Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«К╤ЛЬКА ДН╤В, ЯКЩО НЕ РАН╤ШЕ»:
У Пентагон╕ сказали, коли Укра╖на отрима╓ перш╕ парт╕╖ озбро╓нь…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ - ПРО ДОПОМОГУ США: АМЕРИКАНЦ╤ БАЧАТЬ КОЖЕН СВ╤Й ДОЛАР, ЯКИЙ ЗАХОДИТЬ В УКРА╥НУ
«Усе йде на поле бою, п╕дтримуючи не лише укра╖нську арм╕ю, а й захищаючи демократ╕ю у...


У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2018
Орест Дейчак╕вський, екс-радник Гельс╕нсько╖ ком╕с╕╖ при Конгрес╕ США: РЕЗОЛЮЦ╤Я СЕНАТУ США ПО ГОЛОДОМОРУ ДОКУМЕНТУ╢ ЗЛОЧИНИ РОС╤╥ 1930-Х РОК╤В

Затверджена минулого тижня Сенатом США резолюц╕я, що визна╓ Голодомор 1932-33 рр. геноцидом укра╖нського народу, ╓ не поодиноким актом, який класиф╕кував цю трагед╕ю саме в такий категоричний спос╕б. Адже ще на початку 1980-х рок╕в укра╖нська громада в США добилася оф╕ц╕йного розсл╕дування цих под╕й, висновками якого стало пряме визнання: Йосип Стал╕н чинив геноцид проти укра╖нц╕в. З того часу формулювання з╕ словом "геноцид" зустр╕чало р╕зний пол╕тичний оп╕р у Конгрес╕ й адм╕н╕страц╕╖ Сполучених Штат╕в, вт╕м саме зараз було оф╕ц╕йно п╕дтверджено резолюц╕╓ю Сенату. Про те, як╕ зусилля докладалися в боротьб╕ за визнання правди, в ексклюзивному ╕нтерв'ю «Укр╕нформу» розпов╕в Орест Дейчак╕вський, який ма╓ 35-р╕чний досв╕д роботи в Гельс╕нськ╕й ком╕с╕╖ при американському Конгрес╕.

ПЕРШ╤ ЗГАДКИ В США ПРО ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД
- 4 жовтня Сенат США одностайно ухвалив резолюц╕ю, яка фактично визна╓ Голодомор в Укра╖н╕ 1932-33 рок╕в - геноцидом укра╖нського народу. Яким був шлях до цього р╕шення? З чого все починалося?
- Ця резолюц╕я ╓ дуже важливим кроком, але чимал╕ зусилля докладалися й ран╕ше. Все почалося задовго до того, як Укра╖на отримала незалежн╕сть, ╕ це дуже важливо п╕дкреслити.
Коли в 1983 роц╕ були 50-т╕ роковини  Голодомору, у Вашингтон╕ з╕бралося майже 17 тис. представник╕в укра╖нсько╖ громади з ус╕х Сполучених Штат╕в на заходи з╕ вшанування жертв ц╕╓╖ трагед╕╖. Тод╕ ж в╕дбулася демонстрац╕я перед радянською амбасадою. Це була дуже пом╕тна под╕я.
В╕дтод╕ в Конгрес╕ розглядалися й приймалися резолюц╕╖ та ╕нш╕ законодавч╕ акти, де згадувався Голодомор в Укра╖н╕. Я назву к╕лька таких приклад╕в.
У США питання Голодомору завжди залишалося у фокус╕ уваги
Завдяки зусиллям укра╖нсько╖ громади в Америц╕ в 1985 роц╕ була створена так звана "U.S. Commission on the Ukraine Famine" ("Ком╕с╕я США по Голоду в Укра╖н╕" - англ.), яка досл╕джувала питання Голодомору. Конгрес вид╕лив ф╕нансування з бюджету та п╕дтримував роботу ц╕╓╖ ком╕с╕╖. Вона ╕снувала впродовж чотирьох рок╕в, мала штатних прац╕вник╕в, ╖╖ роботу очолював Джеймс Мейс, св╕тла йому пам'ять. Протягом роботи Ком╕с╕╖, в Конгрес╕ в╕дбувалися слухання по тем╕ Голодомору в Укра╖н╕, ╕ в 1988 роц╕ був представлений величезний зв╕т для американського Конгресу. Серед головних висновк╕в наголошувалося, що Йосип Стал╕н та його оточення вчинили геноцид проти укра╖нського народу в 1932-33 роках. Це також був дуже важливий крок, тож ╕ тепер╕шня резолюц╕я базу╓ться на висновках ц╕╓╖ Ком╕с╕╖.
П╕сля 1988 року кожн╕ к╕лька рок╕в Конгрес розглядав ╕ часом затверджував резолюц╕╖ по Голодомору. Кр╕м того, майже щороку в листопад╕ сенатори й конгресмени наголошували на цьому в Congressional Records Statement (заявах до протоколу роботи Конгресу США - ред.). Тобто, питання Голодомору завжди залишалося у фокус╕ уваги.

У СЕНАТ╤ НЕ ХОТ╤ЛИ БАЧИТИ СЛОВО "ГЕНОЦИД"
- Чи правда, що п╕д час таких дискус╕й у Конгрес╕ основн╕ суперечки стосувалися саме визначення "геноцид", яке, по сут╕ п╕дтверджу╓ серйозний ╕сторичний злочин з боку Рос╕╖?
- Щодо дискус╕й навколо визначення "геноциду" в документах, я мав особистий досв╕д. Це було в 2003 роц╕, в Сенат╕. Ми, разом з колегою по Гельс╕нськ╕й ком╕с╕╖, склали проект резолюц╕╖ для тод╕шнього голови Ком╕с╕╖, сенатора Кемпбелла, яка прямо й в╕дкрито наголошувала, що под╕╖ 1932-33 рок╕в були геноцидом. Цей документ сприйняли в Конгрес╕ дуже контроверс╕йно, хоча в╕н мав п╕дтримку 25 сенатор╕в, як╕ виступили сп╕вавторами, а це дуже велика й поважна к╕льк╕сть. Але тод╕ резолюц╕я не пройшла саме через слово "геноцид" у текст╕. Мен╕ нав╕ть, я пригадую, дзвонили з Ком╕тету з питань м╕жнародних в╕дносин ╕ пропонували вилучити це слово, пооб╕цявши, що в такому раз╕ резолюц╕я одразу пройде.
Тод╕ адм╕н╕страц╕я президента США була проти вживання цього терм╕ну, ╕ основна причина цьому - нав╕ть не позиц╕я "проти" з боку рос╕ян, а позиц╕я турк╕в. Це було пов'язане з намаганнями В╕рмен╕╖ добитися визнання геноцидом репрес╕й проти ╖хнього народу з боку Туреччини. Американський Конгрес, нав╕ть попри власну прихильн╕сть до позиц╕╖ в╕рмен на той час, не затверджував такого р╕шення, оск╕льки Туреччина дуже гостро реагувала на це. А у випадку з укра╖нським питанням, формулювання для турк╕в були дуже под╕бними. Тод╕ адм╕н╕страц╕я Буша не хот╕ла образити турецьку сторону, оск╕льки у 2003 роц╕ в ╤раку розпочалася в╕йна, ╕ США потребували п╕дтримки в рег╕он╕, в тому числ╕, з боку Туреччини.
Хоча резолюц╕я по Голодомору-геноциду в Укра╖н╕ тод╕ не пройшла, важливим було те, що тема Голодомору гостро обговорювалася в Конгрес╕ - можливо через те, що стосовно не╖ була така гостра реакц╕я.
Але в 2006 роц╕ сталася, як я вважаю, дуже важлива под╕я, коли Конгрес затвердив, а президент п╕дписав р╕шення про встановлення мемор╕алу жертвам Голодомору в Укра╖н╕ в центр╕ Вашингтона. Цей документ мав статус закону, ╕ в ньому йшлося конкретно про вшанування пам'ят╕ жертв Голодомору-геноциду в Укра╖н╕. Це було непряме, але все ж визнання ц╕╓╖ трагед╕╖ як геноциду укра╖нського народу. Й важливо те, що цей документ пройшов ус╕ процедури затвердження й набув чинност╕ закону.
Деяк╕ люди не погоджуються з тим, що Америка визнала тод╕ Голодомор-геноцидом. Але багато ╕нших людей, включно з╕ мною - ╕ншо╖ думки. До того ж, скаж╕ть мен╕, парламент яко╖ кра╖ни (очевидно, кр╕м Укра╖ни) зробив так багато щодо Голодомору в Укра╖н╕ - я вже не кажу про ╕нш╕ реч╕ - н╕ж Сполучен╕ Штати?
Якщо ж говорити про нин╕шню резолюц╕ю, вона так само ╓ дуже важливою. ╤ я спод╕ваюсь, Палата представник╕в також ближчим часом прийме под╕бний документ, який визнаватиме висновки Ком╕с╕╖ США по Голоду в Укра╖н╕ в╕д 1988 року, що Стал╕н та його оточення чинили геноцид проти укра╖нц╕в.

РЕЗОЛЮЦ╤Я ПО ГОЛОДОМОРУ - ЦЕ ПОЛ╤ТИЧНА П╤ДТРИМКА УКРА╥НИ
- Ми зна╓мо, що резолюц╕╖ Конгресу не ╓ обов'язковими до виконання на в╕дм╕ну в╕д закон╕в. Але нин╕шн╓ затвердження верхньою палатою документа про Голодомор було сприйняте як велика перемога...
- Для вс╕х укра╖нц╕в це важливо, оск╕льки Сенат (╕ я спод╕ваюся, що Палата представник╕в долучиться до цього) да╓ Голодомору саме таке визначення. Кр╕м того, думаю, для Укра╖ни зараз, коли вона стриму╓ рос╕йську агрес╕ю на сход╕ ╢вропи, важливо ще раз в╕дчути пол╕тичну п╕дтримку з боку США в такому принциповому питанн╕, як геноцид з боку Рос╕╖.
Водночас, це зайвий раз п╕дтверджу╓, що Рос╕я ран╕ше чинила акти агрес╕╖ проти укра╖нц╕в та ╕нших народ╕в, ╕ намага╓ться дестаб╕л╕зувати ситуац╕ю зараз.
- Наск╕льки до резолюц╕й Конгресу США дослухаються у св╕т╕? Чи можна говорити, що це п╕дштовхне до визнання Голодомору геноцидом у ╕нших державах?
- Думаю, це щонайменше не зашкодить процесу визнання, ╕ деяк╕ кра╖ни це вже зробили. Очевидно, у св╕т╕ звертають увагу на те, як╕ р╕шення ухвалю╓ американський Конгрес, ╕ зараз це, спод╕ваюся, п╕дштовхне м╕жнародне сусп╕льство.
Мен╕ одразу прийшов на думку один приклад, не пов'язаний з Голодомором, але який стосу╓ться сол╕дарност╕ з боку ╕нших держав. Це був Акт Магн╕тського – ╕н╕ц╕атива сенатор╕в Бена Кард╕на ╕ Джона Маккейна. Затвердження цього закону було нелегким ╕ тривалим у час╕. Але пот╕м к╕лька кра╖н взяли його за приклад ╕ прийняли так╕ сам╕ закони. Це, зокрема, Канада, Велика Британ╕я, Естон╕я, Латв╕я, Литва. Кр╕м того, деяк╕ ╕нш╕ кра╖ни розглядають таку можлив╕сть.

МОСКВА ПОСТ╤ЙНО ПРОГРА╢
- Ще за радянських час╕в лоб╕ Кремля в Сполучених Штатах працювало довол╕ потужно. Згадаймо лише, як важко було встановити пам'ятник Тарасу Шевченку в Вашингтон╕ в 1960-х роках через спроби Кремля завадити цьому. Наск╕льки Москв╕ вда╓ться впливати на американську пол╕тику зараз?
- Я би сказав, що рос╕яни витрачають на це багато зусиль ╕ грошей, але вони не дуже багато мають результат╕в. Особливо тепер, коли йдеться про санкц╕╖ проти Рос╕╖.
Якщо ж говорити про встановлення пам'ятника Шевченку, то Москва ╕ тод╕ програла - монумент Кобзарю з'явився в центр╕ Вашингтона, тож укра╖нське лоб╕ виявилося сильн╕шим. Укра╖нська громада вплинула на сво╖х конгресмен╕в ╕ сенатор╕в у р╕зних штатах, ╕ р╕шення було прийняте позитивно.
╤ це непоодинокий випадок, коли Москва програвала. В╕зьмемо, наприклад резолюц╕ю "Captive Nations" (про поневолен╕ народи, в╕д 1959 року). Радянський Союз тод╕ чинив просто шалений, дуже шалений оп╕р. Особисто Хрущов виступав з критикою цього документа. Москв╕ це стояло в горл╕ нав╕ть б╕льше, н╕ж пам'ятник Шевченку. Але ╖м не вдалося н╕як вплинути.
Таких випадк╕в було багато - ╕ щодо резолюц╕й по членах Гельс╕нських груп, включно з укра╖нською, ╕ щодо заборони Укра╖нсько╖ Греко-Католицько╖ церкви, ╕ щодо пол╕тв'язн╕в. Очевидно, що радянському кер╕вництву це вкрай не подобалося, але ╖м не вдавалося н╕чого зробити.

УКРА╥НСЬКА ГРОМАДА - ГОЛОВНИЙ ЛОБ╤СТ ╤НТЕРЕС╤В УКРА╥НИ У США
- Ви сказали про укра╖нське лоб╕ в Америц╕. Хто його представля╓?
- Насамперед, це укра╖нська громада в Америц╕. До Незалежност╕ були створен╕ так╕ орган╕зац╕╖, як УН╤С (Укра╖нська нац╕ональна ╕нформац╕йна служба - ред.), Бюро Укра╖нського народного союзу, яке мало багато справ ╕з Конгресом, а також ╕нш╕ ╕нституц╕╖. Зараз деяк╕ з них залишилися, деяк╕ б╕льше не ╕снують, але з'являються й нов╕. Ще треба сказати, що ран╕ше Укра╖на була як "terra incognita" у Вашингтон╕. Але укра╖нська громада в США й т╕, хто ╖╖ п╕дтримував, мали т╕сн╕ зв'язки в Конгрес╕, включно в Гельс╕нськ╕й ком╕с╕╖.
П╕сля незалежност╕ багато чого зм╕нилося. Укра╖нська громада й дал╕ в╕д╕гра╓ важливу роль, але, що ╓ позитивним: вона ма╓ дуже-дуже багато прихильник╕в ╕ друз╕в, як╕ п╕дтримують укра╖нську позиц╕ю. ╤ серед них ╓ впливов╕ американц╕, як╕ нав╕ть не мають укра╖нського кор╕ння. Багато експертних та неурядових орган╕зац╕й у США мають сво╖ представництва в Укра╖н╕. На цьому напрям╕ працюють ╕ колишн╕ посли США в Укра╖н╕, ╕ ╕нш╕ колишн╕ урядовц╕. Багато з них ╕ зараз мають дуже великий вплив. Вони допомагають зм╕цнити американськ╕ позиц╕╖ в╕дносно Укра╖ни.

Ярослав Довгопол
Вашингтон

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20465

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков