Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 21.10.2011
В╤ЧН╤ Ц╤ННОСТ╤ У ДЕРЕВ╤ ЖИТТЯ

Мереживо паперово╖ симетр╕╖ заповнило зал Кримського етнограф╕чного музею, коли свою експозиц╕ю вироб╕в витинально╖ техн╕ки привезла до С╕мферополя з Могилева-Под╕льського, що на В╕нниччин╕, Оксана Городинська, директор м╕ського Будинку народно╖ творчост╕, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни. Це вже ╖╖ другий при╖зд до Криму. А дебют в╕дбувся на м╕жрег╕ональному свят╕ «Укра╖нська витинанка» у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ в липн╕ минулого року.
Запросили ╖╖ не випадково. Невеличке м╕стечко на кордон╕ з Молдовою ма╓ в держав╕ неоф╕ц╕йну назву «столиц╕ укра╖нсько╖ витинанки». У п’яти виставкових залах створеного в 2003 роц╕ громадського музею, який фактично д╕╓ в Будинку народно╖ творчост╕ з 1993 року, з╕брано вироби найдревн╕ших ремесел укра╖нського народу – тесання з каменю, гончарства, лозоплет╕ння, ткацтва, вишивання, флористики. Укра╖нська витинанка – це тисяча твор╕в мистецтва, оволод╕ти яким можна в майстер-класах, що проводяться тут як профес╕йними митцями р╕зних жанр╕в, так ╕ аматорами – членами об’╓днання «Барви Под╕лля».
А в╕дродилося ╕з забуття ремесло витинанки у кра╖ завдяки заслуженому прац╕внику культури Укра╖ни Мар╕╖ Руденко, яка мешкала в сел╕ Слобода-Яриш╕вська Могил╕в-Под╕льського району. Дехто скептично усм╕хнеться: х╕ба це мистецтво – сн╕жинка з паперу? ╥╖ кожен школяр вир╕зу╓ на новор╕чну ялинку.
— Можна, звичайно, назвати цю роботу ножицями з папером просто рукод╕ллям, а вир╕заного з дерева коника – ремеслом, — погоджу╓ться з такою точкою зору О. Городинська. – Але наш╕ предки це робили з такою любов’ю, вкладали у кожен вир╕б ст╕льки спод╕вань, мр╕й ╕ в╕рувань, що в╕н набував у кожн╕й окремо взят╕й с╕м’╖ символ╕чного, сакрального значення, ставав ╖╖ тал╕сманом та оберегом.
Великодн╕ яйця, наприклад, розмальовували в чистому одяз╕ б╕ля вогню ╕ води, щоб не порушити маг╕ю чистоти. Л╕н╕╖ та ╕нш╕ граф╕чн╕ знаки в орнаментах розташовували так, щоб при ╖хньому розгляд╕ не виникало жодно╖ погано╖ думки. Чита╓ш мову писанок сьогодн╕ як в╕дкритий лист з минулого нин╕шн╕м покол╕нням про рад╕сть, що приходить на зм╕ну смутку, про щастя ╕ дерево життя, яке повинно бути в кожн╕й родин╕ з в╕дгалуженнями ус╕х ╖╖ член╕в з д╕да-прад╕да до внук╕в-правнук╕в.
Сво╖ вар╕анти дерева мало╖ батьк╕вщини, дерева-сонця з м╕цним стовбуром ╕ розк╕шною кроною О. Городинська розробила в кольорових композиц╕ях «Сади цв╕туть», «У тополиному кра╖», «Червон╕ дуби», «У зимовому л╕с╕», «Ой у гаю-гаю» та ╕нших, у в╕зерунках святкових я╓ць – писанок ╕ дряпанок, кольорових геометричних орнаментах рушник╕в, вишитих складною двосторонньою техн╕кою. Всього на виставц╕ демонстру╓ться б╕льше п’ятдесяти ╖╖ вироб╕в – лише маленька частинка з велико╖ мистецько╖ пал╕три художника, флориста, майстра декоративно-прикладного мистецтва, автора поез╕й ╕ п╕сень. Багато з ╖╖ роб╕т – картин, вишивок, гобелен╕в знаходяться в музеях ╕ приватних колекц╕ях св╕ту, а писанки розм╕ром з куряч╕ ╕ страусин╕ яйця – в музе╖ корол╕всько╖ родини у Лондон╕.
Сво╖м ум╕нням О. Городинська щедро д╕литься з учасниками Всеукра╖нських свят народного мистецтва «Укра╖нська витинанка», як╕ проводяться у Могилев╕-Под╕льському раз на три роки. А у вересн╕ цього року шостий за рахунком фестиваль розширив сво╖ рамки до м╕жнародного. У ньому вперше взяли участь майстри декоративно-прикладного мистецтва майже з ус╕х рег╕он╕в Укра╖ни, Прибалтики, Б╕лорус╕, Молдови, Москви, Санкт-Петербурга, Новосиб╕рська. Протягом чотирьох дн╕в вони обм╕нювалися досв╕дом, проводили майстер-класи, в╕дв╕дували музе╖ та ╕сторичн╕ м╕сця краю, ознайомлювалися з д╕яльн╕стю ╕нших п╕дрозд╕л╕в Будинку народно╖ творчост╕. На його баз╕ д╕ють л╕тературне об’╓днання «Веселка дн╕строва», якому вже б╕льше 70 рок╕в, сп╕лка кра╓знавц╕в, клуб вишивальниць «Мальва», зразкова дитяча студ╕я дизайну ╕ прикладного мистецтва «Дивосв╕т», народний хор ветеран╕в в╕йни ╕ прац╕, мун╕ципальний духовий оркестр. До послуг майстр╕в – б╕бл╕отека, в як╕й нал╕чу╓ться близько п’ятисот книг мистецького, ╕сторичного ╕ народознавчого спрямування.
Заклад ╓ комплексним мистецьким центром, творчою лаборатор╕╓ю, оазисом духовност╕ в м╕ст╕ над Дн╕стром, де встановлено ╓диний в Укра╖н╕ пам’ятник витинанц╕. На фестивал╕ кожен майстер за традиц╕╓ю свята залиша╓ св╕й мистецький автограф на загальному вироб╕ у вигляд╕ г╕лочки, розетки чи ╕ншого символ╕чного знаку. ╢ у цих сп╕льних композиц╕ях ╕ штрих-коди кримських майстринь витинанки — Валентини Шит╕ково╖ та Нел╕ Рощино╖.
У Криму вони також доповнили експозиц╕ю под╕льських ремесел сво╖ми новими виробами. В. Шит╕кова, старший викладач Нац╕онально╖ академ╕╖ природоохоронного ╕ курортного буд╕вництва, у створенн╕ побутових речей ╕ прикрас з╕ шк╕ри, декоративних панно ╕ обкладинок для альбом╕в користу╓ться фольклорними джерелами культур народ╕в п╕вострова. А Н. Рощина, кер╕вник студ╕╖ «Колаж» С╕мферопольського районного будинку культури, витинальну творч╕сть по╓дну╓ з живописом ╕ розписом по тканин╕ ╕ дереву.
До р╕вня мистецтва п╕днесли вир╕зування з паперу ╕ дв╕ наймолодш╕ учасниц╕ виставки народних ремесел – Ярослава Галькун ╕з Луцька ╕ студентка Кримсько╖ ф╕л╕╖ Нац╕онально╖ академ╕╖ образотворчого мистецтва та арх╕тектури Ганна Пушкарьова з Дн╕пропетровська. ╥хн╕ композиц╕╖ з птахами – це поетичний г╕мн весн╕, сонцю ╕ життю, в кол╕ якого вони розгадують та╓мниц╕ трав ╕ слухають п╕д яблунею в саду п╕сн╕.
Цей великий пласт представленого на виставц╕ витинального мистецтва, за словами директора Етнограф╕чного музею Юр╕я Лапт╓ва, буде взятий за основу при створенн╕ наступного року в рамках музею укра╖нсько╖ вишивки ╕м. Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к галере╖ декоративних вироб╕в. Закладен╕ в них давн╕ культурно-ужитков╕ традиц╕╖, житт╓ва спостережлив╕сть ╕ мудр╕сть народу продовжують розвиватися ╕ наповнюватися новим ф╕лософським зм╕стом, естетикою сучасного побуту ╕ краси.

Валентина НАСТ╤НА
Фото О. Носаненка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9515

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков