Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 29.07.2011
НЕ ЗРАДЖУЙТЕ БАТЬК╤В – ╤ ВАС НЕ ЗРАДЯТЬ

 А в╕н м╕г би ще жити. 85 рок╕в – не межа. Але його межа пролягла значно ран╕ше – т╕льки-но виповнилося художнику 60. Це – час зр╕лого розуму ╕ ще не згасаючих почутт╕в (а був Степан Лаутар палкий, пристрасний, правдоборець ╕ правдолюбець, не на схил╕ сво╖х сил, а ще на злет╕). Таким пам’ята╓ його донька Наталя Безкоровайна (Лаутар), а ще - люблячим ╕ н╕жним. Це майбутня сп╕вачка, заслужена артистка Укра╖ни була його найулюблен╕шою музою, тож ╕ лишилася жити на портретах у р╕зних в╕кових категор╕ях такою, якою бачили ╖╖ батьк╕вськ╕ оч╕ ╕ серце.
 Тяжкою видалася таткова доля, зворотньо-пропорц╕йною тому зарядов╕ оптим╕зму ╕ житт╓любства, якими над╕лила його природа. Народжений у 1926 роц╕ в с. Межир╕чка на К╕ровоградщин╕ у б╕дн╕й селянськ╕й родин╕, в╕н зазнав що таке фашистський полон ╕ що таке в╕йна, а ставши студентом С╕мферопольського художнього училища, куди за с╕мейних обставин перев╕вся з Одеси, був невдовз╕ прикутий до л╕жка тяжкою хворобою. Йому ще не зр╕внялося ╕ тридцяти, коли втратив частину право╖ ноги ╕ став ╕нвал╕дом. Як тут не занепасти духом, бо х╕ба ж в╕н станцю╓ тепер св╕й вес╕льний танок та ╕ взагал╕, чи буде у нього наречена? Але кохання Степана таки не обминуло – Олена Попко не т╕льки ста╓ для нього в╕дданою дружиною, але ╕ не знаходить соб╕ розради без чолов╕ка на цьому св╕т╕, переживши його всього на р╕к.
 Цей подв╕йний удар руйну╓ плани пан╕ Натал╕ на майбутн╓ – зам╕сть блискучо╖ кар’╓ри у Львов╕ вона поверта╓ться до С╕мферополя, де не одразу ╕ неохоче в╕ддають належне укра╖нськ╕й сп╕вачц╕ з ун╕кальними даними. Та вона не схиля╓ голови – перед очима приклад батька, який нав╕ть в останн╕ дн╕ свого життя, лежачий, просив подати йому мольберт й створював найяскрав╕ш╕ за пал╕трою сво╖ картини. В╕н ╕ ран╕ше в╕ддавав перевагу соковитим тонам – вм╕в бачити красу ╕ неповторн╕сть кожно╖ детал╕. Тож полюбляв натюрморти, використовуючи у сво╓му мистецькому арсенал╕ нав╕ть так╕ «дари природи», як рибу ╕ сало, н╕би закликаючи не обминати увагою н╕чого, що пропону╓ нам швидкоплинний час. Букети кв╕т╕в, соковит╕ фрукти, г╕лочки калини, - це, в╕дчува╓ться, передовс╕м для душ╕, бо були ще й портрети пров╕дних д╕яч╕в того часу – под╕бне парт╕я могла дов╕рити лише найдосв╕дчен╕шим. Але вони лишилися поза виставкою, що в╕дбулася у Художньому музе╖ на початку л╕та юв╕лейного року. Тут люди ╕з захопленням розглядали автопортрет художника та портрет роб╕тниц╕, прототипом яко╖ стала його власна дружина ╕з дещо зм╕неними рисами обличчя. Вона ╕ насправд╕ була простою роб╕тницею, нав╕ть не усв╕домлюючи, що згодом знайде сво╓ м╕сце у рамках проекту «Кримськ╕ династ╕╖», передавши донечц╕ так ╕ не розкрит╕ скарби сво╓╖ душ╕.
 З╕ Степаном Григоровичем ╖хня творча спор╕днен╕сть була наочною – батько теж полюбляв сп╕вати ╕, якби не став художником, розм╕ркову╓ дочка, можливо б, став сп╕ваком. Ось вона бачить себе на його кол╕нах – дуетом луна╓ ╖хня улюблена п╕сня «Ой, не св╕ти, м╕сяченьку…» Щемна, укра╖нська народна, п╕зн╕ше ув╕йшла вона до компакт-диску «Золота колекц╕я» Укра╖нського рад╕о. Чимало ╕менитих сп╕вак╕в продемонструвало там сво╖ таланти, а ось ╕з Криму така честь випала одн╕й пан╕ Натал╕, ╕ це показово.
 Звучить п╕сня ╕ на в╕дкритт╕ виставки, як й ╕нш╕ п╕сн╕, створюючи особливу атмосферу подв╕йно╖ зустр╕ч╕ з мистецтвом. Обстановка урочиста, п╕днесена. Схвильовано лунають промови друз╕в, колег Степана Лаутара.
 Ось говорить народний художник Укра╖ни ╕ Рос╕╖, заслужений д╕яч мистецтв АРК Валентин Данилович Бернадський, який свого часу очолював експертну раду С╕мферопольсько╖ художньо-виробничо╖ майстерн╕, де багато рок╕в пропрацював Степан Григорович. В╕н зазнача╓, що мистецтво колеги ╓ глибоко нац╕ональним - ╕ не лише за зм╕стом, але ╕ за живописною мовою. А його колишн╕й педагог Артур Креслов м╕г би ще й додати: «Роб╕ть, як бачите, ╕ вийде ориг╕нально». Бо ця його улюблена фраза – теж про Степана Лаутара.
 Але виставка – це лише частина под╕╖. У Художньому музе╖ в╕дбулась також презентац╕я альбому художника, що м╕стить 45 фоторепродукц╕й. Укладено його було Богданом Безкоровайним, заслуженим прац╕вником культури Укра╖ни. В╕н – музикант-контрабасист, досл╕дник музичного мистецтва, а ще – чолов╕к пан╕ Натал╕, котрий теж став окрасою творчо╖ династ╕╖.
 Потоваришувала з п╕снею ╕ онука Степана Григоровича Олена Безкоровайна (╕м’я на честь бабус╕?). Вона популяризу╓ укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕ на батьк╕вщин╕ ╕ далеко за ╖╖ межами.
 А тепер к╕лька сл╕в про «закул╕сну» частину цього свята. Непросто було збирати картини талановитого художника, як╕ знаходилися не лише у знаменитих колекц╕ях, а ╕нод╕ нав╕ть у п╕двал╕ колишньо╖ батьк╕всько╖ осел╕, куди посп╕хом були прилаштован╕ далекими в╕д мистецтва людьми. Бо не вс╕ ж, хто г╕дний того, повертаються задля другого життя вже п╕сля смерт╕. Боляче говорити про арх╕ви кращих кримських письменник╕в ╕ митц╕в, коли ще, зда╓ться, в╕дчува╓ш тепло ╖хнього рукопотискання, але вже усв╕домлю╓ш, що ╖хня ╕нтелектуальна власн╕сть навряд чи буде доступною для тих, кому належить завтрашн╕й день.
 Бо не у вс╕х нащадк╕в видатних кримчан ╓ усв╕домлення щодо сво╓╖ м╕с╕╖, пов’язано╖ з╕ збереженням батьк╕вських спадк╕в. К╕лька рок╕в тривала робота родини Безкоровайних з п╕дготовки нин╕шньо╖ под╕╖. ╤ йшлося не лише про кошти – потр╕бен був талановитий реставратор, яким стала Ганна ╤ван╕вна Петрова, котра вже набула необх╕дного досв╕ду, готуючи до виставки роботи свого батька. Не пошкодували сво╖х зусиль ╕ деяк╕ представники укра╖нсько╖ громади. Бо коли мета благородна, це надиха╓.
 Тож р╕чниця з дня народження Степана Лаутара стала ╕ сп╕льним святом, ╕ маленькою трудовою перемогою, ╕ прикладом того, як треба накопичувати ╕ збер╕гати все те, чим багатий наш р╕дний край.
 
Тамара СОЛОВЕЙ.

 На фото: С. Лаутар з дружиною Оленою та дочкою Наталею, 1958 р.;

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9156

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков