Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2018
ПИСЬМЕННИЦЬК╤ МОСТИ

Жовтень для кримських укра╖номовних письменник╕в видався досить таки багатим на зустр╕ч╕ з читачами. Щоправда, не в Криму, де можливост╕ для ╖хн╕х творчих зв╕т╕в надто обмежен╕, а, як мовиться, в материков╕й Укра╖н╕. ╤н╕ц╕атором таких заход╕в стала кримська поетеса, член НСПУ Галина Литовченко. Вона, уродженка Ки╖вщини, й запропонувала маршрут. ╥╖ колеги-письменники зац╕кавлено сприйняли таку пропозиц╕ю. До цього спонукали к╕лька обставин. Перш за все, укра╖номовним авторам набридло перебувати в Криму у стан╕ забуття та невизначеност╕. Рос╕йськомовне чи зрос╕йщене населення п╕вострова мало перейма╓ться укра╖нською л╕тературою та культурою. Укра╖номовн╕ письменники все менше запрошуються на як╕сь заходи, нав╕ть на т╕, що присвячен╕ укра╖нським майстрам слова. В Укра╖н╕ на кримчан теж нер╕дко дивляться як на в╕др╕заний шмат. ╤ ця тенденц╕я, на жаль, поглиблю╓ться. Кримськ╕ укра╖нськ╕ письменники перестали друкуватися у колись тримовному журнал╕ «Крим» та тримовн╕й газет╕ «Л╕тературний Крим». Для них у Криму залишилося ╓дине м╕сце для публ╕кац╕╖ – газета «Кримська св╕тлиця», яка виходить лише в електронному вар╕ант╕.
Що в таких умовах робити укра╖номовним л╕тераторам, серед яких 20 член╕в НСПУ? Брати ╕н╕ц╕ативу в сво╖ руки, аби не випасти з л╕тературного процесу. ╤ це ╖м поки що вда╓ться. Щороку видають нов╕ книги сво╖х твор╕в Галина Литовченко, ╢ва Пономаренко, Анатол╕й Пот╕╓нко, Катерина Степчин, В╕ра Пальоха та автор цих нотатк╕в. Практично у кожному новому числ╕ ╕нтернетно╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» читач знайомиться з гострими публ╕цистичними статтями кримського журнал╕ста ╕ письменника Валентина Бута. Нещодавно кандидат ф╕лолог╕чних наук, поет Михайло Вишняк опубл╕кував книгу сво╖х наукових праць про творч╕сть Тараса Шевченка. Завдяки старанням поета-п╕сняра В╕ктора Качули та Михайла Вишняка побачила св╕т книга спогад╕в про кримського поета Данила Кононенка з доб╕ркою його ж твор╕в. Варто зазначити, що редакц╕я ц╕╓╖ газети та творчого об’╓днання укра╖номовних письменник╕в Криму продовжу╓ започатковану ним добру справу – Всеукра╖нський л╕тературний конкурс «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» П╕дсумки його з нагородженням юних переможц╕в щовесни п╕дбиваються в ки╖вському «Театр╕ на Подол╕». Кримськ╕ письменники спод╕ваються, що цю ╕н╕ц╕ативу п╕дтримають в╕дпов╕дн╕ державн╕ установи та письменницьк╕ осередки у вс╕й Укра╖н╕. Адже мова йде по сут╕ про п╕дготовку ново╖ творчо╖ зм╕ни ╕з числа старшокласник╕в загальноосв╕тн╕х шк╕л вс╕╓╖ кра╖ни.
Тож саме з огляду на ц╕ проблеми та з метою розширення кола читач╕в ╕ вир╕шено було зд╕йснити такий соб╕ письменницький «десант» на материк. Зокрема, кримськ╕ письменники побували в Канев╕, зустр╕лися з учасниками м╕сцево╖ л╕тературно╖ студ╕╖ «Зорянка», почитали сво╖ твори та подарували власн╕ книги, поклали букети кв╕т╕в на могилу Тараса Шевченка, в╕дв╕дали його музей. Творч╕ зв╕ти в╕дбулися в Ки╓в╕ у «Кримському дом╕», в б╕бл╕отец╕ м╕ста Б╕ла Церква перед б╕бл╕отечними прац╕вниками та вчителями укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури. А Галина Литовченко з ╢вою Пономаренко зустр╕лися з б╕бл╕отекарями Володарського району Ки╖вщини, а також з учителями села Завад╕вка того ж району.
За в╕дгуками, так╕ зустр╕ч╕ корисн╕ як для самих письменник╕в, так ╕ читач╕в на материку. Характерними ╕ досить красномовними варто в╕дзначити слова оч╕льниц╕ кан╕вського л╕тературного осередку Л╕ни Кучеренко. Вона сказала, що завдяки письменникам Криму у не╖, як ╕ в багатьох ╕нших мешканц╕в, зм╕нилося ставлення до кримських укра╖нц╕в, котр╕ залишилися на п╕востров╕ ╕ яких подекуди вважають в╕дступниками.
А завершити ц╕ зам╕тки хочеться словами ╕з в╕рша «Мости» дев’ятикласниц╕ ╕з села Сухол╕си Б╕лоцерк╕вського району ╤лони Котовщик, учасниц╕ Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ Данила Кононенка. Говорячи про Кримський м╕ст, вона заклика╓:
«А ми тим часом також побуду╓мо,
Хай трохи ╕нш╕, але теж мости.
Давайте словом скле╖мо в╕дносини
Вкра╖ни з Кримом вельми непрост╕ –
З╕ сл╕в, ╕з рим вс╕ разом побуду╓мо
М╕цн╕ш╕, н╕ж з бетону, чар-мости»…
Якби лишень ╕ у влад╕, ╕ в численних громадських орган╕зац╕ях нарешт╕ зрозум╕ли, що сл╕д берегти ╕ п╕дтримувати укра╖нське слово в Криму – ун╕версальний зас╕б ╓днання та згуртування укра╖нського народу. ╤ буд╕вничими його мають стати письменники по обидва боки Перекопу.

В╕ктор СТУС,
член НСПУ, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, заслужений журнал╕ст АР Крим.
На фото: кримськ╕ письменники у Канев╕ б╕ля пам'ятника Кобзарю
(Б╕льше фото – на фейсбук-стор╕нц╕ «КС»: https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia)

Про укра╖нськ╕ гастрол╕ кримських письменник╕в в╕дгукнулося також столичне «Слово Просв╕ти»:

ЖУРАВЛИНИЙ СП╤В ПОБРАТИМ╤В З КРИМУ

Нещодавно в центральну б╕бл╕отеку Б╕ло╖ Церкви зав╕тали письменники з Криму Галина Литовченко, В╕ктор Стус, ╢ва Пономаренко, Анатол╕й Пот╕╓нко. Вони уродженц╕ Ки╖всько╖, Запор╕зько╖, Житомирсько╖ та Черн╕г╕всько╖ областей, але проживають ╕ працюють у Криму. Членами НСПУ стали задовго до анекс╕╖ п╕вострова, кожен ╕з них ма╓ великий творчий доробок: поетичн╕ зб╕рки, ╕сторичн╕ романи, драматичн╕ твори. Орган╕затори зустр╕ч╕ — голова Б╕лоцерк╕всько╖ “Просв╕ти” Костянтин Климчук ╕ головний редактор видавництва “Час Зм╕н ╤нформ” Тетяна Виговська.
Присутн╕ на зустр╕ч╕ були вражен╕ розпов╕дями гостей про л╕тературне життя Криму, пересл╕дування укра╖нсько╖ мови ╕ книги. Тому кримц╕ змушен╕ друкувати сво╖ твори в Укра╖н╕ й та╓мно перевозити ╖х на п╕востр╕в, щоб подарувати знайомим ╕ друзям, але й це не без ризик╕в. Так, ╢ва Пономаренко, яка к╕лька рок╕в тому отримала нагороду за патр╕отичне виховання молод╕ в╕д командувача В╕йськово-морських сил ЗС Укра╖ни, сто╖ть на обл╕ку в ФСБ Рос╕╖, куди часто ╖╖ запрошують на допити. Але це не ляка╓ хоробру ж╕нку, вона пише гарн╕ в╕рш╕ лише укра╖нською мовою ╕ розповсюджу╓ ╖х серед молод╕.
П╕д час зустр╕ч╕ презентували поетичну зб╕рку Галини Литовченко “З╕бран╕ розсипи”, яку нещодавно видали у Б╕лоцерк╕вському видавництв╕ “Час Зм╕н ╤нформ”. В╕рш╕ авторки пронизан╕ любов’ю до Укра╖ни, вбол╕ваннями за долю Криму ╕ Донбасу, наших захисник╕в.
Депутат м╕сько╖ ради Юр╕й Петрик ╕ видавець, журнал╕ст ╕ волонтер Костянтин Климчук висловили думку, що кримськ╕ письменники роблять усе для того, щоб у Криму звучала укра╖нська мова й читали укра╖нську книгу. З ними погодилися ╕ учасники заходу. Письменники з Криму щедро обдарували м╕ську б╕бл╕отеку. Тепер кожен охочий може прийти в книгозб╕рню й отримати насолоду в╕д творчост╕ людей, доля яких пов’язана з п╕востровом.

Людмила ЧУПАК
01.11.2018
http://slovoprosvity.org/2018/11/01/zhuravlynyj-spiv-pobratymiv-z-krymu

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20555

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков