Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4600)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4291)
Українці мої... (1719)
Резонанс (2369)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1873)
Крим - наш дім (1481)
"Будьмо!" (273)
Ми єсть народ? (257)
Бути чи не бути? (479)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (284)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРЕЗИДЕНТ НА АСКОЛЬДОВ╤Й МОГИЛ╤ УШАНУВАВ ПАМ’ЯТЬ ГЕРО╥В КРУТ
Володимир Зеленський зустр╕вся з курсантами й л╕це╖стами в╕йськових навчальних заклад╕в та...


«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 30.07.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 30.07.2021
ЯК РОС╤Я «ЗАЧИЩАЛА» КРИМ: ╤СТОРИК РОЗПОВ╤В ПРО МАСОВ╤ ДЕПОРТАЦ╤╥ ГРЕК╤В ╤ КРИМСЬКИХ ТАТАР

Перша депортац╕я з Криму до Приазов'я кримських грек╕в була початком «п╕дкорення Криму Рос╕╓ю» ╕ перетворення п╕вострова в монорусскую територ╕ю.
Про це на бриф╕нгу в Укр╕нформ╕ «Депортац╕я народ╕в Криму в пер╕од Друго╖ св╕тово╖ в╕йни» розпов╕в професор, доктор ╕сторичних наук, член-кореспондент НАН Укра╖ни Олександр Майборода.
«Першою масовою депортац╕╓ю з Криму було переселення зв╕дти до Приазов'я в 1778 роц╕ кримських грек╕в. У рос╕йськ╕й ╕стор╕ограф╕╖ ╖х переселення опису╓ться, як добров╕льна реакц╕я грек╕в на загрозу, що ╕снувала для них з боку кримських татар», - сказав Майборода.
Як вважа╓ професор, верс╕я про добров╕льне переселення з Криму грек╕в «внасл╕док ╖х в╕дчуття незахищеност╕ ╓ малопереконливо╖».
«Рос╕йськ╕ правител╕ особливо н╕коли не переймалися питанням дотримання суверен╕тету сус╕д╕в, а верс╕я про репрес╕╖ кримських татар проти грек╕в взагал╕ була зручним приводом для ╕нтервенц╕╖. Тим б╕льше, що через якихось 5 рок╕в п╕сля переселення грек╕в до Приазов'я Кримське ханство було л╕кв╕довано. Муки ж переселення для грек╕в були не меншими, якщо не б╕льшими, н╕ж життя в Криму, що змушу╓ сумн╕ватися в самаритянських почуттях Петербурга», - вважа╓ Майборода.
На його думку, «за добров╕льн╕стю (переселення - ред) д╕йсно стояв страх грек╕в за сво╓ майбутн╓, але страх, що штучно нагн╕тався пророс╕йсько╖ пропагандою».
Як зазначив ╕сторик, п╕сля переселення грек╕в «п╕дкорення Криму Рос╕╓ю» продовжилося вит╕сненням з п╕вострова кримських татар.
«За пер╕од п╕сля при╓днання Криму до Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ в ХVIII стол╕тт╕ до ╖╖ розпаду чисельн╕сть кримських татар на п╕востров╕ скоротилася в╕д 1 м╕льйона до 200 тисяч ос╕б, тобто вп'ятеро», - зазначив учений.
Таким чином, вважа╓ в╕н, Рос╕я прагнула повн╕стю зв╕льнити Крим в╕д етн╕чних сп╕льнот, «як╕ мали там досв╕д державотворення».
«Поки вони залишалися в Криму, для Рос╕╖ збер╕галася перешкода для вт╕лення концепц╕╖, що Крим споконв╕ку був рос╕йською землею», - п╕дкреслив Майборода.
Кр╕м того, вважа╓ в╕н, орган╕зован╕ згодом Москвою депортац╕╖ з Криму в╕рмен ╕ болгар також були мотивован╕ бажанням повн╕стю перетворити п╕востр╕в на монорусскую територ╕ю.
«Усе етн╕чн╕ депортац╕╖ були мотивован╕ нам╕ром перетворити Крим в монославянскую, а пот╕м через русиф╕кац╕ю укра╖нц╕в ╕ б╕лорус╕в, на монорусскую територ╕ю, адже в 1944 роц╕ були депортован╕ ╕ народи без традиц╕й державотворення», - зазначив науковець.
Важливо пам’ятати не т╕льки про злочини комун╕стичного тотал╕тарного режиму, а й про дол╕ людей, як╕ були зруйнован╕ внасл╕док депортац╕╖ народ╕в Криму в пер╕од Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. На цьому наголосив голова Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ Антон Дробович п╕д час виступу на круглому стол╕.
«Дуже важливо нам пам’ятати не т╕льки про злочини комун╕стичного тотал╕тарного режиму, а й про дол╕ конкретних народ╕в, конкретних людей, як╕ фактично були зруйнован╕. Люди були переселен╕ насильно, у дуже швидк╕ терм╕ни… Важливо також розум╕ти, яка доля була в тих людей п╕сля переселення ╕ як вони поверталися, ╕ чи поверталися», - зазначив Дробович.
В╕н також в╕дзначив, що найб╕льш в╕домою ╓ депортац╕я кримських татар. Однак у 1944 роц╕ багато а позиц╕я нац╕ональних сп╕льнот щодо цих под╕й ╕ яка позиц╕я кра╖н, тих самих Болгар╕╖, Грец╕╖, В╕рмен╕╖ щодо сприйняття цих под╕й, чи ╓ оц╕нки цих под╕й», - сказав Дробович.
Голова У╤НП також зауважив, що частина експерт╕в ц╕ депортац╕╖ класиф╕ку╓ як геноцидну д╕ю.
Як пов╕домляв Укр╕нформ, м╕н╕стр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав м╕жнародну сп╕льноту визнати стал╕нську депортац╕ю 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 30.07.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23453

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков