Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 18.11.2022 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 18.11.2022
П╤ДСУМКИ САМ╤ТУ G20

Зустр╕ч G20 пройшла на тл╕ ракетного терору рос╕╖. Агресор явно хот╕в вплинути на переговорний процес. Але ефект виявився протилежним

На ╕ндонез╕йському курортному остров╕ Бал╕ завершився дводенний сам╕т л╕дер╕в кра╖н “Велико╖ двадцятки”. Тлом цього заходу стала ракетна атака кра╖ни-агресорки по Укра╖н╕ — наймасов╕ша з початку повномасштабного вторгнення. Це не могло не вплинути на п╕дсумки сам╕ту.

Важливо нагадати, що напередодн╕ зустр╕ч╕ G20 звучали р╕зн╕ прогнози: в╕д “цей сам╕т для рос╕╖ стане провальним” до “через строкат╕сть учасник╕в, як╕ беруть у ньому участь, не варто чекати якихось результат╕в”. В статус╕ головно╖ ╕нтриги перебувало п╕дсумкове комюн╕ке. М╕жнародн╕ ЗМ╤ з посиланнями на р╕зноман╕тн╕ джерела пов╕домляли, що сп╕льно╖ заяви взагал╕ не буде через протир╕ччя щодо рф. А якщо й буде, то розд╕льним, себто кра╖ни-учасниц╕ сам╕ту розд╕ляться на к╕лька груп залежно в╕д сво╓╖ позиц╕╖. Ще одне припущення — документ буде у формат╕ 19+1, коли б╕льш╕сть його п╕дпишуть, а раша опубл╕ку╓ щось окреме. Детальн╕ше про це — у нашому попередньому матер╕ал╕.

То що по факту?

А по факту, “Велика двадцятка” таки ухвалила сп╕льну заяву, у як╕й, зокрема, засудила в╕йну рос╕╖ проти Укра╖ни ╕ згадала резолюц╕ю Генасамбле╖ ООН ╕з закликом до рф вивести ус╕ сво╖ в╕йська з м╕жнародно визнано╖ територ╕╖ нашо╖ держави.

Щоправда, у текст╕ зазначають, що “б╕льш╕сть кра╖н-член╕в р╕шуче засуджують в╕йну в Укра╖н╕ та наголошують, що вона спричиня╓ велетенськ╕ страждання та пог╕ршу╓ ╕снуюч╕ проблеми у глобальн╕й економ╕ц╕”, але ╓ й пасаж про “в╕дм╕нн╕сть погляд╕в щодо ситуац╕╖ та санкц╕й”. Також йдеться про те, що сл╕д дотримуватися м╕жнародного права, а погрози застосування ядерно╖ збро╖ ╓ неприйнятними. Л╕дери в╕тають продовження роботи “зернового коридору” через Чорне море.

Тож чи став цей сам╕т таким, як оч╕кувалося?

“Чергова терористична атака рф вплинула на п╕дсумков╕ результати цього сам╕ту, причому дуже серйозно”

“У п╕дсумковому комюн╕ке йдеться, що переважна б╕льш╕сть кра╖н визнають факт рос╕йсько╖ агрес╕╖, закликають припинити руйн╕вну в╕йну, залишити територ╕ю Укра╖ни й так дал╕”, - зазнача╓ пол╕толог ╤гор Рейтерович.

Також ╓ ознаки, як╕ вказують на те, що певною м╕рою нав╕ть зм╕нилася позиц╕я, хай поки непубл╕чно, Китаю та ╤нд╕╖ — кра╖н, як╕ виступали, скажемо так, миротворцями, говорили про необх╕дн╕сть с╕дати за ст╕л перемовин, дослухатися до позиц╕й рф.

“Не скажу, що оф╕ц╕йн╕ Пек╕н та Нью-Дел╕ були шокован╕, але точно роздратован╕ д╕ями москви (масованими ракетними обстр╕лами). Бо рос╕йськ╕ представники ╖м говорять одне, а роблять зовс╕м ╕нше. Тому те, що зробила рф - з╕грало ╖й просто у величезний м╕нус. ╤ т╕ можливост╕, т╕ шпаринки, як╕ ще залишалися у формат╕ сп╕лкування G20, вони для них, як мен╕ зда╓ться, на сьогодн╕шн╕й день практично закрилися”, - стверджу╓ пол╕толог.

В найближч╕ к╕лька м╕сяц╕в рос╕ян на жодн╕ под╕бн╕ сам╕ти взагал╕ не запрошуватимуть.

“Ус╕ вкотре пересв╕дчилися: ця держава, ╖╖ представники — неадекватн╕, вони демонстративно показують, що плювати хот╕ли на будь-як╕ розмови та заклики. Натом╕сть — робитимуть так, як вважають за потр╕бне”, - додав в╕н.

Отже, два висновки. Перший — рос╕╖ дуже детально й ч╕тко сказали щодо неприпустимост╕ застосування ядерно╖ збро╖. Причому нав╕ть на р╕вн╕ розмов.

“Причому цей “прив╕т” москва отримала як з Вашингтону, так ╕ з Пек╕ну. Думаю, що ця ╕нформац╕я буде ще б╕льш детал╕зована й розширена найближчим часом р╕зними каналами — ╕ дипломатичними, ╕ чисто ╕нформац╕йними. ╤ ця позиц╕я додатково буде донесена до в╕дома рф”, - перекону╓ ╤гор Рейтерович.

Другий висновок — цей сам╕т показав, що певною м╕рою под╕бн╕ утворення, тобто "Велика двадцятка", ╓ не надто д╕╓здатними.

“╤ в п╕дсумков╕й резолюц╕╖ це фактично констату╓ться. Учасники сам╕ту прямо говорять, що в ╖хн╕х повноваженнях нема╓ безпекових чи ╕нших питань, але водночас присутня теза, що, можливо, це треба зм╕нити. Себто переглянути д╕яльн╕сть таких утворень так, щоби перебування в них не виглядало як участь у клуб╕ за ╕нтересами, а щоби члени цього "клубу" мали механ╕зми впливу на того, хто почина╓ поводитися неадекватно”.

Дев'ятнадцять цив╕л╕зованих представник╕в "Велико╖ двадцятки" нарешт╕ побачили абсолютно дику кра╖ну п╕д назвою "рос╕йська федерац╕я"

На р╕вн╕ ООН стало вже зрозум╕ло, що це орган╕зац╕я, яка значною м╕рою зараз ╓ нежитт╓здатною. На р╕вн╕ "двадцятки" ще збер╕галась певна в╕ра в те, що як╕сь м╕жособист╕сн╕ домовленост╕ м╕ж л╕дерами можуть якось вплинути на ситуац╕ю.

“Проте рос╕я продемонструвала, що ╖й плювати на вс╕х ╕ вся. ╤ нав╕ть участь в таких неформальних клубах для не╖ не ╓ чимось важливим, пор╕вняно з тим, щоб показати всьому св╕ту, що ╕ як вона ум╕╓ робити. Вибачте, але це реально кра╖на-мавпа. Причому мавпа не з точки зору розвитку, а з точки зору того, що мавпи ледь не ╓дин╕ тварини на планет╕, як╕ полюбляють в╕дходами сво╓╖ житт╓д╕яльност╕ кидатися в ╕нших. Така рос╕я. Вона с╕да╓ десь у кутку й почина╓ вс╕х закидувати власним лайном. Мен╕ здалося, що дев'ятнадцять цив╕л╕зованих представник╕в "Велико╖ двадцятки" нарешт╕ побачили абсолютно дику кра╖ну п╕д назвою "рос╕йська федерац╕я"”, - не п╕дбира╓ дипломатичних сл╕в експерт.

Повед╕нка учасник╕в сам╕ту,  а також ╖х вза╓мов╕дносини з лавровим — були дуже показов╕. По сут╕, н╕хто не захот╕в ╕з ним зустр╕чатися. А те, що це зробили представник МЗС Китаю та представник ООН — це зовс╕м не те, на що рф розраховувала.

“От рос╕я й показала в перший день сам╕ту, що може зробити. Вт╕м, ефект в╕д ракетних удар╕в, на який розраховували в кремл╕, спрацював у протилежному напрямку. Учасники G20 це оц╕нили, покрутили пальцем б╕ля скрон╕ й д╕йшли висновку, що з такою публ╕кою таки нема╓ сенсу мати справи”, - зазначив пан Рейтерович.       

Висновок: п╕дсумки сам╕ту, а також його тло — позитивно вплинуть на Укра╖ну.

“Масований обстр╕л нашо╖ держави, а також ╕нцидент, який трапився на територ╕╖ Польщ╕ — все це не призведе до послаблення п╕дтримки Укра╖ни. Навпаки — п╕дтримка лише посилиться. Нав╕ть т╕ кра╖ни, як╕ ран╕ше або вагалися, або надавали значно менше допомоги, н╕ж ми розраховували — гадаю, зараз зм╕нять свою позиц╕ю й зрозум╕ють одну дуже просту р╕ч: якщо вони сам╕ воювати не хочуть — ╖м треба по-максимуму озброювати Укра╖ну, яка ╓ щитом не т╕льки ╢вропи, а всього цив╕л╕зованого св╕ту. Те, що в╕дбулося на сам╕т╕ G20, пот╕м ракетний обстр╕л, ╕стор╕я з Польщею — призведе до того, що "Рамштайн-7" пройде в дуже жвав╕й дискус╕╖. ╤ це буде дискус╕я виключно в б╕к посилення Укра╖ни”.

Нав╕ть якщо на територ╕ю Польщ╕ справд╕ впала наша ракета — це стане приводом не для критики ╕ звинувачень, а для того, щоби надати Укра╖н╕ сучасн╕ш╕ засоби ППО/ПРО. Засоби, як╕ дозволять якомога ефективн╕ше збивати ворож╕ ц╕л╕.

“Багато хто перебува╓ в зон╕ ризику, бо раша все б╕льше намагатиметься бити по ╕нфраструктур╕, яка знаходиться на Заход╕ Укра╖ни. Тож ще раз: черговим ракетним ударом рф лише зробила соб╕ г╕рше: ми ж отрима╓мо в╕д св╕ту ще б╕льше п╕дтримки”, - резюмував пол╕толог.  

“╢дине, що змогли зробити члени G20 — це комюн╕ке, в якому зазначено, що позиц╕я член╕в щодо в╕йни рос╕╖ проти Укра╖ни не одностайна”

“На жаль, на в╕дм╕ну в╕д попередн╕х криз, цього разу G20 продемонструвала свою неефективн╕сть. Будь-який майданчик, де право голосу мають рос╕я та КНР, блоку╓ться останн╕м”, - каже експерт-м╕жнародник Аг╕я Загребельська.

За ╖╖ словами, для КНР рос╕я залиша╓ться стратег╕чно важливим активом.

“В╕дносини з московою для Пек╕на важлив╕ше, н╕ж зв‘язки ╕з Заходом. ╤ хоча С╕ непоко╖ть певний р╕вень демонстрац╕╖ зближення, але це пов’язано лише ╕з загрозою посилення заход╕в експортного контролю”, - стверджу╓ вона.

Риторика китайського л╕дера залишалася в╕дкал╕брованою проти США — як у двосторонн╕х зустр╕чах, так ╕ на самому сам╕т╕.

“Зустр╕ч С╕-Байден призвела поки до одного — вони продовжують розмовляти. Що також непогано. Можливо, це поверне Пек╕н за ст╕л для вир╕шення еколог╕чних виклик╕в та боргово╖ кризи. ╤ це було б важливим результатом”, - наголосила Аг╕я Загребельська.

“G20 поступово перетворю╓ться на G19. рос╕я ста╓ токсичною нав╕ть для таких сво╖х давн╕х партнер╕в як Китай та ╤нд╕я”

“Вс╕ прогнози зруйнували саме рос╕яни. Вони п╕шли на нарочиту ╕ безпрецедентну не лише за останн╕ 9 м╕сяц╕в в╕йни ракетну атаку проти Укра╖ни в перший же день зустр╕ч╕ G20. Дехто вважа╓, що це була в╕дпов╕дь на критику пут╕на на сам╕т╕ ╕ помста за втрату Херсона. Проте так╕ атаки за день не готуються”, - коменту╓ дипломат Вадим Трюхан.

Той факт, що пут╕н з пригожиним не витерп╕ли доби до завершення сам╕ту й санкц╕онували удар вже в його перший день — св╕дчить про ╖хню крайню роздратован╕сть. Такого фону для сам╕ту спрогнозувати не м╕г н╕хто.

Учасники таки погодили сп╕льну декларац╕ю з формулюваннями щодо «засудження рос╕йсько╖ агрес╕╖» б╕льш╕стю присутн╕х

Що стосу╓ться висновк╕в, то ключових — три.

Перший — G20 поступово перетворю╓ться на G19.

“рос╕я ста╓ токсичною вже ╕ для таких сво╖х давн╕х партнер╕в як Китай, ╤нд╕я тощо. Навряд чи ми ╖╖ побачимо на наступному сам╕ту у наступному роц╕”, - передр╕ка╓ дипломат.

Другий висновок — м╕ж найб╕льшими економ╕ками св╕ту ╕снують серйозн╕ протир╕ччя щодо шлях╕в вир╕шення питань, як╕ загрожують всьому св╕ту.

“Проте головн╕ точки дотику, так╕ як ядерна безпека, кл╕мат, пандем╕╖ тощо, можуть стати по╓днуючись ланками на майбутн╓”, - спод╕ва╓ться пан Трюхан.

Ну ╕, трет╕й висновок, головний для нас: Укра╖на — це пр╕оритетна тема на радарах у вс╕х ключових геопол╕тичних гравц╕в.

“Проблема лиш в тому, що кр╕м друз╕в, як╕ стали вже нашими де-факто союзниками, ╓ й так╕ держави, як╕ дос╕ готов╕ торгувати нашим суверен╕тетом заради сво╖х вигод”, - додав експерт.

“Як ╕ прогнозувалось, рф цей сам╕т для себе провалила. Мало того, що пут╕н не насм╕лився взяти в ньому участь, так ╕ його в╕рний пес лавров ретирувався, лиш в╕дм╕тившись для проформи”, - акценту╓ Вадим Трюхан.

А ще, довол╕ неоч╕кувано, як для нин╕шнього моменту, учасники таки погодили сп╕льну декларац╕ю з формулюваннями щодо «засудження рос╕йсько╖ агрес╕╖» б╕льш╕стю присутн╕х.

В решт╕ ж все як завжди. Джентльменський наб╕р дискус╕й, двосторонн╕х зустр╕чей тощо. Х╕ба Джо Байден з С╕ Цз╕ньп╕ном порадували конструктивн╕стю сп╕льних заяв п╕сля ╖хньо╖ тривало╖ зустр╕ч╕ перед початком сам╕ту.

“Результати сам╕ту G20 не набагато, але дещо перевищили попередн╕ оч╕кування”

“На п╕дсумок сам╕ту, його учасник╕в та загальне ╕нформац╕йно-пол╕тичне тло вплинула, кр╕м усього ╕ншого, промова президента Укра╖ни. Вона була яскравою. Переконаний, що деяк╕ тези, зокрема про те, що не можна йти на компром╕с ╕з сов╕стю, суверен╕тетом ╕ територ╕альною ц╕л╕сн╕стю сво╓╖ кра╖ни — ув╕йдуть в ╕стор╕ю”, - каже директор Центру пол╕тичних досл╕джень “Пента” Володимир Фесенко.

На його думку, це викликало величезне роздратування рос╕╖. Про що, власне, ╕ сказав лавров.

“╤ зверн╕ть увагу: можливо вперше за весь час в╕йни, та й узагал╕ за багато рок╕в, кремль устами лаврова виступив усупереч традиц╕йно╖, базово╖ тези власно╖ ж пропаганди, яка поляга╓ в тому, що н╕бито Ки╖в — це мар╕онетка Вашингтону, що Ки╖в робить усе, що скажуть його закордонн╕ куратори - акценту╓ пол╕толог. - А тут роздратований лавров фактично сказав, що Зеленський зах╕дних партнер╕в «не слуха╓ться». Це було визнання того, що в Укра╖ни, ╖╖ кер╕вництва ╕сну╓ власна позиц╕я, яка поляга╓ у захист╕ нац╕ональних ╕нтерес╕в. ╤ це дуже важливий момент”.

╤ це роздратування рф проявилося ╕ у масованому обстр╕л╕ Укра╖ни.

“Цей обстр╕л, скор╕ш за все, готувався заздалег╕дь. Тобто справа тут не т╕льки в промов╕ нашого президента, хоча ╕ вона викликала зл╕сть кремля, це також була помста ╕ за Херсон, ╕ як спос╕б вплинути на учасник╕в сам╕ту G20. Це традиц╕йна тактика рф через под╕бн╕ акц╕╖, через загострення - впливати на переговорний процес. Але рф отримала прямо протилежний ефект, - стверджу╓ пан Фесенко. - Н╕, сенсац╕й на цьому сам╕т╕ не в╕дбулося, та й не оч╕кувалися. Але той факт, що таки вдалося ухвалити сп╕льне комюн╕ке ╕з засудженням рос╕йсько╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни... Так, рф засудила б╕льш╕сть, але не вс╕. Тим не менш, це дуже важливо, особливо враховуючи те, що це сталося на такому строкатому з╕бранн╕ як G20”.

Ще один важливий для Укра╖ни позитив — продовження так звано╖ “зерново╖ угоди”.

╤ про переговори м╕ж США ╕ Кита╓м.

“За попередн╕ми оц╕нками та контекстом — обидв╕ сторони н╕бито налаштован╕ на продовження д╕алогу. Зв╕сно, кардинальних зм╕н не в╕дбулося. Китай, як ╕ ран╕ше, залиша╓ться з╕ сво╓ю подв╕йною позиц╕╓ю до в╕йни рф проти Укра╖ни. Проте для нас важливо, щоб м╕ж Вашингтоном ╕ Пек╕ном не заходила коса на кам╕нь, бо це в╕двол╕катиме увагу в╕д укра╖нського питання. Загалом же, п╕дсумовуючи, результати сам╕ту G20 певною м╕рою перевищили мо╖ попередн╕ оч╕кування”, - п╕дсумував Володимир Фесенко.

А ми все ж таки зазначимо, що под╕бн╕ оц╕нки розд╕ляють далеко не вс╕ експерти.

Мирослав Л╕скович

www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 18.11.2022 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24655

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков