну, душевну п╕сню, написану мо╖м татом:

Я до тебе лечу, мов ╕з вир╕ю птах.
╤ не чують крилята
 н╕ втоми, н╕ болю.
Знову я проб╕жусь
 по знайомих стежках –
Там дитинство мо╓,
 моя рад╕сть ╕ доля...

Наступного дня, в╕льного в╕д переживань ╕ виступ╕в, я вир╕шила прогулятися м╕стом - ╕ була просто вражена побаченим. На свято Святих Петра ╕ Павла б╕ля величного храму з╕бралися тисяч╕ жител╕в м╕ста Новоявор╕вськ, щоб послухати святкову л╕тург╕ю, помолитися Богу, попросити у небесних сил прощення, захисту, п╕дтримки... Ось тут, п╕д ст╕нами храму, я побачила духовну, красиву нац╕ю, яку п╕дкорити, примусити слухати пропов╕дь чужинською мовою - неможливо! Я в╕рю в те, що в╕дродження нац╕онально╖ культури, мови, п╕сн╕ почнеться з цих благословенних кра╖в ╕ охопить у майбутньому всю Укра╖ну.
Останн╕й день фестивалю та найголовн╕ша под╕я всього тижня – нагородження переможц╕в та гала-концерт - з╕брав б╕ля в╕дкрито╖ сцени на центральн╕й площ╕ м╕ста тисяч╕ новоявор╕вц╕в. Можна впевнено сказати, що цю под╕ю, свято молодост╕, таланту, укра╖нсько╖ п╕сн╕ люди чекали ц╕лий р╕к. ╤ ми, дипломанти, лауреати стояли перед ними вже переможцями, тому що кожен ╕з нас у той веч╕р мав можлив╕сть знову засп╕вати, доторкнутися сво╓ю п╕снею до людських душ ╕ залишитися в ╖хн╕х серцях назавжди.
Переживаю знову й знову т╕ хвилини радост╕, нагородження спец╕альним призом за популяризац╕ю укра╖нсько╖ п╕сн╕ в Криму. Для мене цей приз д╕йсно ╓ в╕дзнакою, тому що у Криму, перед переважно рос╕йськомовним слухачем, я сп╕ваю укра╖нською мовою, ╕ саме з╕ св╕тлою, л╕ричною укра╖нською п╕снею «Чар╕вна скрипка» стала тор╕к «Золотим голосом» Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету. Гран-пр╕ фестивалю отримала учасниця з Груз╕╖ Ана Г╕брадзе, перше м╕сце виборола молдованка Галина Шкода, друге ╕ трет╓ м╕сця в╕ддали найколоритн╕шим, найенерг╕йн╕шим конкурсантам з Казахстану Гульм╕р╕ Зак╕р’янов╕й ╕ Аб╕льд╕ну Бакиджану, учасниця з ╤нд╕╖ Шрут╕мала Бхаян отримала приз глядацьких симпат╕й.
Але вс╕ в╕дзнаки, м╕сця, нагороди, звання втрачають будь-яку ц╕нн╕сть, коли виходиш на сцену. Бачиш, як в╕д тво╓╖ п╕сн╕ в╕дкриваються душ╕, не можуть стримати сл╕з люди, ╕ лише вони (нехай пробачить мен╕ поважне жур╕) можуть дати справжню оц╕нку кожному виконавцев╕. Я вдячна Богов╕ й дол╕ за те, що мала можлив╕сть пережити кожну хвилину, проведену на фестивал╕: за вигуки «Браво!» п╕сля батьково╖ п╕сн╕ «Мамо, в╕чно будь!», за сльозинки в очах притихлих слухач╕в, за в╕дчуття одв╕чно╖ спор╕дненост╕ з цими людьми, ц╕╓ю землею.
У той веч╕р разом з нами, ф╕нал╕стами, переможцями на сцен╕ виступали укра╖нськ╕ ╕ св╕тов╕ з╕рки. Зак╕нчився концерт аж о п’ят╕й годин╕ ранку (!) виступом в╕домо╖ укра╖нсько╖ групи «С.К.А.Й.» ╕ святковим фе╓рверком.
Фестиваль завершився. Ус╕х конкурсант╕в ╕з батьками, викладачами, групами п╕дтримки чекала дорога до сво╖х р╕дних дом╕вок. Я просто впевнена, що у серц╕ кожно╖ людини, причетно╖ до ц╕╓╖ под╕╖, назавжди залишаться незабутн╕ спогади, враження в╕д конкурсу «Молода Галичина», що в╕дбувся у чар╕вному м╕ст╕ Новоявор╕вську.
А мо╖ галицьк╕ пригоди на цьому т╕льки починалися! У Львов╕ мене зустр╕в власний кореспондент «Кримсько╖ св╕тлиц╕», прекрасна людина, журнал╕ст в╕д Бога, Серг╕й ╤ванович Лащенко. В╕н був поряд з╕ мною впродовж майже вс╕╓╖ подорож╕, за що я йому дуже вдячна.
╤ ще я з величезною при╓мн╕стю в╕дзначила, що вся моя подорож Галичиною, зустр╕ч╕ з прекрасними людьми була н╕би осв╕чена нашою «Кримською св╕тлицею». Н╕би стежечка була вже нею протоптана – в╕д м╕ста до м╕ста, в╕д серця до серця.
Першим пунктом мо╓╖ подорож╕ стало м╕сто ╤вано-Франк╕вськ, де колись працював ╕ творив Великий Каменяр Укра╖ни ╤ван Франко. В╕дкритою, сяючою посм╕шкою, ╕з красивим букетом троянд у руках зустр╕ла нас учителька школи-╕нтернату № 1, добра, чуйна «св╕тличанка» Соф╕я Дмитр╕вна Глад╕й.
Серг╕й Лащенко колись вже розпов╕дав про пан╕ Соф╕ю у «Кримськ╕й св╕тлиц╕», тод╕ ж в╕н передав ╖й нашого з татком п╕сенного диска, тож ми вже як давн╕ й добр╕ знайом╕ гуляли м╕стом, парком, д╕лилися набол╕лим, читали в╕рш╕. В ╤вано-Франк╕вську дуже гарн╕ озерця, де можна половити рибу, поплавати на човн╕, просто насолоджуватися красою кра╓виду. Тихе, спок╕йне м╕стечко, де сус╕дують будинки р╕зних арх╕тектурних стил╕в, воно н╕би створене для того, щоб жити ╕ творити. ╤ справд╕ - люди створюють м╕сто, особливо так╕, як прекрасна вчителька Соф╕я Дмитр╕вна, яка, як буд╕вничий-арх╕тектор, творить, плека╓, збагачу╓ душ╕ сво╖х д╕точок-вихованц╕в. ╤ так при╓мно, що наша «Кримська св╕тлиця» ╕ кримська дитяча газета «Джерельце» допомагають ╖й у робот╕ в такому далекому, здавалося б, карпатському кра╖. Н╕, не далекому! Бо не даремно ж кажуть: «Скажи мен╕, що ти чита╓ш, ╕ я скажу, хто ти». Ск╕льки чудових, св╕тлих, порядних людей зближу╓, гурту╓ навколо себе «Св╕тлиця»!
* * *
Наступна карпатська курортна перлина – г╕рське м╕стечко Яремча, де живе моя т╕тка – як тут кажуть – дядина. ╥╖, до реч╕, теж звуть Юл╕я, вона давно вже запрошувала до себе в гост╕, ╕ ось – така щаслива нагода «застрибнути» до не╖ з «Молодо╖ Галичини»!
Тод╕ ще не було ц╕╓╖ жахливо╖ повен╕, ╕ мен╕ здалося, що яремчани живуть взагал╕ як у раю! Яремча - край гуцульських традиц╕й, найв╕дом╕ший курорт ╕ туристичний центр Прикарпаття. Один ╕з найц╕кав╕ших куточк╕в Укра╖ни вабить до себе сво╖ми мальовничими пейзажами, чистим пов╕трям, р╕чками ╕ струмками, джерелами ╕ г╕рськими вершинами. Через м╕сто тече «несамовита», швидка р╕ка Прут, яка омива╓ скеляст╕ береги.
У передг╕р’╖ Карпат, де р╕внина переходить у пагорби, а дал╕ у справжн╕ гори, високо над в╕ковими буками п╕дносяться могутн╕ кам’ян╕ велети — Бубниськ╕ скел╕, або Скел╕ Довбуша. П╕дн╕матися до скель, незважаючи на деякий туристичний кримський досв╕д, було дуже непросто. Але небезпечн╕ п╕дйоми, скелястий серпантин, не змогли з╕псувати вражень в╕д небачених кра╓вид╕в, замшевого мохового килима, мережива переплетених корен╕в дерев ╕ чорничних плантац╕й. Тим б╕льше, що пров╕дником був м╕й дядько ╤гор – досв╕дчений турист ╕ кра╓знавець, якому в╕дом╕ ус╕ стежечки р╕дного карпатського краю.
╤сну╓ народна легенда, н╕би в цих краях десь у скел╕, що нагаду╓ м╕шок, заховане золото Олекси Довбуша. Довбуш п╕шов в опришки, щоб боротися за селянську правду. «З╕брався соб╕ Олекса, - говориться в народному переказ╕, - ╕ п╕шов розбивати тих пан╕в, що хлопам кривду робили». Незвичайна см╕лив╕сть, завзят╕сть, неабияк╕ орган╕заторськ╕ зд╕бност╕, ненависть до ворог╕в сприяли тому, що навколо Довбуша згуртовувалися опришки, з якими в╕н робив усп╕шн╕ наскоки на шляхту й орендар╕в. За лицарство й чесн╕сть народ високо ц╕нував Олексу. Нав╕ть ╕деологи Австр╕йсько╖ монарх╕╖ визнавали, що Довбуш «вважа╓ться не за звичайного граб╕жника, а прямо за героя, якого народ ма╓ у велик╕й пошан╕...» Коли смертельно поранений Довбуш помирав, у розпач╕ Карпати гр╕зно затремт╕ли, земля в╕д цього землетрусу розкрилась ╕ утворились скел╕. Укра╖нський Роб╕н Гуд 25 рок╕в переховувався у цих скелях ╕ збирав тут сво╖х сподвижник╕в. А коли ц╕сарському уряду вдалося сп╕ймати Довбуша, його розрубали на 12 шматк╕в ╕ роз╕слали навколишн╕ми селами, щоб люди боялися йти в опришки. Тому частини скель назван╕ частинами т╕ла борця проти кр╕пацтва, нац╕онального лицаря та ватажка опришк╕в Олекси Довбуша. Тут н╕би рука Олекси, а дал╕ - н╕би його голова, а через тр╕щину ╓ й кам’яне серце Довбуша, до нього треба торкатися лише л╕вою рукою – буде у житт╕ полум’яне кохання ╕ щасливий шлюб...
Наступного дня разом ╕з т╕ткою Юлею та мо╖м двоюр╕дним братом Володею ми п╕днялися руслом р╕чки Жонка до водоспаду «Д╕воч╕ сльози». Цей ун╕кальний водоспад впада╓ у Дн╕стер з високого берега каньйону. Ц╕кавий в╕н насамперед тим, що верхн╕й греб╕нь, з якого ст╕ка╓ вода, поступово нароста╓: пот╕к приносить ╕они кальц╕ю, як╕, ос╕даючи на виступах скел╕, пост╕йно зб╕льшують ╖╖ в об’╓м╕. Тут же ╓ два чимал╕ гроти, як╕ ц╕лком могли б слугувати пристанищем для монах╕в-сам╕тник╕в.
Не обминули ми ╕ найв╕дом╕ше м╕сце Яремч╕ – водоспад Проб╕й. В╕н шумить серед каньйон╕в Прута, серед каскаду бурхливих порог╕в та водогра╖в г╕рсько╖ р╕чки. Розмовляти на мосту – марна справа: чути лише голос водоспаду. Та й краса довкола неймов╕рна, мову в╕дбира╓! За ╕сторичними даними, висота водоспаду десь стол╕ття тому була утрич╕ б╕льшою! Коли русло р╕ки готували до сплаву л╕су, к╕лька раз╕в у цьому м╕сц╕ грим╕ла вибух╕вка. Русло поглибили, а от водоспад з╕щулився...
Гуцули впевнен╕, що м╕сця б╕ля г╕рських водоспад╕в мають потужну енергетику. Б╕ля Пробою ╖╖ в╕дчува╓ кожен. Кажуть, тут екстрасенси набираються житт╓во╖ сили, п╕дзаряджають сво╖ б╕олог╕чн╕ “батарейки”. На Прут╕, який ма╓ норовистий характер, чимало маленьких водоспад╕в - б╕ля них легко диха╓ться, а згодом в╕дчува╓ш, як ус╕ проблеми та неспок╕й немов водою змива╓... За легендою, у цих м╕сцях у давн╕ часи любилися хлопець Прут та д╕вчина Говерла. Батьки, д╕знавшись про ╖хн╓ кохання, сказали, що н╕коли не благословлять ╖хн╕й шлюб. Д╕вчина закам’ян╕ла з горя – перетворилася на гору. А хлопець так за нею тужив, що з його сл╕з утворився струмок, ╕ з нього народився стр╕мкий та бурхливий Прут...
Попрощавшись з величними Карпатами, подякувавши за незабутн╕ враження в╕д г╕рських поход╕в, я повернулася до стародавнього Львова...
Його називають укра╖нським П’╓монтом – столицею нашого духу й непоборност╕, традиц╕й ╕ основ укра╖нства. Неможливо, звичайно, за один день осягнути П’╓монт. Декому, може, на це не вистачить ╕ життя.
Мен╕ запам’яталася зустр╕ч ╕з льв╕вськими «св╕тличанами» Володимиром ╕ Оксаною ╤ванишиними, як╕ вже протягом десятил╕ття передплачують ╕ популяризують «Кримську св╕тлицю» в далекому в╕д Криму куточку Укра╖ни. Подружжя ╤ванишиних запросили нас ╕з С. Лащенком (вони на фото унизу) до сво╓╖ господи, пригостили смачними канапками, розпов╕ли про сво╓ життя. Ми вдячн╕ таким щирим укра╖нцям, як╕ п╕дтримують, пропагують на галицьк╕й земл╕ кримську укра╖нську пресу.
Я сердечно дякую ще одному льв╕вському «св╕тличанину», професору Роману Михайловичу Пляцку, який при╓днався до нас ╕з Серг╕╓м Лащенком ╕ приязно погодився показати ╕ розпов╕сти про визначн╕ м╕сця м╕ста Лева.
Льв╕в - це м╕сто, де арх╕тектура р╕зних епох, стил╕в, традиц╕й сходу ╕ заходу створила ун╕кальний ансамбль, де у вузеньких, щ╕льно забудованих кварталах м╕ста поруч знаходяться православн╕, католицьк╕ й ╕удейськ╕ храми.
Дивне, старовинне, живописне м╕сто в середин╕ Х╤╤╤ стол╕ття на м╕сц╕ древнього городища заснував князь Данило Галицький ╕ назвав його на честь свого сина Лева. Перша л╕тописна згадка про «м╕сто Лева» (саме це познача╓ назву м╕ста) дату╓ться 1256 роком. З давн╕х час╕в на герб╕ м╕ста золотий лев охороня╓ м╕ськ╕ ворота, а на м╕ських вулицях - безл╕ч
скульптурних зображень царя зв╕р╕в.
Мен╕ показали найдревн╕ший храм, який збер╕гся у Львов╕ ще з XIII стол╕ття - церкву св. Миколи, В╕рменський Кафедральний Собор. Прогулялася Площею М╕цкевича, де сто╖ть пам’ятник польському поетичному св╕точу - Адаму М╕цкевичу. П╕днялася неск╕нченими сходами до «Високого замку». Це гора в центральн╕й частин╕ Львова, на вершин╕ яко╖ колись був замок польського во╓води. Сьогодн╕ на цьому м╕сц╕ – оглядовий майданчик, з якого в╕дкрива╓ться чудова панорама.
Буд╕вельники собору св. Юра вибрали для споруди дуже вдале м╕сце: на вершин╕ пагорба, що пану╓ ледве не над ус╕м м╕стом. Н╕би продовжуючи ╕ завершуючи схили пагорба, собор з’╓дну╓ арх╕тектуру ╕ природу в ╓дине ц╕ле. Навколо церкви розташований парк, зелений килим п╕дступа╓ до самого собору, а пишн╕ крони старих дерев перегукуються з його контуром.
Оперний театр ╕м. Крушельницько╖ поряд з Одеською та В╕денською операми вважа╓ться одним ╕з найкрасив╕ших театр╕в ╢вропи. Фасад будинку прикрашають скульптурн╕ ф╕гури. Театр був спроектований так, щоб фой╓, коридори ╕ сходи максимально осв╕тлювалися природним св╕тлом. Один ╕з найкращих внутр╕шн╕х ╕нтер’╓р╕в — дзеркальний зал, прикрашений картинами, що зображують символ╕чну зм╕ну пори року.
Ц╕нна пам’ятка ренесансного буд╕вництва у Львов╕ - каплиця Бо╖м╕в. Головний фасад каплиц╕ з б╕локам’яною р╕зьбою, яка суц╕льно заповню╓ всю площину ст╕ни, нагадуючи таким композиц╕йним вир╕шенням ╕коностаси укра╖нських церков.
Ну, а серце Львова - вишукано елегантна площа Ринок (пор╕вняйте - ╕мен╕ Лен╕на у С╕мферопол╕...). Кожна з 44 тутешн╕х буд╕вель – неповторна, ма╓ свою власну легенду, загадку або реальну ╕стор╕ю, схожу на казку. Саме тому центральну частину м╕ста оголосили ╕сторико-арх╕тектурним запов╕дником ╕ зарахували до «Списку св╕тово╖ культурно╖ спадщини ЮНЕСКО».
* * *
Моя подорож Галичиною в╕дкрила для мене справжню, духовну, непоборну, д╕йсно укра╖нську Укра╖ну, якою так хот╕лося надихатися, набутися перед поверненням до ще далеко не укра╖нського Криму. Але найголовн╕ше - я побачила людей ╕з красивими, усм╕хненими, молодими (не дивлячись на в╕к!) обличчями, людей, як╕ з високо п╕днятою головою ╕дуть дорогою життя. Ц╕ люди в╕льн╕ ╕ щаслив╕, тому що вони у себе вдома, вони - господар╕ сво╓╖ земл╕. ╤ н╕яка чужа, ворожа сила не здатна в╕дняти у них культуру, традиц╕╖, духовн╕ ц╕нност╕, р╕дну мову, п╕сню, душу...
Я мр╕ю про те, щоб кожен з мо╖х земляк╕в-ровесник╕в, при╖жджаючи отак, як я, у будь-який куточок нашо╖ Укра╖ни: Ки╖в, Донецьк, Запор╕жжя, Черкаси, Харк╕в чи С╕мферополь, в╕дчував отой р╕дний дух, атмосферу добра, щирост╕, прив╕тност╕ ╕ порядност╕, щоб всюди почували ми себе у сво╖й кра╖н╕, як у р╕дн╕й хат╕.
Юл╕я Качула.
Галичина – С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6249

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков