"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2020 > Тема "Душі криниця"
#51 за 18.12.2020
НАТАЛ╤Я ГОР╤ШНA: В Н╤РВАН╤ В╤ЧНИХ ТРАС
Сьогодн╕ в╕та╓мо з Днем народження чудову укра╖нську поетесу, неодноразову авторку доб╕рок поез╕╖, публ╕кованих на наших стор╕нках, чар╕вну ж╕нку Гор╕шну Натал╕ю Володимир╕вну. Пан╕ Натал╕я народилася 18 грудня 1959 р. в смт Довбиш Житомирсько╖ област╕. Дитинство минуло в селищ╕ Смотрич на Хмельниччин╕. 1983 року з червоним дипломом зак╕нчила ╕нженерно-оптичний факультет Черн╕вецького ун╕верситету. В р╕зний час працювала ╕нженером, викладачем, фотографом, кер╕вником л╕тературно-творчо╖ студ╕╖. Друку╓ться з 1974 р. Сьогодн╕ вона знана ╕ люблена тисячами шанувальник╕в поетеса, перекладачка, членкиня НСПУ з 2008 р., авторка 20 книг (10 ориг╕нально╖ ╕ 10 перекладно╖ поез╕╖). Переклада╓ укра╖нською мовою поетичн╕ твори з рос╕йсько╖ та болгарсько╖ мов (усього б╕льше 700 переклад╕в з╕ 160 автор╕в). ╥╖ в╕рш╕ перекладено англ╕йською, болгарською, рос╕йською мовами, а творч╕сть в╕дзначена всеукра╖нськими та м╕жнародними л╕тературними прем╕ями: ╕м. Василя Симоненка (2012), ╕м. Олександра Олеся (2017), ╕м. Василя Мисика (2018), ╕м. Пантелеймона Кул╕ша (2019), ╕м. Ярослава Дорошенка (2020). Мати абсолютного чемп╕она ╢вропи та Кубка св╕ту з ф╕тнесу Олекс╕я Гор╕шного. Мешка╓ в Черкасах. Принаг╕дно, пропону╓мо читачам «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з Криму доб╕рку в╕рш╕в Натал╕╖ Гор╕шно╖: З роси й води Вам, мила поетесо!
ОДА ОСЕН╤ /сонет/
О, ж╕нко-ос╕нь! В золот╕й пор╕ Тоб╕ до н╕г – ус╕ багатства св╕ту. Годованка дов╕рливого л╕та, Йому й в╕дтяла нишком якор╕.
Тоб╕ сп╕вають оди в╕ршар╕. В тр╕умф╕, в слав╕, в сяянн╕ соф╕т╕в… Враз – перейшла високий злет зен╕ту. Планида згасла, як в картярськ╕й гр╕.
Як╕ тонк╕ тво╖ календар╕!.. Останн╕й аркуш обрива╓ в╕тер Й летить на гук далеко╖ тремб╕ти, Хай хоч вона оплаче на зор╕
Стару б╕дачку, зраджену вс╕ма… Померла ос╕нь. Хай живе зима!..
* * * Не в╕тайте з ос╕нню, панове, Не скобл╕ть там, де нема рубц╕в. Ця рудава вирвалась на лови, Не д╕ждавши зв╕стки ╕ г╕нц╕в.
Рано-п╕зно, не про те розмова – ╤з медвяним келихом в руц╕ Присягнеться у палк╕й любов╕ Й роз╕пне на н╕й, як на хрест╕.
Сплутавши аферу ╕ оф╕ру, Розкладе ваш б╕ль на св╕й клав╕р ╤ полине до суз╕р’я Л╕ри… Не в╕тайте, не буд╕те зв╕ра. Ос╕нь – найщир╕ший лицем╕р.
СК╤НЧИВСЯ ЖОВТЕНЬ
О, м╕й розважний ╕ золоточолий, Самотн╕й, мудрий, тихий ╕ сумний! Ск╕нчились, врешт, гонитви за престолом, Припнут╕ мр╕╖ сохнуть, як човни. Тоб╕ – зда╓ться – затишно в опал╕ ╤, вив╕льнившись з-п╕д важезних нош, Так хороше: не думати – що дал╕, ╤ так ут╕шно: плакати п╕д дощ.
ПАМ’ЯТ╤ ДРУГА
На п╕ску, на вод╕, на листку Ти писав сво╖ в╕рш╕. У шинку, в кв╕тнику, в см╕тнику – Т╕, як╕ найсправжн╕ш╕. На щит╕, на гаку, на хрест╕, Зледен╕вши в╕д зради. В самот╕, висот╕, марнот╕ Гетсиманського саду.
* * *
Яким ти був? – Ти був чутт╓вим. Нестерпним, пристрасним, лихим. Ти був прямим нащадком ╢ви – Св╕т п╕знавав через гр╕хи.
В Н╤РВАН╤ В╤ЧНИХ ТРАС /сонет/
Тоб╕, напевно, сниться щось хороше – Так довго спиш, так довго й м╕цно спиш… Чи вже награвся парубоцьких грищ, ╤, наморившись, зл╕г на ложе Боже?
Не будишся. А вже паш╕ють рож╕, Та ти ж чуткий до ╖хн╕х дивовиж! ╤, врешт╕-решт, ще жде тебе Париж, Поет без нього вт╕шитись не може!
Ти вже раху╓ш в╕дстан╕ в парсеках? ╤ н╕почому – швидк╕сть св╕тлова? Невже забувся, як струнк╕ смереки ╤з спозаранку просяться в слова? –
Так╕ мал╕ в н╕рван╕ в╕чних трас… А тут, у нас – все ще ╕сну╓ час.
* * *
Дощ з╕ сво╖м музичним слухом Псу╓ картину самоти. Не зна╓ в╕н н╕ сном, н╕ духом, Що не один, що поруч ти.
В╕н налаштову╓ цимбали П╕д меланхол╕ю думок, А ти з небес гримиш зухвало Св╕й хев*, св╕й хард, св╕й глем, св╕й рок. ___ *р╕зновиди рок-музики.
* * *
Листячко – десь там – ╕ще зелене. Горечко – ось тут – пече в душ╕. Осене насуплена, ой, зле нам, В╕д тво╖х у╖дливих дощ╕в.
Не карай покараних й без тебе, На п╕в року замкнутих в п╕тьму. Нав╕ть л╕с, оголений до ребер, П╕дкоривсь ганебному ярму.
Ну, а ми – вразлив╕ш╕. Ми – люди… На?вп╕л розтина не ятаган: Прикре слово, наклепи, огуди – Мало хто позбавлений цих ран.
Що ж ти тужиш, наче нав╕жена? Осене, ти ж н╕жною була. …Листячко – десь там – ╕ще зелене… Треба йти, як не несеш тепла.
* * *
Замло╖лось тужливим щемом. Друже, де це ми, де це ми? Ще – ми… Нащо фото ц╕ давн╕ скресли? – Дн╕в-човн╕в потонулих весла.
В т╕й реальност╕ черешнев╕й Ми, як д╕тоньки Господев╕ – ╤ не тисне дор╕г розхристя, ╤ травневе тр╕поче листя.
Ще у зародку наша п╕сня, Ще не впали дощ╕ навк╕сно… В т╕й реальност╕ паралельн╕й В╕рус старост╕ – не смертельний.
* * *
в╕н бачив що пташка схожа на зародок людини чув як кв╕ти ховаються п╕д землею бо глядач╕ чекають на них т╕льки весною виц╕ловував пор╕зи в╕д гострого листя на пальчиках ╖╖ рук величав Королевою династ╕╖ Руж ╕ – змусив тримати оборону в╕д того хто ╖╖ так кохав
* * *
То за дитину мав, то за ╕кону, То гн╕вом вибухав, то каяттям… Любив мене, любив мене до скону – Любов’ю, несум╕сною з життям.
* * *
Диво-дивне – кохання у п╕зньому в╕ц╕, Як бурштин, захололий з прадавн╕х давен, Що та╖ть динозавра притлумлений ген ╤ шматочок луски ще безперо╖ птиц╕.
В ньому ст╕льки життя, ск╕льки справд╕ – не буде, В ньому ст╕льки над╕й, що насправд╕ – обман, Тане з н╕жност╕ сн╕г у с╕чневий Йордан Й весняни?м капежем залоскочу╓ груди.
╤ см╕╓ться душа в╕д свято╖ облуди, ╤ клянеться, й до н╕г прихиля╓ – в╕ки… Голомоза сп╕вачка* з театру абсурду – Упл╕та╓ кв╕тки в поминальн╕ в╕нки. ___ * «Голомоза сп╕вачка» (1950) – драма абсурду Вацлава Гавела.
МОЛИТВА
Серед ноч╕ пробуджуюсь: «Боже, Дай йому те, чого не додав, Бо ж не п’явки на ньому – удав, Сам його в╕н здолати не зможе».
Я молю, аби сили помножив – Надм╕р справ в╕н на плеч╕ завдав. «В╕н – не кожен, не кожен, не кожен! Дай йому все, чого не додав!»
СЕРЦЕ
Вирвали серце й спитали: «Кому?..» Хто западе на скривавлене серце? Кинули серце в жадливу юрму. Он ╕ ловц╕, а воно не да╓ться.
Марн╕ потуги: хвала ╕ хула. Й мертве – св╕доме, кому присягало, Як тр╕пот╕ло в╕д маху крила… Вирвали серце мо╓ ╕ спитали…
* * *
Блудить бджола по спустошених кв╕тах, Квола, безвольна, ос╕ння бджола. Ср╕бною ниткою бабине л╕то М╕цно пришило ╖╖ до крила.
Ст╕йко, як та олов’яна солдатка, Пост не лиша╓ ╕ тягне св╕й хрест. …Тл╕╓ п╕д сн╕гом пушинка-крилатка, Мов альп╕н╕ст, що не взяв Еверест.
* * *
А в╕тер останню позл╕тку здере Й прил╕пить, мов жуйку на скл╕… Отак ╕ слова – наче листя з дерев Вкривають поверхню земл╕.
Та, може, колись тогочасний поет (В╕д мене н╕ск╕льки не зг╕рш) Знайде м╕й рядок у в╕длуннях легенд Й вплете в новоявлений в╕рш.
* * *
Мертвими осами Стеляться осен╕,
Зраджен╕ вродою, Дмуть непогодою.
Де ще сн╕жинки т╕? Зор╕ – й т╕ вимкнут╕.
Шкрябають лапою, В шиби накрапують –
Мрякою? Оцтом? Зерням пророцтва?
Чу╓ться стогоном: «Бога нам! Бога нам!..»
НАСТР╤Й БАБИНОГО Л╤ТА
Бабине л╕то! Н╕жност╕! О, не приховуй скарб! Ос╕нь, сестра-граб╕жниця, Вмить в╕днесе в ломбард.
Бабине л╕то! Хащами! – Поле ╕ степ – не те! Доки ╖х, захаращених, Сн╕гом не замете.
Щедростями Сварожими Застуй, стуманюй з╕р, В╕рити доки може ще Серця лякливий зв╕р.
Л╕тепла ╕ несп╕шност╕, Св╕тла яскравих фарб… Бабине л╕то! Н╕жност╕! О, не приховуй скарб!
Л╤Л╤╥ Б╤ЛИХ ХМАРИН
Л╕л╕╖ б╕лих хмарин Пов╕дцв╕тали. Чорними грудами спин Горбляться хмари.
Ос╕нь д╕сталась вершин Знагла, зухвало. Л╕л╕╖ б╕лих хмарин – До п’╓десталу.
Небо, немов крепдешин, Блякне розцв╕тка. Осене, не залиши Небо без кв╕тки!
ТУМАН
Б╕лим розпачем слався туман… М╕й капкан, м╕й обман – м╕й роман. У неволю, в об╕йми, у бран! Б╕лим розпачем слався туман…
Не зважай на м╕й сум, на м╕й стан – Я одна з к╕лькасот роксолан. М╕й володар, м╕й пан, м╕й тиран… Б╕лим розпачем слався туман…
Ос╕нь л╕то взяла на аркан, Коле оч╕ стерня ╕ бур’ян. На покривджену землю – в╕д ран Б╕лим розпачем слався туман…
Вчать терп╕нню Письмо ╕ Коран, ╢ святе ╕ в поган, ╕ в мирян. Ж╕нка – чий недоглянутий лан? Б╕лим розпачем слався туман…
В╤ЧНИЙ В╤ТЕР
В╕тер мертву Ос╕нь об╕йма╓, Рученята захолол╕ тре. Знав, що смертна. Але хто коха╓ – Той не в╕рить, що кохана вмре.
В╕н не в╕ддавав ╖╖ наруз╕, Затуляв в╕д в╕холи грудьми ╤ туман розв╕шував у луз╕, Щоби заховати в╕д зими…
Не пуска╓ милу в царство т╕ней, Кригу виц╕лову╓ з очей, Здмуху╓ з ╖╖ волосся ╕н╕й, Теплу хустку тулить до плечей.
Бути в╕чним – страшно ╕ жорстоко, Ск╕льки втратив, втратить ще ск╕лькох? – Осенько, маленька, кароока, Як недовго ми були удвох…
В╕тер лють вихлюпу╓ ╕ гасне, Мов згадавши про сво╖ л╕та… Де нема╓ винних, ╓ нещасн╕ – Ос╕нь знову прийде, та не та.
ОС╤НЬ
Шука╓ Ос╕нь Л╕то серед степу, Сльозами умиваючись дарма, Неначе Мотря зве свого Мазепу, Коли його на св╕т╕ вже нема.
В╕три шмагають нагаями спину, Збивають п’яти груддя камян╕, Печал╕ невмовкаючу дитину Не вгамувать в холодн╕й пелен╕.
Тужн╕ мол╕ння посила╓ небу, Уже земне ╖╖ не перейма... Шука╓ Ос╕нь Л╕то серед степу, А там – Зима.
ОПЛАКУВАННЯ ДОЩУ
Ти оплакував дощ. Дощ лупив по тоб╕, Мов одного тебе пом╕чав у юрб╕. Дощ пер╕щив ╕ бив, дощ сл╕пив ╕ мочив, Дер ╕ душу, ╕ плоть – н╕би к╕гт╕ точив.
Ти оплакував дощ. В╕н тебе не жал╕в: Наче глину м╕сив, розпластати хот╕в, Зупиняв, спотикав ╕, збиваючи з н╕г, Б╕лий св╕т затуляв, переходячи в сн╕г.
Ти оплакував дощ, наче долю свою, Як по н╕й не ╕ди – на краю, на краю…
* * *
Вранц╕ сн╕г сипонув межи оч╕, В╕д зими передавши прив╕т, Не спитавши, чи треба, чи хочу Я холодний ╖╖ пустоцв╕т…
Б╕ла грудочка висне з травинки, У природ╕ усе до ладу. Обдурю себе: це не крижинка, Це конвал╕я кв╕тне в саду.
РОНДЕЛЬ ОПОРИ
Дайте мен╕ точку опори… Арх╕мед
О, дай мен╕ рядок – ╕ напишу рондель, Нестримний ╕ палкий, мов перший поц╕лунок. Натчу, сплету, з╕в’ю словесний в╕зерунок, Прозорий ╕ тремкий, неначе акварель.
Мережачи слова, як юний менестрель, Вкладу у нього чар купайл╕вських чаклунок. О, дай мен╕ рядок – ╕ напишу рондель, Нестримний ╕ палкий, мов перший поц╕лунок.
Ти бачив, як бджола готу╓ св╕й частунок, Важкий ╕ золотий, загуслий в карамель? – Бо ж кв╕тка молода дала ╖й дивний трунок… О, дай мен╕ рядок – тво╖х чутт╕в в╕длунок! О, дай мен╕ рядок – ╕ напишу рондель!
РОМАНС
Скидала ос╕нь золотий запас, Печальна з╕рка у в╕кн╕ ясн╕ла. Мабуть, я б з нею ╕ погомон╕ла, Але вноч╕ я думала про Вас.
Так н╕жно й щемно, як в останн╕й раз, Немов не обп╕калася доп╕ру, Сво╖ чуття сприймаючи на в╕ру, Ц╕╓╖ ноч╕ думала про Вас.
Рядки сам╕ спл╕тались у романс, ╤ я не певна – мр╕яла чи снила: Скидала ос╕нь золотий запас, Ц╕╓╖ ноч╕ думала про Вас. Печальна з╕рка у в╕кн╕ ясн╕ла…
РОНДЕЛЬ ЧЕКАННЯ
Чекали сн╕гу, як чекають кв╕т╕в. Чека╓м кв╕т╕в, як чекали сн╕г… Як добре, коли ╓ чого хот╕ти Й кого з дор╕г чекати на пор╕г.
Сн╕жинки ловить березневий в╕тер. Вп╕ймав, з╕м'яв, з╕щулився, притих: Награвся сн╕гом ╕ чека╓ кв╕т╕в, Чека╓ кв╕т╕в, як чекав цей сн╕г.
Ми теж – кр╕зь посп╕х стишу╓мо б╕г ╤, н╕би те найважлив╕?ше в св╕т╕, Так нетерпляче, мов пташки чи д╕ти, Чека╓м кв╕т╕в, як чекали сн╕г. …А згодом сн╕г чека╓м, наче кв╕ти.
ПЕРЕЛ╤ТН╤ ПТАХИ
люди – мов перел╕тн╕ птахи мусять зриватися з насиджених м╕сць керован╕ невтамованим прагненням мандр╕в
мо╖м ровесникам хот╕лося – перебратися в м╕сто з села наш╕ д╕ти – пориваються до ╕нших кра╖н а онуки – без жалю залишатимуть Землю задля осво╓ння загадкових планет
то лише Ц╕олковський вм╕в сид╕ти в Калуз╕ на сво╖й улюблен╕й канап╕ ╕ в╕дкривати нов╕ св╕ти не кожен з нас Ц╕олковський
* * *
важко сказати чи ЧАС ще ╕сну╓ чи як усе на св╕т╕ в╕н постар╕в й помер та наче потяг а може як винний корок полет╕в ╕ розтанув не збер╕гшись у пам’ят╕ ╕ лиш маленька часточка крих╕тний злий тромб забився людин╕ в серце – часом життя ми звемо ╖╖ ту коротку зупинку на лови в╕тру – ╕ знов туди де м╕сця вистачить вс╕м
* * *
осучаснений прайс чи одв╕чний сув╕й обнуля╓ться час в╕к новий… р╕к новий…
галактична юга мертва пастка зими електрична дуга не прикрита грудьми
╕ життя мов фугас знову виклик на ви закида╓ у транс хочеш мри хоч живи
дрожем кард╕ограм ╕ще жевр╕╓м ми та набридло богам п╕клуватись людьми...
ГОДИННИК МОГО СЕРЦЯ
не запуска╓ться… годинник мого серця зупинено в двадцять ш╕стнадцятому роц╕ старий втомлений зморщений в╕н на душу мою схожий св╕т цей ╕ так-сяк функц╕ону╓ й без ф╕ксац╕╖ годинником мого серця
розчинено час розв╕нчано сни крайнощ╕ теплий пластил╕н почутт╕в ╕ оказ╕й трансформу╓ться в що завгодно н╕чого не в╕дчутого перше
рац╕о якщо притулити вухо щ╕льно-щ╕льно – ось тутечки мав би бути годинник мого серця
БАЛАДА ПРО СИЛУ ╤ МОЛОД╤СТЬ
– Верни мен╕ молод╕сть, – ск╕млило серце ж╕ноче. – Верни мен╕ силу, – моливсь чолов╕к сам на сам Ос╕нньо╖ ноч╕, тужливо╖, хворо╖ ноч╕. А небо насупилось: – Вдруге н╕чого не дам!
╤ знову св╕тання – так╕ мовчазн╕, як смеркання. ╤ знову смеркання – тягучим клубком самоти. Даремн╕ благання, намарн╕ ус╕ спод╕вання. Де силу його, ╖╖ молод╕сть де в╕днайти?
Зривав листопад жовте листя без м╕ри, без л╕ку, ╤ кидав у в╕кна й писав ╖м дощами на скл╕, Що т╕льки у ж╕нц╕ – вся сила ╖╖ чолов╕ка, В очах чолов╕кових – молод╕сть в╕чна ╖╖.
Та так вже на св╕т╕, на б╕лому св╕т╕ ведеться, Не слухають люди н╕кого, й до чого тут дощ… А пот╕м ураз надрива╓ться змучене серце, ╤ б╕ль, як прозр╕ння, й прозр╕ння, як осен╕ дрож.
* * *
Фантоми голосу твого, Фата-моргана… М╕раж тремкий, немов вогонь? Свята омана?..
Що звук? – Лиш був ╕ вже: «Агов!..» Як флер туману, В╕дплив в ядро св╕тобудов, Пощез, розтанув.
Фантоми голосу твого, Веч╕рн╓ мрево… П’янк╕, як добрий алкоголь ╤з м╕ста Лева.
Стр╕лець! Мисливець! Птахолов! Ой, леле-леле… Привчив. Впокорив. Поборов. Царю – цареве!
* * *
Коли ╕ час, ╕ в╕к минув, Коли усе довкола жовкне, Коли помножений на нуль, ╤ л╕ра виснажена мовкне;
Коли земне – хиткий м╕раж, Де наче хворому конев╕ Тягти сутужний св╕й вантаж ╤ крок у крок, ╕ день при днев╕;
Коли до шрам╕в заросло, А чи розв╕ялось на поп╕л Палке кохання й люте зло У вир╕ бол╕сних утоп╕й –
Вдихни, зд╕ймись на повен зр╕ст, Нехай печуть, хай ранять строфи! Включай здоровий оптим╕зм, Живи – й за мить до катастрофи!
АКРОСОНЕТ
Низький укл╕н ус╕м, кого люблю, А надто тим, кого не забуваю, Тим, хто перв╕ш в╕дкрив ворота раю. Агов! ╤ як вам у от╕м раю??
Летючий в╕рш, як скрипка скрипалю – ╤ пом╕ч, ╕ опора ув одча╖. Я ним ╕з вами й Богом розмовляю, Гр╕ховний св╕т ╕з вищими мирю.
Олтар життя мого, чого в╕н вартий? Роки б╕жать-б╕жать, а все – фальстарти, ╤скринка щастя – вогнище б╕ди.
Шукаю все ще злагоди з душею, Нег╕дну правду плутаю з олжею. А хто з╕ смертних правим був завжди?
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2020 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22847
|