"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2024 > Тема "З потоку життя"
#30 за 26.07.2024
ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Цьогор╕ч виповнилося 30 рок╕в роботи Агентства ООН у справах б╕женц╕в в Укра╖н╕. Про цю роботу розпов╕ла виставка «Збер╕га╓мо над╕ю вдалин╕ в╕д дому», яка експонувалася в Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста Ки╓ва.
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в Укра╖н╕ в 1994 роц╕, щоб п╕дтримати репатр╕ац╕ю кримських татар, яких п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни було депортовано з ╖хньо╖ батьк╕вщини. Наступного року УВКБ ООН в╕дкрило представництво в Укра╖н╕.
Завдяки сп╕впрац╕ УВКБ ООН з Урядом Укра╖ни та органами державно╖ влади у 1990-х-2000-х роках Укра╖на при╓дналася до Конвенц╕╖ 1951 року про статус б╕женц╕в, Протоколу 1967 року, а також до Конвенц╕╖ про статус апатрид╕в (1954 р.) та про скорочення без громадянства (1961 р.). Кр╕м того, було розроблено систему, яка захища╓ права б╕женц╕в, людей, як╕ повертаються до м╕сць проживання, та ос╕б без громадянства.
Нин╕ УВКБ ООН зд╕йсню╓ д╕яльн╕сть через оф╕си у В╕нниц╕, Дн╕пр╕, Ки╓в╕, Львов╕, Одес╕, Ужгород╕, Харков╕ та Черн╕вцях. УВКБ ООН нада╓ гуман╕тарну допомогу та послуги в сфер╕ соц╕ально-правового захисту сп╕льно з 20 неурядовими орган╕зац╕ями, 16 з яких – це укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖. Кр╕м того, УВКБ ООН п╕дтриму╓ 450 громадських орган╕зац╕й та понад 100 Рад вимушено перем╕щених ос╕б.
У 1998 роц╕ Мустафа Джем╕л╓в був нагороджений медаллю Нансена за самов╕ддану ╕ невтомну працю для забезпечення права повернення кримськотатарського народу на батьк╕вщину в Укра╖н╕.
За останн╕ три десятил╕ття роль УВКБ ООН в Укра╖н╕ пост╕йно зм╕нювалася у в╕дпов╕дь на нов╕ виклики, аби забезпечити потреби у захист╕, гуман╕тарн╕й допомоз╕ та р╕шеннях. Зокрема, присутн╕сть ╕ д╕яльн╕сть УВКБ ООН було сутт╓во розширено п╕сля загарбання Криму Рос╕йською Федерац╕╓ю у 2014 роц╕, початку в╕йни на сход╕ Укра╖ни та п╕сля повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
З лютого 2022 року до травня 2024 року УВКБ ООН подала грошову допомогу понад 2 м╕льйонам людей, зокрема ВПО, людям, як╕ повернулися та постраждалим в╕д в╕йни особам, як╕ залишилися у сво╖х громадах, щоб вони могли забезпечити сво╖ основн╕ потреби, водночас п╕дтримуючи м╕сцеву економ╕ку. Було надано понад 373 тисяч╕ правових консультац╕й, що допомогло людям в╕дновити документи, як╕ посв╕дчують особу, акти цив╕льного стану та майнов╕ документи, й отримати послуги у сфер╕ соц╕ально-правового захисту, адм╕н╕стративн╕ та судов╕ послуги. Також було надано набори доремонтних матер╕ал╕в понад чверт╕ м╕льйона людей, ╕ це дало ╖м змогу швидко полагодити найб╕льш терм╕нов╕ пошкодження осель. УВКБ ООН в╕дремонтувало майже 30 тисяч дом╕вок, що дозволило людям повернутися ╕ залишитися у власних будинках.
Це стало можливим завдяки т╕сн╕й сп╕впрац╕ з Урядом Укра╖ни й центральними, обласними та м╕сцевими органами державно╖ влади. Нараз╕ УВКБ ООН уклало Меморандуми перо вза╓морозум╕ння з чотирма м╕н╕стерствами та 18-ма обласними державними адм╕н╕страц╕ями, що посилило сп╕впрацю та зобов’язання злагоджено працювати задля п╕дтримки нац╕ональних ╕ громадських пр╕оритет╕в.
Виставка «Збер╕га╓мо над╕ю вдалин╕ в╕д дому» подала загальну характеристику та хронолог╕ю д╕яльност╕ УВКБ ООН в Укра╖н╕, а також навела приклади конкретних людей, що отримали ту чи ╕ншу допомогу.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2024 > Тема "З потоку життя"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26232
|