Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 04.04.2014
ЯК НАРОДИЛАСЬ «ЖУРАВКА»

У Ки╓в╕ Володимирська г╕рка над р╕чкою Дн╕пром завжди приваблювала ╕ приваблю╓ до себе багатьох митц╕в — художник╕в, поет╕в, композитор╕в... Вона зачарову╓ сво╓ю нерозгаданою загадков╕стю та мальовничим, затишним парком з ориг╕нальними скульптурами, в╕дчутним подихом минулих стол╕ть, образно кажучи — прав╕чн╕стю. У р╕зн╕ часи ╕ пори року Володимирська г╕рка надихала на творч╕сть видатних класик╕в укра╖нсько╖ л╕тератури, таких, як: Леся Укра╖нка, Олександр Олесь, Володимир Сосюра, Андр╕й Малишко, Микола В╕нграновський, а також талановитих композитор╕в: Данила Крижан╕вського, Левка Ревуцького, Платона Майбороду, ╤гора Шамо, Олександра Б╕лаша, ╤гора Поклада...
Це з Володимирсько╖ г╕рки вчитель г╕мназ╕╖ з м╕ста Одеси, композитор Данило Крижан╕вський, вперше побачив восени розгн╕ваний, могутн╕й Дн╕про, що все котив валами сп╕нен╕ хвил╕, гуркот╕в, бився в береги, над якими рвучкий в╕тер нахиляв висок╕ верби. В╕д побаченого тод╕ у нього народилася могутня мелод╕я на слова ген╕ального укра╖нського поета Тараса Шевченка. Так виникла п╕сня «Реве та стогне Дн╕пр широкий».
А в кв╕тневу н╕ч п╕д дзв╕нк╕ переливи та жагуче тьохкання невгамовних солов’╖в молодий Олександр Олесь на одному диханн╕ створив «Чари ноч╕», що невдовз╕ стали неперевершеною перлиною укра╖нсько╖ л╕рично╖ п╕сн╕, в╕домою нам п╕д назвою «См╕ються, плачуть солов’╖».
...Вже у далекому 1975 роц╕ весною стояв на Володимирськ╕й г╕рц╕ заступник головного редактора журналу «Укра╖на», в╕домий укра╖нський поет-п╕сняр, гуморист Василь Юхимович. В╕н любив часто нав╕дуватися на г╕рку. Одного дня ставний, синьоокий, замр╕яний колишн╕й фронтовик довго дивився на Дн╕про, який сво╖ми дужими грудьми т╕льки-но роз╕рвав т╕сний льодовий панцир зло╖ зими. Прудко кудись у синю даль в╕дносили сив╕ хвил╕ велик╕ ╕ мал╕ крижини. На одн╕й з них Василь Лукич побачив птаха. Йому здалося, що то в самот╕, з невимовно╖ туги б’╓ться об крижину журавка. Подумав, може, як лет╕в журавлик додому, не втримали натомлен╕ крила, впав безсилий на воду, — ╕ там зник назавжди? А, може, птах знайшов соб╕ ╕ншу журавку? Саме в образ╕ журавки поет уявив ж╕нку, ╖╖ щемке, нерозд╕лене кохання з омр╕яним чолов╕ком. Сам╕ собою виринули з глибини душ╕ поета тод╕ так╕ рядки:
Чом журавка об крижину
Забилась грудьми?..
Не взяв мене за дружину —
В св╕тилки в╕зьми...
В╕рш «Журавка» написав Василь Юхимович оп╕вдн╕ ранньо╖ весни на Володимирськ╕й г╕рц╕. Л╕том 1975 року поет прочитав цей в╕рш на сво╓му творчому вечор╕ в столичн╕й ф╕лармон╕╖ в Колонному зал╕ ╕мен╕ Миколи Лисенка. У зал╕, у першому ряду, сид╕в близький його товариш, композитор Олександр Б╕лаш. Цей в╕рш справив на композитора велике враження. Тому наступного дня вранц╕ в╕н зателефонував Василев╕ Юхимовичу:
— Ти зна╓ш, Васю, я н╕ч не спав, все думав ╕ думав про твою «Журавку». Дуже гарний в╕рш. Як в╕н у тебе почина╓ться?
Василь Юхимович прочитав:
— Чом журавка об крижину
Забилась крильми?..
— Почекай хвилиночку. Я в╕зьму ручку, пап╕р ╕ запишу увесь в╕рш, — промовив Олександр Б╕лаш.
В╕н записав в╕рш ╕ того ж дня вже п╕д веч╕р була створена мелод╕йна л╕рична п╕сня. Розгорнутий вступ до ц╕╓╖ п╕сн╕ нагадував помахи крил птаха. Слова ╕ музика злилися в одне ц╕ле. ╤ народилася щемка ╕ гарна п╕сня «Журавка», п╕сня про мр╕ю ж╕нки, котра прагне знайти в╕рного друга в житт╕, одного ╓диного для не╖ визначеного долею коханого чолов╕ка. Отже, це тв╕р про щир╕ почуття, глибоке ╕ водночас драматичне кохання, тв╕р хвилюючий за сво╖м емоц╕йним напруженням. Тому «Журавку» часто сп╕вають саме ж╕ноч╕ ансамбл╕. Пост╕йно виконують ╖╖ на концертах сп╕вачки.
П╕сн╕ «Журавка» дала крила талановита народна артистка колишнього Радянського Союзу Д╕ана Петриненко.
Понад двадцять жарт╕вливих ╕ л╕ричних п╕сень на слова поета Василя Юхимовича створив композитор Олександр Б╕лаш. Найб╕льш в╕дом╕ з них: «╥хав я по грав╕ю», «Ластовинки», «П╕сня шофера», «Р╕чко моя мила», «Ой, чого ти, Черемоше» та п╕сня «Розлюбить не сила» з художнього к╕ноф╕льму «Сейм виходить з берег╕в». Та все ж найб╕льшо╖ слави зажила «Журавка», ставши улюбленою п╕снею в народ╕.
…В╕д╕йшов у в╕чн╕сть м╕й добрий товариш Василь Юхимович ╕ зупинилося сп╕вуче серце видатного укра╖нського композитора, лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Т. Г. Шевченка Олександра ╤вановича Б╕лаша. Та створена талановитими митцями «Журавка» житиме в╕чно.

Володимир КАПУСТ╤Н,
поет, публ╕цист, член Нац╕онально╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни


ЖУРАВКА
Музика Олександра Б╕лаша
Слова Василя Юхимовича

Чом журавка об крижину
Забилась крильми?..
Не взяв мене за дружину, —
В св╕тилки в╕зьми.
Де ж отого розрив-з╕лля
Ти не обминув,
Що не кликав на вес╕лля
Лиш мене одну?
Може, м╕сяць на ту пору
За хмару зайшов,
Що ти вже до мого двору
Шляху не знайшов?
Та як з нею, не з╕ мною
Будеш ти в журб╕ —
Я веселкою ясною
Засв╕чу тоб╕.

На фото: композитор Олександр Б╕лаш

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13089

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков